Forum » Inne wątki » Konkurs stawkowy
73 postów   1 2 3 4 5 6 7 8
Autor Konkurs stawkowy
ajax2007

Pytanie nr 3. Jakie typy kobiet pojawiają się w serialu? Proszę podać przykłady postaci oraz omówić ich postawy i zachowania.

Pytanie jest niesamowicie trudne, gdyż w serialu nie ma, jak w przypadku mężczyzn, jasnej granicy między postawami i charakterami bohaterek. Nie ma jaskrawych różnic w ich wizerunku, nie ma typowych lalek, nie ma intelektualistek, nie ma męskich typów, a szkoda „bo to by nam ułatwiło zadanie”. Występujące typy kobiet możemy klasyfikować na różne sposoby ze względu na zachowania i cechy osobowościowe, ja wziąłem pod uwagę te najbardziej charakterystyczne przypadki.
Niezależne profesjonalistki. Kobiety perfekcyjnie starające wykonać swoje zadania za wszelką cenę. Kobiety bardzo mocne psychiczne i inteligentne, same opracowujące plan działania w miarę rozwoju sytuacji. Przedstawicielkami takich kobiet są Anna Maria Alken i Hanna Bösel. Obydwie dla realizacji swoich agenturalnych celów wystawiły Klossa na śmierć. Tylko dzięki własnej inteligencji i korzystnemu układowi zdarzeń zawdzięcza on życie. Nie łase są one na komplementy, nie zabiegają o względy mężczyzn, same dyktują warunki i osobiście je egzekwują. Są trudnymi przeciwnikami nawet dla przebiegłych mężczyzn.
Uwodzicielki. Kobiety lubiące być adorowanymi i w sposób widoczny to okazujące. Mają zapędy uwodzicielskie, samym spojrzeniem błyskawicznie skracają dystans z mężczyzną. Mistrzynią świata w takim zachowaniu była Christin Kield. Każdy jej uśmiech i spojrzenie zniewalało nie tylko Klossa. Ingrid Heizer tworzyła atmosferę, która prowokowała do tego, aby podkreślać jej urodę. Potrafiła to docenić i odwzajemnić się w sympatyczny sposób, choćby wtedy, gdy wyjaśniła Klossowi, że tolerowała jego kłamstwa, tylko dlatego, że jej się bardzo podobał. Marta Kovacs również bardzo zalotnie przewracała dużymi oczami, jednak starała się brać sprawy w swoje ręce. Ona szukała Klossa i zapewniała go o dwuznacznie bezgranicznej lojalności. Rose Arens z klasą dawała się adorować przez konsula Grandala.
Wszystkie te kobiety charakteryzowała wielka kultura osobista, sztuka konwersacji i znajomość etykiety. Potrafiły najmniejszym gestem, bez słowa wzbudzić zainteresowanie swoją osobą.
Interesowne przyjaciółki. Kobiety zawierające lub udające przyjaźń z wrogiem określonym celu, wykorzystujące związek lub stosunek towarzyski z Niemcami dla realizacji swoich planów. Było kilka kobiet charakteryzujących się taką postawą.
Ingrid Heizer związała się z sturmbannführerem, aby uzyskać w ten sposób interesujące ją informacje. Sam Kloss twierdził z uznaniem, że łóżko sturmbannführera, znakomity punkt obserwacyjny.
Irmina Kobus urządzała przyjęcia towarzyskie dla oficerów niemieckich i ich przyjaciół. Załatwiała w ten sposób wiele spraw. Wiemy z serialu o załatwianiu spraw prywatnych, możemy się domyślać, że załatwiała ich więcej.
Barbara Reczko umiejętnie zainteresowała swoją osobą Reila i bezbłędnie tą znajomość wykorzystała do zdobycia informacji potrzebnych do odbicia doktora Pulkowskiego.
Jeanne Mole również urządzała przyjęcia towarzyskie dla oficerów niemieckich zdobywając w ten sposób informacje dla francuskiego ruchu oporu. Wszystkie te kobiety, to osoby bardzo pogodne, wesołe, miłe, szybko zjedujące sobie znajomych, cały czas będące w kręgu zainteresowania. Załatwiały równocześnie swoje interesy, czasami istotne czasami błahe, ale sposób działania i cel ich był zawsze podobny.
