Forum » Wokół serialu » Nawiązania do Stawki w literaturze i filmie
119 postów   6 7 8 9 10 11 12
Autor Nawiązania do Stawki w literaturze i filmie
A79

Nawiązania w literaturze.

Jako pierwszy Wojciech Mann. Utrzymany w poetyce absurdu tekst „Wasyl i Marylka” z książki „Kroniki wariata z kraju i ze świata” (wyd. Literackie, Kraków 2012). Kloss tylko jako figura stylistyczna. Fragmenty odnotowuję z kronikarskiego obowiązku (a są w tym zbiorku rzeczy dużo lepsze).

Żelazny karzeł imieniem Wasyl był w złym nastroju. Wszystko go drażniło, nie mógł sobie znaleźć miejsca. Siedział teraz przed zepsutym telewizorem Elektronika i bezskutecznie usiłował uzyskać obraz, uderzając dość silnie pogrzebaczem w kineskop. Nagle (…) na ekranie zepsutej Elektroniki pojawił się Frank Sinatra z ubranym w opalacz kapitanem Klossem i zaczęli się kłaniać. Wasyl wybałuszył porcelanowe oczy i warknął: „Czego?!”. Sinatra i Kloss, całując się, odlecieli na wielkim latawcu. (…)
Uspokojony usiadł na ganku i zakurzył fajeczkę zrobioną z kaloryfera. Siedział tak długo w błogim bezruchu. Pod wieczór przyszła burza i piorun zabił Wasyla na miejscu. Nad osmolonym kadłubem byłego karła unosili się w objęciach Kloss z Sinatrą, śpiewając na dwa głosy piosenki z repertuaru Ałły Pugaczowej. Zmierzchało.

I jeszcze Wojciech Staszewski, dziennikarz – od niedawna – Newsweek Polska, autor książki „Ojciec.prl” wspomina:

Zanim napisałem książkę o moim ojcu – z peerelu – napisałem o peerelu piosenkę. Fragment:
„W wolną sobotę usiądziesz w fotelu/ Opowiem ci baśń o moim peerelu/ Mam parę starych filmów na video/ Plakat z Szurkowskim i płyty stereo”.

A refren był taki:
„Przepraszam Janek, nie masz papierosa?/ Pytam starego kapitana Klossa/ To nic, że Bruner zapalniczki znów zapomniał/ Czterej Pancerni dadzą nam ognia”.

To było gdzieś tak koło 2000 roku, PRL już był przeszłością, ale jeszcze nie stawał się historią. Miałem wtedy koło 33 lat i niespodziewanie zobaczyłem, że rodzi się we mnie sentyment wobec dzieciństwa i wobec tego kraju – który zaczynam sobie mitologizować, odczytywać go baśniowo.
Pisząc książkę „Ojciec.prl” odbyłem podróż do tej krainy.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

27-04-2013 16:02

A79

Nawiązanie do „Stawki” – klasycznego serialu i niesławnego filmu fabularnego – w krótkiej historii szpiegostwa: Gazeta Wyborcza rozmawia z dr. Władysławem Bułhakiem, autorem „Wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej”, przygotowującym do druku monografię wywiadu cywilnego PRL.

Później służby działały bardziej profesjonalnie?
– Tak, i to na wielu polach. […] Udało się umieścić na Zachodzie kilku cennych „nielegałów”, np. wykorzystując tzw. kombinacje wtórnikowe.
Czyli?
– „Wtórnik” to agent, który posługuje się tożsamością innej osoby, taki Hans Kloss. Głównym kierunkiem działania wywiadu PRL były Niemcy Zachodnie, kandydatów na tzw. dawców sytuacji wtórnikowych szukano więc głównie wśród niemieckich dzieci, które albo zaginęły w czasie wojny, albo zostały rozdzielone z rodzinami i trafiły do polskich domów dziecka, sierocińców, a potem do adopcji. […] Najlepszym szpiegiem w RFN był por. Jerzy Kaczmarek, który wcielił się w Heinza Petera Arnolda, syna Niemki z Lęborka, owoc gwałtu dokonanego przez sowieckiego żołnierza. […]
Był cennym agentem?
– Jednym z najcenniejszych. Pracował w Urzędzie Imigracyjnym w Bremie, gdzie miał dostęp do zachodnioniemieckich baz danych. Dzięki niemu wywiad PRL wiedział np. kim spośród ludzi przyjeżdżających do RFN interesuje się niemiecki kontrwywiad. […] Z jego informacji korzystały wywiady innych krajów bloku wschodniego, bo miał dostęp do kartotek wszystkich imigrantów, także tych, którzy przyjechali do RFN z ZSRR, czy NRD. […]
Kto oprócz Kaczmarka i Zacharskiego zasługuje na miano asa wywiadu PRL?
– Agent, który ukrywał się pod pseudonimami „Lakar” albo „Madera”, a na Zachodzie oficjalnie nazywał się Andrzej Madejczyk. Dzięki niemu życie zachował Erich Koch, niemiecki zbrodniarz, gauleiter Prus Wschodnich, którego skazano w Polsce na śmierć, ale wyroku nie wykonano. […]
Jak Koch uwiarygodnił w Niemczech „Lakara”?
– Madejczyka, który miał na koncie jakieś przestępstwa, wsadzono Kochowi do celi w 1963 r. i przez dwa lata się zaprzyjaźnili. Gdy Madejczyk wychodził na wolność, Koch napisał mu listy polecające do swojej rodziny i do ludzi w RFN, którzy byli w czasie wojny podwładnymi Kocha albo mieli wobec niego dług wdzięczności. […] Dzięki tym listom, dotarł do środowiska byłych nazistów i tzw. wypędzonych i starał się je infiltrować. Wkrótce też, chyba nie wiedząc kim jest, zwerbował go zachodnioniemiecki wywiad BND.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

