13.09.2014 – spotkanie ze Zdzisławem Kuźniarem

Widzowie zapamiętali Zdzisława Kuźniara głównie z ról złoczyńców i szubrawców. Jednak wśród zagranych przez gościa Klubu Miłośników Stawki 140 postaci filmowych i teatralnych znaleźć można różnorodnych bohaterów. Ten facet mógłby zagrać każdą postać, no, może oprócz kobiety – miał powiedzieć o aktorze minister Bogdan Zdrojewski.

Zdzisław Kuźniar jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Po skończeniu studiów występował na scenie Teatru Dramatycznego w Poznaniu, a potem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Od 1961 roku mieszka we Wrocławiu, gdzie występował w Teatrze Rozmaitości, Współczesnym i Polskim.

Na dużym ekranie aktor zadebiutował w 1955 roku – zagrał w „Godzinach nadziei” Jana Rybkowskiego. Na planie tego filmu po raz pierwszy zetknął się ze Stanisławem Mikulskim. Podczas spotkania ze stawkowiczami aktor opowiadał o współpracy z wieloma znaczącymi reżyserami – Tadeuszem Chmielewskim, Andrzejem Wajdą, Juliuszem Machulskim, Ryszardem Berem czy Aleksandrem Ściborem-Rylskim. Zdzisław Kuźniar mówił też o tajnikach pracy nad rolą, przytaczał anegdoty teatralne i filmowe, wspominał występy z czołówką polskich aktorów teatralnych i filmowych.

Propozycję zagrania w „Stawce większej niż życie” Zdzisław Kuźniar otrzymał od Andrzeja Konica. W odcinku „Hasło” jest kapitanem Wehrmachtu, który w willi le Trou zabiega o względy Jeanne Molle (Lidia Korsakówna). Ujęcia z jego udziałem powstały we wrocławskiej willi na Biskupinie, na planie aktor spędził jeden dzień zdjęciowy. Po próbie sytuacyjnej ruszyła kamera, nakręconych zostało kilka dubli. Aktor zapamiętał, że odtwórczyni roli Jeanne Molle nie kryła rozczarowania urodą filmowego partnera...

Podczas wieczoru klubowego Zdzisław Kuźniar przedstawił entuzjastycznie przyjęty przez klubowiczów fragment monodramu Tankreda Dorsta „Ja, Feuerbach”. Po raz pierwszy aktor zaprezentował to widowisko ponad 20 lat temu. Niedawno – z okazji jubileuszu pracy artystycznej – powrócił do tekstu niemieckiego dramatopisarza na scenie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego. W końcowej części wieczoru klubowego aktor odpowiadał na pytania publiczności, rozdawał autografy i pozował do zdjęć. Gość Klubu Miłośników Stawki oczarował stawkowiczów kulturą słowa, sposobem bycia, świetną kondycją i autoironią. Spotkanie z aktorem prowadził Bogdan Bernacki.

Relacja ze zlotu Klubu Miłośników Stawki we Wrocławiu i towarzysząca jej galeria znajduje się tutaj.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania ze Zdzisławem Kuźniarem, którą przygotowali Monika Mikołajczuk i Bogdan Bernacki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.