Książki krajowe i zagraniczne

Książki Andrzeja Zbycha z serii „Stawka większa niż życie”

Edycje krajowe

PL_1969_covPL_1970_covPL_1971_cov


PL_1976PL_1977

PL_1989_1PL_1989_2PL_1989_3

PL_1994_1PL_1994_2

PL_2000_1PL_2000_2

Audiobook

Wybrane wydania zagraniczne

BULG_1971

CZ_1972_1CZ_1972_2

LT_1980LITV_1981

DDR_1980DDR_1981NRD_1981_2

DDR_1982NRD_1983DDR_1990

ROS_1973RUS_1981RUS_1983RUS_1984

RUS_1987RUS_1994RUS_1998_1RUS_1998_2

RUS_2006_1RUS_2006_2RUS_2006_3

RUM_82

SK_1971SLOV_1972_3SLOV_1972_3SLOV_1974

S_1971_1S_1971_2S_1971_3

S_1971_4S_1972_1S_1972_2

UA_1970UA_1972UKR_1973

H_1971H_1972

 

Szacuje się, że książkowe wydania przygód Hansa Klossa osiągnęły łączny nakład ponad 3 milionów egzemplarzy.

Książka o serialu

Opatrzona przedmową Stanisława Mikulskiego książka zawiera opisy odcinków serialu, liczne ciekawostki, informacje o poprzedzających serial telewizyjny spektaklach teatralnych, sylwetki aktorów, reżyserów, scenarzystów, wybór recenzji prasowych z kilkudziesięciu lat, informacje o emisjach serialu, rozdziały o plenerach, muzyce i o zdarzeniach okołoserialowych.

Ukazały się dwa wydania stawkowej monografii:


PL_2003_1

I Bogdan Bernacki, „Stawka większa niż życie – serial wszech czasów” + płyta CD, Wydawnictwo Adamantan, Warszawa 2003, 256 stron.

Jest to wydanie w twardej oprawie z płytą kompaktową, na której po raz pierwszy w wersji cyfrowej wydano oryginalną, napisaną do serialu muzykę Jerzego Matuszkiewicza (track trwa blisko 19 minut). Ponadto na krążku znalazły się „stawkowe” piosenki w wykonaniu Stanisława Mikulskiego, Emila Karewicza, Waldka Pawlukiewicza, Kabaretu OT.TO, grupy Amadeo, zespołu Dzieci Kapitana Klossa, utwór wyprodukowany przez grupę Two Marx oraz „Wstawki większe niż życie” – dwanaście montaży słowno-muzycznych, zawierających oryginalne dialogi z serialu. Materiał zawarty na CD trwa 60 minut. W końcowej części książki umieszczony został zapis rozmowy ze Stanisławem Mikulskim, zebrano tam teksty piosenek zamieszczonych na płycie CD wraz z reprodukcjami okładek płyt lub kaset, na których pojawiły się pierwotnie, przytoczono „Hipnozę Emila Karewicza” autorstwa Kabaretu OT.TO i „Skecz Brunnera i Klossa”, który aktorzy zaprezentowali na festiwalu opolskim w 2002 roku.



PL_2003_2

IIBogdan Bernacki, „Stawka większa niż życie – serial wszech czasów”,
Wydawnictwo Adamantan, Warszawa 2003, 304 strony
.

Jest to wydanie w miękkiej oprawie, zawierające dwa nowe rozdziały, liczne uzupełnienia i znacznie więcej oryginalnych fotosów i werków. W końcowej części książki umieszczony został zapis rozmowy ze Stanisławem Mikulskim, zamieszczono także trzy niezwykle ciekawe stenogramy z posiedzeń komisji kolaudacyjnej, opiniującej odcinki I serii, przytoczono parodię Zenona Wiktorczyka pt. „Kapitan Gloss”, „Hipnozę Emila Karewicza” autorstwa Kabaretu OT.TO i „Skecz Brunnera i Klossa”, który aktorzy zaprezentowali na festiwalu opolskim w 2002 roku.

Przewodniki

SPF

Rafał Baćmaga, Bogdan Bernacki, Arkadiusz Bilecki, Leszek Goławski, Maciej Kronenberg, Paweł Szczutowski, Joanna Szyborska-Kaszycka, „Stawkowy przewodnik filmowy”, Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, Łódź 2014.

Czy wiesz, gdzie Kloss usłyszał po raz pierwszy hasło o kasztanach z placu Pigalle? A z jakiego mostu spada samochód nadradcy Gebhardta? Może zastanawiasz się, gdzie naprawdę znajdują się wnętrza Café Rose? Filmowcy przez półtora roku pracowali w ponad stu plenerach w całej Polsce! Szczegóły znajdziesz w „Stawkowym przewodniku filmowym”. Jest to książka, dzięki której poznasz kulisy realizacji serialu, powędrujesz szlakiem ekipy filmowej i zapoznasz się z anegdotami z planu.

Jest to najobszerniejsze kompendium plenerowe na polskim rynku wydawniczym.