Męczennice. Kobiety bez radości, bez przyszłości, którym się nie udało, które miały pecha, stały się ofiarami zdarzeń. Takie kobiety w serialu to Joanna Perkowska i Ewa Fromm. Obydwie wykonywały zadania konspiracyjne, zostały aresztowane, nie było dla nich niestety innego rozwiązania jak tylko niewola i śmierć. Obraz tych kobiet w serialu przypomniał nam o martyrologii wojny.
Zawiedzione i zdradzone. Kobiety, których zaufanie zostało nadużyte, które zostały wykorzystane lub oszukane. Kobiety te wierzyły w kogoś lub w coś, w człowieka albo w jakieś inne wartości i zawiodły się. Wszystkie te kobiety zostały głęboko rozczarowane i podjęły jakieś działania, często były to jednak zachowania nerwowe i nieprzemyślane, z reguły prowadzące do pogorszenia sytuacji, często do ich śmierci.
Simone, francuska kelnerka wiążąca swoją przyszłość z niemieckim oficerem, chce zrobić wszystko, aby go ratować. Zostaje wykorzystana przez porucznika Dhenego. Oszukana o możliwości uwolnienia porucznika Kahlerta, zaciągnięta do łóżka, wykorzystana i wyśmiana. W odwecie posądza Dehnego o zabicie sturmbannführera Knocha, w rezultacie ginie z jego ręki.
Greta Raszke, Niemka pracująca w zakładach Glassa, zakochuje się w polskim robotniku i chce go ratować. Przekazuje mu informacje o planowanych działaniach ewakuacyjnych. Zostaje wykorzystana przez Staszka, który darzy uczuciem Agnieszkę, a Gretę traktuje, jako źródło informacji i zaopatrzenia. Greta ujawnia plan akcji w fabryce, w wyniku dalszych zdarzeń zostaje zastrzelona przez Wacka
Inga Ring wierzyła w ideały głoszone przez Niemcy. Zawiodła się, na stryju Ringu, na Klossie, na Annie Marii Elken, na Niemcach, którzy zdradzili ideały. Zawiodła się też na Schenku, któremu to wygarnęła wprost i została przez niego zastrzelona.
Opiekunki. Kobiety dbające o swoich partnerów życiowych, zaspokajające ich potrzeby, Identyfikujące się z nimi. Dbające o ich wygląd, karierę i pomyślność. Kobietami takimi były Ilza Althof, partnerka kapitana Rupperta oraz Inga Glass, żona profesora Fritz Glassa. Czuły się odpowiedzialne za swoich mężczyzn, opiekowały się nimi, a jak trzeba było broniły i opłakiwały.
Strażniczki. Typ kobiet strzegących dyscypliny, porządku czy też zasad obyczajowych. Nie musiały zachwycać urodą ani młodym wiekiem, nie musiały być przebiegle. Wystarczyło, że były stanowcze i konsekwentne.
Taki typ kobiety widzimy w osobie gospodyni Berty w aptece Ringa. Spojrzeniem dyscyplinuje niepokornych, potrafi „zaaresztować” i utrzymać porządek.
Strażniczką moralności jest ciotka Heintza Bonnelta. Stanowczo i bezdyskusyjnie stara się wytłumaczyć Klossowi, że Christin myśli tylko o jej siostrzeńcu.
Bardzo przekonująca swojej stanowczości jest także konsjerżka w „Café Rose”. Tylko szczęśliwe nadejście Rose Arens pozwoliło Klossowi pokonać tę przeszkodę. Kobiety te grają role drugoplanowe i swoim zachowaniem dają wyraz temu, że jakiś porządek wówczas panował, a one go strzegły.
.....Zdaję sobie, że możemy na potrzeby stawkowej analizy wyróżnić jeszcze wiele innych typów kobiet. Celowo pominąłem przypadki jednostkowe i przypadki uwarunkowane tylko więzią sytuacyjną, np. kobiety posiadające w torebce broń: Marta Laum, Marta Kovacs, Hanna Bösel Benita von Henning, bo takich przykładów byłoby wiele. Jest to temat bardzo obszerny i przy charakterystyce każdego typu oraz ocenie każdej bohaterki bardzo dyskusyjny.

