Forum » Inne wątki » Pod patronatem Klubu Miłośników Stawki
14 postów   1 2
Autor Pod patronatem Klubu Miłośników Stawki
manager

Klub Miłośników Stawki objął patronatem medialnym jedno z największych w Kielcach wydarzeń historyczno–batalistycznych pt. „III odprawa kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte”.

Szczegóły inscenizacji odprawy kompanii żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc do pełnienia służby wartowniczej w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte uwidocznione są na ulotce:
Po uroczystościach w centrum miasta odegrana zostanie inscenizacja odparcia pierwszego ataku Niemców. Teren walk będzie mniejszy zaledwie o około 60 metrów od powierzchni, na której zdarzenie to rozegrało się w rzeczywistości, a w role żołnierzy obu stron oraz policjantów wcieli się ponad stu rekonstruktorów.

Odprawę kielecką reklamować będą również bilbordy:Wydarzenie ma na celu przypominanie mieszkańcom miasta oraz przybyłym z tej okazji gościom o wkładzie kielczan w historyczną obronę składnicy.

Inscenizację przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc przy wsparciu miłośników historii z całego kraju.Oprawę graficzną wydarzenia zaprojektował Shen-Kun, użytkownik naszego forum, stawkowicz z Kielc i współautor oprawy graficznej strony internetowej Klubu Miłośników Stawki.

Na naszej stronie głównej pojawi się raport anonsujący III odprawę.
Fotorelacja zostanie zamieszczona na forum w najbliższą niedzielę.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

21-03-2011 00:10

Shen-Kun

W dniu wczorajszym odbyła się inscenizacja odparcia pierwszego ataku Niemców na wojskową składnicę tranzytową na Westerplatte. Wzięło w niej udział ponad stu rekonstruktorów, a całe wydarzenie obejrzało kilkuset gapiów. Było to największe wydarzenie batalistyczne w Kielcach. Huk wybuchów i odgłos wystrzałów roznosił się niemal po całym mieście.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął Klub Miłośników Stawki.

Organizatorzy wydarzenia wyrażają podziękowania dla Muzeum Orła Białego w Skarżysku - Kamiennej za nieodpłatne wypożyczenie niemieckiego działka przeciwpancernego typu PAK oraz dla Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w Gdańsku za nieodpłatne wypożyczenie polskiego działka przeciwpancernego typu Bofors. W materiałach promujących III Odprawę wykorzystano mapę z książki "Westerplatte 1939. Prawdziwa historia".

Zdjęcia z pola bitwy można obejrzeć tu oraz tu.

Materiał filmowy znajduje się tutaj.

Materiał kolejnych zdjęć zostanie udostępniony już niebawem.------

"No ! To teraz pomieszkamy sobie trochę... razem"

www.paranormal-pikczers.pl

28-03-2011 19:12

manager

Uroczysty apel przy pomnikiu Czynu Legionowego, upamiętniający kielczan walczących w obronie Westerplatte, salwa honorowa z zabytkowej broni, prezentacja czołgów i wozów opancerzonych z czasów II wojny światowej to tylko niektóre atrakcje czwartej edycji „Odprawy kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte”, która odbędzie się 25 marca 2012 roku w Kielcach z udziałem blisko dwustu rekonstruktorów z całego kraju.

Jednym z patronów tego wydarzenia jest Klub Miłośników Stawki.Harmonogram uroczystości w dn. 25 marca 2012 roku przedstawia się następująco:

10.00, Rogatka Krakowska, podnóże pomnika Czynu Legionowego – apel przypominający wymarsz plutonu wartowniczego 4 Pułku Piechoty Legionów na Westerplatte w marcu 1939 roku,

10.00–13.00, ul. Krakowska, pole inscenizacyjne koło rezerwatu na Kadzielni, teren obok dawnego kina Skałka, zajmowany obecnie przez skatepark – scenki z życia żołnierzy w czasach II Rzeczypospolitej,

13.30, ul. Krakowska, pole inscenizacyjne koło rezerwatu na Kadzielni, teren obok dawnego kina Skałka, zajmowany obecnie przez skatepark – po raz pierwszy zaprezentowana zostanie inscenizacja epizodu walk o Kielce z 5 września 1939 roku; rozegra się ona w miejscu rzeczywistych działań obronnych (z okolic Kadzielni wycofywały się polskie oddziały),

15.40 – defilada grup rekonstrukcyjnych z całego kraju.Pomysłodawcą, organizatorem i wykonawcą kieleckich wydarzeń jest Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, w której aktywnie działa Grzegorz Wdowiak, nasz klubowy grafik i propagator stawkowej idei.

