Forum » Inne wątki » Pożegnania
91 postów   7 8 9 10
Autor Pożegnania
jhbsk

Co za koszmarny dzień dzisiaj: Odszedł Jerzy Trela

Jerzy Trela urodził się w miejscowości Leńcze niedaleko Wadowic. Ukończył liceum plastyczne, później studiował na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Studia ukończył w 1969 roku. Współtworzył Krakowski Teatr STU. 

Był profesorem PWST, a w latach 1984-1990 rektorem uczelni. Jego teatralny debiut to główna rola w ,,Nosie" Gogola w Teatrze Rozmaitości. W telewizji zadebiutował w serialu ,,Stawka większa niż życie".
Należał do zespołu Teatru Starego w Krakowie. Występował m.in. w spektaklach Konrada Swinarskiego. 

Grał w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów - m.in. ,,Kolumbach" Janusza Morgensterna, ,,Kobiecie samotnej" Agnieszki Holland, ,,Trzech kolorach. Białym" Krzysztofa Kieślowskiego, ,,Quo Vadis" Jerzego Kawalerowicza czy w ,,Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy. 

W latach 1985-1989 Jerzy Trela był posłem na Sejm PRL. 

Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem ,,Zasłużony Kulturze Gloria Artis". W 2022 roku krakowska Rada Miasta nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.



Źródło: https://kultura.gazeta.pl/kultura/7,114438,28455693,jerzy-trela-nie-zyje-wybitny-aktor-mial-80-lat.html#s=BoxOpImg1

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

15-05-2022 18:26

jhbsk

Pani Helena Białecka odeszła dzisiaj. Informację w sieci zamieścił jej bratanek.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

02-10-2022 21:39

jhbsk

Odszedł Marek Gaszyński.
Napisał słowa do hitu Niemena "Sen o Warszawie" i ponad 150 innych piosenek. Nie żyje Marek Gaszyński

Nie tylko „Sen o Warszawie", ale też takie hity jak „Gdzie się podziały tamte prywatki" i „Nie zadzieraj nosa" śpiewała cała Polska. Autor ich tekstów Marek Gaszyński zmarł w niedzielę, 15 stycznia nad ranem. Miał 83 lata.
Informację o śmierci dziennikarza przekazała w niedzielę rano PAP jego żona Anna Gaszyńska. „Mimo troskliwej opieki zmarł dzisiaj w szpitalu o godz. 4.30 Marek Gaszyński. Przegrał walkę z chorobą. Kochał muzykę, kochał życie i towarzystwo przyjaciół. Zmarł wspaniały człowiek, mąż, ojciec i dziadek. Całe swoje życie zawodowe poświęcił Polskiemu Radiu" - napisała.

Marek Gaszyński urodził się w 1939 r. w Warszawie, jako dziennikarz zaczynał w Rozgłośni Harcerskiej, później rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Przygotowywał audycje muzyczne, był również autorem artykułów poświęconych tej tematyce w prasie codziennej i muzycznej.
W latach 60. zaczął pisać teksty piosenek, a wiele z nich śpiewała cała Polska. Współpracował z Czesławem Niemenem. To Gaszyński napisał dla niego utwór „Czy wiesz", ale także „Sen o Warszawie", który obecnie rozbrzmiewa m.in. na stadionie Legii Warszawa przy okazji meczów na Łazienkowskiej.

Utwory do tekstów Gaszyńskiego śpiewali także inni popularni wykonawcy, m.in. Czerwone Gitary („Nie zadzieraj nosa", „Szukam tamtej wiosny"), Wojciech Gąssowski („Gdzie się podziały tamte prywatki"), Breakout („Wołanie przez Dunajec"), Gang Marcela („Ojciec żył, tak jak chciał") i Halina Frąckowiak („Za mną nie oglądaj się"). W sumie Gaszyński napisał teksty do ponad 150 piosenek, wydano je w formie dwóch albumów w 1993 i 2003 r.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

