Forum » O serialu » Mundury w serialu
83 postów   5 6 7 8 9
Autor Mundury w serialu
alexander213

"Pedro Gomez" napisał:

Ciekawe spostrzeżenie, norbis97. Możesz zdradzić skąd ta pewność? Jak wieść niesie w serialu wykorzystywano oryginalne mundury Wehrmachtu jeszcze ze zdobytych magazynów, np. w serialu mundury hitlerjugend mają naramienniki autentycznej "chorągwi" działającej w Łodzi/Litzmanstadt.


Pedro Gomez to co prawda nie dotyczy Stawki ale związane jest z umundurowaniem w filmach. W pewnym radzieckim dramacie pt. "Idź i patrz" opowiadającym o walkach partyzanckich na Białorusi w 1943 oczami 14 czy 16 letniego chłopca, który dołączył do oddziału podobno użyto oryginalnych mundurów zarówno niemieckich jak i radzieckich a także... ostrej amunicji. Nie wiem ile w tym prawdy ale aktor grający główną rolę miał wspomnieć w wywiadzie, że nad głową świstały mu prawdziwe kule.

------

- To świnia! Ochla... Mógł mnie ochlapać! Nie potrafi uszanować niemieckiego munduru!
- Nie! No nie mogę patrzeć na bitego człowieka! Nie mogę! Jeżeli bije ktoś inny. Irminko! Zaprowadź mnie do łazienki.

31-07-2016 23:03

Pedro Gomez

"norbis97" napisał:

"Pedro Gomez" napisał:

Ciekawe spostrzeżenie, norbis97. Możesz zdradzić skąd ta pewność? Jak wieść niesie w serialu wykorzystywano oryginalne mundury Wehrmachtu jeszcze ze zdobytych magazynów, np. w serialu mundury hitlerjugend mają naramienniki autentycznej "chorągwi" działającej w Łodzi/Litzmanstadt.


Powiem iż intresuję się tą tematyką,tj umundurowaniem zarówno WH jak NVA. Zatem na podstawie zdjęć, można wywnioskować że są to mundury NVA, takie same szczegóły szycia,kieszenie itp.
Co do oryginalnych mundurów WH ,zapewne były to mundury żołnierske,oraz elementy wyposażenia. Lecz hełmy w serialu to głównie plastikowe repliki,pasy żołnierskie wykonane z pasów radzieckich,polegało to na nałożeniu na klamrę radziecką,gumową bądź plastikową klamre WH.
W ramach ciekawostki płaszcz Klossa również ma pochodzenie NRD.

Proszę mi wierzyć tyle porównywałem zdjęcia oryginalnych mundurów, gdyż zajmuję się rekonstrukcją ,oraz posiadam orygianlny mundur NVA tyle że z późniejszego okresu i jest identyczny krojem z tymi które są w serialu.



norbis97, z racji, że masz fachowe przygotowanie może pokusiłbyś się o analizę różnic między mundurami NVA i WH. Temat mundurów na forum nigdy nie został poruszony w wyczerpujący sposób, ponieważ nikt z forumowiczów nie zna się na tym na tyle dobrze, by móc bez cienia wątpliwości wyjaśnić wszystkie szczegóły. Twórcy serialu raz mówią tak, a raz inaczej, więc gdybyś mógł dokonać fachowej analizy, byłoby wspaniale.

------

Chodzi o sprawę

01-08-2016 00:15

A79

"Pedro Gomez" napisał:

norbis97, z racji, że masz fachowe przygotowanie może pokusiłbyś się o analizę różnic między mundurami NVA i WH. Temat mundurów na forum nigdy nie został poruszony w wyczerpujący sposób, ponieważ nikt z forumowiczów nie zna się na tym na tyle dobrze, by móc bez cienia wątpliwości wyjaśnić wszystkie szczegóły. Twórcy serialu raz mówią tak, a raz inaczej, więc gdybyś mógł dokonać fachowej analizy, byłoby wspaniale.

Podpisuję się pod apelem Pedra. Norbis97, proszę, spróbuj przygotować taką analizę. Z pewnym niedowierzaniem słuchałem zawsze zapewnień twórców o tych „magazynach pełnych oryginalnych mundurów”. A z tego co piszesz wynika, że owszem były to pełne magazyny, ale sojuszniczej Nationale Volksarmee.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

01-08-2016 21:43

norbis97

Zacznę od krótkiej historii munduru NVA :
"Nationale Volksarmee od początku swojego istnienia założyła, że będzie używać umundurowania wzoru niemieckiego z niektórymi elementami Radzieckimi. Oczywiście krój jak i fason nie odbiegał znacznie od mundurów wehrmachtowskich, ale bardziej liczyły się tradycje munduru cesarskiego czy pruskiego. Mundury garnizonowe jak i elementy munduru wyjściowego , paradnego niewiele się zmieniły od czasów Wehrmachtu z tym że zamiast nazistowskich orłów zostały wymienione na nowe godło DDR. Mundury garnizonowe zostały zmienione w roku 1970, zmiany polegały na likwidacji ciemnej stójki która była zastąpiona kołnierzem wykładanym jak i koszulą z krawatem, emblematy jak wieniec z czapki czy patki na kołnierzu (mundury oficerskie ) zostały wytłaczane z białego metalu, a nie wyszywane bajorkiem


