Forum » O serialu » Kronika stawkowa, czyli 50 lat minęło!
73 postów   3 4 5 6 7 8
Autor Kronika stawkowa, czyli 50 lat minęło!
manager

Przed pięćdziesięcioma laty w Międzyzakładowym Domu Kultury Włókniarzy przy ul. Piotrkowskiej w Łodzi, czyli dzisiejszej siedzibie Instytutu Europejskiego, ekipa „Stawki większej niż życie” pracowała pod kierunkiem Andrzeja Konica nad ujęciami do odcinka „Café Rose”. Stylowe wnętrza dawnej willi Schweikerta zaaranżowane zostały na filmową siedzibę konsulatu brytyjskiego w Istambule. W „Dzienniku Łódzkim” ukazała się relacja z planu autorstwa J. Kata ze zdjęciami A. Wacha, w której utrwalone zostały przygotowania do realizacji ujęcia toczącego się po śmierci pani Rose:

— Ciszę proszę! Cisza. Szczególnie wszyscy uśmierceni… Idziecie tak — Basia pół kroku przed konsulem, z tyłu Kloss. Tutaj kamera zastaje Fettinga.

— To może ja przysiądę, wezmę ją za rękę?

— Dobrze, tu znajdziesz tę szpileczkę i zaraz mówisz — „panie konsulu, trzeba natychmiast zawiadomić gości, że nikomu nie wolno wyjść do czasu przybycia policji”. Spróbujemy to.


------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

22-01-2018 10:30

Jarek
J. Kat. to z dużą dozą prawdopodobieństwa pseudonim dziennikarza kulturalnego tej gazety - Jerzego Katarasińskiego. Zdjęcia autorstwa fotoreportera Andrzeja Wacha.

------

22-01-2018 14:26

manager

Przed pięćdziesięcioma laty w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi dobiegały końca prace nad II serią odcinków „Stawki większej niż życie” („Hotel Excelsior”, „Ściśle tajne”, „Café Rose”, „Żelazny Krzyż”, „Podwójny nelson” i „Genialny plan pułkownika Krafta”) i jednocześnie trwały przygotowania do realizacji odcinków III serii produkcyjnej („W imieniu Rzeczypospolitej”, „Hasło”, „Zdrada”, „Bez instrukcji”, „Akcja – «Liść dębu»” i „Poszukiwany gruppenführer Wolf”).

Scenariusze III serii odcinków „Stawki większej niż życie” skierowano do produkcji 18 kwietnia 1968 roku. Zdjęcia rozpoczęły się miesiąc później – 22 maja 1968 roku.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

18-04-2018 09:15

manager

Pięćdziesiąt lat temu w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi zakończono prace nad odcinkami II serii produkcyjnej „Stawki większej niż życie”. Na łamach „Magazynu Filmowego” (nr 20 z 1968 roku) zamieszczone zostały zdjęcia i ciekawostki z planu:

Podczas realizacji filmu nie brakowało rozmaitych kłopotów. Akcja odcinka „Café Rose” rozgrywa się w Turcji; scenariusz przewidywał udział osłów. Wypożyczono je z ogrodu zoologicznego. Kłapouchy okazały się jednak tak uparte, że nie chciały reagować na żadne prośby ani zachęty. Po wielu próbach musiano zrezygnować z ich udziału.

Do sfilmowania tylko jednej sceny walki Klossa ze szpiegiem, radcą Witte, na kołysanej falami motorówce trzeba było aż 20 pistoletów. Tyle razy bowiem powtarzano ujęcie wytrącenia broni z ręki szpiega. Upadając na deski pokładu, pistolety rozbijały się na kawałki: oczywiście były to gipsowe odlewy. Wreszcie ich zabrakło, a reżyser nadal był niezadowolony z ujęcia. Wówczas Kloss wziął swój prawdziwy pistolet...


Tę ostatnią sytuację – na podstawie wypowiedzi reżysera Andrzeja Konica w teleturnieju „Wakacje z Klossem” – nieco inaczej przedstawił Bogdan Bernacki w książce „Stawka większa niż życie – serial wszech czasów” z 2003 roku (s. 92–93):

Andrzej Konic zdradził kulisy realizacji finałowej sceny odcinka „Café Rose”. Podczas walki Klossa z radcą Witte broń musiała wpaść do wody. Pirotechnik nie zgodził się, aby był topiony autentyczny pistolet, więc reżyser zamówił piętnaście gipsowych odlewów – odpowiednio pomalowanych i obciążonych. Na planie okazało się, że wykonano jedynie trzy kopie parabellum, które w dodatku połamały się w czasie prób. Musiano więc topić autentyczną broń. Została ona umocowana na żyłce przez Mieczysława Wajnbergera, kierownika produkcji, a operator Antoni Wójtowicz osobiście skopał ją do kanału. Mimo to pistolet poszedł na dno. Sprowadzono nurka, który po sześciu godzinach poszukiwań wydobył parabellum. Nie było to proste, bo w sześciometrowym kanale zalegała trzymetrowa warstwa mułu.