Fragment wstępu Stanisława Mikulskiego:

Zapraszam Państwa na wędrówkę szlakiem plenerów i obiektów z serialu „Stawka większa niż życie”, w którym zagrałem postać Hansa Klossa. Rola ta, stanowiąca ważny epizod w mojej karierze artystycznej, wiązała się z półtorarocznym pobytem na planie filmowym i wieloma podróżami po naszym kraju. Realizując zdjęcia do odcinków każdej z trzech serii, od wiosny 1967 roku do jesieni 1968 roku pracowaliśmy nie tylko w Łodzi i jej okolicach. Stacjonowaliśmy po kilka tygodni w Warszawie, Olsztynie, Płocku, Łącku, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Krakowie, Pieskowej Skale i we Wrocławiu.

Jestem mile zaskoczony, że po kilkudziesięciu latach od zakończenia zdjęć do „Stawki większej niż życie” liczne grono miłośników polskiego kina odwiedza filmowe zakątki. Mam nadzieję, że niniejszy przewodnik ubarwi Państwa pobyt w serialowych plenerach i obiektach
.


BB_2018

Bogdan Bernacki, „Śladami Klossa po Wrocławiu”, Via Wrocław – Małgorzata Urlich-Kornacka, Wrocław 2018.

W jakim lokalu porucznik von Vormann wypowiada hasło o kasztanach z placu Pigalle? Gdzie znajduje się willa profesora Porschatta? A sztab generała von Boldta? W jakiej kamienicy mieszkała Christin Kield? Jak znaleźć mieszkanie radiotelegrafisty Weissa?

Filmowe plenery na licznych zdjęciach archiwalnych i współczesnych, dokładne mapki z zaznaczonymi miejscami, gdzie pracowała ekipa „Stawki większej niż życie” pod kierunkiem Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, ciekawostki z planu, wycinki prasowe z okresu pracy filmowców we Wrocławiu.

Autobiografie

Autobiografia_2012

Stanisław Mikulski, „Niechętnie o sobie”. Opracowanie literackie – Paweł Oksanowicz, Wydawnictwo Melanż, Warszawa 2012.

To historia człowieka, któremu zawsze się udawało, aż udało się za bardzo. Pokazuje pierwszego polskiego celebrytę, chociaż on sam o sobie nigdy by tak nie powiedział. Został Hansem Klossem wbrew sobie i na zawsze, ale ku swojemu zadowoleniu. Czy bowiem w aktorstwie nie liczy się przede wszystkim uznanie publiczności? Cena była ogromna – osamotnienie w tłumie, dramatyczne przeżycia osobiste w czasach największej popularności. I niechęć środowiska aktorskiego, która wybuchła nagle. Podobnie jak jego największa życiowa miłość unosząca się jak dobry duch nad tą historią. Ambasador polskiej kultury za granicą, całowany po rękach, nadal czynny aktor... Ze wszystkich przygód wyszedł zwycięsko, jak większość postaci, które zagrał.

Karewicz

Emil Karewicz, „Moje trzy po trzy”. Opracowanie literackie – Paweł Oksanowicz, Wydawnictwo Melanż, Warszawa 2013.

Zwracano się do niego jak do króla. Miał też inne filmowo-sceniczne uniformy. Jak chociażby słynnego Brunnera ze „Stawki większej niż życie”. Warszawiak mieszkający w Łodzi, żołnierz minionej wojny, malarz, piosenkarz, kompozytor. Wciąż czekając na rolę życia – czy się jej doczekał?

Z wrodzonym poczuciem humoru i dystansem przyjmował koleje aktorskiego losu i popularność. Tak jak wziął na siebie niezwykle odpowiedzialną rolę pierwszego, polskiego, filmowego czarnego charakteru, co kłóci się z jego usposobieniem. Czy można mieć pretensje do widzów, że zapamiętali go takim właśnie?

Teraz, z dystansu dziewięćdziesięciu lat, opowiada o swoim życiu, karierze, która nie ma końca. O szczęściu podążania za własnym marzeniem i ufności w numeryczny talizman – liczbę trzy. Jest zresztą więcej powodów, dla których warto sięgnąć po „Moje trzy po trzy”. Jakie? Warto to sprawdzić samemu.

Inne książki stawkowe

Śrutkowski

Tomasz Śrutkowski, „Stawka większa niż życie - spotkania po latach”, Edytor Wers, Olsztyn 2017.

Fragment wstępu:

Pięć odcinków stawkowego serialu realizowano w 1967 roku w Olsztynie i jego najbliższych okolicach. Miałem wtedy 17 lat i towarzyszyłem ekipie filmowej jako ciekawski obserwator z radzieckim aparatem fotograficznym marki Fed w ręku. Po latach, w 2003 roku, już jako dziennikarz, filmowiec, redaktor i wydawca, zainicjowałem umieszczenie na Starym Mieście, w miejscu próby zlikwidowania Hansa Klossa, tablicy „Zaułek «Stawki większej niż życie»”. Potem kilkakrotnie gościli w  Olsztynie Stanisław Mikulski i Emil Karewicz, dwukrotnie przyjeżdżali członkowie Klubu Miłośników Stawki, popularyzowałem to wydarzenie w prasie, radiu i telewizji. Stąd ta książka.

© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.