14.06.2014 – premiera „Stawkowego przewodnika filmowego”

W sobotę, 14 czerwca 2014 roku w Muzeum Kinematografii miała miejsce premiera „Stawkowego przewodnika filmowego”, który wydany został przez łódzkie stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO.

Zgromadzonych w sali kina studyjnego „Kinematograf” powitał Maciej Kronenberg, wydawca i współautor książki. Następnie głos zabrał Mieczysław Kuźmicki, gospodarz Muzeum Kinematografii, który powiedział m.in., że docenia mistrzowską realizację „Stawki większej niż życie”, doskonałą grę aktorów, znakomicie zaaranżowane przestrzenie i urzekającą muzykę Jerzego Matuszkiewicza.

Andrzej Pasowski, dyrektor ds. marketingu Toya Sp. z o.o., podkreślił, że firma, którą reprezentuje ma swoją siedzibę w pomieszczeniach Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie przez kilka dziesięcioleci powstało wiele znakomitych filmów (również „Stawka większa niż życie”). Toya kontynuuje chlubne tradycje łódzkiej fabryki snów (udźwiękawia dużą część współczesnych produkcji filmowych).

Z kolei Radosław Garnys, współwłaściciel hotelu „Stare Kino – Cinema Residence”, stwierdził, że w apartamentach hotelowych przy ul. Piotrkowskiej 120 poznać można historię łódzkich produkcji filmowych. Każdy pokój „Starego Kina” poświęcony jest filmowi lub serialowi, do którego zdjęcia powstały w Łodzi.

Miłośnicy polskiego kina wysłuchali wspomnień Bogdana Sölle, scenografa, który po skończeniu studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych zadebiutował na planie serialu Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna. Gość premierowego wieczoru mówił o pracy na planie serialu we Wrocławiu i przytaczał anegdoty filmowe. Stanisław Mikulski przekazał telefonicznie słowa uznania dla autorów przewodnika i pozdrowienia dla publiczności. Aktor nie mógł przybyć do Łodzi z powodów zdrowotnych.

W dalszej części uroczystości o pracy nad „Stawkowym przewodnikiem filmowym” opowiadali autorzy publikacji –  Rafał Baćmaga, Bogdan Bernacki, Arkadiusz Bilecki, Leszek Goławski, Maciej Kronenberg, Paweł Szczutowski i Joanna Szyborska-Kaszycka. Twórcy książki przytaczali liczne ciekawostki, mówili o fascynacji serialem, plenerach, których odnalezienie sprawiło im największą trudność i zachęcali do wędrówek po Łodzi, Warszawie, Olsztynie, Płocku, Łącku, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Krakowie, Pieskowej Skale i Wrocławiu tropem ekipy filmowej, która w latach 1967–1968 realizowała tam zdjęcia do „Stawki większej niż życie”.

Publiczność zgromadzona w sali kinowej Muzeum Kinematografii miała możliwość porozmawiania z autorami przewodnika, uzyskania pamiątkowych wpisów i autografów oraz zwiedzenia pomieszczeń muzealnych, w których powstały zdjęcia do odcinków „Café Rose” i „Żelazny Krzyż”.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z premiery „Stawkowego przewodnika filmowego”, którą przygotowali Ewa Baćmaga, Jacek Szura i Bogdan Bernacki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.