4.09.2010 – spotkanie z Jerzym Matuszkiewiczem

Członkowie Klubu Miłośników Stawki przywitali gromkimi brawami Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, który w sobotnie południe przybył z żoną Grażyną na spotkanie do stołecznego klubu „Wieżyca”. Wejście naszych gości uświetnił rozbrzmiewający z głośników motyw muzyczny z czołówki „Stawki większej niż życie”.

Spotkanie otworzył nowy klubowicz – red. Marek Gaszyński, który wymienił liczne dokonania kompozytora i zauważył, że Jerzy Matuszkiewicz jest prekursorem licznych działań twórczych w dziedzinie jazzu i muzyki filmowej. Kompozytor bardzo zajmująco opowiadał o przedwojennych epizodach ze swojego życia, początkach muzyki jazzowej w Polsce, o muzykach, z którymi współpracował, działalności fotograficznej, atmosferze lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Wspominał lata studiów w łódzkiej szkole filmowej, swoje pierwsze kompozycje dla filmu i przytaczał epizody ze współpracy z reżyserami filmowymi.

Jerzy Matuszkiewicz zetknął się Januszem Morgensternem w 1963 roku. Reżyser zaproponował kompozytorowi napisanie muzyki do komedii „Dwa żebra Adama”, a cztery lata później – do filmu obyczajowego „Jowita”. Kompozycje Matuszkiewicza cechowało znakomite wyczucie klimatu odmiennych gatunkowo dzieł filmowych, dlatego Janusz Morgenstern zaproponował kompozytorowi stworzenie oprawy muzycznej do serialu „Stawka większa niż życie”.

Muzyk pracował nad kompozycjami do tej serii filmowej przez cały okres jej produkcji. Najpierw powstał motyw z czołówki, który stał się inspiracją dla filmowców do zmontowania dynamicznej i lirycznej momentami wizytówki serialu, otwierającej każdy odcinek. Jerzy Matuszkiewicz oglądał powstający materiał filmowy i tworzył kolejne motywy muzyczne. Są wśród nich nie tylko twórcze transformacje tematu przewodniego, ilustracje pościgów, zwrotów akcji i fragmenty liryczne, ale również tanga, walce i inne utwory taneczne. Drogowskazem dla Matuszkiewicza były również listy montażowe, określające charakter kompozycji.

Nasz gość opowiadał też o swoich filmowych motywach muzycznych, które stały się piosenkami. Wykonują je m.in. Mieczysław Wojnicki, Stanisław Mikulski, Kalina Jędrusik, Hanna Banaszak. Członkowie Klubu Miłośników Stawki zaśpiewali dla bohatera spotkania trzy piosenki: „Czterdzieści lat minęło”, „W siną dal” i „Wojna domowa”. Kompozycje te opracował na gitarę Jacek Kasprzak, który zadbał o to, aby klubowy chór zabrzmiał jak najlepiej.

Następnie Jerzy Matuszkiewicz odpowiadał na pytania stawkowiczów. Dotyczyły one muzyki do seriali i filmów oraz osób, z który kompozytor współpracował. W ostatniej części spotkania kompozytor podpisywał płyty winylowe i kompaktowe, krążki DVD, składał autografy na zdjęciach i książkach. Pozował też do pamiątkowych zdjęć – indywidualnych i grupowych.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz ujął wszystkich obecnych na spotkaniu wielką klasą i niezwykłą skromnością, zachwycił piękną polszczyzną oraz wzbudził ogromny szacunek. Wiele osób obecnych w klubie „Wieżyca” podkreślało życzliwość, ogromne ciepło i wspaniałe rozmowy z p. Grażyną Matuszkiewicz.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania, której autorami są:
Katarzyna Szura i Jacek Szura
oraz Ewa Baćmaga, Bogdan Bernacki i Marek Wiśniewski.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.