Forum » Wokół serialu » Płyta "Wielcy kompozytorzy filmowi" i inne krążki
29 postów   1 2 3
Autor Płyta "Wielcy kompozytorzy filmowi" i inne krążki
Pedro Gomez
Właśnie miałem przyjemność wysłuchania albumu... łaaał. To wydawnictwo musi mieć każdy miłośnik, nie tylko "Stawki...", nie tylko muzyki filmowej, ale każdy człowiek po prostu wrażliwy na piękno. Krążek 1 jest świetny, ale to co się dzieje na drugim, to totalny odlot.

Opis na płycie jest trochę mylący, tzn. patrząc na tytuły można się spodziewać, że chodzi jedynie o "motywy przewodnie" z seriali czy filmów, ale często dostajemy "suity" tematów użytych w całym serialu, bądź filmie. Tak ma się sprawa, np. ze "Stawką...". Autorowi zależało na osiągnięciu odpowiedniej dramaturgii i nie należy mu tego mieć za złe, a więc nie usłyszymy, np. walca z przyjęcia u kreisleitera. O ile muzyka ze "Stawki" to perła, to (jednak) "suity" tematów z "Kolumbów" i "Wiernej rzeki" są diamentami nie tylko tej płyty, ale całego wydawnictwa.

Utwory pochodzą z różnych lat, więc ich brzmienie, mimo świetnej roboty wydawcy, różni się od siebie.

Moim marzeniem, o którym kiedyś pisałem na forum, jest, by zestaw z płyty drugiej zagrała orkiestra symfoniczna, żeby można było te utwory nagrać przy pomocy współczesnej technologii. No i co nie mniej ważne, forma koncertu umożliwiłaby powstanie "mostków" między poszczególnymi tematami, na czym muzyka, np. ze "Stawki...", choć ułożona bez zarzutu, na pewno wiele by zyskała.

Tę płytę zaliczam do kategorii "Kup, wybłagaj, albo ukradnij" :D

------

Chodzi o sprawę

21-01-2017 13:26

Hermann Camel

Pedro, zgadzam się w pełni! O ile pierwsza płyta zawiera kilka perełek, to nie jestem fanem oldtimerowych, często głupawych tekstowo piosenek. Ale muzyka z filmów i seriali wymiata. Byłem bardzo mile zaskoczony właśnie tą suitą ze "Stawki", nie spodziewałem się. Bomba!

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

24-01-2017 23:57

Modrzew

"Pedro Gomez" napisał:

... Krążek 1 jest świetny, ale to co się dzieje na drugim, to totalny odlot.


Zgadzam się całkowicie. Rewelacja. Suita z serialu "Kolumbowie", że tak powiem, wymiata!

------

Nejlepší kaštany jsou na náměstí Pigalle. Zuzana je ráda jen na podzim.
No Hans, nie rozśmieszaj mnie!

04-02-2017 16:37

BoBer

Przegląd dokonań wybitnego kompozytora muzyki filmowej i znanych przebojów, najczęściej z ekranowym rodowodem, to zestaw udany i pozostawiający niedosyt. Do obu płyt wracam często i chętnie. Przenikają się i uzupełniają, bowiem obok piosenek napisanych specjalnie do seriali czy filmów znajdziemy tutaj tematy filmowe, które po pewnym czasie zyskiwały teksty i stawały się piosenkami. Tak było z kompozycją z „Palace Hotelu” i jednym z ostatnich nagrań Kaliny Jędrusik („La valse du mal”) czy motywem ze „Słonej róży” i swingującym przebojem Hanny Banaszak („Tak bym chciała kochać już”). Teksty piosenek wyszły spod piór poetów i sprawnych warsztatowo tekściarzy. W połączeniu z jazzującymi kompozycjami Jerzego Matuszkiewicza brzmią jeszcze bardziej szlachetnie. Zaskoczyła mnie aktualność utworów z tekstami Wojciecha Młynarskiego – mam na myśli piosenki „Nie wycofuj się, inteligencjo” i „Jeszcze w zielone gramy”, które zostały napisane na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Na pierwszą płytę kompozytor wybrał nucone od kilku dekad przeboje i piosenki mniej znane albo zapomniane. Mamy tutaj zatem piosenkę Andrzeja Rosiewicza z czołówki „Czterdziestolatka”, przeboje z „Wojny domowej”, swingujące przeboje Heleny Majdaniec i Hanny Banaszak czy świetnie zaśpiewane przeboje z połowy lat sześćdziesiątych – „W siną dal” i „Piosenkę z przedmieścia”. Po raz pierwszy natomiast możemy posłuchać nagrań spoczywających dotąd w archiwum kompozytora: filmowej wersji kompozycji „Nie bądź taki szybki Bill”, różniącej się od późniejszego nagrania płytowego, niewydanej wcześniej „Piosenki dla własnego męża” w interpretacji Kaliny Jędrusik, nagrań Fryderyki Elkany czy utworu „Szedł Atanazy do Anny” w wykonaniu Bogdana Czyżewskiego, kojarzonego przede wszystkim z piosenkami wykonywanymi w duecie z Danutą Rinn (pierwsza wersja tej kompozycji nagrana została w 1963 roku przez Janusza Godlewskiego i zespół Luxemburg Combo).

