29.06–1.07.2018 – 50-lecie realizacji zdjęć do serialu we Wrocławiu

Wrocławskie uroczystości z okazji 50. rocznicy realizacji zdjęć do „Stawki większej niż życie” rozpoczęły się 29 czerwca 2018 roku o godz. 18.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Sympatyków serialu wszech czasów zgromadzonych w sali „Lalka” powitali Jarosław Perduta, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego, Małgorzata Urlich-Kornacka, przewodnik miejski i wiceprezes stowarzyszenia TUiTAM, oraz Bogdan Bernacki, znawca serialu z Klubu Miłośników Stawki.

Po projekcji odcinka „Zdrada” w reżyserii Andrzeja Konica – z charakterystycznymi plenerami wrocławskimi – widzowie wysłuchali prelekcji Bogdana Bernackiego „Wrocław w Stawce większej niż życie” ilustrowanej zdjęciami z planu serialu. W jej trakcie prowadzący rozmawiał z Jadwigą Świderską, której mieszkanie na Ostrowie Tumskim filmowcy utrwalili na taśmie filmowej latem 1968 roku jako mieszkanie radiotelegrafisty Weissa przy filmowej Bunzlaustrasse z odcinka „Akcja – «Liść dębu»”. Gościem specjalnym wieczoru w DCF-ie była Tomira Kowalik, czyli Gerda Tiensler w odcinku „Bez instrukcji” i dziewczyna z fotoplastykonu w odcinku „W imieniu Rzeczypospolitej”. W rozmowie z Bogdanem Bernackim aktorka wspominała Janusza Morgensterna i swój debiut w „Stawce większej niż życie”.

O godz. 19.30 uczestnicy uroczystości z okazji 50-lecia realizacji zdjęć do serialu we Wrocławiu wzięli udział w wernisażu wystawy fotosów i werków z archiwum Andrzeja Konica, na których utrwalone zostały prace nad realizacją zdjęć do odcinków „Hasło”, „Zdrada”, „Akcja – «Liść dębu»” i „Poszukiwany gruppenführer Wolf”. W holu przy sali „Lalka” wyeksponowane zostały mundury oficerów Abwehry i Gestapo z kolekcji Centrum Technologii Audiowizualnych. Miłośnicy serialu wszech czasów z całej Polski uczestniczyli także w premierze książki Bogdana Bernackiego „Śladami Klossa po Wrocławiu”, w której na archiwalnych i współczesnych zdjęciach oraz mapkach przedstawione zostały filmowe plenery i udokumentowana została praca ekipy „Stawki większej niż życie” w mieście i jego okolicach. W kuluarach rozmawiano o fenomenie serialu wszech czasów, aktorach i plenerach wrocławskich oraz o odcinkach serialu prezentowanych na dużym ekranie. O godz. 20.00 widzowie zgromadzeni w DCF-ie obejrzeli odcinek „Bez instrukcji” w reżyserii Janusza Morgensterna.

30 czerwca 2018 roku członkowie Klubu Miłośników Stawki zwiedzili Centrum Historii „Zajezdnia” i podróżowali między Berlinem a Saint Gille, czyli wzięli udział w filmowej wycieczce tramwajem Konstal 4N1 #1444 z 1960 roku. W trakcie dwugodzinnej podróży stawkowicze jechali m.in. przez staromiejskie zaułki, Krzyki, Ostrów Tumski, most Szczytnicki, Biskupin, most Grunwaldzki, mijając niemal wszystkie wrocławskie plenery serialowe. Historię miasta i wątki filmowe przybliżali uczestnikom wycieczki Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki.

O godz. 17.30 rozpoczął się spacer szlakiem serialowych plenerów z pl. Teatralnego do gmachu dyrekcji PKP, wiodący przez gmach Teatru Lalek, Pałacyk, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Teatr Polski i Dworzec Główny PKP. W jego trakcie miłośnicy filmowych wędrówek obejrzeli plenery i obiekty widoczne w odcinku „Zdrada”.

1 lipca 2018 roku członkowie Klubu Miłośników Stawki popłynęli w rejs statkiem Driada w kierunku letniska w Arnswalde i zoo, czyli plenerów z odcinka „Bez instrukcji”.

O godz. 11.30 Małgorzata Urlich-Kornacka i Bogdan Bernacki zaprosili sympatyków „Stawki większej niż życie” na drugi spacer szlakiem filmowych plenerów – przez Ostrów Tumski i wybrzeże Wyspiańskiego – z plenerami z odcinków „Hasło”, „Zdrada”, „Akcja – «Liść dębu»” i „Poszukiwany gruppenführer Wolf”. Na zakończenie wrocławskich wydarzeń jubileuszowych sympatycy „Stawki większej niż życie” zwiedzili w Dolnośląskim Centrum Filmowym wystawę fotosów i werków z archiwum Andrzeja Konica oraz dowiedzieli się, jak powstawał serial wszech czasów.

O wydarzeniach z okazji 50-lecia realizacji zdjęć do „Stawki większej niż życie” we Wrocławiu pisali red. Robert Migdał z „Gazety Wrocławskiej”, red. Rafał Zieliński z „Gazety Wyborczej Wrocław”, red. Wojciech Kosek z portalu dzielnicewroclawia.pl, red. Jan Pelczar z Radia Ram i Radia Wrocław, red. Mateusz Cieniawski z Radia Rodzina, red. Dorota Olearczyk z PIK Wrocław (zobacz i posłuchaj).

Organizatorami wydarzeń jubileuszowych byli: Dolnośląskie Centrum Filmowe, stowarzyszenie TUiTAM, Centrum Technologii Audiowizualnych, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Klub Miłośników Stawki.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wrocławskich wydarzeń jubileuszowych, którą przygotowali Bogdan Bernacki, Adam Grzegorzewski, Małgorzata Urlich-Kornacka, Jacek Baranek, Weronika i Piotr Żmudzcy.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: www.hyh.pl.