10.11.2011 – premierowy seans TVP HD w kinie „Kultura”

Gości przybywających do warszawskiego kina „Kultura” na pokaz odcinka serialu w jakości HD witali przedstawiciele redakcji TVP HD, w tle rozbrzmiewał motyw muzyczny z czołówki „Stawki większej niż życie”. Gospodarzem wieczoru był Tomasz Raczek, który rozpoczął spotkanie od powitania Krystyny Cierniak-Morgenstern i zapowiedzi wspomnienia o Januszu Morgensternie. Sala kinowa została wyciemniona i na ekranie pojawiły się fragmenty wypowiedzi reżysera, które zostały zarejestrowane w kwietniu 2011 roku.

Tomasz Raczek zaprosił na proscenium Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza, którzy wspominali wydarzenia związane z serialem w luźnej konwencji. Odtwórca roli agenta J-23 mówił m.in. o przejawach popularności w kraju i za granicą, wspominał też początki swojej kariery aktorskiej. Stanisław Mikulski zauważył, że kinematografia z niego „zrezygnowała”, ponieważ zaczęto go kojarzyć niemal wyłącznie z postacią Hansa Klossa. Emil Karewicz jest czarnym charakterem tylko w serialu, prywatnie jest ciepłym i serdecznym człowiekiem, co zauważył jego ekranowy partner. Obaj aktorzy wyrazili nadzieję, że emisja „Stawki większej niż życie” w wersji zrekonstruowanej przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania serią filmową w reżyserii Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna.

Tomasz Pichlak, kierownik redakcji TVP HD, przedstawił zakres prac nad rekonstrukcją obrazu i dźwięku „Stawki większej niż życie”, nad którą czuwał Janusz Morgenstern. Oczyszczenie jednego odcinka serialu metodą ultradźwiękową, zeskanowanie klatek taśmy negatywu, zapisanie ich w pamięci komputera, przekształcenie w pozytyw, przekadrowanie do formatu 16:9, korekta natężenia światła oraz odcieni czerni i bieli, retusz oraz rekonstrukcja ścieżki dźwiękowej zajmuje około 150 godzin. Format HD zyskało dotąd czternaście odcinków serialu, trwają prace rekonstrukcyjne nad pozostałymi.

Efekty pracy specjalistów z Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP zaprezentowane zostały na dużym ekranie. Odcinek „Wielka wsypa” zachwycił publiczność nową jakością obrazu i dźwięku.

Poza Stanisławem Mikulskim i Emilem Karewiczem na premierę do kina „Kultura” przybyli m.in. Zofia Czerwińska, Halina Golanko, Alicja Jachiewicz, Alina Janowska, Barbara Krafftówna, Grażyna Torbicka, Anna Romantowska, Kazimierz Kaczor, Zbigniew Safjan, Karol Strasburger, Stefan Szmidt oraz przedstawiciele kilku anten TVP. Na premierowym seansie obecna była też delegacja Klubu Miłośników Stawki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia, którą przygotowali Rafał Baćmaga, Andrzej Pustelnik i Bogdan Bernacki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: www.hyh.pl.