Forum » Wokół serialu » Dworzec Keleti
18 postów   1 2
Autor Dworzec Keleti
apoliner1

"Pedro Gomez" napisał:

Postanowiłem spróbować umieścić ten "odcinek" w drugowojennej czasoprzestrzni. Dysponujemy tylko dwiema wskazówkami:
- akcja dzieje się na Węgrzech
- trasa pociągu to Monachium - Praga - Budapeszt - Bukareszt - Sofia - Ateny.
Drogą eliminacji poszcególnych miejscowości (nie będę zanudzał Was szczegółami)górną datę "dziania się odcinka" ustaliłem maksymalnie na 19 marca 1944 - moment wkroczenia Niemiec na Węgry. Dlaczego? W "odcinku" występują dwaj oficerowie - niemiecki i węgerski - będący ze sobą w wyraźnym sojuszu, jak regent Miklos Horthy przykazał. Niestety. Ustalenie dolnej daty jest (przynajmniej dla mnie) niemożliwe. "Mam za mało danych by projektować grę":D Z oczywistych powodów można powiedzieć: od połowy 1942 roku w górę. W "odcinku" nie występują też postacie na których można byłoby się "oprzeć". Taki stan rzeczy uniemożliwia mi umieszczenie "odcinka" tak w "oficjalnym" jak i "prawidłowym" układzie. O takich "kwiatkach" jak Kloss w stopniu kapitana lepiej zmilczę.:/

Ajax 2007 - jeszcze raz wielkie dzięki:)


Ten scenariusz zapowiadał się naprawdę fantastycznie. Czy jest możliwe aby uzyskać więcej faktów czego dotyczył, wokół czego toczyła się akcja ? Super byłoby przeczytać choć ogólne straszczenie, czy też jego zarys.

Przychodzę od Żubra....

------

21-11-2016 15:40

IRON33

Odc. 22 – Dworzec Keleti. Str.1



Na bazie streszczenia scenariusza niezrealizowanego odcinka serialu filmowego.
Specjalne podziękowania dla ajax2007 - Klub Miłośników Stawki!
(edycja fanowska)

www.kapitankloss.blogspot.com

------

26-11-2016 15:08

IRON33

Odc. 22 – Dworzec Keleti. Str.3



Na bazie streszczenia scenariusza niezrealizowanego odcinka serialu filmowego.
Specjalne podziękowania dla ajax2007 - Klub Miłośników Stawki!
(edycja fanowska)

www.kapitankloss.blogspot.com

------

26-11-2016 15:10

apoliner1

"IRON33" napisał:

Odc. 22 – Dworzec Keleti. Str.3



Na bazie streszczenia scenariusza niezrealizowanego odcinka serialu filmowego.
Specjalne podziękowania dla ajax2007 - Klub Miłośników Stawki!
(edycja fanowska)

www.kapitankloss.blogspot.com


Okładka "dworca" trafiona, choć pocztówka (zdjęcie) z okresu I wojny. Zresztą autorzy okładki do Genialnego planu płk. Krafta też się postarali. Teraz trochę treści by się przydało. Pierwsza kartka komiksu buduje napięcie.....

Przychodzę od Żubra...

------

29-11-2016 15:45

Maruta

"Pedro Gomez" napisał:

Niestety. Ustalenie dolnej daty jest (przynajmniej dla mnie) niemożliwe. "Mam za mało danych by projektować grę":D Z oczywistych powodów można powiedzieć: od połowy 1942 roku w górę.


Myślę, że można to zawęzić dzięki kilku szczegółom, między innymi rozmowie węgierskiego majora i niemieckiego kapitana, która brzmi:
"- My oficerowie - powiedział Węgier - wiemy o tym już od Stalingradu.
- Stalingrad to epizod, przykry epizod, ale zna pan precedensy, że przegrana bitwa nie przesądza bynajmniej o przegranej wojnie."

Bitwa stalingradzka to okres od 23 sierpnia 1942 do 2 lutego 1943 roku. Mężczyźni mówią o niej jak o wydarzeniu minionym i zakończonym.

