26.11.2016 – spotkanie z Maciejem Damięckim

Maciej Damięcki pochodzi z rodziny aktorskiej: zawód ten uprawiali jego rodzice – Irena Damięcka-Górska i Dobiesław Damięcki, aktorem jest Damian Damięcki, jego dwa i pół roku starszy brat. Aktorskie tradycje kontynuują Grzegorz i Matylda, dzieci Macieja Damięckiego, i Grzegorz, syn Damiana Damięckiego.  

W 1966 roku Maciej Damięcki ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie, a niespełna rok później zadebiutował na scenie stołecznego Teatru Dramatycznego w „Wieczorze zbrodniarzy” José Triany. W teatrze tym występował przez blisko trzydzieści lat.

Na dużym ekranie pojawił się po raz pierwszy jako nastolatek w film przygodowo-sensacyjnym w reżyserii Wadima Berestowskiego pt. „Tajemnica dzikiego szybu”, gdzie zagrał z bratem Damianem. W czołówce wymieniony został jako Mateusz Górski, aby widzowie nie mieli wątpliwości, że chłopcy wcielili się w postacie kolegów, nie braci. Maciej Damięcki jeszcze kilka razy zagrał z bratem (m.in. w filmie „Rzeczpospolita babska” w reżyserii Hieronima Przybyła, w filmie i serialu „Noce i dnie” w reżyserii Jerzego Antczaka, w serialu „Tajemnica Enigmy” i filmie „Sekret Enigmy” w reżyserii Romana Wionczka).

Widzowie często sądzą, że w filmowej wersji „Stawki większej niż życie” zagrali obaj bracia Damięccy, co nie jest prawdą. W odcinku „Genialny plan pułkownika Krafta” w reżyserii Janusza Morgensterna role Wacka Słowikowskiego i Erika Göttinga wykreował Maciej Damięcki, natomiast w widowisku „Człowiek, który stracił pamięć” w reżyserii Barbary Borys-Damięćkiego rolę Eryka, czyli Gerarda Nowaczka odtwarza Damian Damięcki.

Podwójnej roli w wersji filmowej serialu aktor zawdzięcza to, że widzowie nieustannie mylą go z bratem (choć nie są do siebie łudząco podobni) albo sądzą, że Maciej i Damian są bliźniakami (Damian jest starszy o dwa i pół roku). Maciej Damięcki przyznał, że dzięki rolom w „Stawce większej niż życie” i „Rzeczypospolitej babskiej” zyskał sympatię widzów i rozpoznawalność. Dlatego nie żałuje, że w „Genialnym planie pułkownika Krafta” zagrał role bliźniaków, a w filmie Hieronima Przybyła wystąpił z bratem Damianem. Do dzisiaj ma w zwyczaju rozpoczynać spotkania z publicznością zabawnym wierszem Józefa Prutkowskiego o tym, jak mylony bywa z bratem. I tym właśnie tekstem rozpoczął spotkanie ze stawkowiczami.

W czasie kręcenia „Stawki większej niż życie” Maciej Damięcki był niedoświadczonym aktorem, dlatego cenił sobie długie rozmowy z Januszem Morgensternem, który cierpliwie wyjaśniał mu meandry podwójnej roli z „Genialnego planu pułkownika Krafta”. Wszystkie ujęcia do tego odcinka powstały w Łodzi – w plenerach, wnętrzach naturalnych i w atelier. Gabinet pułkownika Krafta zaaranżowany został w hali zdjęciowej (za filmowym oknem znajduje się zastawka ze zdjęciem budynków szkoły Krafta, do której Kloss przyjeżdża samochodem), a ćwiczenia sprawnościowe z udziałem Göttinga nakręcono w sali gimnastycznej z udziałem funkcjonariuszy służb specjalnych, którzy nie pozwolili sfilmować swoich twarzy. Po premierze serialu Damięcki często był zaczepiany przez podchmielonych jegomości, którzy natarczywie dopytywali się, czy grał tego dobrego czy złego. Niekiedy dochodziło nawet do rękoczynów.

Podczas spotkania klubowego Maciej Damięcki wspominał ludzi filmu i teatru, z którymi pracował (m.in. Adolfa Dymszę), recytował wiersze (m.in. Tadeusza Kubiaka i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego), śpiewał piosenki (m.in. „Hoża numer 7” z tekstem Jonasza Kofty, „Taki mały interes” z tekstem Jana Jakuba Należytego, „Zgaś lampę!” z repertuaru Karola Hanusza). W ostatniej części spotkania aktor rozdawał autografy i pozował do zdjęć.

Spotkanie z Maciejem Damięckim prowadził Tomasz Musiał. Aktor zapisał się w pamięci klubowiczów jako człowiek dowcipny, pogodny i potrafiący zaciekawić publiczność swoim występem.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Maciejem Damięckim, którą przygotowali Bogdan Bernacki i Marek Wiśniewski.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.