Forum » Inne wątki » Pożegnania
77 postów   6 7 8
Autor Pożegnania
jhbsk

Jerzy Janeczek nie żyje. Za rolę Witii w komedii „Sami swoi" pokochały go miliony PolakówAktor serca fanów zdobył rolą Witii Pawlaka w trylogii „Sami swoi". Jego kariera rozwijała się bardzo dobrze, Jerzy Janeczek zagrał w wielu polskich produkcjach telewizyjnych i filmowych. Potem zniknął jednak z ekranów i wyjechał za granicę. Do Polski powrócił po 20 latach.
Jerzy Janeczek - kim był?
O śmierci 77-letniego Jerzego Janeczka poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Wspomniano również najważniejsze role, z których Janeczek będzie zapamiętany. Przede wszystkim największą popularność zdobył rolą Witii Pawlaka, który wystąpił w dwóch częściach filmu Sylwestra Chęcińskiego i za tę postać pokochały go kolejne pokolenia widzów.
Jak sam mówił o sobie, był typem łobuziaka. Trzykrotnie w życiu miał cudem uniknąć śmierci. Jak wspominał w rozmowie z Super Expressem: „Trzy razy się topiłem. Raz zasnąłem na trampolinie i ktoś zepchnął mnie do wody. Byłem w takim szoku, że gdyby mnie ktoś nie wyciągnął, pewnie bym umarł. Dwa razy topiłem się w przeręblu. Pobliska mleczarnia wycinała z jeziora lód i wywoziła do chłodni. I ja musiałem zajrzeć do dziury. Oczywiście w nią wpadłem. Ktoś przywiózł mnie saniami do domu, byłem sztywny jak nieboszczyk. Pamiętam, że ojciec polewał mnie zimną wodą, nacierał".

Jako absolwent PWSTiF, którą ukończył w 1968 r., zadebiutował w sztuce Żeromskiego „Róża" na deskach Teatru Współczesnego.

Później Jerzy Janeczek występował w Kaliszu, Koszalinie oraz Warszawie. Lista najważniejszych ról jest długa: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w „Pastorałce" Schillera, Gustaw w „Ślubach panieńskich Fredry, Jan, Książę Finlandii w "Eryku XIV" Strindberga, Alfred w „Mężu i żonie" Fredry, tytułowy „Irydion" Krasińskiego, Karol w "Mężczyźnie" Zapolskiej, Natan-Ksiądz w „Sędziach. Klątwie" Wyspiańskiego, czy Jaksa Zakapiorek w „Okapi" Grochowiaka.

Szerszej publiczności z pewnością Janeczek będzie także kojarzył się rolami w innych kultowych filmach, jak: „Stawka większa niż życie", „O7 zgłoś się", "Sanatorium pod klepsydrą", czy „Uciec jak najbliżej".


Źródło: https://dziendobry.tvn.pl/a/jerzy-janeczek-nie-zyje-za-role-witii-w-komedii-sami-swoi-pokochaly-go-miliony-polakow

------

– Fajnŏ pogoda.
– Ja,łōńskiygo roku ô tyj porze lecioł dyszcz.
– Dyszcz ze śniygiym.

13-07-2021 08:32

jhbsk

Odszedł Jerzy Matuszkiewicz
Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz - muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor muzyki do seriali i filmów. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 w kategorii osiągnięcia życia. Miał 93 lata. O śmierci artysty poinformował jego manager.

------

– Fajnŏ pogoda.
– Ja,łōńskiygo roku ô tyj porze lecioł dyszcz.
– Dyszcz ze śniygiym.

31-07-2021 14:29

jhbsk

Odszedł Ryszard Filipski

Zmarł 22 października.

Nie żyje Ryszard Filipski. Polski aktor, reżyser filmowy i teatralny odszedł w wieku 87 lat. Wystąpił w licznych kultowych polskich produkcjach serialowych i filmowych. Ryszard Filipski zapisał się w pamięci widzów jako odtwórca roli wachmistrza Soroki, przybocznego Kmicica z „Potopu" reżyserowanego przez Jerzego Hoffmana w 1974 roku. Przez lata grał też w serialu „Kryminalni". Ryszard Filipski widzom kina zapadł w pamięci także za sprawą roli w filmie „Hubal" w reżyserii Bohdana Poręby.

źródło: https://www.se.pl/wiadomosci/exclusive/ryszard-filipski-nie-zyje-aa-Gysb-qpER-W7ve.html

------

– Fajnŏ pogoda.
– Ja,łōńskiygo roku ô tyj porze lecioł dyszcz.
– Dyszcz ze śniygiym.

28-10-2021 18:47

haniafly

25 września zmarł Mieczysław Janowski. W "Stawce" zagrał dwie role: partyzanta w odcinku "W imieniu Rzeczypospolitej" i żołnierza niemieckiego pilnującego Christin Kield w odcinku "Zdrada".

Informację znalazłam dopiero teraz na stronie filmpolski.pl

------

W tym domu o nic nikogo nie należy pytać

haniafly@op.pl

28-10-2021 20:48

jhbsk

Faktycznie
Mieczysław Janowski filmpolski.pl
Kolejny, który odszedł. Smutno.

------

– Fajnŏ pogoda.
– Ja,łōńskiygo roku ô tyj porze lecioł dyszcz.
– Dyszcz ze śniygiym.

29-10-2021 21:33

jhbsk

Kolejne pożegnanie.
Odszedł Andrsej Zaorski


Andrzej Zaorski nie żyje.

Andrzej Zaorski, aktor, satyryk, twórca radiowy i telewizyjny, nie żyje. Był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Miał 79 lat. Informację o śmierci potwierdził jego brat.

Andrzej Zaorski urodził się w 17 grudnia 1942 r. w Piaskach. W oficjalnych dokumentach figurowała jednak data 7 stycznia 1943 r. Zaorski uznawał ją za błąd urzędnika. W 1964 r. ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. 31 stycznia 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym. Występował w teatrach: Ateneum, Narodowym, Powszechnym i teatrze Kwadrat, a także w kabaretach "U Lopka", "Pod Egidą", "Tu 60-tka" i "Kaczuch Show". W latach siedemdziesiątych uczestniczył w produkcjach cyklicznych programów telewizyjnych (m.in. Gallux Show, Studio Gama) oraz radiowych (60 minut na godzinę). W 1991 r. otrzymał nagrodę Wiktora (dla osobowości telewizyjnej).

Źródło:https://www.google.com/amp/s/amp.tvn24.pl/polska/andrzej-zaorski-nie-zyje-aktor-i-satyryk-mial-79-lat-5473366

------

– Fajnŏ pogoda.
– Ja,łōńskiygo roku ô tyj porze lecioł dyszcz.
– Dyszcz ze śniygiym.

31-10-2021 18:48

A79

16 listopada zmarł Andrzej Janicki (1966–2021), związany z Bydgoszczą autor komiksów. Do swoich prac wplatał stawkowe nawiązania, był sympatykiem serialu i czytelnikiem naszego forum.


źródło: profil FB Autora

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

17-11-2021 18:32

77 postów   6 7 8
© 2022 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.