Dalej:
- "Ertha Kiss" ma wpięty w klapę płaszcza bukiecik pierwiosnków, które kwitną od marca do lipca.
- "Ksiądz" podróżujący pociągiem nosi sandały na bose stopy.
- podróżni noszą też płaszcze czy rękawiczki - to typowy w tych czasach element ubioru, nie wskazujący ostatecznie na porę roku, jednak raczej nie był to środek lata.
- kurczak, którego je jedna z pasażerek, przygotowany został ponoć przy wykorzystaniu liści łopianu
Ogółem wygląda to na późną wiosnę 1943 roku.

------

09-10-2018 14:26

Pedro Gomez
Maruta, świetnie wychwyciłeś przydatne szczegóły, ale mam trochę inną koncepcję. Myślę, że chodzi o wczesną wiosnę, ale 1944 roku, a więc w tym przypadku do 19 marca - ataku Niemiec na Węgry. W prawidłowo ułożonych odcinkach tylko "Hasło" i "Bez instrukcji" i kawałek "Edyty" dzieją się w 1944.

Ten rok zawsze dla filmowców był niewygodny. Front wschodni w sierpniu stanął na pół roku i trzeba było z tego jakoś wybrnąć. Pancernych Przymanowski położył do szpitala, a panowie SiS kazali Klossowi zwiedzać świat. Myślę, że "Dworzec Keleti" miał "otwierać" 1944 rok.

Umiejscowienie tego odcinka wczesną wiosną 1944 wpisuje się w pewną "filozofię" umieszczania Klossa w newralgicznych miejscach, w których właśnie w 1944 roku wydarzyło się coś doniosłego. "Hasło" - tuż przed inwazją w Normandii, "Edyta" - tuż przed sowiecką ofensywą, która zatrzyma się dopiero w Berlinie, no i "Dworzec Keleti" - tuż przed atakiem Niemiec na "bratanków". :)

Jedynie "Bez instrukcji" nie wpisuje się w ten nurt, no chyba, że coś przeoczyłem.

Obaj oficerowie wspominają Stalingrad, ale moim zdaniem, jako wydarzenie dawno minione, którego doniosłość dobrze widać z odpowiedniej perspektywy czasu. Węgier sugeruje, że był to punkt zwrotny wojny. Jego rozmówca wykazuje jeszcze animusz, choć wie już, że Węgier może mieć rację.

Zwracasz uwagę na potrawy i elementy garderoby. Myślę, że na etapie realizacji niewiele, jeżeli cokolwiek, by z tego pozostało. :)

------

Chodzi o sprawę

16-12-2018 00:55

Maruta
Czekałam na okazję, by wrócić do tego scenariusza i spróbować znaleźć jakieś dodatkowe poszlaki. Bez większych efektów. Sprawdziłam jedynie, że po tytule serialu znajduje się "III", czyli odcinek planowany był jako część III. serii.

Nie mogłam znaleźć wspominanego kilkukrotnie streszczenia ajaxa2007, więc gdyby ktoś mial podobny problem, a chciał się zapoznać z treścią tego odcinka (choć pewnie nie tak szczegółowo) to może zajrzeć tutaj: https://zebynieprzepadlo.blogspot.com/2019/08/dworzec-keleti-godzina-jedenasta-czyli.html

------

02-08-2019 18:11

Maruta

"Maruta" napisał:

Czekałam na okazję, by wrócić do tego scenariusza i spróbować znaleźć jakieś dodatkowe poszlaki. Bez większych efektów.


Jak się okazuje, efekty jednak są ;-)Autocytat z bloga:

Początkowo „Dworzec Keleti…” miał powstać w ramach III., zamówionej w kwietniu 1968 roku, serii „Stawki większej niż życie”. Scenariusze sześciu odcinków (w tym "Dworca...") zostały złożone w Zespole Realizatorów Filmowych SYRENA 8 stycznia 1968 roku. Według informacji na materiale znajdującym się obecnie w archiwum FINA, węgierski epizod nie dotarł jednak na telewizyjną Komisję Ocen Scenariuszy, obradującą 8 marca 1968 roku. Jego miejsce zajął odcinek "Bez instrukcji", którego nie było w oryginalnych planach.

BTW, to tłumaczy też spore różnice między papierową a filmową wersją "Bez instrukcji". Po prostu scenariusz tego odcinka był pisany "na szybko".

------

19-12-2019 11:00

18 postów   1 2
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.