Oryginalna muzyka filmowa Jerzego Matuszkiewicza, zamieszczona na drugim krążku, zapiera dech w piersiach. Znajdziemy tu kompozycje różne pod względem stylistycznym, a ich siłę i urok podkreśla umiarkowany mastering. Nie każdy kompozytor muzyki filmowej może się poszczycić utworami funkcjonującymi poza ekranem filmowym czy telewizyjnym. A takie ma na swoim koncie Jerzy Matuszkiewicz. Należą do nich chociażby tematy ze „Stawki większej niż życie”, „Czterdziestolatka” i „Janosika”. I trudno mi wskazać najbardziej elektryzujące kompozycje na tej płycie – każdy temat ma coś w sobie i doskonale sprawdza się w filmowym kontekście.

Będzie też łyżka dziegciu. Wydawca „Złotej kolekcji” nie dołożył, niestety, należytej staranności przy redagowaniu opisu nagrań – jest tam sporo przekłamań i białych plam. Postaram się wyprostować i uzupełnić niektóre z nich.

CD 1



W rzeczywistości to nagranie z 1964 roku. Dziesięć lat wcześniej królowały nieco inne klimaty muzyczne, a Jerzy Matuszkiewicz nie pisał jeszcze piosenek. Poza tym Polskie Nagrania założono w 1956 roku.



W innych źródłach: „Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia” – 1980, „Jeszcze w zielone gramy” – 1989. Bardziej wierzę w dokładność opisów na płytach Hanny Banaszak i Magdy Umer. Są na nich te same wersje tych piosenek.



Kogo jak kogo, ale Wojciecha Młynarskiego nie trzeba tłumaczyć na język polski. Słowa: Wojciech Młynarski i kropka.



Nagranie z 1996 roku. Trzydzieści lat wcześniej tekst ten mógłby być napisany jedynie do szuflady.



Najwidoczniej nie udało się ustalić producentów nagrań z archiwum kompozytora. Dlaczego jednak nie podano roku ich rejestracji?

„Łagodnie płynę w twych ramionach” – 1986.
„Piosenka dla własnego męża” – 1974.
„Sam to wiesz” – piosenka ta znalazła się na longplayu wokalistki z 1967 roku; ta wersja mogła być nagrana wcześniej.
Fryderyka Elkana nagrywała i występowała w latach 1961–1969.
„Wojna domowa” i „Nie bądź taki szybki Bill” to nagrania z 1965 roku.
„Stawka większa niż życie” Hanny Banaszak – 2013.

CD 2



To trzyczęściowy film fabularny. Wyrażenie „wojna światowa” od małych liter – trudno mówić w przypadku tego wydarzenia historycznego o względach uczuciowych.



Zdecydowanie Passendorfer.

Miejmy nadzieję, że zapowiadania na wiosnę 7-płytowa antologia kompozycji i wykonań Jerzego Matuszkiewicza będzie nie tylko perfekcyjna pod względem muzycznym, ale i redakcyjnym.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

19-02-2017 00:00

BoBer



Jerzy Matuszkiewicz
Antologia
7 CD
Premiera: 6.10.2017


Siedmiopłytowy album nie ma precedensu w polskiej fonografii! Antologia Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza dokumentuje twórczość rozpoznawalną niemal przez każdego mieszkańca Polski, w przekroju kilku generacji, o rozmaitych doświadczeniach i zainteresowaniach. Motywy piosenek znanych z ekranu filmowego, telewizji czy z estrady, których autorem jest Jerzy Matuszkiewicz, to znak wspomnień, które zapadły w pamięć na całe życie i w szczególny sposób nas ukształtowały. Dla jednych są to piosenki śpiewane przez Igę Cembrzyńską i Helenę Majdaniec, dla innych kultowa czołówka z serialu „Stawka większa niż życie”, „Janosik”, „Wojna domowa”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” albo tytułowa piosenka z „Czterdziestolatka” a dla jeszcze innych piosenki do tekstów Wojciecha Młynarskiego, który zajmuje w biografii Dudusia Matuszkiewicza specjalne miejsce. Przegląd twórczości nie byłby pełen bez przykładów jego wielkiej pasji do jazzu i swingu. Całość dopełnia zatem płyta z zespołem jazzowym Swingtet Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza oraz 50-stronicowa książeczka z bogactwem zdjęć.



