16.11.2013 – Emil Karewicz i Stanisław Mikulski gośćmi specjalnymi KMS

Emil Karewicz i Stanisław Mikulski przybyli do pensjonatu American House z różnych zakątków Warszawy dwoma samochodami, aby zmylić wszechobecnych szpicli agentur wszelakich. Wzmożone procedury bezpieczeństwa wymagały zbrojnej obstawy, dlatego gości specjalnych Klubu Miłośników Stawki witali oraz ochraniali Jacek Kasprzak i Piotr Żmudzki, umundurowani i uzbrojeni oficerowie z dużym doświadczeniem bojowym. Emil Karewicz przyjął ten fakt ze zrozumieniem i podkreślił, że w razie potrzeby może użyć również laski – istnieje domniemanie, że jest ona zakończona sztyletem z zatrutym ostrzem.

Wchodząc do przytulnej i wypełnionej po brzegi hotelowej sali konferencyjnej, Emil Karewicz i Stanisław Mikulski ściskali dłonie klubowiczom przybyłym na spotkanie. Z głośników dobiegała muzyka Jerzego Matuszkiewicza ze „Stawki większej niż życie”, którą tłumiły gromkie brawa i powitalna wymiana zdań stawkowiczów z gośćmi specjalnymi wieczoru.

Część oficjalną rozpoczął prowadzący spotkanie Bogdan Bernacki, prezes Klubu Miłośników Stawki, który zaproponował toast – filmowy i rzeczywisty. Po przypomnieniu sceny powitania 1945 roku z odcinka „Edyta” wniesione zostały na tacach lampki szampana, którym aktorzy i klubowicze uczcili 45-lecie obecności na małym ekranie „Stawki większej niż życie”. W odróżnieniu od planu filmowego podany został trunek z naturalnymi bąbelkami, bez sody oczyszczonej. „Za zwycięstwo!” – powtórzył Stanisław Mikulski swój filmowy dialog. Toastowi i życzeniom dla bohaterów wieczoru towarzyszyło „Sto lat”, zaintonowane zgodnym chórem przez stawkowiczów.

W rocznicę premierowej emisji serialu członkowie Klubu Miłośników Stawki uhonorowali Emila Karewicza i Stanisława Mikulskiego w niecodzienny sposób: aktorzy otrzymali repliki pistoletów parabellum (bronią tą posługują się w wielu odcinkach „Stawki większej niż życie”). Umieszczone one zostały w drewnianych pudełkach ozdobionych tabliczkami, na których wygrawerowane zostały stosowne dedykacje. Prezenty wręczyli bohaterom wieczoru Katarzyna i Leszek Goławscy. Odtwórcy ról Klossa i Brunnera nie omieszkali wcielić się na chwilę w swoje postacie i z nieukrywaną radością mierzyli do siebie z replik broni

W trakcie spotkania przy ul. Baletowej Stanisławowi Mikulskiemu przekazany został egzemplarz szwedzkiego magazynu „Retrofuture”, w którym zamieszczony został trzystronicowy materiał o „Stawce większej niż życie” i wątkach okołoserialowych (m.in. o aktorach, reżyserach, Klubie Miłośników Stawki, zjawiskach popkulturowych). W tekście opisana została niezwykła popularność emitowanego również w Szwecji serialu i wydanego tam komiksu „Kapitan Kloss”. Jedno ze zdjęć przypomina o serii spotkań ze szwedzkimi czytelnikami opowiadań o przygodach agenta J-23, podczas których Stanisław Mikulski oblegany był przez tłumy wielbicieli. Aktor z zainteresowaniem przeglądał stawkowy numer periodyku „Retrofuture, a następnie złożył autografy na egzemplarzach autora tekstu (Maciek Szatko z Krakowa) i redaktora naczelnego czasopisma (Michael Eriksson ze Sztokholmu).

W dalszej części spotkania aktorzy wpisywali dedykacje do swoich autobiografii – „Niechętnie o sobie” i „Moje trzy po trzy”. Każdy uczestnik spotkania miał możliwość porozmawiania ze Stanisławem Mikulskim i Emilem Karewiczem oraz wykonania pamiątkowego zdjęcia w towarzystwie obu panów. Aktorzy wykazali niezwykłą życzliwość i dużą cierpliwość. 

Jacek Kasprzak złożył muzyczny ukłon bohaterom wieczoru, wykonując z towarzyszeniem gitary piosenki z ich repertuaru („Łabędzi śpiew Brunnera” i „Był taki czas”). 

Bukietem róż uhonorowana została Bogumiła Genczelewska, szefowa wydawnictwa Melanż, dzięki życzliwości której możliwe było zorganizowanie spotkania z aktorami.

Na zakończenie spotkania Emil Karewicz podziękował za uroczystą oprawę wieczoru klubowego, a wtórując koledze po fachu – Stanisław Mikulski wyraził podziw dla pasji realizowanej przez stawkowiczów: „Jesteście niesamowici!” – podsumował aktor.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z gośćmi specjalnymi Klubu Miłośników Stawki, której autorami są Ewa Baćmaga, Monika Mikołajczuk, Elżbieta Pietrzyk, Jacek Szura i Bogdan Bernacki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.