Zapraszamy do Kielc!

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

08-03-2012 23:30

Hermann Camel

To Grzesiu będzie musiał się szybko zwijać po spotkaniu w Warszawie, żeby być na rano na niedzielę :)

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

09-03-2012 14:11

Shen-Kun

Niestety w związku z Odprawą mnie nie będzie na spotkaniu... jestem w sztabie organizacyjnym a kulminacyjne przygotowania przypadają na sobotę 24 marca... tego dnia odbywać się będą manewry dla grup polskich, msza święta itd.

Trzeba dopilnować zakwaterowania dla przybyłych gości i temóż podobnież. W zasadzie dla mnie to nie będzie wypoczynek :-) muszę wesprzeć naszego dowódcę, który jest pomysłodawcą i grupy i wydarzenia.

------

"No ! To teraz pomieszkamy sobie trochę... razem"

www.paranormal-pikczers.pl

12-03-2012 10:48

manager

Z inicjatywy pana Zbigniewa Kowalskiego – nauczyciela historii a zarazem ppor. rezerwy, prowadzącego przy LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Grupę Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów, czwarty rok z rzędu w mieście zorganizowano „Odprawę kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte” przypominającą o bohaterskiej postawie żołnierzy 4 Pułku Piechoty Legionów, stacjonującego w Kielcach przed II wojną światową.
W czasie uroczystości przed Pomnikiem Czynu Legionowego, które zaszczycił swoją obecnością mjr Ignacy Skowron – żołnierz 4 Pułku Piechoty Legionów z Kielc, a zarazem ostatni żyjący westerplatczyk, został odczytany historyczny rozkaz dowódcy pułku, płk. Bronisława Laliczyńskiego, o skierowaniu żołnierzy na Westerplatte w marcu 1939 roku. Ponadto Andrzej Sygut, zastępca Prezydenta Miasta Kielce, odczytał historyczną odezwę Stefana Artwińskiego, ówczesnego prezydenta Kielc. Uroczystości zakończył przemarsz 68 rekonstruktorów, czyli tylu, ilu kielczan wyjechało w 1939 roku bronić tego małego skrawka polskiej ziemi, jakim była Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte.
Drugim w kolejności wydarzeniem minionej niedzieli była rekonstrukcja walk o miasto
w miejscu, w którym rzeczywiście miały one miejsce. Scenariusz inscenizacji, przygotowany przez GRH 4PPLeg, został oparty o źródła pisane i materiał zdjęciowy z tamtego okresu.
Tego w Kielcach jeszcze nie widzieli – to dominująca opinia o atrakcjach przygotowanych przez organizatorów uroczystości. Były wśród nich m.in. oryginalne polskie i niemieckie czołgi, wozy pancerne, czyli identyczne pojazdy jak te, które w 1939 roku znajdowały się w miejscu inscenizacji, oraz znacząca grupa rekonstruktorów z całego kraju.
Organizatorem i pomysłodawcą uroczystości, autorem scenariusza inscenizacji i jego odtwórcą była Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów.

Współorganizatorzy tego wydarzenia to: Urząd Miasta Kielce, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku w Kielcach.

Jednym z patronów medialnych kieleckiej odprawy był Klub Miłośników Stawki.


mjr Ignacy Skowron - ostatni westerplatczyk (źródło: www.naszekielce.com)

Wykaz grup rekonstrukcji historycznej, instytucji i organizacji uczestniczących w wydarzeniu:

Strona polska:

1. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów – Kielce – organizatorzy
2. Stowarzyszenie Historyczne „Cytadela”
3. Stowarzyszenie Historyczne „Pionierzy 40 Pułku”
4. Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”
5. Stowarzyszenie Historyczne Marienburg
6. Stowarzyszenie Historyczne 10 Pułku Piechoty
7. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 73 Pułku Piechoty
8. Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”
9. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 DAK
10. Stowarzyszenie Historyczne Reduta – Częstochowa
11. Stowarzyszenie Grupa Operacyjna „Śląsk”
12. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty
13. Grupa Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Strzelców Kresowych
14. III Okręg Policji Państwowej
15. Stowarzyszenie Historyczne Organizacji Kobiecych II RP
16. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte
17. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Siedemnasty”

Strona niemiecka :

18. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „26 Infanterie Regiment”
19. Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów”
20. Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych
21. 17 Infanterie Division
22. Żelazny Orzeł
23. Stowarzyszenie Historyczne „Jodła”
24. Grupa Rekonstrukcji Historycznej Narew
25. Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Wrzesień 39

Ogółem: ok. 200 rekonstruktorów.