------

-Są chwile przełomowe w karierze każdego oficera, biada temu, kto nie dostrzeże ich w porę.

24-02-2011 20:24

baciek

I jak tu odpowiedzieć na tak postawione pytanie kiedy odpowiedzi zasługują już na otwarcie przewodu doktorskiego, a może nawet habilitacji:-)

To tak dla rozluźnienia - mnie w stawkowych kobietach najbardziej podobają się wypowiadane do Klossa:
- „Pan wybaczy Kloss, ale na dziś ma już dosyć pańskiego towarzystwa.” – Ingrid Heizer
- „Wtajemniczona i podwładna. - Gotowa wykonać wszystkie Twoje rozkazy, Kloss.” – Marta Kovacs
- „Nie należy oszukiwać brzydkich dziewcząt.” – Benita von Henning
- „Przystojny jesteś. W dzień widać to lepiej niż w nocy.” – Hanna Bosel
- „Chyba jest pan jednak zbyt śmiały, poruczniku.” – Christin Kield

Ale nie ma to jak „kawa z cukrem i z uśmiechem” od kelnerki Luzzi w Cafe Ingrid.

------

Szampan?! Świetnie!

24-02-2011 22:52

Modrzew

W serialu pojawiają się trzy typy kobiet.
Typ pierwszy to takie z którymi chętnie poszłoby się do łóżka.
Typ drugi to takie, z który do łóżka poszłoby się mniej chętnie.
Typ trzeci reprezentują kobiety, z którymi do łóżka poszłoby się niechętnie lub byłoby się masochistą.
Typ pierwszy.
Marta Kovacs. Góruje urodą nad pozostałymi (oczywiście to rzecz gustu, ale…), a jej zachowanie, czy to gesty, czy to ton głosu, powoduje, że mężczyznom robi się cieplutko (ręka w górę komu nie robi się cieplutko). Ale uwaga! Na takiej kobiecie można się mocno sparzyć, bo to ona wybiera partnerów do łóżka.
Rose Arens. Klasa sama w sobie. Spotykając taką kobietę, mężczyźni są przekonani, że do dobrego tonu należy, chociażby drzemka z tą panią, a spędzenie całej nocy traktują jak nobilitację.
Christin Kield. Mogłaby być sprzątaczką czy babcią klozetową, a i tak chciałoby się z tą panią. Postać, grana przez Panią Beatę, nie ma tu nic do rzeczy. Do rzeczy jest Pani Beata, której największym mankamentem jest to, że jest Damą i przez ten fakt przyćmiewa grane przez siebie postaci. Czy tapla się w błocie, czy chodzi w gumiakach, czy ect. Zawsze w niej widzę Damę.
Barbara Borzemska, Anna, Basia Reczko, Agnieszka, Simone, Luzzi i wiele innych, które są ładne.
Typ drugi.
Edyta L. Kobieta ładna, ba czasami ponętna, ale zbyt przejęta rolą kobiety-Niemki. Nie zdziwiłbym się gdyby swój orgazm kwitowała zwyczajnym „Heil Hitler”.
Marta Becher. Zbyt niemiecka.
Ingrid Heizer. Kobieta, która znalazła się w tej grupie tylko dlatego, że jej się zwyczajnie boję.
Jeanne Mole. Druga francuska kobieta na mojej liście. Dwie nie mogły być, a Simone jest młodsza.
Typ trzeci.
Berta . Nie, nie, nie (nein, nein, nein)!
Inga. Zbyt niezrównoważona. Bliższy kontakt wróży tylko kłopoty.
Hanna Bosel. Jeżeli chciałbym ją pokonać, wolałbym spróbować ją upić, niż zaciągać do łóżka.
Poza konkursem jest Benita von Henning. Dopóki nie celuje w ciebie pistoletem jest aseksualna do entej potęgi. Kiedy jednak sięgnie po broń…
Przepraszam pozostałe kobiety, które nie znalazły się w wykazie.

------

Nejlepší kaštany jsou na náměstí Pigalle. Zuzana je ráda jen na podzim.
No Hans, nie rozśmieszaj mnie!

24-02-2011 23:53

manager

Jury podaje punktację za odpowiedzi na pytanie nr 3:
jhbsk – 3, Hermann Camel – 1, Pedro Gomez – 3, ajax2007 – 3, baciek – 1, Modrzew – 3.

Na zadane pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi – każdy logiczny i zgodny z serialowymi realiami podział ma rację bytu (nawet gdyby był to podział na blondynki i brunetki czy Polki i Niemki). Maksymalną liczbę punktów otrzymali zawodnicy, którzy stworzyli autorskie klasyfikacje i poparli je trafnymi przykładami. Zaproponowane przez wspomnianych konkursowiczów kategorie bohaterek są ciekawe, wręcz odkrywcze, świadczą o znakomitej znajomości serialu. Hermann Camel otrzymał 1 punkt, ponieważ nie zaproponował autorskiego pomysłu, rozwinął jedynie klasyfikację jhbsk.

Ranking po trzech etapach konkursu prezentuje się następująco:
1. ajax2007 i Pedro Gomez (po 9 pkt.),
2. jhbsk (8 pkt.),
3. Modrzew (7 pkt.),
4. Hermann Camel (4 pkt.),
5. baciek (3 pkt.).



Pytanie nr 4. Co pomaga agentowi J-23 w wykonywaniu zadań? Proszę omówić zagadnienie na przykładach.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

25-02-2011 00:30

Pedro Gomez
Pytanie nr 4. Co pomaga agentowi J-23 w wykonywaniu zadań? Proszę omówić zagadnienie na przykładach.[/quote]

Kolejna magisterka :D „Co”, czyli nie „kto”. Pod uwagę można brać przedmioty i np. cechy charakteru. Skupię się na tych drugich. Właściwie jakąkolwiek pozytywną cechę by wymienić, będzie się miało rację. Najlepszymi ramami będzie chyba ilość odcinków. Cechy wymieniam tak, aby się nie powtarzać.

„Wiem kim jesteś”
- nienawiść – mało pozytywna cecha, ale wystąpiła. Gotów jest wstąpić nawet do Armii Czerwonej żeby zabijać Niemców
- umiejętność improwizacji – tylko dzięki tej cesze Klossa, Irka unika łapanki
- spryt – pozoruje własną śmierć.
- konsekwencja – „powraca z martwych” wiedząc ile ryzykuje. Jest więc również odważny
- siła – nie cecha charakteru, ale radiostacja jest ciężka. Doceńmy to :D

„Hotel Excelsior”
- zimna krew – w momencie gdy wydaje się, że Georg zakapował, Kloss wytrzymuje napięcie i nie doprowadza do dekonspiracji
- pistolecik – tego przedmiotu nie mogę pominąć. Jest to chyba jedyny przypadek w serialu gdy Kloss posługuje się „małym waltherem”, którego książkowy Kloss nosi zawsze w kieszeni

„Ściśle tajne”
- bezwzględność – bez wahania „łamie” Puschke i robi z niego kozła ofiarnego

