Forum » Wokół serialu » Autentyczne postaci w książce, serialu, komiksach
Autor Autentyczne postaci w książce, serialu, komiksach
stock841
"Stawka większa niż życie" jest fikcją, lecz jest kilka osób faktycznie wtedy żyjących np:
- Hitler - "Żelazny krzyż"
- Canaris - "Zdrada"
- rtm. Sosnowski - w książce "Ostatnia szansa"

Zauważyliście jeszcze kogoś?

------

Nie ma żałośniejszego widoku, jak nimiecki oficer w gaciach.

06-01-2012 19:34

Tom_87
Gubernator dystryktu Fischer w odcinku "Ostatnia Szansa".

Swoją drogą, pojawił się bodaj tylko w dwóch scenach, ale dzięki aktorowi zapadł w pamięć wiele razy lepiej niż jakiś laluś grający go przez 4 sezony w "Czasie Honoru":P

------

12-01-2012 13:33

Gringo
Witam wszystkich stawkowiczów.

W odcinku "Zdrada" pojawia się postać nader historyczna: Heinrich Müller, SS-Gruppenführer i szef gestapo.

------

28-01-2012 17:33

Gringo
W scenariuszach Stawki można znaleźć nawet więcej osób historycznych, z tym że nie zawsze występują one pod „prawdziwym” nazwiskiem. Przykładem może być bohaterka odcinka „Zdrada”, czyli Christin Kield. Wedle scenariusza była ona Szwedką pracującą w Niemczech jako aktorka i piosenkarka. Cieszyła się najwyraźniej dużą popularnością, jeżeli sądzić po plakatach i innych szczegółach. Jak pamiętamy, była ona jednocześnie konfidentką gestapo i nawet zagrażała siatce szpiegowskiej Klossa. W momencie spotkania z Klossem zamierzała akurat powrócić do Szwecji.

Faktycznie znana była wówczas w Niemczech inna gwiazda szwedzkiego pochodzenia, niejaka Sara Stina Hedberg. Urodzona była w Szwecji, miała jednak powiązania rodzinne z Niemcami, a jako dziecko nawet niemiecką guwernantkę, władała więc płynnie językiem niemieckim. Odkryta jako talent aktorski zaczęła od roku 1930 robić karierę poza Szwecją, najpierw w Wiedniu a potem w Berlinie; wówczas już pod nazwiskiem jej drugiego męża. Zasłynęła nazywając się Zarah Leander. W roku 1936 zawarła ona umowę z wytwórnią UFA na produkcję trzech filmów. Po pierwszych sukcesach zdobyła zaufanie władz niemieckich, a przede wszystkim ministra propagandy i kultury Goebbelsa. Wobec „utraty” innych wielkich gwiazd wytwórni UFA, takich jak Marlena Dietrich i Greta Garbo (przeniosły się do Hollywoodu) minister Goebbels postanowił forsować jej karierę. Sprzyjał temu niewątpliwy talent aktorski Szwedki, jej uroda oraz jej atrakcyjny głos o niskiej tonacji. W ciągu kilku lat do roku 1943 nakręciła 10 filmów, głównie melodramatów i filmów muzycznych; miała też na koncie niezliczone nagrania muzyczne. Zyskała w Niemczech olbrzymią popularność i była ulubieńcem ministra propagandy. Jej zdjęcia zdobiły dziesiątki stron tytułowych czasopism w Niemczech oraz w innych krajach. Była w owych latach wielką gwiazdą niemieckiego filmu, muzyki i rozrywki.

W neutralnej Szwecji obserwowano jej niemiecką karierę całkiem pozytywnie, jej kręcone dla UFA filmy cieszyły się tam popularnością. U szczytu kariery zdecydowała się jednak opuścić Niemcy pod koniec 1942 roku i powrócić do Szwecji, gdzie pozostała na stałe.

Ale czy była ona naprawdę pierwowzorem „stawkowej” Christin Kield? No cóż, Zarah Leander była w końcowym okresie jej niemieckiej kariery pod obserwacją gestapo, podejrzewano ją bowiem o działalność szpiegowską. Natomiast już po wojnie, w roku 1951 pojawił się raport amerykańskiego FBI, który stwierdzał, że Zarah Leander była podczas wojny sowiecką agentką w Niemczech. Spowodował on nawet dla aktorki długoletni zakaz przyjazdu do USA.

Wnioski są dla mnie dość oczywiste: Christin Kield ze Stawki to historyczna Zarah Leander. Oczywiście w roku 1967 prawdziwa szwedzka gwiazda była jeszcze przy życiu i nawet występowała, a więc konieczne było wybranie innego nazwiska dla bohaterki odcinka „Zdrada”.

Proszę zajrzeć tu:
http://s11.allstarpics.net/images/orig/9/e/9e0izx90uvpfi0xf.jpg
http://userserve-ak.last.fm/serve/_/37962807/Zarah+Leander.png
http://userserve-ak.last.fm/serve/_/37962969/Zarah+Leander.png

Przeglądając zdjęcia (a jest ich w necie mnóstwo) można jednocześnie zauważyć, jak błędna była fryzura pani Tyszkiewicz w odcinku „Zdrada”. Wystarczy zajrzeć tu: http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/165009_1

Ale to już inny temat ...

------

05-02-2012 20:47

© 2022 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.