Forum » O serialu » Mundury w serialu
83 postów   3 4 5 6 7 8 9
Autor Mundury w serialu
Klamek

"Artur_Wisent" napisał:

Szczerze mówiąc pierwsze słyszę, żeby polscy Żydzi osiadając w Ameryce przyjmowali nazwiska typowe dla polskich gojów osiadłych tamże.

Ja natomiast nie słyszałem nigdy, aby Żydzi ze wschodniej Europy emigrujący do Stanów nie nosili polsko brzmiących nazwisk z sufiksem ski/sky oraz, aby emigracja do USA wiązała się ze zmianą nazwiska po przekroczeniu granicy.

Podsumowując wiele tych nazwisk pochodzi z terenów ZSRR oraz z Czechosłowacji jak i Polski.

Powtórnie odsyłam tutaj, naprawdę ciekawie opisany temat.

A wymyślając nazwisko dla tej postaci, czy autorzy wybrali najlepsze to już inna kwestia i chyba już niewarta roztrząsania w wątku nt. umundurowania w serialu.

------

14-11-2014 01:18

BoBer

Filmowe kostiumy ze zbiorów Centrum Technologii Audiowizualnych, dawniej – Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu (zobacz). Pytanie do znawców tematu: czy rzeczywiście są to mundury, które widzimy w serialu?

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

01-12-2014 08:25

Pedro Gomez
Nie jestem znawcą tematu, ale na pierwszy rzut oka widać, że to nie są mundury z serialu, przynajmniej nie te, które prezentowane są na początku materiału. Po prostu pokazano jakieś niemieckie mundury. Zresztą, rozmówca zastrzega, że "trzeba to jeszcze sprawdzić". Stanisław Mikulski wspominał, że miał jeden (albo dwa - nie pamiętam dokładnie) mundury, większość produkcji odbywała się w Łodzi, więc coś tak myślę że wrocławska ex-filmówka właśnie robi sobie dobry PR. Jak sprawa przycichnie, to się okaże coś mniej więcej takiego: "no mundurów Klossa i Brunnera nie mamy, bo szyte były w Łodzi, ale mamy mundur trzeciego żołnierza z odcinka "Bez instrukcji"... albo "Zdrada". Nie jesteśmy do końca pewni". Reasumując. PRowska akcja żeby nagłośnić sprawę "muzeum kostiumów".

------

Chodzi o sprawę

01-12-2014 14:38

Jarek
Wydaje mi się, że mundury ze "Stawki większej niż życie" są w magazynie kostiumów Łódzkiego Centrum Filmowego.

------

01-12-2014 19:57

BoBer

Pedro Gomezie, to bardzo możliwe. Miałem okazję widzieć te kostiumy z bliska. Pokazywano mi m.in. rzekomą czapkę Brunnera. Spojrzałem z niedowierzaniem na oprowadzająca mnie panią i nie powiedziałem, że to mało prawdopodobne, bowiem wszystkie sceny z udziałem Emila Karewicza nakręcone zostały w Łodzi, która miała własny magazyn kostiumów...

"Jarek" napisał:

Wydaje mi się, że mundury ze "Stawki większej niż życie" są w magazynie kostiumów Łódzkiego Centrum Filmowego.
Tak, to prawda. Wśród nich jest ponoć mundur, w którym grał Emil Karewicz. A aktorzy, o których wspomina Pedro Gomez noszą zapewne mundury z magazynu wrocławskiego.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

01-12-2014 20:00

Lukasz-41

"Klamek" napisał:

Jaki medal reprezentuje trzecia baretka?


Dzień dobry!
Ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum, chciałbym przede wszystkim przywitać się i pogratulować zarówno znakomitej witryny, jak i forum. Jestem, jak chyba wszyscy tutaj, fanem "Stawki", którą uważam za jeden z najlepszych polskich seriali.

Teraz do tematu!

Kiedyś zainteresowałem się baretkami noszonymi przez Klossa i sądzę, że udało mi się je zidentyfikować. Identyfikacja była utrudniona, ponieważ z jakichś powodów Kloss nosił je "do góry nogami", czyli obrócone o 180 stopni (kolejna serialowa wpadka). W związku z tym ta trzecia baretka (która powinna być pierwsza), to po prostu baretka... Krzyża Żelaznego II klasy. Byłoby to zresztą logiczne: ponieważ za rozpracowanie spisku na Fuehrera Kloss otrzymał Krzyż Żelazny I klasy (noszony na szpilce na kieszeni munduru), musiał wcześniej posiadać klasę II. Chociaż w rzeczywistości bardziej prawdopodobne, że za wykrycie takiego spisku dostałby raczej Krzyż Zasługi Wojennej I kl., niż KŻ, który był odznaczeniem typowo bojowym (mniej więcej jak polski Krzyż Walecznych).

------

09-12-2014 01:48

Klamek

Hej,

Chyba rzeczywiście jest tak jak mówisz, wcześniej nie dopatrzyłem się czarnych krawędzi baretki Krzyża Żelaznego II klasy, słabo są widoczne na czarno-białym materiale filmowym.


Baretki Klossa
- Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie 1941/1942
- Wojenny Krzyż Zasługi z mieczami
- Krzyż Żelazny II klasy.


Kliknij, aby powiększyć.
Rzeczywisty układ baretek.
Filmowy jest obrócony do góry nogami, a konkretnie do dołu ostrzami mieczy.


Kliknij, aby powiększyć.
Odcinek 3 - Ściśle tajne, te same baretki co w odcinku 15 - Oblężenie.
Pagony jeszcze porucznika.