15-01-2023 12:57

jhbsk

Nie żyje Jerzy Korsztyn
Nie żyje Jerzy Korsztyn - poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Był aktorem teatralnym, filmowym, telewizyjnym i dubbingowym. W ostatnich latach wystąpił m. in. w popularnym serialu TVP „Na sygnale".
W wieku 80 lat zmarł Jerzy Korsztyn – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy. O jego śmierci poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Jak przekazano w opublikowanym na oficjalnej stronie ZASP-u na Facebooku komunikacie:

Z przykrością informujemy, że odszedł Jerzy Korsztyn – aktor teatralny i filmowy, dubbingowiec. Występował m. in. w teatrach: im. Jaracza w Olsztynie-Elblągu (1965-69), Dramatycznych w Szczecinie (1969-74), Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie (1974-75), Powszechnym w Łodzi (1976-92), Nowym w Łodzi (1992). Ogromny żal

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

19-01-2023 09:08

Hermann Camel

Dziś dołączył do nich Leonard Pietraszak...

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

01-02-2023 10:03

jhbsk

Odszedł Leonard Pietraszak

Aktor Leonard Pietraszak zmarł w wieku 86 lat - poinformował w środę rano prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Popularność przyniosły mu role między innymi w "Vabanku" i "Czterdziestolatku".

Wybitny aktor teatralny i filmowy miał 86 lat. Leonard Pietraszak urodził się i wychował w Bydgoszczy. W tym mieście ukończył liceum i rozpoczynał swoją przygodę z aktorstwem.

Popularność i sławę Leonard Pietraszak zdobył dzięki wybitnym rolom teatralnym, a także filmowym: doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", Krzysztofa Dowgirda w serialu "Czarne chmury", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy" czy Gustawa Kramera w kultowych "Vabanku" i "Vabanku II".

Leonard Pietraszak upamiętniony w rodzinnej Bydgoszczy
W 2012 roku odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów przy ulicy Długiej, a w 2018 roku odbierał tytuł Honorowego Obywatela Bydgoszczy. - Jestem szczęśliwy, że tak pięknie państwo mnie przyjęliście. To jest niesamowite. Takie odznaczenie długiej mojej drogi życiowej i zawodowej to zaszczyt - mówił.

Leonard Pietraszak zostanie pochowany na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

01-02-2023 10:38

jhbsk

odeszła Barbara Borys-Damiecka

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

09-06-2023 17:12

manager

„Wielu recytuje znakomicie, ale niech zamilkną przy Hipolicie” – tak podpisaliśmy jedno ze zdjęć, które wykonane zostało we wrześniu 2020 roku przed filmową kapliczką w Łącku. Odbyło się wówczas rocznicowe spotkanie Klubu Miłośników Stawki, którego Hipolit Baćmaga był najstarszym członkiem. Zachwycał nas nie tylko świetną pamięcią, poczuciem humoru, życzliwością i doskonałą cytrynówką własnej roboty. Opowiadał o emisji spektakli z serii „Stawka większa niż życie”, które oglądał w telewizji w roku 1965 i latach następnych czy o niebywałej popularności Stanisława Mikulskiego w latach siedemdziesiątych. Doskonale znał filmowe odcinki „Stawki większej niż życie”, mimo to w ostatnich kilkunastu latach śledził kolejne emisje w różnych kanałach telewizyjnych. Wędrował z nami po Polsce szlakiem serialu, bywał na spotkaniach w Warszawie, Olsztynie i innych stawkowych miejscowościach. Kochał stawkowy Płock, w którym mieszkał niemal przez całe życie.

O Hipolicie Baćmadze możemy mówić już, niestety, tylko w czasie przeszłym, ponieważ zmarł wczoraj w wieku 90 lat. Pogrzeb odbędzie się 2 sierpnia 2023 roku o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Bielskiej 66 w Płocku.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

28-07-2023 23:00

manager

17 listopada 2023 roku zmarł Maciej Damięcki

Maciej Damięcki przez blisko trzydzieści lat był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Miał 79 lat. O śmierci Macieja Damięckiego poinformowały za pośrednictwem mediów społecznościowych jego dzieci, także aktorzy, Matylda i Mateusz Damięccy, którzy udostępnili grafikę z wizerunkiem ojca i podpisem: "Pa tatku".

