Forum » O serialu » Kronika stawkowa, czyli 50 lat minęło!
73 postów   4 5 6 7 8
Autor Kronika stawkowa, czyli 50 lat minęło!
manager

Pięćdziesiąt lat temu ekipa „Stawki większej niż życie” pod kierunkiem Andrzeja Konica realizowała zdjęcia do odcinka „Zdrada” we wrocławskim hotelu Monopol, który zaaranżowany został na berliński lokal „Pod Złotym Smokiem”. To tam Christin Kield świętuje swój ostatni występ w stolicy III Rzeszy w towarzystwie porucznika Klossa, pułkownika Schmecka i Berty Waschke. Później sturmbannführer Schabe, szukający zaginionej Christin Kield, zastaje w tym lokalu porucznika Klossa i porucznika Schultza.

Relacja Andrzeja Gawlika-Grucy z planu odcinka „Zdrada” ukazała się w „Wieczorze Wrocławia”:

— Czy mógłby mnie pan poinformować, co się stało? — pyta Schabe, funkcjonariusz Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy.
— Pan mi nie wierzy? — odpowiada zdziwionym głosem kpt. Hans Kloss.

— Nie, nie! Kamera stop. Proszę to jeszcze raz powtórzyć — zwraca się do Ryszarda Filipskiego reżyser Andrzej Konic.
— Powiedz to bardziej naturalnie, bez patosu. Uwaga! Cisza na planie. Klaps 1067.

— Czy mógłby mnie pan…

— Stop, stop! Proszę więcej światła na pary tańczące. Panowie z orkiestry, rzępolcie, ale nieco ciszej — koryguje reżyser. Kloss, mam do ciebie prośbę. W trakcie odpowiedzi Filipskiemu, wolno odstawiaj od ust lampkę wina.
— Dobrze — zgadza się Mikulski — ale wolałbym najpierw trochę łyknąć.
— Niech i tak będzie — dorzuca z uśmiechem Konic.

— Uwaga! Cisza. Kamera, jazda!

— Czy mógłby mi…

— Stop! Przecież prosiłem o więcej światła! Pani Basiu, dlaczego pary tańczą w jednym kącie sali? Pana kelnera proszę, aby w czasie rozmowy Schabego z Klossem dyskretnie przesuwał się między stolikami. Ooo, tak!

— Wszystko gotowe. Uwaga, powtarzamy. Klaps 1079
.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

26-07-2018 18:15

manager

W drugim tygodniu sierpnia 1968 roku filmowcy realizujący „Stawkę większą niż życie” pracowali na osiedlu Swojczyce we Wrocławiu. Powstały tam zdjęcia do „Akcji – «Liść dębu»” w reżyserii Janusza Morgensterna: ujęcia zaminowanego mostu, który w finale odcinka zdobywają polskie oddziały i sceny, w których ludność niemiecka opuszcza miasteczko (wśród cywili przemykają Janka i Erwin wysłani przez Tomalę do radiotelegrafisty Weissa).

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

08-08-2018 20:30

manager

Przed pięćdziesięcioma laty ekipa „Stawki większej niż życie” pracowała w Gdyni, gdzie powstały ujęcia do odcinków „Hasło” w reżyserii Andrzeja Konica i „Bez instrukcji” w reżyserii Janusza Morgensterna.

W okolicach Redłowa Leszek Herdegen (porucznik von Vormann) przemieszcza się po Bulwarze Nadmorskim otwartym autem w kierunku filmowej miejscowości w Saint Gille, a po upadku z klifu na kamiennym brzegu w Orłowie widzimy zwłoki von Vormanna. Natomiast w porcie wojennym na Oksywiu Zygmunt Malanowicz (Johann Streit), Cezary Kapliński (Otto Weh) i Andrzej Mrozek (Adolf Wilden) wysiadają z okrętu podwodnego i odpływają pontonem. W kolejnej scenie widzimy ich dobijających do brzegu w Orłowie i udających się pospiesznie w głąb lądu.



Po zakończeniu zdjęć w Gdyni filmowcy przez kolejne tygodnie pracowali w Łodzi.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

20-08-2018 18:00

manager

Pół wieku temu Telewizja Polska w jedynym wówczas swoim programie rozpoczęła wyczekiwaną przez widzów premierową emisję „Stawki większej niż życie” – 10 października 1968 roku o godz. 20.35 po raz pierwszy wyświetlono odcinek „Wiem, kim jesteś”. Każda część 18-odcinkowego cyklu filmów telewizyjnych prezentowana była trzykrotnie – premiera w czwartkowy wieczór, emisje powtórkowe w piątkowe i niedzielne przedpołudnia.



Na zdjęciach: Janina Borońska (Irena), Stanisław Mikulski (porucznik Hans Kloss/Stanisław Kolicki), Krzysztof Chamiec (sturmbannführer) i Mieczysław Stoor (sturmführer Stedtke) na planie odcinka „Wiem, kim jesteś” [Filmoteka Narodowa/TVP].

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

10-10-2018 07:30

manager

12 października 1968 roku w pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi padł ostatni klaps na planie „Stawki większej niż życie”: nakręcono wówczas scenę do odcinka „Zdrada” w reżyserii Andrzeja Konica, w której Kloss udaje się do admirała (jak się domyślamy – do admirała Canarisa). Najprawdopodobniej również w pałacowych wnętrzach powstały ujęcia w filmowym gabinecie szefa Abwehry. W trakcie realizacji zdjęć do serialu w pałacu mieściła się siedziba Wojewódzkiej Rady Narodowej (od 1975 roku w gmachu tym funkcjonuje Muzeum Miasta Łodzi).