Na początku maja 1968 roku dobiegały końca przygotowania do realizacji odcinków III serii produkcyjnej. Dokumentację do odcinka „Hasło” wykonano w Piotrkowie Trybunalskim i Zgierzu, a do odcinka „Akcja – «Liść dębu»” – w Łagiewnikach, Żarach i Piotrkowie Trybunalskim. Nie zdecydowano się jednak na realizację zdjęć w żadnej z tych miejscowości. Zdjęcia do „Hasła” powstały we Wrocławiu, w Gdyni i Łodzi, a do „Akcji – «Liść dębu»” – we Wrocławiu, na zamku w Pieskowej Skale i w Łodzi. Prace nad odcinkami III serii produkcyjnej rozpoczęły się 22 maja 1968 roku.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

05-05-2018 15:45

manager

W ostatnim tygodniu maja i przez większą część czerwca 1968 roku ekipa „Stawki większej niż życie” pracowała pod kierunkiem Janusza Morgensterna w Krakowie i w Pieskowej Skale. Filmowcy realizowali zdjęcia m.in. w okolicach Wawelu, na krakowskich ulicach oraz w obiektach położonych w ścisłym centrum i na Rakowicach, we wnętrzach naturalnych znajdujących się na Rynku Głównym (powstały tam zdjęcia do odcinka „W imieniu Rzeczypospolitej”) oraz na terenie zamku w Pieskowej Skale i w jego okolicach (zostały tam nakręcone ujęcia i sceny do odcinka „Akcja – «Liść dębu»”).

Fotorelacja z planu ze zdjęciami Jerzego Troszczyńskiego ukazała się w „Magazynie Filmowym” (nr 30/1968):

Ekipę filmu można łatwo znaleźć. Zawsze otacza ją zwarty tłum ciekawych. Czy nie ogranicza inwencji twórczej reżysera, czy nie zmusza do rezygnacji z pewnych rozwiązań fabularnych? Janusz Morgenstern uważa, że nie. Dzięki swej popularności Kloss żyje już własnym życiem. Jego postępowaniem rządzą zasady przyjętej i ściśle przestrzeganej konwencji. Najwyższe napięcie dramaturgiczne osiąga się nie zagadką „co się z bohaterem stanie?”, lecz zagadką „w jaki sposób wyjdzie on cało z opresji?” Publiczność wierzy w cnoty i zalety Klossa, twórcom nie wolno więc zmieniać „samowolnie” jego osobowości. Trzeba ją tylko umiejętnie wykorzystać — pisała Maria Malatyńska.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

10-06-2018 13:45

manager

W pierwszej dekadzie lipca 1968 roku ekipa „Stawki większej niż życie” pod kierunkiem Andrzeja Konica pracowała na terenie filmowej willi le Trou na wrocławskim osiedlu Biskupin, gdzie powstały zdjęcia do odcinka „Hasło” z udziałem Lidii Korsakówny, Eliasza Kuziemskiego, Zdzisława Kuźniara, Stanisława Mikulskiego i Andrzeja Polkowskiego.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

10-07-2018 23:00

manager

Pięćdziesiąt lat temu peron I Dworca Głównego PKP we Wrocławiu został zaaranżowany na Berlin Ostbahnhof z 1944 roku. To tam powstały zdjęcia do odcinka „Zdrada” w reżyserii Andrzeja Konica. Filmowcy pracowali również przed bocznym wyjściem z dworca, skąd w serialu szwedzka śpiewaczka Christin Kield (w tej roli Beata Tyszkiewicz) odjeżdża do teatru w towarzystwie sturmbannführera Fritza Schabego (w postać tę wcielił się Ryszard Filipski). Przy kamerze widoczni są operator obrazu Antoni Wójtowicz (po lewej) i operator kamery Zbigniew Czajkowski (po prawej), a nad realizacją sceny do odcinka „Zdrada” czuwa reżyser Andrzej Konic.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

12-07-2018 16:15

manager

Pół wieku temu w halach zdjęciowych Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu powstały zdjęcia do odcinka „Bez instrukcji” w reżyserii Janusza Morgensterna. Są to m.in. sceny z udziałem Tomiry Kowalik, Ewy Lejczak, Teresy Wicińskiej, Stanisława Mikulskiego i Gustawa Lutkiewicza. Realizując zdjęcia do tego odcinka, filmowcy pracowali także we wrocławskich plenerach, m.in. w ogrodzie zoologicznym i na tarasie byłego klubu studenckiego „Tawerna”.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

14-07-2018 16:15

manager

Ostrów Tumski to największy wrocławski plan zdjęciowy w „Stawce większej niż życie”. Przed pięćdziesięcioma laty realizowane tam były zdjęcia do odcinków „Poszukiwany gruppenführer Wolf” i „Hasło” w reżyserii Andrzeja Konica oraz „Akcja – «Liść dębu»” w reżyserii Janusza Morgensterna. Kierownictwo produkcji sprowadziło na Ostrów Tumski wozy bojowe i zatrudniło w charakterze statystów żołnierzy i ludność cywilną. Zdjęcia realizowane były między mostem Tumskim a pl. Katedralnym.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

18-07-2018 19:00

manager

22 lipca 1968 roku z okazji ówczesnego Narodowego Święta Odrodzenia Polski na antenie jedynego w tamtym czasie programu Telewizji Polskiej pojawił się zwiastun „Stawki większej niż życie”: o 20.55 rozpoczęła się prapremierowa emisja odcinka „Spotkanie”.



Premierowe wyświetlanie całej serii rozpoczęto 10 października 1968 roku.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

22-07-2018 18:30

73 postów   3 4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.