Instytucje i organizacje:

26. Muzeum Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte
27. Muzeum Orła Białego
28. Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Militarnych
29. Fundacja Historii Polskiej Broni Pancernej
30. Fundacja Wojskowości Polskiej
31. Muzeum Historii Kielc

Linki do artykułów, zdjęć i filmów:

Dziennik.pl,

Naszemiasto.pl,

Fotobaza Polskiej Agencji Prasowej,

Portal Historii Ożywionej dobroni.pl,

Nasze Kielce (tekst, filmy, zdjęcia),

Echodnia.eu,

Radio Kielce,

Gazeta.pl.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

29-03-2012 00:55

Shen-Kun

Zapraszam wszystkich na stronę internetową Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach! www.4ppleg.pl
W tym roku po raz piąty odbędzie się Odprawa kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte! 7 kwietnia 2013r.

!!! ZAPRASZAM !!!

------

"No ! To teraz pomieszkamy sobie trochę... razem"

www.paranormal-pikczers.pl

17-01-2013 09:53

manager

7 kwietnia 2013 roku w Kielcach po raz piąty odbyła się rekonstrukcja historyczna „Odprawa kieleckiej zmiany załogi na Westerplatte”, której jednym z patronów jest Klub Miłośników Stawki.W programie uroczystości, które wzbudziły duże zainteresowanie kielczan i gości stolicy Gór Świętokrzyskich, znalazły się m.in.:

* apel przed pomnikiem Czynu Legionowego,
* salwa honorowa z historycznej broni hukowej w wykonaniu rekonstruktorów,
* defilada plutonu wartowniczego na Westerplatte,
* prezentacja na interaktywnych dioramach elementów życia obozowego i wyposażenia Wojska Polskiego z okresu II RP,
* inscenizacja pt. „Obrona placówki »Fort« na Westerplatte”.

Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, Urząd Miasta Kielce, Targi Kielce.

Tutaj obejrzeć można relację filmową, w której wypowiada się Grzegorz Wdowiak, jeden z rekonstruktorów i aktywny członek Klubu Miłośników Stawki.

Relacja i galeria ze strony echodnia.eu.

Galeria ze strony echodnia.eu.

Galeria kieleckiej „Gazety Wyborczej”.

„Informacje” TVP Kielce (od 9 min. 44 sek.).

Tekst i galeria na stronie internetowej Radia Kielce.

Forum magazynu „Odkrywca”.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

07-04-2013 22:00

manager

Małopolskie Stowarzyszenie Strzelców i Kolekcjonerów Militariów zaprasza na Otwarte Zawody Strzeleckie o tytuł Hansa Klossa. Aby zyskać to zaszczytne miano, należy:
– zarejestrować się na stronie http://www.militaria.malopolska.pl/ (rejestracja rusza 8 lutego 2016 roku, liczba miejsc jest ograniczona),
– przybyć 5 marca 2016 przed godz. 10.00 na krakowską strzelnicę Pasternik,
– oddać jak najwięcej celnych strzałów.

Na zawodników czekają trzy tory strzeleckie o różnym stopniu trudności:
– tor 1: strzelanie na celność i skupienie do tarczy wzorowanej na przedwojennej;
– tor 2: strzelanie do dwóch różnych celów;
– tor 3: strzelanie do kilku celów ze zmianą magazynka.

Patronem medialnym zawodów jest Klub Miłośników Stawki.

Więcej informacji na temat formalności i przebiegu zawodów znajduje się tutaj: http://www.militaria.malopolska.pl/?p=1653#more-1653.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

06-02-2016 23:10

manager

„Dziennik Polski” z 29 lutego 2016 roku:Wersja sieciowa znajduje się tutaj.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

29-02-2016 22:25

14 postów   1 2
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.