Kliknij, aby powiększyć.
Ten komplet medali posiadało wielu oficerów w serialu, łącznie z generałami.
Odcinek 5 - Ostatnia szansa, kapitan Ruppert.





Wcześniej myślałem również o takiej kombinacji. W oryginale kolor złoto-brązowy.
Medal za budowę Wału Atlantyckiego. (Deutsche Schutzwall-Ehrenzeichen, Westwall-Medaille)
Skoro Kloss otrzymał medal za front wschodni to dlaczego nie za budowę Wału na zachodzie.

Żółty wypada dużo jaśniej w szarościach, chociaż odcienie czerwieni również się różnią między sobą.


Kliknij, aby powiększyć.

Baretki medali i odznaczeń III Rzeszy






"Lukasz-41" napisał:

Nie wiem, czy ktoś to już wcześniej zauważył: w "teatralnej" wersji "Stawki" Kloss ma na kołnierzu naszywki żandarmerii, a także dwie baretki "Odznaczenia za Służbę w Wehrmachcie" (Dienstauszeichnung der Wehrmacht), co oznaczałoby, że musiał przesłużyć minimum 12 lat (po tylu nadawano drugi medal).



Teatr Sensacji, odcinek 4 - E19 działa.
Patki faktycznie żandarmerii, z obwódką.



Również Schneider takie posiada w Teatrze Sensacji w odcinku 5 - Kryptonim Edyta.


------

09-12-2014 17:47

Pedro Gomez
O ile dobrze pamiętam wszyscy aktorzy grający oficerów Wehmachtu noszą nie tylko patki, ale mundury żandarmerii (kołnierzyk innego kroju). W ogóle, sprawa umundurowania w spektaklach została potraktowana z jeszcze większą niefrasobliwością niż w serialu. Dopiero w drugiej serii, np. "Partia domina" sprawa przedstawia się lepiej.

------

Chodzi o sprawę

11-12-2014 17:39

alexander213

Witam. Na początek się przedstawię. Jestem jak Wy wszyscy wielkim fanem Stawki większej niż życie, będę posługiwać się pseudonimem alexander213.

Proszę was o pomoc w ustaleniu jakie odznaczenia posiadał major Stanisław Kolicki Janek jako oficer wywiadu Ludowego Wojska Polskiego. Pojawił się w polskim mundurze tylko w dwóch odcinkach : Oblężenie i Poszukiwany Gruppenführer Wolf. Miał na nim cztery baretki : pierwsza to Odznaka honorowa dla Oficerów (Równorzędnych) i Szeregowych za Rany i Kontuzje nadana dwukrotnie (zapewne za rany z odcinków W imieniu Rzeczypospolitej i Oblężenie), co do następnych nie mam już pewności. Prawdopodobnie mogą to być : Medal za Warszawę 1939-1945, Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk i Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 aczkolwiek mogę się mylić. Proszę Was o pomoc.

Co się tyczy munduru niemieckiego Hansa Klossa to w filmie "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" zarówno prawdziwy Kloss w 1975 na pogrzebie Skorzennego w Madrycie jak i J-23 w roku 1945 w Königsbergu nosili te same odznaczenia : Krzyż Żelazny I klasy (ten co otrzymał w 1943 za wykrycie spisku na życie Hitlera aczkolwiek wątpię by prawdziwy Hans mógł nosić to odznaczenie, Czarna Odznaka za Rany (w serialu jej nie nosił aczkolwiek posiadał ją w niektórych odcinkach spektakli teatralnych jednak była to albo Srebrna albo Złota wersja tej odznaki. Jedyne co mi przychodzi do głowy za co mógłby ją dostać to za ranę poniesioną w odcinku W imieniu Rzeczypospolitej aczkolwiek kto wie czy prawdziwy Kloss nie został ranny przed 1941. Może brał udział w ataku na Polskę?) oraz cztery baretki : Krzyż Żelazny II klasy, Wojenny Krzyż Zasługi II klasy z mieczami, Medal Pamiątkowy 13 marca 1938 (zastąpiono nim Medal za Kampanię Zimową na Wschodzie 1941/1942, który nosił w serialu), Medal Pamiątkowy 1 października 1938 z okuciem (nie nosił w serialu;przyznawany był tym żołnierzom, którzy brali udział w aneksji Sudetów natomiast okucie przysługiwało tym co brali też dział w zajęciu reszty Czechosłowacji. Wg. mnie Kloss miał większe szanse otrzymać Medal Pamiątkowy za Powrót Kłajpedy- w końcu z niej pochodził- ale nie czepiam się). Bardzo liczyłem, że Stanisław Mikulski pojawi się tam też w polskim mundurze aczkolwiek niestety tak się nie stało...

Serdecznie pozdrawiam.

------

- To świnia! Ochla... Mógł mnie ochlapać! Nie potrafi uszanować niemieckiego munduru!
- Nie! No nie mogę patrzeć na bitego człowieka! Nie mogę! Jeżeli bije ktoś inny. Irminko! Zaprowadź mnie do łazienki.

17-12-2014 19:22

Klamek


Kliknij, aby powiększyć.

Baretki RP, PRL.

Kilka jest do wyboru baretek, jednogwiazdkowego generała Armii Amerykańskiej również warto sprawdzić, wygląda jak "nasz" nosząc tylko i wyłącznie PRLowskie oznaczenia, podobnie jak Lewis.

------

18-12-2014 17:31

83 postów   3 4 5 6 7 8 9
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.