17.03.2018 – spotkanie z Michałem Szewczykiem

Michał Szewczyk zamierzał studiować geografię, ale za namową swojej polonistki, która dostrzegła jego talent aktorski, złożył dokumenty do szkoły aktorskiej. Na egzaminie wstępnym zaprezentował koncert Jankiela z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i fragment „Reportażu spod szubienicy” Juliusza Fučíka. W 1958 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Łodzi i otrzymał angaż do łódzkiego Teatru Powszechnego, na deskach którego występował przez kilka dekad.

Na dużym ekranie zadebiutował w 1954 roku w filmie „Niedaleko Warszawy” w reż. Marii Kaniewskiej-Forbert jako członek Zespołu Tańców Ludowych im. Szymona Harnama. Na drugim roku studiów – za zgodą władz uczelni – wystąpił w kilku filmach: „Ziemi” w reż. Jerzego Zarzyckiego, „Zemście” w reż. Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego oraz „Końcu nocy” w reż. Juliana Dziedziny, Pawła Komorowskiego i Walentyny Uszyckiej.

Na planie „Końca nocy” Michał Szewczyk zetknął się m.in. z Jadwigą Andrzejewską („znakomita aktorka”), Romanem Polańskim (zaprzyjaźnili się wówczas) i Markiem Hłaską („małomówny, popijał w kawiarni wódeczkę”). Pierwsze zawodowe spotkanie Michała Szewczyka ze Stanisławem Mikulskim („znakomity kolega i świetny aktor”) miało miejsce na planie „Zamachu” (1958) w reż. Jerzego Passendorfera. Później zagrali wspólnie w filmach „Sygnały” (1959) w reż. Jerzego Passendorfera, „Yokmok” (1963) w reż. Stanisława Możdżeńskiego, „Barwy walki” (1964) w reż. Jerzego Passendorfera, w serialach „Stawka większa niż życie” (odcinek „Spotkanie” w reż. Andrzeja Konica) oraz „Samochodzik i templariusze” (1971) w reż. Huberta Drapelli. Michał Szewczyk bywał w mieszkaniu rodziców Stanisława Mikulskiego przy ul. Narutowicza, położonym niedaleko łódzkiego ośrodka telewizyjnego. Zdarzało się, że podczas przerw w nagraniach delektował się znakomitymi zupami gotowanymi przez Jana Mikulskiego, ojca jego kolegi po fachu.

Na planie „Stawki większej niż życie” aktor spędził około trzech dni zdjęciowych. W odcinku „Spotkanie” zagrał kaprala Franka aresztującego Klossa w domu Ringa, a następnie prowadzącego go do sztabu. Ujęcia z udziałem bohatera wieczoru klubowego powstały w Łodzi (mieszkanie Ringa wybudowano w atelier) i Olsztynie (eskortowanie Klossa do sztabu pod obstrzałem oddziałów niemieckich). Michał Szewczyk zapamiętał długie przygotowania do nakręcenia plenerowych ujęć olsztyńskich z wozami bojowymi i udziałem żołnierzy miejscowej jednostki wojskowej. W odcinku „Spotkanie” nie znalazło się ujęcie, w którym porucznik Nowak (Andrzej Zaorski) instruuje żołnierzy (Michał Szewczyk i Eugeniusz Korczarowski), aby nikomu nie mówili o uwolnieniu agenta J-23.

Dużą popularność przyniosła aktorowi rola Michała Piotrowskiego w serialu „Samochodzik i templariusze” w reż. Huberta Drapelli. Gość wieczoru klubowego wspominał plażowanie z Ewą Szykulską nad Nogatem i ogromne zainteresowanie, jakie aktorka wzbudzała wśród wypoczywających tam turystów, szczególnie młodych mężczyzn. Michał Szewczyk stwierdził, że wiązało się to nie tylko z urodą aktorki, ale też z jej strojem – skąpym kostiumem kąpielowym zrobionym na szydełku. Podczas emisji serialu „Samochodzik i templariusze” synek Michała Szewczyka bardzo przeżywał, gdy jego tatuś w jasnym garniturze wpadał w błoto. „Ubóstwiałem to!” – powiedział rozbawiony aktor, któremu kręcenie tych ujęć sprawiało dużą frajdę. I dodał, że kostiumolog zadbał o to, aby uszyto mu kilka identycznych garniturów. Aktor opowiadał także o spotkaniach z Miłośnikami Pana Samochodzika w Malborku i Radzyniu Chełmińskim (to tam powstały zdjęcia do ekranizacji utworu Zbigniewa Nienackiego).

Michał Szewczyk stosunkowo często angażowany był do dubbingowania filmów. Aktor stwierdził, że jest to praca wymagająca nie tylko dobrej dykcji, ale również refleksu i muzykalności (w latach szkolnych przez dwa lata uczył się gry na skrzypcach). W ostatniej części spotkania, które prowadził Tomasz Musiał, gość stawkowiczów odpowiadał na pytania, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Michałem Szewczykiem, którą przygotowali Bogdan Bernacki oraz Monika Mikołajczuk i Piotr Żmudzki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: www.hyh.pl.