9.04.2011 – spotkanie z Janiną Borońską

Aktorka Janina Borońska spotkała się z członkami Klubu Miłośników Stawki w sali kinowej Muzeum Kinematografii w Łodzi. Spotkanie zainaugurowała projekcja fragmentów odcinka „Wiem, kim jesteś”, w którym zagrała radiotelegrafistkę Irenę. Aktorka wspominała, że podpisała kontrakt na trzy dni zdjęciowe, jednak z powodu niedoskonałości technicznych materiału utrwalonego na taśmie filmowej spędziła na planie dziewięć dni – część scen z jej udziałem kręcona była kilka razy. Janina Borońska miała trudności z realizacją ujęcia, w którym Irena strzela z karabinu maszynowego do nadbiegających żołnierzy. Odrzut broni powodował, że instynktownie zamykała oczy, dlatego reżyser kilka razy prosił o powtórzenie tego ujęcia. Janina Borońska stwierdziła, że nie działała na nią specjalnie magia filmowego Hansa Klossa – wspomina Stanisława Mikulskiego jako sprawnego i sympatycznego aktora. Aktorka doświadczyła popularności związanej z postacią agenta J-23, bowiem pod koniec lat 60. w sprzedaży pojawiły się lusterka z fotosem ze „Stawki większej niż życie”, na których widniała jej podobizna. Stała się osobą rozpoznawalną i obdarowywaną pokładami życzliwości. Aktorka przekazała do klubowego archiwum gazetę z relacją produkcyjną z planu odcinka „Wiem, kim jesteś”. Sceny z jej udziałem nakręcone zostały w Łodzi i Pabianicach.

Podczas spotkania Janina Borońska opowiadała również o swoich innych rolach filmowych (m.in. „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”), o pracy nad dubbingiem (m.in. w serialu „Karino”), rolach teatralnych i swoim synu – muzyku Jacku Łągwie, który skomponował m.in. muzykę do spektakli dla dzieci, które aktorka wystawia w różnych miejscach kraju. Janina Borońska odpowiadała także na pytania klubowiczów, udzielała autografów i pozowała do zdjęć.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania, której autorami są: Jacek Szura, Katarzyna Szura, Bartosz Malec i Piotr Żmudzki.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.