„Cafe Rose”
- spostrzegawczość – zauważa „ogon” i gubi go
- towarzyska ogłada – bez problemu odnajduje się w międzynarodowym towarzystwie
- refleks – ten nóż był naprawdę blisko, wspomnijmy o tym :D

„Ostatnia szansa”
- umiejętność wyciągania pożytków nawet z porażek – zdobycie planów miało wyglądać zupełnie inaczej
- nie poddawanie się beznadziei – ratuje Annę mimo wszystko
- stalowe nerwy – Lothar to niebezpieczny przeciwnik, ale Kloss nie dał się sprowokować

„Żelazny Krzyż”
- przebiegłość – orientuje się w planach Reinera i Dibeliusa

„Podwójny nelson”
- nieodparty urok – ulega mu nawet Hanna Bosel

„Wielka wsypa”
- zdolności aktorskie :D – przez cały wieczór u Kobusowej mistrzowsko markuje stan upojenia

„Genialny plan pułkownika Krafta”
- zdrowy rozsądek :) – skoro Eryk był jednocześnie w szkole i w domu, to… musi być go dwóch:D

„W imieniu Rzeczypospolitej”
- Kloss nie chowa urazy :) – centrala chce go zlikwidować… no cóż, zdarza się :D
- pomysłowość – w pomysłowy sposób potwierdza, że SD kontroluje radiostacje

„Hasło”
- „umiejętność pracy w zespole” :D – osaczenie von Vormanna wymagało ludzi sprzętu :)

„Zdrada”
- „umiejętność pracy pod presją czasu” :D – czas ucieka, łączniczka jedzie, a Christin żyje

„Bez instrukcji”
- tężyzna fizyczna – ten skok do ciężarówki to mistrzostwo świata :D

„Edyta”
- poczucie wyższości celów – dekonspiruje się przed Edytą by ratować ludzi z transportu

„Akcja „Liść dębu”
- umiejętność błyskawicznej oceny sytuacji – „ratuje” generała, aby móc działać dalej

„Spotkanie”
- ideowość – nie daje się zwieść obietnicom Anny Marii

„Poszukiwany gruppenfuhrer Wolf”
- błyskotliwość – odnajduje Wolfa

Wiele cech na pewno pominąłem, ale jak wspomniałem na początku, na ten temat można napisać niejedną pracę magisterską.

------

Chodzi o sprawę

25-02-2011 10:09

jhbsk

Ponieważ pytanie zaczyna się od „Co" to zakładam, że chodzi o okoliczności, a nie osoby.
Klossowi w działalności pomaga szczęście, inteligencja, sprawność fizyczna, umiejętność współpracy z innymi wywiadami, uczciwość (wobec niewrogów), spostrzegawczość, aparycja i oczywiście umiejętność posługiwania się bronią (nie tylko palną).
Szczęście.
Przykłady
Nie da się ukryć, że bez odrobiny choćby szczęścia dzielny agent skończyłby marnie już w pierwszym odcinku. W wielu odcinkach o sukcesie szczęście wręcz decyduje.
Odcinek I Kloss pozorując swą śmierć ma się gdzie schować.
Odcinek II W decydującym momencie na dachu Kloss znajduje gaśnicę.
Odcinek III Kloss ma wyjątkowe szczęście, że Edward wyrzuca doniczkę dosłownie w ostatniej chwili.
Odcinek IV Szczęściu zawdzięcza Kloss interwencję szefa i uratowanie życia.
Odcinek VII Kloss szczęśliwie widzi moment aresztowanie Ewy Fromm i dzięki temu może ukryć na czas mikrofilm. Poza tym szczęśliwie dla niego nadradca nie strzela zbyt celnie.
Odcinek VIII Kloss spotyka Zająca-Wolfa w odpowiednim momencie i może go skutecznie unieszkodliwić.
Odcinek X Dzielni partyzanci okazali się szczęśliwie kiepskimi strzelcami - Kloss wyszedł (prawie) cało. Podlasiński ucieka z transportu i dociera do partyzantów dzięki czemu dowodzi niewinności J-23.
Odcinek XI Von Vormann szczęśliwie okazuje się osobnikiem pazernym.
Odcinek XIII Kloss nie zostaje schwytany na ławeczce w Zoo.
Odcinek XIV Edyta odbiera Klossowi broń w najodpowiedniejszym momencie - dzięki temu „potwierdza" swoją winę w sprawie wysadzenia wiaduktu i niewykonania rozkazu w oczach Brunnera.
Odcinek XV Greta kiepsko strzela.
Odcinek XVII Porucznik Nowak przybywa w ostatniej chwili i ratuje Klossa.