Tracklista:

CD 1 Z ANTENY I ESTRADY Szlagiery niezapomniane
CD 2 MIKROFON I EKRAN Piosenki z filmów i seriali
CD 3 SERIALE vol. 1 Czterdziestolatek, Jak rozpętałem II wojnę światową, Życie na gorąco
CD 4 SERIALE vol. 2 Janosik, Alternatywy 4
CD 5 DWA EKRANY Wybrane fragmenty z filmów i seriali
CD 6 KULTOWE SERIALE Stawka większa niż życie, Kolumbowie
CD 7 SWINGOWE LATA Archiwalne nagrania z lat '60-'80

Źródło: Polskie Nagrania / Warner Music Poland.
Sklepy internetowe: empik.com, merlin.pl, swiatksiazki.pl.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

01-09-2017 00:45

A79

"PAP Arch Foto" napisał:

Hot Club Melomani – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz (4L na pierwszym planie) podczas II Festiwalu Muzyki Jazzowej. Sopot, 1957 r.
fot. PAP / Janusz Uklejewski

źródło



------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

07-09-2017 21:41

BoBer

Warner Music Poland opublikował dwie strony z książeczki towarzyszącej „Antologii” Jerzego Matuszkiewicza. 7-płytowy wybór dokonań kompozytora jest już w sprzedaży.



------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

09-10-2017 19:00

BoBer



Poza motywem muzycznym otwierającym każdy odcinek „Stawki większej niż życie” („Muzyka tytułowa”) na płycie „Kultowe seriale” znalazły się przekształcenia motywu przewodniego i wyraziste kompozycje budujące lub potęgujące nastrój grozy, atmosferę niepewności, oczekiwania czy napięcia, oraz utwory taneczne i miniatury muzyczne przypisane do konkretnego odcinka, ujęcia czy bohatera. Należą do nich motywy orientalne z odc. „Café Rose” („Na Bliskim Wschodzie”), temat liryczny z Saint Gille pobrzmiewający podczas rozmowy Jeanne Molle z Hansem Klossem w odc. „Hasło” („Kloss we Francji”) oraz opublikowane po raz pierwszy kompozycie taneczne – tango argentyńskie, które tańczą Christin Kield i Hans Kloss w lokalu „Pod Złotym Smokiem” z odc. „Zdrada” („Tango Hansa”), walc z przyjęcia u kreisleitera w odc. „Ściśle tajne” oraz z przyjęcia w konsulacie niemieckim w Istambule z odc. „Café Rose” („Na balu generałów”), paso doble z fotoplastykonu, w którym Hans Kloss spotyka się z Józefem Podlasińskim w odc. „W imieniu Rzeczypospolitej” („W fotoplastykonie”) i marsz towarzyszący wjazdowi oddziałów amerykańskich do niemieckiego miasteczka z odc. „Poszukiwany gruppenführer Wolf” („Wkraczają Amerykanie”).



Na krążku „Mikrofon i ekran” znalazły się utwory pochodzące z filmów i seriali: „40-latek” (1, 9, 25), „Koncert na 707 ulic” (2, 11, 26), „Małżeństwo z rozsądku” (3, 5, 7, 24), „Romans 40-latka” (4), „Stawka większa niż życie” (6 – piosenka z tekstem Wojciecha Młynarskiego nagrana w 1969 roku na fali popularności serialu), „Jak rozpętałem II wojnę światową” (8), „Słona róża” (10 – anglojęzyczna wersja piosenki „Tak bym chciała kochać już”), „Wojna domowa” (12, 13, 14, 15, 16), „Panna z mokrą głową” (17, 18), „Stawiam na Tolka Banana” (19), „W piątą stronę świata” (20), „Przyjęcie na 10 osób plus 3” (21), „Pieczone gołąbki” (22), „Bar Atlantic” (23). Blisko połowa nagrań wydana została po raz pierwszy na tej właśnie płycie.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

10-10-2017 21:30

BoBer

Oto szczegółowy program pozostałych płyt z „Antologii” Jerzego Matuszkiewicza:





Motywy orientalne z filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową” są łudząco podobne do tych ze „Stawki większej niż życie”. Temat „Epizod angielski” słyszymy także w odcinku „Bez instrukcji” (na ekranie widzimy wówczas ulicę przed pubem).





------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

17-10-2017 19:30

29 postów   1 2 3
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.