01-07-2013 18:35

haniafly

Taki drobiazg:

We wczorajszym odcinku "Komisarza Rexa" padła taka kwestia: "Nie ze mną te sztuczki komisarzu".
Prawdopodobnie autor tłumaczenia jest miłośnikiem "Stawki".

------

W tym domu o nic nikogo nie należy pytać

haniafly@op.pl

07-12-2013 00:00

Geibel_69

Nie wiem, czy było na forum, ale 3 odcinek "Templariuszy..." zawiera motyw Stawki ! Teresa Janowska gra tam przewodniczke turystów po zamku templariuszy, w pewnej chwili spotyka podczas oprowadzania po zamku Mikulskiego i nagle w tle leci fragment muzyczki ze "Stawki" ! Janowska zadaje pytanie " Skąd ja go nam ?" Wiemy skąd !!!!! Cafe Rose !

------

Geibel jest dzisiaj zajęty, i tak Cię nie przyjmie !

21-12-2013 18:40

A79

"Geibel_69" napisał:

Nie wiem, czy było na forum […]

Geiblu, na tym forum staramy się wpisami tworzyć coś na kształt encyklopedii serialu. Jako społeczność czytamy swoje wpisy z uwagą, komentując i wdając się w dyskusje. Świetnie, że chcesz dołączyć do nas. Mam zatem propozycję: poświęć chwilę i przeczytaj może kilka wybranych przez siebie wątków o interesujących cię zagadnieniach – uzupełnisz wiedzę o „Stawce” i działaniach Klubu.

Bo nawiązanie z „Templariuszy” opisane jest na pierwszej stronie tego wątku w zaledwie trzecim poście…

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

22-12-2013 11:51

Hermann Camel

Zresztą chyba też Alina Janowska, nie Teresa...

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

24-12-2013 15:45

jhbsk

Fragment sympatycznej książki autorstwa Iwony Chodorek, Piotra Chodorka i Anuli Trojanowskiej pt. Nieczynne do odwołania:
Dni mijały. Przyszła pora lipcowych upałów i powtórek starych seriali. Jakieś dziesięć dni po pogrzebie, kiedy Wojtek oglądał kolejny odcinek Stawki większej niż życie, dotarł do niego ostry dźwięk telefonu.

strona 33
Książka wydana w tym roku. Historia z grubsza rzecz biorąc weterynaryjna.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

28-12-2013 15:09

Jarek
W filmie "Profesor na drodze" Zbigniew Chmielewskiego z 1973 roku znalazł się taki oto dialog:

Profesor: Ma pan telewizor?
Uczeń Antoni Pawlak: No.
Profesor: A co pan najbardziej lubi oglądać w telewizji?
Uczeń Antoni Pawlak: Arsena Lupina, a przedtem to Bonanzę no i Klossa.
Profesor: Tak. A z rzeczy poważniejszych?

W scenie tej wystąpili: Józef Nalberczak (Profesor) i Bogusław Sochnacki (Pawlak) - obaj aktorzy "stawkowi".

------

28-12-2013 18:52

ajax2007

Najświeższe chyba nawiązanie do Stawki. W filmie Piotra Wereśniaka „Wkręceni” (premiera 10 stycznia 2014) Fikoł (Bartosz Opania) mówi do Franczeska (Piotr Adamczyk)„ … Klossa oglądałeś. Kloss też nie mówił po niemiecku… (+- :))”

------

-Są chwile przełomowe w karierze każdego oficera, biada temu, kto nie dostrzeże ich w porę.

18-01-2014 17:17

Mefist0

"ajax2007" napisał:

Najświeższe chyba nawiązanie do Stawki. W filmie Piotra Wereśniaka „Wkręceni” (premiera 10 stycznia 2014) Fikoł (Bartosz Opania) mówi do Franczeska (Piotr Adamczyk)„ … Klossa oglądałeś. Kloss też nie mówił po niemiecku… (+- :))”


Wczoraj oglądałem ten film - rozmowa ma miejsce w toalecie, Fikoł (Opania) w towarzystwie Franczeska (Adamczyk) kieruje te słowa do Szyi (Paweł Domagała), a brzmią one dokładnie:"Klossa oglądałeś? On też nie mówił po niemiecku" :)

------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

15-02-2014 09:29

119 postów   6 7 8 9 10 11 12
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.