Inteligencja
Przykłady
Odcinek I Pomysł upozorowania własnej śmierci.
Odcinek III Zamiana teczek - umożliwienie skopiowania planów inżyniera Meiera. Rozmowa z Riolettem i pomysł na „wrobienie" Puschkego.
Odcinek IV Przechytrzenie przeciwników podczas gry w pokera.
Odcinek VI Odcinek perełka pod tym względem - współpraca z hrabią to zderzenie dwóch wspaniałych inteligencji skutkująca eliminacją szeregu wrogów. Poza tym Kloss zauważa nietypowość sytuacji (przewożenie więźnia) i ratuje dzięki temu Wąsowskiemu życie pogrążając przy okazji Reinera.
Odcinek VII Przekonanie zwierzchników, że alianckim agentem był nadradca Gebhard.
Odcinek IX Podstawienie Wacka na miejsce Erica i odwrócenie „genialnego planu".
Odcinek X Kloss domyśla się, że Stedke kontroluje radiostację i wykorzystuje to do dezinformacji wroga.
Odcinek XI Kolejne wrobienie przeciwnika – udowodnienie zwierzchnikom, że von Vormann to J-23.
Odcinek XIII Zlokalizowanie fabryki Porschatta.
Odcinek XVI Wymyślenie planu awaryjnego, gdy okazało się, że nie ma możliwości odwołania spadochroniarzy.
Odcinek XVIII Wisienka na torcie – rozpracowanie WOLFa. Najtęższe amerykańskie umysły nie dały mu radu, a nasz człowiek tak.

Sprawność fizyczna
Przykłady
Odcinek I „Ucieczka" z więzienia.
Odcinek II Walka na dachu.
Odcinek III Wygrana w walce wręcz z Glaubelem.
Odcinek IV Pojedynek z Aramem.
Odcinek VII Obezwładnienie partyzantów.
Odcinek VIII Kolejne obezwładnienie partyzanta i skok z pociągu.
Odcinek X Ucieczka pod ostrzałem.
Odcinek XI Wygrana walka z von Vormannem.
Odcinek XIII Skok do ciężarówki. Ucieczka z budynku fabryki.
Odcinki XV i XVIII Obezwładnienie Brunnera.

Umiejętność współpracy
Przykłady
Odcinek III Współpraca z wywiadem angielskim - z Riolettem.
Odcinek IV Współpraca z alianckim wywiadem - książę Mżawanadze.
Odcinek XI Współpraca z Francuzami.

Spostrzegawczość
Przykłady
Odcinek IV Gra w pokera. Kloss orientuje się, że Witte chce z nim przegrać.
Odcinek VII Kloss zauważa, że Hanna go śledzi (fakt, że niewiele to mu pomogło :-), ona była inteligentniejsza).
Odcinek IX Kloss zauważa w mieście Wacka, a później domyśla się, że to bliźniaczy brat Erica.
Odcinek XIV Kloss zauważa, że Wasiak jest pijany.

Odporność na prowokacje
Przykłady
Odcinek I Kloss domyśla się, że druga narada u generała jest prowokacją. Nie reaguje również na późniejsze prowokacyjne wypowiedzi Stedtkego i Lhotara podczas sprawdzania „prawdziwego" Klossa.
Odcinek II Kloss nie odpowiada na hasło Löblerowi.
Odcinek V Rozmowa z Lhotarem.
Odcinek XIV Rozmowa z Brunnerem („Jeżeli będziesz mądry").

Aparycja
Kloss bez wątpienia podoba się kobietom. Z reguły pomaga mu to w jego działaniach gdyż panie są pod jego urokiem. Tylko Benita von Henning bezbłędnie wyczuła podstęp.

Uczciwość
Kloss był zwyczajnie uczciwy wobec swych niewrogów. Ratuje mu to życie - Oszukana przez Dehnego Simone wskazuje tego ostatniego jako zabójcę Knoha. Kloss od początku nie dawał jej nadziei na uratowanie Kahlerta - nie chciał jej oszukiwać.

Posługiwanie się bronią
Kloss znakomicie posługuje się bronią, i to nie tylko palną. Gdy trzeba potrafi użyć noża a nawet gaśnicy.

I wszystkie te cechy składają się na końcowy sukces Klossa.


------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

25-02-2011 11:26

ajax2007

Pytanie nr 4. Co pomaga agentowi J-23 w wykonywaniu zadań? Proszę omówić zagadnienie na przykładach.

Kloss jest agentem niemal idealnym, dlatego nie potrzebuje za wiele pomocy, ale stawiając przewrotnie taką tezę można powiedzieć, że dzięki temu w wykonywaniu jego zadań pomaga mu niemal wszystko. Oczywiście są to jego właściwości i warunki osobiste, jest to zamierzony, ale i przypadkowy układ zdarzeń. Takich elementów i właściwości serialu jest bardzo dużo. Spróbuje skoncentrować się nad tymi najbardziej charakterystycznymi.

Siła i sprawność fizyczna. Wielokrotnie Kloss musiał zdawać egzamin ze swojej sprawności fizycznej. Wyskakiwał z pędzącego pociągu, wskakiwał do jadącej ciężarówki chodził po dachu, po ścianach, po balkonach, wciągał się po rynnie. Walczył w ręcz z Lemnerem, z Glaubelem , z Brunnerem, z Wackiem, z von Vormannem, z Aramem, dołożył Zającowi i Frankowi, przy czym nie liczę już pojedynczych obezwładnień mniej znaczących przeciwników. Właśnie to, że Kloss był silny i sprawny fizycznie wybawiło go często z opresji, a niekiedy ratowało mu życie. Zdany był na konfrontacje fizyczne z innymi osobami i dawał sobie wtedy radę.

