12.03.2016 – spotkanie z Kazimierzem Kaczorem

Kazimierz Kaczor ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Do 1973 roku występował w Starym Teatrze, a potem w teatrach stołecznych – Współczesnym i Powszechnym. Opowiadając o swoim debiucie filmowym – roli kaprala brytyjskiego w odcinku „Bez instrukcji” serialu „Stawka większa niż życie” – Kazimierz Kaczor zażartował, że z tą rolą było jak z pierwszą dziewczyną, bowiem nie wziął jej do końca...

Zagranie epizodu w serialu zaproponował mu jeden z asystentów Janusza Morgensterna. Zdjęcia z udziałem Kazimierza Kaczora były kręcone w ówczesnej miodosytni „Pasieka” na Małym Rynku w Krakowie. Początkujący aktor był niezwykle stremowany, gdyż w scenie aresztowania Streita grali z nim profesorowie krakowskiej szkoły teatralnej. Reżyser kilka razy powtarzał to ujęcie, pytając za każdym razem: „Dlaczego pan się tak ciągle uśmiecha?”. W końcu machnął ręką i jeden z dubli wszedł do odcinka „Bez instrukcji”. Po latach Kazimierz Kaczor zapytał Janusza Morgensterna, czy proponując mu rolę Kurasia w „Polskich drogach”, pamiętał jego mało udany debiut w „Stawce większej niż życie”. Reżyser uśmiechnął się dobrotliwie i odpowiedział: „Pamiętałem, ale pomyślałem, że dam ci szansę”. Aktor zapamiętał Morgensterna jako fantastycznego rzemieślnika, który doskonale wiedział, jaki efekt chce uzyskać, który podczas zdjęć cyzelował drobiazgi i uwielbiał współpracować z montażystami swoich filmów.

Podczas przygotowań do realizacji „Polskich dróg” aktor pobierał lekcje jazdy konnej u sierżanta Jana Kowalczyka z klubu Legii. Zdjęcia do serialu rozpoczęły się w październiku 1975 roku. Kazimierz Kaczor mieszkał w jednym pokoju z zapobiegliwym Karolem Strasburgerem: aktor zdobył donicę, w której palił się denaturat – dzięki temu obaj nie marzli. Gdy koledzy zapytali: „Co u was tak ciepło?”, usłyszeli: „Bo my gramy główne role”. Rola Leona Kurasia przyniosła aktorowi rozpoznawalność i ogromną popularność. Koledzy z garderoby teatralnej – Marek Kondrat, Janusz Gajos, Franciszek Pieczka – radzili mu, aby przyjmował odmienne gatunkowo role, pozwalające uciec od postaci zagranej w „Polskich drogach”. Dlatego Kazimierz Kaczor zagrał negatywną postać komisarza Frankego w serialu „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy” w reż. Jerzego Sztwiertni.

Podczas wieczoru klubowego Kazimierz Kaczor wspominał m.in. Stanisława Bareję („reżyser kochający aktorów”) i Zygmunta Hübnera („wspaniały człowiek o wielkim umyśle”). Opowiadał o swoich rolach w serialach „Jan Serce” i „Alternatywy 4”. W ostatniej części spotkania, które prowadził Tomasz Musiał, aktor rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Kazimierz Kaczor ujął klubowiczów poczuciem humoru, szczerością i ciekawą narracją.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Kazimierzem Kaczorem, którą przygotowali Monika Mikołajczuk, Weronika Żmudzka, Karol Skocki, Piotr Żmudzki i Bogdan Bernacki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.