Mundur NVA od WH różni się głównie materiałem,gdyż Wehrmacht używał naturalnej gabardyny,zaś NVA z domieszką materiału sztucznego. Również guziki, w oryginalnych były groszkowane z obwódką,dobrze to widać w serialu "Polskie Drogi" w scenach z udziałem oficerów SD.

Różni się również kolorem,mundur NVA był raczej w kolorze Steingrau,aniżeli jak orygianlny Feldgrau. Czapki wyjściowe używane w Wehrmachcie miały tzw siodłowy kształt,w NVA miały wyraźny wpływ radziecki. Prócz tego trywialna kwestia, naramieniki Wehrmachtu w mundurach oficerskich były wszywane w korpus munduru,w mundurach NVA są mocowane "sznurkiem" przez dwa otwory na ramionach i guzikiem przy kołnierzu.
Co do oryginalnych mundurów w serialu mogę pokusić się o stwierdzenie iż mundur którego używa Hans Kloss w odcinku 18,jest to orygianlny mundur tzw drelichowy WH. Używany w okresie letnim. Prócz tego widać kilka razy orygianlne mundury robocze WH, w scenach gdy Kloss dostaje się do fabryki,poganiając żołnierzy słwoami"Szybciej szybciej,ruszacie się jak muchy w smole..." i właśnie ci żołnierze noszą oryginalne mundury robocze. Także w scenie z odcinka "Akcja liść debu" żandarm którego pytają gestapowcy na czele z Knochem,również nosi taki mundur.
Z ciekawostek,mundur Klossa co prawda dobrze obszyty,posiada komplet guzików wyglądających jak orygianlne,lecz są wykonane tak samo jak guziki w mundurach wyjściowych LWP. Małe guziki przy kieszeniach,duże do zapięcia munduru,i małe na mankietach. W niemieckich mundurach czegoś takiego nie było,wszystkie guziki były tej samej wielkości.

Na koniec kilka zdjęc,replik z tzw filmówki oraz oryginalnych mundurów :

Replika munduru M36 z "filmówki"


Mundur Żandarmerii z "filmówki


Oryginalny mundur M36



Hans Kloss w oryginalnej"kangurce" w kamuflażu błotnym



Co do motocyklowego płaszcza nie jestem pewień,może to być replika,lecz z drugiej strony po wojnie produkowano takie płaszcze wzoru niemieckiego dla traktorzystów.


------

Pozdrawiam

02-08-2016 12:03

BoBer

Norbis97, a co powiesz o czapce Klossa? Krój czapki J-23 w odcinkach I serii produkcyjnej był krytykowany przez członków komisji kolaudacyjnej, zwracających uwagę, że przypomina czapki radzieckie. Sugerowano sprowadzenie czapki Klossa i elementów umundurowania oficerów niemieckich z NRD. Na pewno w odcinkach z II i III serii produkcyjnej Kloss ma inne nakrycie głowy niż w serii I.




„Wielka wsypa” (z I serii odcinków)



„Wielka wsypa”. Widzimy, że na poligonie oficerowie Wehrmachtu mają czapki różnego kroju




„Hotel Excelsior” (z II serii odcinków)




„Zdrada” (z III serii odcinków)

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

04-08-2016 08:45

norbis97

Czapkę NVA od WH można rozróżnić po jednym elemencie,czapka Wehrmachtu ma w dolnej części otoku wypustkę w barwie broni,np Kloss ma białą.
Można przyjąć tezę iż czapki bez barwy broni i nieco "radzieckie" są czapki z NRD, zaś czapki z wypustką w barwie broni są wykonanami replikami na potrzeby filmu.

------

Pozdrawiam

04-08-2016 17:15

alexander213

Nawiązując do tematu odznaczeń jaki już tu poruszaliśmy spróbujmy się zastanowić czy Kloss mógł otrzymać odznaczenia jakie miał na baretce (EK II, KVK II i za kampanię zimową).

