28.03.2015 – spotkanie z Barbarą Sołtysik

Barbara Sołysik zdawała do krakowskiej szkoły teatralnej, gdzie nie została jednak przyjęta „ze względu na brak warunków”. Niezrażona niepowodzeniem przystąpiła do egzaminu wstępnego do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, który zdała bez problemu. Jednym z jej profesorów był Erwin Axer, który zapytał ją kiedyś: „Dziecko, a co ty będziesz u mnie grała?”. Barbara Sołtysik odparła bez namysłu: „Zobaczy pan, że będę grała wszystko”. Szkołę teatralną ukończyła w 1964 roku. Przez blisko dwadzieścia lat występowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie, kolejne dziesięć spędziła na deskach stołecznego Teatru Polskiego.

Profesor Marian Wyrzykowski polecił studiującemu rok niżej Janowi Englertowi zajęcie się nieśmiałą Basią. Przyszły dyrektor Teatru Narodowej sumiennie wykonał polecenie profesora: pozostawał w związku małżeńskim z Barbarą Sołtysik przez 33 lata, mają troje dzieci.

Aktorka ma w swoim dorobku kilkadziesiąt ról w filmach fabularnych i serialach telewizyjnych. Są to m.in. „Potem nastąpi cisza” w reż. Janusza Morgensterna, „Dzień oczyszczenia” w reż. Jerzego Passendorfera, „Poślizg” w reż. Jana Łomnickiego, „Do przerwy 0:1” w reż. Stanisława Jędryki, „Stawiam na Tolka Banana” w reż. Stanisława Jędryki, „Polskie drogi” w reż. Janusza Morgensterna, „Dziewczyna i chłopak” w reż. Stanisława Lotha, „Pogranicze w ogniu” w reż. Andrzeja Konica. Dużą popularność i sympatię widzów zdobyła dzięki roli Teresy Bawolikowej w serialu „Dom” w reż. Jana Łomnickiego.

Barbara Sołysik spotkała się ze Stanisławem Mikulskim na planie seriali „Stawka większa niż życie” oraz „Dziewczyna i chłopak”. Wspomina go jako uroczego, sympatycznego i miłego kolegę, bez problemu nawiązującego kontakt ze wszystkimi wokół.

Propozycję zagrania radiotelegrafistki Marty w odcinku „Wielka wsypa” otrzymała od Janusza Morgensterna, który widział ją w inscenizacji „Tanga” Sławomira Mrożka na scenie Teatru Współczesnego i pamiętał z roli Zosi Brzyckiej w reżyserowanym przez siebie filmie „Potem nastąpi cisza”. Aktorkę obserwujemy w serialowej leśniczówce Bartka, której wnętrze wybudowane zostało w łódzkim atelier. Aktorka uważa „Stawkę większą niż życie” za świetnie zrealizowany serial z doborową obsadą.

W latach osiemdziesiątych Barbara Sołtysik zajmowała się głównie wychowaniem dzieci. W następnej dekadzie pochłonęła ją reżyseria dubbingu filmów dla dzieci – pracę tę wykonywała z powodzeniem przez kilkanaście lat. Uważa, że u aktora najważniejsza jest intuicja, umiejętność wejścia w rolę.

Jej wielką pasją są podróże. Szczególnie zapamiętała wyjazdy z teatrem do Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz wojaże w gronie przyjaciół po Australii.  

W końcowej części spotkania, które prowadził Tomasz Musiał bohaterka wieczoru klubowego rozdawała autografy i pozowała do zdjęć. Epizody ze swojej kariery artystycznej przytaczała w zabawny i lekki sposób, z niemałą dozą autoironii.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania z Barbarą Sołtysik, którą przygotowali Monika Mikołajczuk, Karol Skocki i Bogdan Bernacki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.