Forum » Wokół serialu » Artykuł o Stawce w Wikipedii
11 postów   1 2
Autor Artykuł o Stawce w Wikipedii
hsb
Od pewnego czasu staram się udoskonalić artykuł w wikipedii o Stawce. Opisałem wszystkie odcinki obsadą aktorską (także precyjnie okreslając aktorów wystepujących w roznych rolach). Opisuję także dokładniej kwestie produkcji, miejsc kręcenia i plenerów, emisji w innych krajach, ciekawostek oraz nawiązań - aby w rezultacie na jednej stronie można było znaleźć jak najpełniejsze zrodło wiedzy szerzej znanej i nieznanej o Serialu.

Pewnie niektorzy z Was juz przegladali ten artykuł, niektorzy może rowniez go edytowali. Jako że jestescie czesto znawcami Stawki, prosze o wpisywanie w tym temacie dalszych propozycji edycji, uzupełnień, korekt do artykułu.

Przyznaję, że skorzystalem z kilku informacji podanych na forum :-) Ale mysle że jeszcze jest troche do uzupelnienia (mam na mysli plenery gdzie krecono poszczegolne odcinki, ciekawostki, błędy produkcyjne oraz nawiązania w innych filmach). Dzieki z gory za wspolprace.

Link do artykułu
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stawka_wi%C4%99ksza_ni%C5%BC_%C5%BCycie

------

26-10-2010 14:12

hsb
Czy możecie podac pod kazdym wychwyconym "bledem/elementem w tle" podac jakiego odcinka dotyczy?

------

26-10-2010 14:13

tomekmec
Oczywiście, że możemy ale to zbyt proste dla nas. To tak jakby profesora matematyki pytać ile jest dwa razy dwa i bardzo proszę nie myśleć, że jestem zarozumiały, bo przesadna skromność to jedyna wada jaką posiadam. Pierwsze zdjęcie pochodzi z odcinka pt. W imieniu Rzeczypospolitej, a następne dwa z odcinka Bez instrukcji. Pozostałe są podpisane.

------

Z pieknymi kobietami należy postępować umiejętnie.

26-10-2010 23:05

manager

Hsb, praca wikipedistów jest godna szacunku i uznania, jednak ocierasz się o granice dobrego obyczaju. Redaktorzy poszczególnych haseł Wikipedii powinni bardzo dobrze znać daną dziedzinę, nie jest sztuką bazowanie wyłącznie na wytworach czyjeś aktywności intelektualnej.

Tomekmec, czy autorzy dopowiedzianych przez Ciebie postów wiedzą, że jesteś ich rzecznikiem prasowym?

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

27-10-2010 00:49

tomekmec
Nie pretenduję do roli czyjegokolwiek rzecznika prasowego i trudno chyba za tego typu działania uznać ujawnienie "oczywistej oczywistości". Kierowałem się tym, że może to chłopaka zachęci do obejrzenia tych odcinków i grono miłośników się powiększy.

------

Z pieknymi kobietami należy postępować umiejętnie.

27-10-2010 14:57

hsb
@ manager - gdybym nie był zupełnie zainteresowany Stawką to nie dotykałbym edycji artykułu o serialu. W przeszłości oglądałem serial pobieżnie zaś w tym roku obejrzałem dość dokładnie wszystkie odcinki w TV. Jednak zwracałem uwagę przede wszystkim na obsadę aktorską. Ewentualne wyłapywanie błędów czy plenerów przyjdzie mi zapewne w przyszłości.

Nie wykorzystuję Waszych spostrzeżeń dla swoich własnych celów i zysków. Gdybyś myślał w takich kategoriach to nie wyrażałbyś wiedzy tego typu tu na forum tylko pozostawiał ją sobie albo co najwyżej zapisywał w pamiętniku aby nikt się nie dowiedział co wykoncypowałeś. Nie rozumiem co w tym złego i niestosownego - wg mnie to jest wiedza którą warto upowszechniać, zaś artykuł o Stawce w wikipedii jest najprędzej i najłatwiej dostępny dla osób zainteresowanych.

Jeśli nie życzysz sobie publikacji swojej wiedzy (którą w dodatku nikt nie posiada) to wyraź to jasno i wymień które to informacje. Pozdrawiam.

------

27-10-2010 15:29

jhbsk

Powołujesz się między innymi na moją wypowiedź dotyczącą odniesień do Stawki w innych filmach podając ją jako pewnik. Ja pisałam, że cytuję z pamięci i mogłam coś przekręcić. Poza tym nie podajesz źródeł.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

27-10-2010 20:52

hsb
W porzadku, nie bylo tematu. Usunulam edycje z informacjami zaczerpnietymi z forum. Forum dyskusyjne nie mozna uzywac formalnie jako zrodlo.

------

27-10-2010 21:11

A79

Usuń także informacje o nawiązaniu w "07 zgłoś się" i "Dziewczynach do wzięcia" - absolutnie nie dlatego, że są to "moje odkrycia". Swego czasu dużo edytowałem Wikipedię i tak jak ja pamiętam żelazne zasady przygotowywania haseł, to Wikipedia m.in. surowo zakazuje publikowania tzw. original research, czyli własnych badań, odkryć naukowych itp. materiałów. Dotyczy to nie tylko sytuacji, gdyby ktoś chciał udowodnić, że Słońce kręci się wokół płaskiej na dodatek Ziemi, ale w skali mikro na przykład tego, że dziewczyny do wzięcia zachwycają się Mikulskim, bo wcześniej zachwycały się Klossem w telewizji. To jest moje wrażenie, wrażenie to mogą też podzielać inni forowicze, czy widzowie serialu, być może nawet o to chodziło twórcy filmu Kondratiukowi, ale ta informacja nie ma rangi "naukowej". Co innego gdyby napisał to krytyk filmowy, przywołałabyś cytat np. z Konrada Eberhardta, wtedy wszystko jest w najlepszym porządku.

Zatem to, że Wiśniewska, Kopiczyński i pan Stanisław z dworca Łódź Fabryczna udają się do łódzkiej wytwórni filmowej to jest licentia poetica dopuszczalna na forum (ja jestem o tym przekonany, czytałem wiele wspomnień aktorskich łączących wizytę na tym dworcu z pracą na terenie wytwórni), ale nie może istnieć na łamach Wikipedii, ponieważ widz tego odcinka "07" nie zobaczy w telewizorze tych trojga aktorów przekraczających progi wytwórni.

Podobnego uźródłowienia językoznawczego wymagałaby sekcja o wpływie dialogów panów Zbycha na język codzienny.

Jeżeli chcesz się opiekować hasłem to świetnie, ale proponuję przeredaguj też koszmarek je otwierający: "polski serial produkcji polskiej wyprodukowany (...)" - tautologia do kwadratu.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

28-10-2010 13:21

hsb

"A79" napisał:

Usuń także informacje o nawiązaniu w w "07 zgłoś się" i "Dziewczynach do wzięcia".

Akurat o tym S.Mikulski wspomina w najnowszym wywiadzie w Newsweeku, zatem jest to już fakt potwierdzony.

Newsweek: I wpadło w ucho na tyle lat. Nawet w filmach fabularnych grał pan Klossa.
Stanisław Mikulski: W „Dziewczynach do wzięcia” bohaterki podekscytowane mówią: patrz, patrz Kloss. W „07 zgłoś się” też zagrałem Klossa. Nawet w serialu „Dom” byłem Hansem Klossem.

------

04-12-2010 10:00

11 postów   1 2
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.