4–5.08.2017 – 50-lecie realizacji w Olsztynie zdjęć do serialu

Olsztyńskie uroczystości z okazji 50. rocznicy pobytu w mieście ekipy filmowej realizującej zdjęcia do „Stawki większej niż życie” rozpoczęły się 4 sierpnia 2017 roku o godz. 17.00 w księgarni Książnicy Polskiej. Odbyła się tam premiera książki Tomasza ŚrutkowskiegoStawka większa niż życie – spotkania po latach” z udziałem Bogdana Bernackiego. Autor książki opowiadał m.in. o pracy ekipy filmowej, której poczynania obserwował jako nastolatek latem 1967 roku. Spotkanie prowadziła red. Ewa Zdrojkowska z Radia Olsztyn. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób zainteresowanych serialem wszech czasów. Tego samego dnia o godz. 19.00 w klubie „U Artystów” rozpoczął się wernisaż wystawy fotografii Zofii i Andrzeja Barankiewiczów wykonanych na planie „Stawki większej niż życie”. Autorka zdjęć mówiła m.in. o ogromnym zainteresowaniu olsztynian pracą filmowców i pomysłowością, którą musiała się wykazać, aby utrwalić zdarzenia na planie ochranianym przez milicjantów.

5 sierpnia 2017 roku o godz. 17.00 na ul. Kołłątaja zaczęło się jubileuszowe spotkanie z aktorami i twórcami „Stawki większej niż życie”. Helena Białecka-Rutkowska (asystentka Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna), Irena Karel (kelnerka Lutzi w odcinku „Hotel Excelsior” w reż. Andrzeja Konica), Zygmunt Malanowicz (Johann Streit w odc. „Bez instrukcji” w reż. Janusza Morgensterna) i Bogdan Sölle (scenograf) opowiadali o pracy na planie serialu i wspominali osoby, z którymi wówczas się zetknęli. Helena Białecka opowiadała m.in. o realizacji zdjęć na Starym Mieście i nad Jeziorem Kortowskim. Podkreśliła, że panująca w ekipie filmowej rodzinna atmosfera nie była w tamtych czasach niczym nadzwyczajnym. Irena Karel mówiła m.in. o tym, że jej rola w serialu miała być znacznie bardziej rozbudowana, jednak w trakcie zdjęć początkowe założenia zostały zmodyfikowane. Zygmunt Malanowicz wspominał z nostalgią olsztyńskie lata szkolne. Swoja rolę w „Stawce większej niż życie” zapamiętał jako wymagającą zwinności i umiejętności palenia cygara. Dla Bogdana Sölle, ówczesnego absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, praca w ekipie „Stawki większej niż życie” była zawodowym debiutem. Scenograf opowiadał m.in. o wyzwaniach, z którymi musiał się zmierzyć i wspominał Andrzeja Konica, z którym pracował przy kilku filmach.

Podczas spotkania wrażeniami z planu dzieliła się również Danuta Korzeb, która w odcinku „Spotkanie” zagrała rolę dziewczyny zdejmującej białą flagę, ówczesny mieszkaniec ul. Kołłątaja opowiadał o realizacji sceny, w której żołnierze polscy zamierzali rozstrzelać Klossa, Zofia Barankiewicz mówiła o swoich przygodach z aparatem fotograficznym na planie serialu, a Irena Telesz-Burczyk, aktorka Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, zademonstrowała scenkę ukazującą pracę nad epizodyczną rolą w filmie. Podczas rocznicowego wydarzenia nie zabrakło członków grupy rekonstrukcyjnej w mundurach niemieckich, polskich i rosyjskich.

W ostatniej części jubileuszowego spotkania nieopodal zaułka „Stawki większej niż życie” bohaterowie spotkania odpowiadali na pytania olsztynian i sympatyków serialu wszech czasów przybyłych z innych miejscowości, pozowali do zdjęć i rozdawali autografy. Spotkanie z aktorami i twórcami „Stawki większej niż życie” prowadzili Bogdan Bernacki i Tomasz Musiał z Klubu Miłośników Stawki. Jego przebieg relacjonowali Paweł Jaszczanin i Ada Romanowska, których tekst „To była wysoka stawka, czyli pół wieku kultowego J-23” ukazał się w „Gazecie Olsztyńskiej” (zobacz), oraz Wiesław Zawada, którego materiał ukazał się na antenie TVP Olsztyn (zobacz).

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z olsztyńskich wydarzeń jubileuszowych, którą przygotowali Monika Mikołajczuk i Bogdan Bernacki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.