22.03.2014 – spotkanie z Krzysztofem Fusem

Krzysztof Fus od kilku dziesięcioleci wykonuje przed kamerą ewolucje kaskaderskie oraz gra epizodyczne role w serialach i filmach fabularnych. W „Stawce większej niż życie” pojawia się jako łącznik Robert (odc. „Zdrada”), uciekinier z transportu zastrzelony przez strażnika SS (odc. „W imieniu Rzeczypospolitej”), dubluje Stanisława Mikulskiego w scenie walki z Aramem (odc. „Café Rose”) i wychodzenia przez okno z zakładów Porschatta (odc. „Bez instrukcji”) oraz Tadeusza Bartosika w scenie walki i upadku z dachu (odc. „Hotel Excelsior”).

Gość wieczoru klubowego przybliżył kulisy realizacji sceny do odcinka „W imieniu Rzeczypospolitej”, w której wyskakuje z pociągu, podobnie jak Bolesław Płotnicki, grający Józefa Podlasińskiego. Zdjęcia te nakręcone zostały w podwrocławskiej wsi Kadłub, wzięli w nich udział Zbigniew Janicki i Wacław Raszko, stawiający wówczas pod okiem Fusa pierwsze kroki w zawodzie kaskaderskim. Podczas jazdy pociągu, poruszającego się z prędkością 60 km/h, nakręcono z ptasiej perspektywy zdjęcia uciekinierów ewakuujących się z bydlęcego wagonu (z wyjątkiem Podlasińskiego), a w czasie postoju składu – z żabiej perspektywy obserwujemy wartownika w mundurze SS i Podlasińskiego opuszczającego pociąg i turlającego się po nasypie.

Krzysztof Fus przytoczył smutną statystykę: nie żyje 69 aktorów, za których wykonywał niebezpieczne ewolucje oraz 12 kaskaderów, których wtajemniczał w arkana zawodu. Bohater wieczoru klubowego barwnie opowiadał o tym, że dublował m.in. Magdalenę Zawadzką, Igę Cembrzyńską, Zofię Merle, był też... lwem w filmie i serialu „W pustyni i w puszczy” w reżyserii Władysława Ślesickiego.

Krzysztof Fus opublikuje w tym roku książkę „Nie mów mi, jak mam umierać”, której tytuł nawiązuje do dialogu z Andrzejem Konicem. Ta wymiana zdań między reżyserem a kaskaderem miała miejsce latem 1968 roku na Dworcu Głównym PKP we Wrocławiu podczas kręcenia zdjęć do „Stawki większej niż życie”. Konic nie był zadowolony ze sposobu, w jaki Fus pokazuje śmierć łącznika Roberta z odcinka „Zdrada”. Panowie doszli jednak do porozumienia – reżyser zaufał doświadczeniu kaskadera.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Krzysztofem Fusem, którą przygotowali Monika Mikołajczuk, Piotr Żmudzki i Bogdan Bernacki.

© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.