Znajomość języków obcych. Kloss włada trzema językami: polskim, niemieckim i rosyjskim. Dwa z nich są obce. Znajomość języka polskiego przydaje mu się w kontaktach z polskimi partyzantami, oraz zdobycia przychylności pułkownika Krafta podczas przygotowania agenta FG-89 o specjalnej misji. Znajomość języka rosyjskiego przydała się Klossowi podczas decydowania o jego miejscu pracy w kontrwywiadzie, przez sturmbannführera i sturmführera Stedkego (kontakty ciotką Zuzanną pomijam). Umiejętność języka niemieckiego była nieodzowna, aby przybrać postać porucznika Klossa przez Stanisława Kolickiego.

Umiejętność zjednywania sobie zaufania i przychylności przełożonych. Pułkownik Horst, major, później pułkownik Broch, pułkownik Rohde, major Elert pułkownik Reiner, generał Willmann, generał Pfister - wszyscy ci oficerowie i generałowie mieli bardzo dobre zdanie o Klossie. Stwierdzali to wprost wobec niego, jak również w wyrażanych opiniach do innych osób, przy różnych okazjach. Przełożeni nie mają do pracy Klossa zastrzeżeń. Jeśli są krytykowane wyniki działania to krytyka odnosi się do całej Abwery, a nie osobiście do Klossa. Kloss podsuwa pomysły przełożonym, wysłania go do lasu, do partyzantów, przeszukania rzeczy von Vormanna i oni bez zastanowienia przystają na to. Zaprasza przełożonych na spotkania towarzyskie, Horsta z okazji zakończenia współpracy, Brocha na Sylwestra. Wyprowadza gen. Pfifstera z zagrożenia, z gen. Willmannem pije koniak z butelki. Okoliczności te potwierdzają, że Kloss wskazane umiejętność wykorzystywał znakomicie. Pozytywne nastawienie przełożonych oddalało niebezpieczeństwo podejrzeń wobec jego osoby, ułatwiało dostęp do informacji i umożliwiało wpływ na podejmowane decyzje.

Lojalność i wysokie kwalifikacje współpartnerów w konspiracji. Kloss rzadko działa sam. Współpracuje z różnymi ludźmi. Nie ma wśród nich zdrajców. Nie zawiódł go żaden z łączników. Współpracownicy mają duże doświadczenie i są fachowcami w tej robocie. Takie osoby, jak Georg, Edward, szef z pensjonatu, zegarmistrz, antykwariusz, Grzegorz, Wojtek, Oskar, Tomala czy inni są przykładem wzorowych partnerów do współpracy. Sprawia to, że ma komfort pracy. Może koncentrować się na wykonywaniu zadań, zbieraniu i przekazywaniu informacji. W nielicznych sytuacjach traci kontakt z łącznikami z Francem Bulą (vel Józef Podlasiński vel Piotr hrabia Żytowski vel Witalis Kazimirus) czy z doktorem Rastlem i wtedy rzeczywiście zaczynają się pewne problemy.

Gry towarzyskie. Dla prowadzenia działalności wywiadowczej konieczne jest obcowanie z innymi osobami również w czasie wolnym od zajęć wojskowych. Zdobywanie zaufania i sympatii ułatwia wspólna rozrywka. Kloss wykorzystuje umiejętność gry w szachy do utrzymywania koniecznych kontaktów z inż. Meierem, natomiast gra w pokera pozwala mu nawiązać bliższą znajomość z Chrisopulisem i Wittem oraz realizować swój plan prowadzący do szukania sprzymierzeńca.

Taniec. Podobnie jak gry towarzyskie ułatwiały kontakt mężczyznami, to taniec był konieczny do tego, aby nawiązać bliższe stosunki kobietami pozostającymi w zainteresowaniu Klossa. W tańcu Kloss prawił im komplementy, zniewalał kobiety i wyciągał od nich interesujące go informacje. W serialu widzimy jak Kloss tańczy z Christin Kild, Benitą von Henning, Ingrid Heizer, Gerdą Tinsler i Hanna Bösel. Żaden z tych tańców nie był bezproduktywny dla tego agenta.

Umiejętność flirtowania, interesującego rozmawiania z kobietami. Przez takie postępowanie Kloss zjednywał sobie sympatię kobiet i mógł realizować swoje zadania. Zagadując uroczo Luzzi, znakomicie wprowadził się do kawiarni Cafe Ingrid. Simone wspominała, że wielokrotnie jej mówił, że jest ładna. Gerda Tinsler słuchała jego kwestii o błyskawicznym działaniu. Komplementy także nie ominęły Benity von Henning Nie wspomnę już o zasadniczych bohaterkach typu Christin Kild czy Ingrid Heizer.

Operatywność „Ciotki Zuzanny” i wojska polskiego. Kloss miał partnerów wokół siebie, ale czasami to nie wystarczało. Konieczna była pomoc o szerszym zakresie. Widzimy to, sytuacji, kiedy należało podmienić materiał porównawczy pisma w mieszkaniu doktora Wirta w Berlinie . Podobnie, koniecznym było przyspieszenie ataku podczas aresztowania w fabryce w Tolbergu. W sumie trochę szczęśliwa, ale także konieczna była asekuracja ze strony oficera do zadań specjalnych w Bischofsfelde.

