22.03.2014 – spotkanie z Barbarą Burską

Barbara Burska za swój prawdziwy debiut uważa rolę w „Stawce większej niż życie’ – w odcinku „Akcja – «Liść dębu»” zagrała Jankę. Zdjęcia z jej udziałem miały miejsce w sierpniu 1968 roku we Wrocławiu. Była wówczas studentką I roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, rolę w serialu zaproponował jej reżyser Janusz Morgenstern. Na planie spędziła 4 dni zdjęciowe.

„Oszalałam z zachwytu” – stwierdziła aktorka, którą członkowie ekipy urzekli swym profesjonalizmem. Barbara Burska powiedziała, że serial robiony był w siermiężnych warunkach („obiad z kotła, pod drzewkiem sranko”), ale perfekcyjnie na każdym etapie produkcji. Szczególnie ciepło wspomina charakteryzatorkę Aurelię Łopatowską i Jacka Butrymowicza, II reżysera serialu, o którym mówiono wówczas, że jest jednym z trzech muszkieterów Morgensterna (obok Janusza Zaorskiego i Andrzeja Kotkowskiego).

Zdjęcia do odcinka „Akcja – «Liść dębu»” z udziałem Barbary Burskiej były kręcone we wnętrzach naturalnych na Ostrowie Tumskim i na Karłowicach oraz we wrocławskich plenerach (Swojczyce, Ostrów Tumski). Podczas realizacji sceny ucieczki pod obstrzałem w kierunku zarośli aktorka wykazała się opanowaniem i wyczuciem intencji pirotechników. Efekt ziemi rozbryzgującej się od serii z broni maszynowej uzyskano dzięki ładunkom wybuchowym, które detonowane były w trakcie biegu i wychylania się filmowej Janki z leja po bombie.

Postsynchrony nagrane zostały w studiu Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu przy ul. Wystawowej 1. Barbara Burska pamięta, że w garderobie WFF mierzyła czapkę Brunnera. Podczas pobytu w stolicy Dolnego Śląska mieszkała w hotelu Grand, znajdującym się naprzeciw Dworca Głównego PKP. Utkwiły jej w pamięci wspólne wyjścia z Jackiem Butrymowiczem na zawody żużlowe, które odbywały się na Stadionie Olimpijskim. Udział w serialu uszedł na sucho ówczesnej studentce szkoły teatralnej: pobłażliwie spojrzeli na nią Jan Kreczmar, opiekun roku, i dziekan Kazimierz Rudzki.

Z Januszem Morgensternem pracowała przy dwóch innych serialach – „Kolumbach” i „Polskich drogach”. Zapamiętała reżysera jako człowieka bardzo życzliwego dla ludzi młodszych od siebie i wielkiego twórcę, mającego na swoim koncie zasługi artystyczne i pozaartystyczne dla polskiej kinematografii. Aktorka wystąpiła w „Chłopach” w reżyserii Jana Rybkowskiego, gdzie zagrała Nastkę Gołębiankę. Powiedziała, że podczas pracy w Lipcach tamtejsi mieszkańcy pilnowali, by film i serial telewizyjny, realizowane jednocześnie, zgodne były z pierwowzorem literackim. Na planie zetknęła się z wielkimi sławami aktorskimi (Władysław Hańcza, Ignacy Gogolewski, Bronisław Pawlik). Barbara Burska mówiła również o realizacji w Londynie epizodu do „Misia” w reżyserii Stanisława Barei (zagrała żonę Ryszarda Ochódzkiego). Rolę tę zaproponował aktorce Stanisław Tym, który wypatrzył ją w teatrze. Z „Misia” wycięte zostało ujęcie puentujące losy małżeństwa Ochódzkich.

Podczas spotkania Barbara Burska przytaczała anegdoty teatralne i filmowe, opowiadała o aktorach i reżyserach, z którymi pracowała, dzieliła się refleksjami o współczesnym teatrze i filmie. Chętnie pozowała do zdjęć i rozdawała autografy. Bohaterka klubowego popołudnia ujęła stawkowiczów bezpośredniością, poczuciem humoru, autoironią i ciekawą narracją.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Barbarą Burską, którą przygotowali Monika Mikołajczuk, Weronika Żmudzka, Karol Skocki, Marek Wiśniewski, Piotr Żmudzki i Bogdan Bernacki.

© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.