Forum » Inne wątki » Pan Emil Karewicz
27 postów   1 2 3
Autor Pan Emil Karewicz
stirlitz1
Witam, czy ktoś z Was Panowie, zna adres Panów Mikulskiego i Karewicza ? Kolekcjonuję autografy i bardzo chchiałbym mieć też od nich - ulubionych postaci z dzieciństwa. :)

------

09-10-2013 19:30

Mefist0

Emil Karewicz wystąpił w kampanii zatytułowanej pomysłowo "ZaStawka to życie".Poniżej kilka zdjęć z planu oraz film z jej realizacji.

------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

21-09-2015 07:51

BlackFish

Chcę się w sekrecie do czegoś przyznać. Jestem starszy od Pana Emila Karewicza o 8 dni. A, że rocznik już nie ten("Don Gabriel","Przedświąteczny wieczór") to mały Pikuś. Piszę w tym temacie z dwóch, a może nawet trzech powodów.
Najważniejszy. Gdyby ktoś planował wysłać jakieś zbiorcze życzenia do Pana Emila to z chęcią i przyjemnością się dołączę. Można mnie złapać pod e-mailem bobski66@tlen.pl
Średni. W 1986 roku spotkałem całkiem przypadkowo w księgarni w Gdańsku-Wrzeszczu (byłem tam w wojsku) Pana Emila. Zamieniłem z nim kila słów i poprosiłem o autograf (mam go do dzisiaj oczywiście).
Słaby. I ostatnia rzecz związana z w moim życiu Panem Karewiczem to imię. Pierwszemu z czterech moich synów dałem na imię Emil.

------

13-02-2017 09:26

jhbsk

Niezapomniany Brunner i król Jagiełło

94 lata temu w Wilnie urodził się Emil Karewicz - wybitny aktor teatralny i filmowy. To on wcielił się w rolę Hermanna Brunnera w kultowej "Stawce większej niż życie". Pamiętamy go też m.in. z roli króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach".


W czasie II wojny światowej Emil Karewicz był żołnierzem 2. Armii WP, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina.

Aktor ma na swoim koncie role w wielu słynnych filmach: m.in. "Kanale" Andrzeja Wajdy, "Eroice" Andrzeja Munka i "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" Tadeusza Chmielewskiego. Największą popularność przyniosła mu jednak rola w "Stawce większej niż życie" - razem ze Stanisławem Mikulskim stworzyli tam niezwykły ekranowy duet, który pokochali widzowie.

z youtuba

Po latach wystąpili w filmowej kontynuacji historii opisanej w serialu - "Stawce większej niż śmierć" nakręconej przez Patryka Vegę.

Emil Karewicz przez lata grał również w wielu serialach. Można tutaj wymienić m.in. "Czarne chmury", "Polskie drogi", "Lalkę", "Dom", "Alternatywy 4" i "Życie na gorąco", a w ostatnich latach "Barwy szczęścia", "Na dobre i na złe" czy "M jak miłość".

http://www.rmf24.pl/kultura/news-niezapomniany-brunner-i-krol-jagiello-dzis-94-urodziny-emila,nId,2367679

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

14-03-2017 07:10

manager

Emil Karewicz skończył dzisiaj 95 lat! Nisko się kłaniając, życzymy pogody ducha i wielu lat w zdrowiu odtwórcy ról porucznika „Mądrego”, Tadka „Warszawiaka”, Władysława Jagiełły, Hermanna Brunnera, rotmistrza Sołtykiewica, Tomasza Łęckiego, profesora Dubeńki, Leberki.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

13-03-2018 21:05

manager------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

30-07-2019 15:00

A79

Artykuł z tygodnika „Antena” z 1995 roku.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

02-12-2019 20:35

manager

Emil Karewicz nie żyje. Popularny aktor zmarł w wieku 97 lat

Emil Karewicz zmarł w środę nad ranem w szpitalu - przekazała portalowi Polsat News rodzina. Informację o śmierci aktora podał także Związek Aktorów Scen Polskich. W ubiegłym tygodniu Karewicz skończył 97 lat. Największą popularność przyniosły mu role: Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie", oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" oraz króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach".

"Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiejszej nocy, w wieku 97 lat, zmarł wybitny aktor teatralny i filmowy, Ambasador Domu Artystów Weteranów w Skolimowie, Emil Karewicz" - czytamy na stronie ZASP.- Kostium jest jedynie opakowaniem aktora - powiedział w jednym z wywiadów. Urodził się 13 marca 1923 roku w Wilnie. W czasie II wojny światowej przeszedł szlak z 2 Armią WP do Berlina. Niedługo po wojnie debiutował na scenie rolą kelnera w "Klubie kawalerów" Michała Bałuckiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1948). W filmach grał od 1950 roku. Pierwszym z jego udziałem była "Warszawska premiera" Jana Rybkowskiego.

Zagrał w ponad stu filmach, głównie wcielał się w postaci epizodyczne. Mimo to jego gra aktorska sprawiła, że zapisał się w pamięci widzów. Krytycy określali jego kreacje mianem mistrzowskich. On sam się z tym nie zgadzał. - Nie lubię tego określenia. Znam swoją wartość i uważam, że to jest trochę przesadzona ocena - mówił aktor w wywiadzie dla Polskiego Radia z 2003 roku.

Największą popularność przyniosły mu role: Hermanna Brunnera w serialu "Stawka większa niż życie", oficera gestapo w filmie "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" oraz króla Władysława Jagiełły w "Krzyżakach".

- W "Stawce większej niż życie" wystąpiłem tylko w pięciu odcinkach, a i tak zostałem zapamiętany. Brunner był postacią marginesową, obijającą się o głównego bohatera. Nie odczułem tego, żeby ta postać była wroga dla widza - wspominał Emil Karewicz. W 2012 roku aktor ponownie spotkał się ze Stanisławem Mikulskim przy realizacji filmu "Stawka większa niż śmierć", która była kontynuacją przygód Hansa Klossa.

Po wojnie ukończył "Studio Dramatyczne Iwo Galla". Grał na scenach łódzkich: im. S. Jaracza i Teatrze Nowym. Od 1962 związany z Warszawą, występował w teatrach: Ateneum, Dramatycznym i od 1967 Ludowym (w 1975 przemianowanym na Nowy).

Na emeryturę przeszedł w 1983 r. Rozwinął wówczas w sobie inną pasję – malarstwo.

Więcej informacji wkrótce...

Źródło: Polsat News, ZASP, PR, Onet.pl

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

18-03-2020 10:30

jhbsk

Pożegnanie zamieściła Angora 13/2020

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

28-03-2020 11:30

Diederlich

Ech :(

------

Hans Diederlich, czyli po prostu Jan Derlacz...

02-04-2020 18:43

27 postów   1 2 3
© 2022 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.