8.10.2011 – z Krzysztofem Skibą w Café Ingrid

Sława Krzysztofa Skiby wykracza poza Trójmiasto: jest znanym showmanem, muzykiem, happenerem, dziennikarzem, postacią medialną i agentem zasłużonym na stawkowej niwie. Uczestnicy i obserwatorzy Klossomanii mieli okazję spotkać się z frontmanem zespołu Big Cyc przed dwoma laty. Ponadto powszechnie wiadomo, że jego grupa każdy swój koncert rozpoczyna od motywu muzycznego ze „Stawki większej niż życie”. Oczywistością było zatem spotkanie ze Skibą podczas klubowego pobytu w Trójmieście.

Krzysztof Skiba jest dysponentem znajdującego się na gdańskiej starówce lokalu, który pojawia się w odcinku „Hotel Excelsior” jako Café Ingrid. Nie ma tam już charakterystycznej kraty, na tle której Kloss rozmawia z kelnerką oraz właścicielką kawiarni. Na ścianie zachował się charakterystyczny maszkaron, który widoczny jest w serialowym ujęciu. Spotkanie miało zatem ściśle filmowy posmak. Muzyk przywitał stawkowiczów w zabytkowych i stylowych progach jak starych znajomych, a stojąca obok Ingrid Heizer kelnerka Lutzi zaprosiła wszystkich chętnych na kawę z cukrem i uśmiechem. Ponadto bar oferował cygara hawańskiej firmy Pedro Gomez, papierosy Juno i spory wybór alkoholi. Trudno było zatem nie zawołać do barmanki: „Dwa koniaki i jedno piwo”...

Nasz przewodnik po serialowym wnętrzu przedstawił krótki rys historyczny powojennego Gdańska, w którym większość obiektów została zrekonstruowana, opowiedział o fascynacji postacią Hansa Klossa w środowisku muzyków, przedstawił plany dotyczące zmiany wystroju lokalu i w nieskrępowanej atmosferze sypał bonmotami. Były też zdjęcia grupowe i indywidualne, autografy i wymiana prezentów. Skiba uhonorowany został pamiątkowym dyplomem z podpisami stawkowiczów uczestniczących w trójmiejskim zlocie, klubową koszulką ze swoim nazwiskiem, wielkoformatowym zdjęciem à la obraz wykonanym podczas Klossomanii, książką „Stawka większa niż życie – serial wszech czasów” oraz klubowymi gadżetami. Muzyk przekazał na ręce prezesa Klubu Miłośników Stawki wydaną przez Narodowe Centrum Kultury kilkusetstronicową książkę „Artyści, wariaci i anarchiści", której jest współautorem. Nie brakuje w niej stawkowych akcentów, np. plakatu z tekstem piosenki zespołu Dzieci Kapitana Klossa i znanej z winiety serii komiksowej podobizny agenta J-23.

Spotkanie potrwałoby zapewne do późnej nocy, gdyby nie dzwonki telefonów komórkowych ostrzegające przed możliwością prowokacji ze strony krążącego w pobliżu fałszywego sprzedawcy kościanych guzików do kożuchów, czyli niejakiego Lemnera. Członkowie siatki opuścili zatem lokal po angielsku i wmieszali się w tłum turystów przemierzających gdańską starówkę.


Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu ze spotkania z Krzysztofem Skibą w serialowym lokalu, który przygotowali Jacek Szura oraz Leszek Goławski i Piotr Żmudzki.

Relacja z pobytu miłośników serialu w Trójmieście znajduje się tutaj. A tu można obejrzeć zdjęcia ze stawkowego zlotu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: www.hyh.pl.