27.05.2017 – spotkanie z Krzysztofem Kalczyńskim

Krzysztof Kalczyński jest z wykształcenia muzykiem, realizatorem dźwięku i aktorem. Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie kontrabasu i wiolonczeli, Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie reżyserii dźwięku i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Początkowo godził pracę muzyka ze studiami aktorskimi i pracą w Wytwórni Filmów Dokumentalnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie. Z czasem poświęcił się zawodowi aktorskiemu. Występował na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku i kilku teatrów stołecznych (Teatr Klasyczny, Teatr Studio, Teatr Narodowy, Teatr Nowy).

Pierwszą rolę w filmie zagrał tuż po studiach aktorskich – wcielił się w postać Maćka w filmie „Zakochani są między nami” (1964) w reżyserii Jana Rutkiewicza. Zdjęcia na plaży z udziałem Magdaleny Zawadzkiej i Marii Nowotarskiej kręcone były w bardzo chłodny dzień. Aktor zapamiętał, że kropelki potu przykleił mu charakteryzator. Drugim jego filmem był „Lenin w Polsce” (1965) w reżyserii Sergiusza Jutkiewicza. Podczas przerwy w zdjęciach ścigał z kolejką linową jadącą na Gubałówkę i wraz z aktorami rosyjskimi kąpał się w Morskim Oku, co spotkało się ze zdecydowaną reakcją strażników Tatrzańskiego Parku Narodowego.

W 1967 roku wystąpił w „Stawce większej niż życie” – zagrał sturmführera Erika Kopfa w odcinku „Hotel Excelsior” w reżyserii Andrzeja Konica. Zgodę dyrektora swojego teatru na zagranie w „Stawce” uzyskał dzięki kierownictwu produkcji serialu. Na planie zdjęciowym spędził trzy dni. Ujęcia z jego udziałem powstały w Sopocie (pijany Erik zbliża się do hotelu, dyrektor Lemner poleca doprowadzić go do porządku), Gdańsku (upijanie Erika przez ludzi Georga; nie znalazło się w odcinku „Hotel Excelsior”) i Łodzi (rozmowa z bratem, czyli sturmbannführerem Fritzem Kopfem). Krzysztof Kalczyński pracował z Andrzejem Konicem również na planie seriali „Życie na gorąco” (1978) i „Pogranicze w ogniu” (1991). Reżyser zapisał się w jego pamięci jako spokojny i wyważony profesjonalista.

Podczas spotkania aktor wspominał m.in. Kazimierza Dejmka, który zaproponował mu w marcu 1968 roku angaż do Teatru Narodowego (po kilku dniach poinformował go listownie, że nie może dotrzymać słowa, gdyż nie jest już dyrektorem), Gabrielę Kownacką i swoją rolę w filmie „Hallo Szpicbródka, czyli ostatni występ króla kasiarzy” (1978) w reżyserii Janusza Rzeszewskiego i Mieczysława Jahody, występ w serialu „Dom” (1982) w reżyserii Jana Łomnickiego. Nie zabrakło też wątków osobistych i opowieści o codzienności emerytowanego aktora. W ostatniej części spotkania Krzysztof Kalczyński recytował poezję Wojciecha Młynarskiego, pozował do zdjęć i rozdawał autografy. Spotkanie z aktorem prowadził Tomasz Musiał.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Krzysztofem Kalczyńskim, którą przygotowali Bogdan Bernacki i Karol Skocki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: www.hyh.pl.