Pewność siebie i zimna krew. Kloss często w sytuacji zagrożenia musiał grać va banque, musiał z całą pewnością siebie odwrócić niebezpieczeństwo oskarżenia od własnej osoby. Przykładami takich zachowań jest oburzenie, kiedy Stedtke zwracając się do niego „per Ty” każe mu się ustawić profilem albo kiedy Lothar oskarża go o udział w spowodowaniu zniknięcia Benity von Henning. Kapitalnym jednak przykładem zachowania spokoju jest rozmowa z Brunnerem odnośnie rzekomych oskarżeń Edyty o współpracę z partyzantami. Wypowiadane wówczas kwestie stanowią niedoścignioną klasykę. Mistrzostwem świata było niekonwencjonalne wejście do budynku laboratorium Porschatta, koło wartownika, bez okazywania przepustki z zaskakującym poleceniem zapięcia guzika.

Umiejętność majsterkowania. Kloss zapewnia swojego przełożonego Brocha o znajomości naprawy zegarków. Zegarek był swego rodzaju nośnikiem przekazu informacji miedzy Klossem a zegarmistrzem, miedzy agentem a siatką. Kloss oczywiście nie był egzaminowany z wiedzy zegarmistrzowskiej ani umiejętności majsterkowania, ale pojęcie pewnie jakieś o tym miał.

Pazerność przeciwnika. Kloss realizuje swoje zadania zgodnie z opracowanym planem. Zdarzają się sytuacje, kiedy jest w niebezpieczeństwie. Udaje mu się wyjść z opresji dzięki temu, że przeciwnik zaślepiony chęcią osiągnięcia własnej korzyści popełnia błędy. Von Vormann mógł zameldować o zdekonspirowaniu agenta, ale chciwość go zgubiła, chciał uzyskać korzyść dla siebie i zabrał tajemnicę ze sobą. Nadradca Gebhardt wplątał się w sytuację ze zrabowanymi kosztownościami i w rezultacie zginał. Podobnie Witte, uciułał nielegalnie kupę pieniędzy i także poniósł śmierć. W jednym i drugim przypadku okoliczność śmierci Kloss wykorzystał do wytypowania tych osób, jako byłych agentów obcego wywiadu. Meldunki takie zadowoliły jego dowództwo a siatka działała spokojnie dalej.

Umiarkowanie w piciu napojów alkoholowych. Kloss bardzo często spożywa napoje alkoholowe. Taka jest konwencja spotkań towarzyskich, a w sumie także często służbowych. Pije koniak, wino, wódkę, szampana, bimber, piwo, ale nigdy nie widzimy aby tracił on kontrolę nad swoim postępowaniem. Nigdy nie jest pijany, choć często udaje że pije. Cały czas obserwuje zachowanie innych osób. Zwraca na to uwagę Rioletto, a daje się nabrać towarzystwo kompanów u Irminy Kobus i Joanne Mole. Największym owocem wynikającym z tej właściwości było zlikwidowanie Zająca/Wolfa, po jego wcześniejszym znokautowaniu.

Gadatliwość przeciwnika. Kloss prowadzi wiele rozmów, zadaje wiele pytań i zbiera interesujące wiadomości. Wróg za bardzo mu w tym nie przeszkadza. Dzięki wiadomości Schultza o znalezionej radiostacji Kloss starał się ostrzec Jacka i Irenę. Wprawdzie Stedtke zdążył na czas, jednak informacja się przydała, choćby dlatego, ze szyfry zostały spalone.
Innym razem Kloss wykorzystał informację o agencie Wolfie, podaną mu przez gestapo. Przedwczesna informacja Lothara przekazana Klossowi o Ruppercie, jako wrogim agencie, pozwoliła Klossowi ostrzec Annę przed jej zatrzymaniem w kawiarni.

Zdajemy sobie sprawę, że takich właściwości, czy sytuacji jest dużo. Zawsze dobrze wykonane zadanie będzie łączyło się z okolicznością, która musi się przyczynić do końcowego sukcesu. W takiej sytuacji będzie to wykorzystanie posiadanego atutu przez Klossa albo błędu popełnionego przez przeciwnika.

------

-Są chwile przełomowe w karierze każdego oficera, biada temu, kto nie dostrzeże ich w porę.

25-02-2011 19:13

baciek

Obersturmbannführer Kleist mówił do Klossa, że „spełnia prośby niespokojnych kobiet, jest rycerski i gorliwy”. I nawiązując do poprzedniego pytania widzimy, że te cechy w połączeniu z pięknymi kobietami pomogły mu w wykonaniu zadania (Ingrid Heizer, Hanna Bosel, Benita von Henning, Christin Kield).

I „dzięki temu uniknął śmierci, a jak wiadomo śmierć spotyka niekiedy zbyt gorliwych…”

------

Szampan?! Świetnie!

25-02-2011 23:31

manager

Oto punktacja za odpowiedzi na pytanie nr 4:
jhbsk – 3, Pedro Gomez – 3, ajax2007 – 3, baciek – 1.

