16.03.2012 – „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”

Zdjęcia do filmu „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć” realizowane były w dwóch etapach: od czerwca do lipca 2011 roku (sceny z udziałem Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza) oraz od końca listopada 2011 roku do połowy stycznia 2012 roku (sceny z udziałem Tomasza Kota i Piotra Adamczyka). Ekipa Patryka Vegi pracowała m.in. w Czołpinie, Warszawie, Modlinie, Sękocinie i Malborku.

Prace nad scenariuszem, który jest dziełem Władysława Pasikowskiego i Przemysława Wosia, trwały pięć lat. Na planie pojawiły się grupy rekonstrukcyjne, zaangażowano setki statystów i wykorzystano dziesiątki pojazdów z lat czterdziestych i siedemdziesiątych XX wieku. „Postawiłem sobie za punkt honoru, że nie możemy odpuścić żadnej sceny” – powiedział Patryk Vega. Starano się dopracować najdrobniejsze szczegóły scenograficzne i batalistyczne. „To równo zagrany film, gdzie nie ma momentów, w których coś się nie udało, bo zabrakło pieniędzy, środków lub czasu” – zapewnia reżyser.

„Wciąż nie przestaje mnie dziwić, że tyle lat przyszło nam czekać na wskrzeszenie Klossa. Przecież nie ma w Polsce zbyt wielu bohaterów zbiorowej wyobraźni, którzy tak fantastycznie wpisywaliby się w kulturę masową i przenosiliby się na kolejne pokolenia” – stwierdza Patryk Vega.

„Kloss to postać, z którą identyfikowało się każde pokolenie Polaków od lat 60. W czasach bez Internetu, gdy w telewizji były tylko dwa programy, każdy nowy odcinek sprawiał, że ulice pustoszały” – wspomina Tomasz Kot i dodaje: „Wiedziałem, że jeśli źle zagram Klossa, ludzie mi nie wybaczą, a ja skończę z plamą w życiorysie”.

Premiera prasowa filmu miała miejscu 13 marca 2012 roku, w dniu 89. urodzin Emila Karewicza, a 16 marca 2012 roku thriller wojenny Patryka Vegi pojawił się na ekranach kin w całym kraju.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z planu „Hansa Klossa. Stawki większej niż śmierć”, których autorką jest Monika Zielska. Za ich udostępnienie dziękujemy firmie Kino Świat, dystrybutorowi filmu.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: www.hyh.pl.