Finałowe prace nad odcinkami III serii produkcyjnej odbywały się w czasie, gdy na antenie Telewizji Polskiej emitowano już pierwsze odcinki serialu. W październiku i na początku listopada trwały prace nad postsynchronami, udźwiękowieniem i montażem, a w drugiej połowie listopada sześć odcinków zrealizowanych w ostatniej kolejności obejrzeli i zatwierdzili do emisji członkowie komisji kolaudacyjnej. W grudniu 1968 roku III seria odcinków oczekiwała na premierowe pokazy na szklanym ekranie.



Na zdjęciu: Stanisław Mikulski (porucznik Hans Kloss) na planie odcinka „Zdrada” w pałacu Poznańskiego w Łodzi [archiwum Andrzeja Konica].

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

12-10-2018 22:30

manager

Odcinek „Hotel Excelsior” w reżyserii Andrzeja Konica po raz pierwszy pojawił się na szklanym ekranie w czwartek 17 października 1968 roku o godz. 20.05.



Na zdjęciach: Lucyna Winnicka (Ingrid Heizer), Tadeusz Gwiazdowski (portier Fryderyk), Tadeusz Bartosik (dyrektor Lemner), Stanisław Mikulski (porucznik Hans Kloss), reżyser Andrzej Konic (Georg) i operator Antoni Wójtowicz [TVP/Jerzy Troszczyński/Filmoteka Narodowa].

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

17-10-2018 20:15

manager

Premiera odcinka „Ściśle tajne” w reżyserii Janusza Morgensterna miała miejsce 24 października 1968 roku. Emisja rozpoczęła się o godz. 20.40 w jedynym wówczas programie Telewizji Polskiej.



Na zdjęciach: Emil Karewicz (sturmbannführer Hermann Brunner), Leon Niemczyk (prestidigitator Rioletto), Tadeusz Kalinowski (kreisleiter), Małgorzata Lorentowicz (żona kreisleitera) Barbara Teresa Marszel (kobieta stojąca obok żony kreisleitera), Jerzy Walczak (Edward Kania), Lech Ordon (Puschke), Wanda Koczeska (Barbara Reczko), Igor Śmiałowski (inżynier Erwin Reil) [TVP/Filmoteka Narodowa].

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

24-10-2018 22:00

manager

31 października 1968 roku w godz. 20.45–21.55 po raz pierwszy został wyświetlony odcinek „Café Rose” w reżyserii Andrzeja Konica.

Są to filmy jasno, umiejętnie i dobrze zrobione. (...) W dziesiątkach, a może i setkach kolejnych ról epizodycznych występują dobrzy aktorzy; wszystkie czynniki składowe serii są wymieszane i serwowane publiczności z ujmującą sprawnością, bez żadnej pozy — pisał Lech Pijanowski w tygodniku „Świat”.



Na zdjęciach: Joanna Jedlewska (Marta Kovacs), Stanisław Mikulski (porucznik Hans Kloss), Mieczysław Voit (książę Mżawanadze), Henryk Abbe (Aram), Alina Janowska (Rose Arens), Barbarbara Klimkiewicz (Elza von Tilden), Jerzy Przybylski (konsul Grandel), Jolanta Wołłejko (tancerka) na planie odcinka „Café Rose” [archiwum Andrzeja Konica/TVP].

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

31-10-2018 22:00

manager

Odcinek „Ostatnia szansa” w reżyserii Andrzeja Konica miał premierę 7 listopada 1968 roku w godz. 20.55–21.55.



Na zdjęciach: Iga Cembrzyńska (Benita von Henning), reżyser Andrzej Konic, Ignacy Gogolewski (kapitan Willi Ruppert), Piotr Pawłowski (Adam Szmidt), Ewa Wiśniewska (Anna), Bronisław Pawlik (antykwariusz, szef siatki) i Stanisław Mikulski (porucznik Hans Kloss) na planie odcinka „Ostatnia szansa” [archiwum Andrzeja Konica/Filmoteka Narodowa/TVP].

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

07-11-2018 22:00

manager

14 listopada 1968 roku o godz. 20.00 rozpoczęła się premierowa emisja odcinka „Genialny plan pułkownika Krafta” w reżyserii Janusza Morgensterna.

Początkowo odcinki serialu emitowano z zachowaniem chronologii kalendarzowej, dlatego po „Ostatniej szansie” wyświetlono „Genialny plan pułkownika Krafta”, a następnie „Wielką wsypę”, „Żelazny Krzyż”, „Podwójny nelson”. W chronologii serialowej „Stawka większa niż życie” pokazywana jest przez Telewizję Polską od 1975 roku.

W listopadzie 1968 roku komisja kolaudacyjna obejrzała i oceniła odcinki serialu z III serii produkcyjnej.



Na zdjęciach: Maciej Damięcki (Wacław Słowikowski/Erik Götting), Joanna Jędryka (Barbara Borzemska), Zdzisław Mrożewski (pułkownik Kraft) oraz muzycy Orkiestry Ulicznej z Chmielnej – Ryszard Klimczewski (akordeon) i Jan Sielski (banjo) [Filmoteka Narodowa/TVP].

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

14-11-2018 21:00

73 postów   4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.