Jury z zainteresowaniem zapoznało się z trzema znakomitymi opracowaniami stawkowymi i jedną wypowiedzią mniej rozbudowaną, realizującą poniekąd myśl Antoniego Czechowa o zwięzłości, która jest siostrą talentu ;) Zachęcamy wszystkich sympatyków serialu do zmierzenia się z kolejnymi pytaniami.

Ranking na półmetku kształtuje się następująco:
1. ajax2007 i Pedro Gomez (po 12 pkt.),
2. jhbsk (11 pkt.),
3. Modrzew (7 pkt.),
4. baciek i Hermann Camel (po 4 pkt.).



Pytanie nr 5. Którą z siatek wywiadowczych ukazanych w serialu można uznać za najbardziej operatywną i dlaczego?

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

26-02-2011 00:15

jhbsk

Działania różnych siatek wywiadowczych można obserwować w wielu miastach i mniejszych miejscowościach. Są to Berlin, Stambuł, Saint Gille, Warszawa, Kraków, Gdańsk, Kielce, Radom, Lisko, okolice Altdamm, Tolberg i (najprawdopodobniej) okolice Głogowa. Wybór najbardziej operatywnej jest dość trudny. Na wstępie więc postanowiłam dokonać selekcji negatywnej i wykreślić te, które uznałam za mniej operatywne. Zaliczyłam do nich siatki w Gdańsku (po wpadce nie są sobie w stanie poradzić bez pomocy z zewnątrz), siatka, której łącznikiem był doktor Rastell (Kloss musi działać bez instrukcji po jego śmierci), Tolberg (właściwie nie jest to siatka, tylko ruch oporu w fabryce).

Z pozostałych pod rozwagę wzięłam te, które działają w Warszawie, Kielcach, Radomiu, Berlinie i Stambule. W tych miastach według mnie można zauważyć najbardziej efektywne skutki ich działalności.
W każdym z nich siatka jest rozbudowana i, pomijając Stambuł i Radom, obserwujemy jej działalność w więcej niż jednym odcinku.
Najwięcej pozytywnych informacji o działalności siatki możemy według mnie uzyskać na temat siatki warszawskiej (zapewniam, że nie kieruje mną lokalny patriotyzm). Jest ona przedstawiona w trzech odcinkach i choć w każdym prezentują się jej różni członkowie, to zakładam, że należą do jednej siatki.
Jak już uprzednio wspomniałam jest to siatka rozbudowana. Ma w swoich szeregach osoby działające w wywiadzie już przed wojną (Adam Schmidt i Edwin Wąsowski) a zatem bardzo doświadczone.
Posiada przeszkolone i uzbrojone oddziały (chłopcy z dywersji odbijający Annę i podwładni Wojtka z „Genialnego planu…”).
Gdy zachodzi potrzeba ma możliwości sprawnego przyjęcia samolotu – wymaga to bardzo dobrej organizacji, miejsca na lądowisko i zaangażowania wielu osób.
Siatka dysponuje swoimi ludźmi w szpitalu, co umożliwia upozorowanie śmierci hrabiego Wąsowskiego.
Posiada imponujący zbiór informacji na temat nazistowskich zbrodniarzy. Wykorzystanie tej wiedzy pozwala wplątać ich w domniemany spisek na życie Himmlera – musi się to skończyć śmiercią aresztowanych Niemców (lub skrytobójstwem generała, którego nie wypadało po prostu zamknąć).
Siatka dysponuje pokaźnymi środkami finansowymi – świadczą o tym dolary znalezione w skrytce w willi hrabiego Wąsowskiego. Pieniądze są bardzo potrzebne w działalności wywiadowczej, przekupstwo może dostarczyć wielu informacji, a czasem uratować życie.
W razie potrzeby podejmuje ryzykowne działania dla ratowania własnych ludzi. Dzięki temu uratowani zostają Anna i Edwin Wąsowski.
Prowadzi współpracę z siatkami z innych miast – Agnieszka zostaje odesłana do Radomia (Anna nie zdążyła tam wyjechać).
Rozpracowuje niemieckie plany – świadczą o tym schematy wykradzione von Henningowi i mikrofilmy schowane u hrabiego.
Potrafi wykorzystywać dobre okazje – hrabia Wąsowski jest skoligacony z wiedeńską szlachtą i dzięki temu wiarygodny w oczach Niemców.

Mam wrażenie, że gdyby działalność siatki w Radomiu była przedstawiona w więcej niż tylko jednym odcinku to wygrałaby w mojej klasyfikacji, bo pomijając naiwnego Kazika można o niej mówić jak najlepiej. Warszawa jednak wygrywa w moim rankingu, gdyż trzy odcinki („Ostatnia szansa”, „Żelazny krzyż” i „Genialny plan pułkownika Krafta”) pozwalają poznać ją najlepiej i docenić jej działalność.
Kielce również prezentują się dobrze. Siatka dysponuje oddziałem partyzanckim Bartka, przeprowadza działania dywersyjne, współpracuje z innymi organizacjami. I znowu – gdyby było więcej odcinków kieleckich to kto wie…

Podsumowując jeszcze raz – uznałam za najbardziej operatywną siatkę tę, którą możemy obserwować w Warszawie.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

26-02-2011 11:22

73 postów   1 2 3 4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.