- Krzyż Żelazny II klasy nadawany był za wykazanie się odwagą w czasie walki bądź odznaczonym srebrną (3-4 nary albo ciężka rana) lub złotą (5 i więcej ran, kalectwo albo śmierć). Jeśli między uwolnieniem Klossa przez Stedkego i Mullera dzięki "niezawodnemu" doktorowi Wirthowi a wysłaniem go do innych zadań (w książce do Wiesbaden) wsławił się jakoś "zmywając hańbę ze swojego nazwiska" może na pierwszej linii a może w sztabie. Nie wiem czy można było go dostać za pracy szpiegowską (mam na myśli prawdziwego Klossa jako absolwenta tajnej podchorążówki i agenta na Litwie);
- Krzyż Zasługi Wojennej II klasy z mieczami dostawał każdy kto był narażony na potencjalne niebezpieczeństwo np. w czasie walk. Krzyż bez mieczy dostawał ten kto działał dla Rzeszy i jej potrzeby wojenne w przemyśle, dyplomacji, partii itp. Mógł go otrzymać w czasie pracy w Abwehrze już J-23 a możliwe, że i prawdziwy Hans Kloss, jeśli przyznawano je za liniami wroga;
- Medal za kampanię wschodnią 1941/42, z tym odznaczeniem mam największy problem. Dostawał go każdy kto przebywał na froncie wschodnim między 15 listopada 1942 a 15 kwietnia 1942 w tym także ci, którzy trafili do niewoli. Hansa Klossa aresztowano zaraz po włączeniu Litwy do ZSRR więc raczej odpada. Natomiast J-23 w sowim pierwszym wcieleniu jak dobrze pamiętam powieść na front przybył w 1942 zaraz po ukończeniu kursu oficerskiego. Tutaj proszę o pomoc ekspertów.

Są też odznaczenia jakie wg mnie Kloss powinien otrzymać:
- Medal pamiątkowy za powrót Kłajpedy (jako jej mieszkaniec i pracownik Abwehry);
- czarna odznaka za rany (w odc. 10 W imieniu Rzeczpospolitej został raniony jednokrotnie w rękę przez Romka ale nie wiem czy jako, że stało się to poza frontem Kloss się do niej kwalifikował (nie jestem pewien bo dawno temu czytał powieść ale w opowiadaniu o tym tytule chyba nie został ranny ale jakimś inny z 1943 albo nawet 1942 chyba był raniony);
- Medal za 4 lata służby w Wehrmachcie (jeśli weźmiemy pod uwagę, że prawdziwy Kloss jeszcze przed atakiem Niemiec na Związek Radziecki skończył szkołę podchorążych i zaczął pracować w Abwehrze.

Mam też pytanie czy nie będąc odznaczonym EK I (a może i nawet EK II) można było otrzymać Ritterkreuz? Mam tutaj na myśli fakt, że Kloss za wykrycie "wrogiego spisku an życie fuhrera" powinien otrzymać raczej Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego niż pierwszą klasę tego odznaczenia.

Stanowczo wykluczam odznaczenie Klossa Medalem pamiątkowym 13 marca 1938 (Anschulss Austrii) i medalem pamiątkowym 1 października 1938 z okuciem Zamek w Pradze (sam medal za przyłączenie Sudetenlandu zaś okucie za zajęcie Czech). Baretki tych odznaczeń nosił w filmie "Stawka większa niż śmierć".

------

- To świnia! Ochla... Mógł mnie ochlapać! Nie potrafi uszanować niemieckiego munduru!
- Nie! No nie mogę patrzeć na bitego człowieka! Nie mogę! Jeżeli bije ktoś inny. Irminko! Zaprowadź mnie do łazienki.

05-08-2016 23:43

norbis97

Tutaj widoczny oryginalny mundur drelichowy WH.

Tutaj również



Hans Kloss w oficerskim płaszczu

------

Pozdrawiam

06-08-2016 11:03

HansKloss
Witam Wszystkich.
Pozwolę sobie poruszyć kwestię obecności panny SS-Sturmführer Anny-Marii Elken (odc. Spotkanie)w mundurze SS. Z tego co Nam wiadomo kobiety nie należały nigdy do SS.,tylko powoływane były do służb pomocniczych. Podziwiając wiedzę Państwa na tematy wojenne proszę o komentarz, Może się mylę, ale śledząc wiele publikacji z okresu II wojny światowej nie spotkałem się z taką sytuacją. (...umieszczali je w SS, jak mogliśmy wygrać tę wojnę...). sł. płk. Ringa.
Może za tym wszystkim stoi jeszcze świeża pamięć pożogi wojennej i nawet "złe" kobiety starano się przedstawić w ten sposób. I kończąc przecież był taki czas kiedy pisanie nazwy narodu niemieckiego z małej litery nie niosło żadnych konsekwencji. Pozdrawiam.

------

22-08-2016 12:14

norbis97

Kobiety w SS nie służyły , oraz nie nadawano im stopni oficerskich. W niemieckiej armii przeciwieństwie do radzieckiej nie było miejsca na kobiety. Ich przeznaczeniem miało być rodzenie dzieci i opieka w domu,nie zaś walka zbrojna.

------

Pozdrawiam

23-08-2016 13:06

83 postów   5 6 7 8 9
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.