Forum » O serialu » Kronika stawkowa, czyli 50 lat minęło!
73 postów   1 2 3 4 5 6 7
Autor Kronika stawkowa, czyli 50 lat minęło!
manager

Od początku maja do połowy czerwca 1967 roku w atelier Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi kontynuowano realizację zdjęć do „Stawki większej niż życie”. Filmowcy nakręcili wówczas ujęcia do kilku odcinków I serii produkcyjnej (m.in. „Wiem, kim jesteś”, „Ostatnia szansa”, „Wielka wsypa”, „Oblężenie”). Ekipą kierowali na zmianę Andrzej Konic i Janusz Morgenstern, nad sprawną realizacją zdjęć czuwał Mieczysław Wajnberger z ponadstuosobową ekipą techniczną. Zdjęcia kręcone były kamerą Arriflex w dwóch halach zdjęciowych, w których przygotowano kilkadziesiąt dekoracji budowlanych. Po zakończeniu zdjęć w atelier filmowcy wyjechali na kilkudniowe zdjęcia plenerowe do Warszawy, a następnie przenieśli się do Olsztyna, gdzie pracowali do początku sierpnia 1967 roku.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

21-05-2017 22:25

manager

W ostatniej dekadzie czerwca 1967 roku ekipa „Stawki większej niż życie” realizowała w Warszawie ujęcia plenerowe do odcinka „Ostatnia szansa”. Filmowcy pracowali m.in. przy ul. Prezydenckiej i Langiewicza, gdzie znajdują się filmowa willa profesora von Henninga i dom kapitana Rupperta, na Jaworzyńskiej, gdzie m.in. nakręcono strzelaninę między partyzantami a esesowcami, w alei Szucha, czyli przed okupacyjną siedzibą Gestapo i na wiadukcie im. Markiewicza, na którym tragicznie zakończyła się ucieczka Rupperta.

Na zdjęciach z archiwum Andrzeja Konica widzimy reżysera odcinka „Ostatnia szansa” na ul. Jaworzyńskiej w towarzystwie Heleny Białeckiej (asystentka reżysera) oraz Tadeusza Zająca (mistrz oświetlenia), Henryka Depczyka (operator kamery) i Jerzego Majaka (asystent operatora obrazu), na wiadukcie na Karowej w towarzystwie Mieczysława Wajnbergera (kierownik produkcji) oraz m.in. Zygmunta Goldberga (szef produkcji Zespołu Realizatorów Filmowych „Syrena”), Antoniego Wójtowicza (operator) i Stanisława Wohla (kierownik artystyczny Zespołu Realizatorów Filmowych „Syrena”), na ul. Prezydenckiej w towarzystwie Igi Cembrzńskiej (Benita von Henning w odcinku „Ostatnia szansa”) oraz na terenie kolonii Staszica w towarzystwie m.in. Heleny Białeckiej, Antoniego Wójtowicza, Mieczysława Wajnbergera, Ignacego Gogolewskiego (kapitan Willi Ruppert w odcinku „Ostatnia szansa”) i Stanisława Mikulskiego (porucznik Hans Kloss).

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

22-06-2017 16:30

manager

Pięćdziesiąt lat temu skierowano do produkcji scenariusze odcinków II serii produkcyjnej („Hotel Excelsior”, „Ściśle tajne”, „Café Rose”, „Żelazny Krzyż”, „Podwójny nelson” i „Genialny plan pułkownika Krafta”). W lipcu 1967 roku rozpoczęto poszukiwania miejsc i obiektów zdjęciowych.

Dokumentację plenerową do odcinka „Podwójny nelson” wykonano w Lubsku i Łęczycy, jednak zdjęcia powstały w innych lokacjach – w Olsztynie, Płocku i Łącku. To jedyny odcinek z II serii, do którego kilka ujęć powstało w okresie realizacji zdjęć do odcinków I serii produkcyjnej. Kierownictwo produkcji „Stawki większej niż życie” uznało bowiem, że olsztyńskie plenery z malowniczym mostem (samochód Gebhardta wpada do rzeki), stylowym gmachem pruskim (berlińskie ministerstwo z portretem Fryderyka Wielkiego) i polskim dworcem (stacja w Lisku-Zdroju) idealnie odpowiadają wymogom scenariusza.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

30-06-2017 15:30

manager

W „Gazecie Olsztyńskiej” z 3 lipca 2017 roku ukazał się tekst o realizacji serialu w stolicy Warmii i Mazur. Pracę ekipy filmowej obserwował Tomasz Śrutkowski:Pliki przyjaźniejsze dla oczu znajdują się tutaj.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