Nie żyje Maciej Damięcki

Maciej Damięcki, rocznik 1944, był aktorem filmowym i teatralnym. Pochodził ze znanej rodziny aktorskiej, wywodzącej się z drobnej szlachty herbu Dąbrowa. Był synem Ireny Górskiej-Damięckiej i Dobiesława Damięckiego. Aktorem został także jego starszy brat Damian Damięcki, a także dzieci: Matylda i Mateusz.

"Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek zastanawiał się nad wyborem zawodu. Ojciec był aktorem, matka i babka były aktorkami. Kim ja mogłem zostać? Tylko aktorem. Nigdy inne pomysły nie przychodziły mi do głowy" – mówił w rozmowie z Plejadą.

Debiutował jako dziecko. Wraz z bratem zagrali w "Tajemnicy dzikiego szybu", filmie przygodowym z 1956 r. – Na zdjęciach próbnych do „Tajemnicy dzikiego szybu" reżyser Wadim Berestowski nie wiedział, jak mnie unieruchomić, bo ciągle się wierciłem. W końcu rzucił mi futbolówkę, kazał ją trzymać i mówić tekst – wspominał w rozmowie z "Wyborczą". – Nie zagraliśmy w filmie braci – Dudek [tak w rodzinie mówiono na Damiana] grał Karlika, syna dyrektora kopalni, a ja łobuziaka Franka. W czołówce musieli mi zmienić nazwisko – występowałem jako Mateusz Górski. Włosy pomalowali mi na rudo, byłem nazywany Rdzawik.

Miał zagrać Felka w "Królu Maciusiu I", ale przed zdjęciami wykryto u niego nowotwór złośliwy na szyi. Produkcja wysłała go na operację do Szwecji. "Gdyby nie to, że produkcja filmu pomogła w wyjeździe, pewnie już bym nie żył. W Polsce medycyna nie była jeszcze na takim poziomie" – mówił w jednym z wywiadów.

Aktor Teatru Dramatycznego

Ukończył studia na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1966). Przez blisko trzydzieści lat był aktorem Teatru Dramatycznego w Warszawie. Zagrał m.in. Lolo w „Wieczorze zbrodni" i Mołczalina w „Mądremu biada" (obie w 1967), Skoczka w „Królu Mięsopuście" (1971), Infanta w „Świętej Joannie" (1984) i Proboszcza w „Ach, Combray" (1991).

W świadomości szerszej publiczności zaistniał dzięki rolom telewizyjnym. Zagrał dwie role bliźniaków w odcinku „Stawki większej niż życie" pt. „Genialny plan pułkownika Krafta" (1968), Proboszcza w „M jak miłość" czy Antoniego Fertnera w „Bodo" (2016).

"Miałem wielkie szczęście, że zagrałem w »Stawce większej niż życie«. Ten serial stał się moją wizytówką na długie lata i otworzył mi drzwi do kolejnych produkcji. Ludzie do dziś wspominają tę moją rolę" – mówił po latach.

Wystąpił także w "Szatanie z siódmej klasy", "Chłopach" czy "Rozmowach kontrolowany", a także serialach "Dom", "Ekstradycja" i "Plebania". Jego ostatnim filmem była rola woźnicy w nowej wersji "Znachora" w reż. Michała Gazdy.

Był mężem aktorki Anity Dymszówny, córki aktora Adolfa Dymszy. Po rozwodzie ożenił się z artystką wizualną Joanną Stankiewicz, z którą ma dwoje dzieci: Mateusza i Matyldę.

Źródło: Gazeta Wyborcza

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

18-11-2023 11:15

jhbsk

Dziś pożegnano Macieja Damięckiego.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

29-11-2023 13:01

91 postów   7 8 9 10
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.