Forum » Wokół serialu » Kuchnia filmowa i telewizyjna
12 postów   1 2
Autor Kuchnia filmowa i telewizyjna
A79

Opus magnum tego tematu to oczywiście wspomnienia Bogdana Sölle o pracy na planie serialu.

"Hotel Excelsior"

Ja proponuję na początek podróż po mapie Gdańska. Kloss umawia się z Georgiem "przed katedrą". Zatrzymuje się w pewnej odległości od miejsca spotkania, aby bezpiecznie obserwować teren. Staje przy Ratuszu Głównego Miasta. Georg przechadza się koło posągu Neptuna na Długim Targu, vis-a-vis Dworu Artusa, który, zgodnie z szyfrem, oznacza "katedrę" (ta w Gdańsku znajduje się w Oliwie, czyli z hotelu Kloss miałby rzut beretem i mógłby umówić się "za godzinę, czyli zaraz").

Filmowcy wyczarowali jednak to, że Kloss stojąc pod Ratuszem spogląda w prawo, ale widzi to co Stanisław Mikulski miał na wprost siebie. Oczywiście nie jest to żaden zarzut, że wpadka, tylko zajrzenie za kulisy, normalny w kinie element kreacji świata przedstawionego. Zgadzam się, że wybrane plenery lepiej grają ze sobą w kadrze. Fotografia z Fototeki dokładnie pokazuje umiejscowienie kamery w drugim ujęciu.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

05-03-2011 12:20

A79

Jaki to odcinek?

Pirotechnik zakłada ładunki. W tle po prawej Stanisław Mikulski.Akcja "Liść dębu"

Janusz Morgenstern rozstawia Stanisława Mikulskiego po kątach (widzenia kamery oczywiście), a Marian Dziędziel i Leszek Piskorz patrzą i uczą się.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

05-03-2011 12:59

A79

"Wiem kim jesteś"

Grający żandarmów pilnujących łapanki musieli stanąć na podestach żeby skomponować kadr zgodnie z wizją reżysera i autora zdjęć. W rogu zdjęcia kawałek jazdy, czyli toru, po którym przemieszcza się wózek z kamerą. Z okna na piętrze przyglądają się mieszkańcy kamienicy.------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

06-03-2011 20:13

A79

"W pułapce"

Poniżej fotografia najprawdopodobniej z próby kamerowej. Od wersji zarejestrowanej na telerekordingu ujęcie z próby różni się drobnymi szczegółami (oczywiście poza niemożliwymi do powtórzenia mimiką aktorów i "choreografią"): Sauera ubrano w inną koszulę i krawat, w kieszonce marynarki wyraźniej wystaje chusteczka; rzeczy na biurku i obok są poustiawiane inaczej.
------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

18-03-2011 15:57

A79

"Tajemnica zamku Edelsberg"

Tu pozwolę sobie zwrócić waszą uwagę na znaki "przestankowe" namalowane kredą na podłodze w miejscach, gdzie należało ustawić meble i inne sprzęty. To także ujęcie z próby, co - mimo nienajlepszej jakości klatki z telewizyjnej emisji - można stwierdzić np. po inaczej leżącym rękawie płaszcza, rzuconego przez Klossa na fotel, czy domkniętych drzwiach.------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

25-03-2011 18:15

A79

"Okrążenie"

Na sympatyczny pierwszy ciepły dzień w tym roku (przynajmniej tu gdzie ja mieszkam), radosny obrazek z planu "Okrążenia". Wg danych zapisanych w archiwum pułkownika Ringa jest to 1 sierpnia 1965 r.: Barbara Borys - "pilna studentka" - i Andrzej Konic - "klasowy urwis" - w dobrych nastrojach wypracowują wspólną wizję reżyserską. W tle Stanisław Mikulski i Emil Karewicz.
"Koniec gry"

"Nie pal, nie pal, nie pal papierosów, bo będziesz kaszlał i będzie ci źle" zaśpiewa za niemal 30 lat zespół Raz Dwa Trzy. Na razie mamy jednak rok 1965 i w telewizyjnym studio na Placu Powstańców Andrzej Konic uczy Stanisława Mikulskiego jak palić, aby wypaliło - przedsięwzięcie artystyczne pt. "Koniec gry", ma się rozumieć.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

31-03-2011 15:48

A79

"W pułapce"

"Jedno, co warto, to..."
"Cicha przystań"

Może to ta słynna scena, w której Stanisław Mikulski zapomniał tekstu?

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

22-07-2011 23:35

szurens

Wielki A79 dzięki zdjęciom które odnalazłeś, czuję się jakbym był na planie filmowym to wielka gratka dla nas wszystkich dostrzec to czego wzrok telewidza nie dosięga. Dziękujemy...

------

SZURENS@GMAIL.COM

25-07-2011 07:47

A79

Szurensie, cieszę się razem z tobą, podziękowania jednak należą się łączniczce A., która woli pozostać anonimowa. Niestety, choć sympatyzuje ona z naszą sprawą całym sercem, nie będzie już mogła służyć nam pomocą w zdobywaniu takich rarytasów, bowiem Gestapo coś zwąchało i profilaktycznie wysłało ją na front wschodni.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

29-07-2011 17:41

A79

W archiwach „FORUM. Polskiej Agencji Fotografów” znajdują się ciekawe fotografie Jerzego Michalskiego z planu „Ostatniej szansy”. Poniżej wybór wersji podglądowych, z konieczności otagowanych w celu zabezpieczenia praw.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

22-02-2015 17:53

12 postów   1 2
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.