03-07-2017 22:00

manager

11 i 12 lipca 1967 roku ekipa „Stawki większej niż życie” pod kierunkiem Andrzeja Konica nakręciła na olsztyńskim Starym Mieście ujęcia ukazujące powrót oddziałów niemieckich do Bischofsfelde. Realizacja zdjęć do odcinka „Spotkanie” zgromadziła w centrum miasta tłumy olsztynian, co obrazują zdjęcia z archiwum Andrzeja Konica i Tomasza Śrutkowskiego. Kilka dni wcześniej filmowcy zarejestrowali zdjęcia z udziałem Stanisława Milskiego, czyli rybaka Millera postrzelonego na przystani i ostatkiem sił docierającego w okolice domu pułkownika Ringa.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

11-07-2017 19:35

manager

13 lipca 1967 roku w Olsztynie powstały zdjęcia do odcinka „Oblężenie”. Filmowcy zarejestrowali m.in. przy ul. Okopowej ujęcia z Klossem zmierzającym do zburzonej kamienicy przy Kaiserstrasse 30, gdzie ukrywał się radiotelegrafista, i wykrycie radiostacji przez Niemców.

W kolejnych dniach członkowie ekipy pracowali na Starym Mieście i nad Jeziorem Kortowskim.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

13-07-2017 20:50

manager

W drugiej połowie lipca 1967 roku w Olsztynie zostały nakręcone dzienne i nocne zdjęcia do odcinków „Wiem, kim jesteś”, „Wielka wsypa” i „Podwójny nelson”. Pracami filmowców kierował Janusz Morgenstern.

19 lipca 1967 roku nieopodal malowniczego zakola Wadąga powstały ujęcia otwierające odcinek „Wiem, kim jesteś”: Stanisław Kolicki unieszkodliwia wartownika niemieckiego, przekracza granicę niemiecko-radziecką i zostaje zatrzymany przez radzieckich pograniczników.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

19-07-2017 20:30

manager

20 lipca 1967 roku w Olsztynie powstały ujęcia do odcinków „Wielka wsypa” i „Podwójny nelson”. Ekipa filmowa pod kierunkiem Janusza Morgensterna pracowała na trasie kolejowej Olsztyn Główny – Barczewo, gdzie nakręcono skok Klossa z pociągu, i w parku nad Łyną, gdzie powstały ujęcia ukazujące spotkanie agenta J-23 z łącznikiem.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

20-07-2017 21:20

manager

Zapraszamy do Olsztyna na jubileusz 50-lecia realizacji zdjęć do „Stawki większej niż życie”.

Ramowy program atrakcji jubileuszowych

4 sierpnia 2017 roku (piątek)

godz. 17.00, Książnica Polska, pl. Jana Pawła II – premiera książki Tomasza Śrutkowskiego „«Stawka większa niż życie» – spotkania po latach” (zobacz więcej). Spotkanie poprowadzi red. Ewa Zdrojkowska;godz. 19.00, klub „U Artystów”, ul. Kołłątaja – wernisaż wystawy fotografii Zofii Barankiewicz wykonanych na planie „Stawki większej niż życie”.

5 sierpnia 2017 roku (sobota)

godz. 17.00, ul. Kołłątaja (zaułek „Stawki większej niż życie”) – spotkanie z aktorami i twórcami „Stawki większej niż życie”. Irena Karel, Zygmunt Malanowicz, asystentka reżyserów Helena Białecka i scenograf Bogdan Sölle opowiedzą o pracy na planie serialu. Spotkanie poprowadzą Bogdan Bernacki i Tomasz Musiał.

Na spotkania i wernisaż wstęp wolny.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

24-07-2017 23:15

manager

25 i 26 lipca 1967 roku w Olsztynie nakręcone zostały nocne zdjęcia do odcinka „Wielka wsypa” w reżyserii Janusza Morgensterna. W lasach w pobliżu Kortowa i na szosie wiodącej do Warszawy powstały ujęcia ukazujące odbicie „Filipa” oraz Klossa przedzierającego się do partyzantów.

Na stopklatkach widoczni są m.in.: Stanisław Mikulski, Bohdan Głuszczak, Bronisław Pawlik i Janusz Kłosiński.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

25-07-2017 22:45

73 postów   1 2 3 4 5 6 7
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.