Forum » Inne wątki » Pożegnania
90 postów   1 2 3 4 5 6 7 8
Autor Pożegnania
BoBer

Xymena Zaniewska nie żyje. Projektantka mody i scenograf miała 88 lat


Andrzej Iwańczuk/REPORTER

Xymena Zaniewska zmarła 12 lutego w Warszawie. Pracowała jako scenograf przy setkach spektakli teatralnych, operowych, programach telewizyjnych.

Zaniewska od najmłodszych lat przejawiała talenty artystyczne. W czasie wojny uczyła się rysunku u prof. Zygmunta Kamińskiego, dzięki niemu zdecydowała się na studiowanie architektury.

Pracę w telewizji zaczęła w 1958 roku, pracowała tam przez 23 lata jako główny scenograf. Współpracowała też z polskimi firmami odzieżowymi, zrobiła kilkanaście pokazów mody. Dla Mody Polskiej projektowała ubrania. Okupacja i bieda lat powojennych nauczyły ją kreatywności.

– Pamiętam mój pierwszy bal sylwestrowy – opowiadała w rozmowie z „Wyborczą”. Był rok 1947, na parkiecie pojawiły się pary ubrane bardzo różnie. Ja miałam brązową sukienkę i żakiet, a na szyi drewniane duże korale. Były też kreacje szyte z firan, zasłon i obrusów. Naprawdę wyjątkowe stroje godne naśladowania, a do tego źródło niewyczerpanych inspiracji – wspominała.

Jej pomysłem był teleturniej „Stawka większa niż szycie”. Zaniewska była też prowadzącą program.

Jak twierdziła, nietypowe imię zawsze jej pomagało. W domu wołano na nią Xenia, na studiach architektonicznych pieszczotliwie – Xantypa albo Xantypcia (od imienia złośliwej żony Sokratesa). Swoją firmę odzieżową też nazwała Xymena. Mawiała, że dla mężczyzn to imię było wabikiem podobnie jak buty na szpilce i sztuczne rzęsy.

Pierwszym mężem projektantki był Ryszard Zaniewski, z którym ma syna Iwo Zaniewskiego. Drugim – Mariusz Chwedczuk, również scenograf i artysta grafik. Zrealizowali razem kilkadziesiąt spektakli.

Źródło: „Gazeta Wyborcza”.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

12-02-2016 20:00

Modrzew

17 marca 2016 roku w jednym z warszawskich szpitali zmarł Marian Kociniak. O jego śmierci poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.
W dorobku artystycznym miał ponad 150 ról teatralnych, 80 w Teatrze Telewizji i blisko 50 w filmach. Występował w słuchowiskach radiowych, których to słuchowisk ma w dorobku ponad tysiąc. Niezapomniany Franek Dolas z komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" i pechowy Murgrabia z serialu "Janosik". Był gwiazdą Kabaretu Starszych Panów i radiowego magazynu "60 minut na godzinę".
Wystąpił w pierwszym odcinku teatralnej serii przygód Hansa Klossa "Wróg jest wszędzie".
11 stycznia 2016 roku aktor skończył 80 lat.

------

Nejlepší kaštany jsou na náměstí Pigalle. Zuzana je ráda jen na podzim.
No Hans, nie rozśmieszaj mnie!

17-03-2016 13:33

manager

15 lipca 2016 roku zmarła Alicja Zommer-Kubicka. O śmierci aktorki poinformował dzisiaj portal e-teatr.pl (zobacz) na podstawie nekrologu zamieszczonego w łódzkim wydaniu „Gazety Wyborczej”. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 25 lipca o godzinie 13.30 na łódzkim cmentarzu komunalnym na Dołach. Alicja Zommer-Kubicka zostanie pochowana obok męża Janusza Kubickiego, który odszedł w listopadzie 2014 roku.Alicja Zommer-Kubicka (Marta Becher w odcinku „Wiem, kim jesteś”) i Janusz Kubicki (Fritz Kopf w odcinku „Hotel Excelsior”) byli naszymi gośćmi we wrześniu 2013 roku (zobacz).

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

21-07-2016 22:15

A79

Odszedł Andrzej Wajda (1926—2016). To w jego filmie „Kanał” (1956) pokazał skalę talentu filmowego Stanisław Mikulski. Po tej roli Wajda przekonany był żeby obsadzić Mikulskiego w głównej roli w „Popiele i diamencie” (1958). Nie stało się tak, bo umiejętnie zasugerował mu Zbigniewa Cybulskiego… Janusz Morgenstern, przyszły współtwórca sukcesu „Stawki większej niż życie”.

Cześć Jego pamięci!

edycja 12-10-2016: odręczna notatka Andrzeja Wajdy z obsadą „Popiołu i diamentu”
(z: „Wajda. Moje filmy”, wyd. Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Warszawa 2008)

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

10-10-2016 13:57

BoBer

Nie żyje Gustaw Lutkiewicz


Gustaw Lutkiewicz z Bronisławem Pawlikiem w filmie „Kłopotliwy gość”

24 lutego zmarł w wieku 92 lat Gustaw Lutkiewicz, znakomity aktor filmowy i teatralny.

Absolwent jednego z pierwszych roczników warszawskiej szkoły teatralnej (wtedy jeszcze z siedzibą w Łodzi), w latach 50. występował w łódzkim Teatrze Nowym. Od roku 1961 związany był z teatrami stołecznymi, najdłużej z Teatrem Powszechnym.

Na ekranie debiutował w roku 1953 epizodami w filmach „Sprawa do załatwienia” i „Żołnierz zwycięstwa”. W swojej długiej karierze zagrał ponad 300 ról filmowych i telewizyjnych, m.in. w „Ewa chce spać”, „Walecie pikowym”, „Ludziach z pociągu”, „Gangsterach i filantropach”, „Zbrodniarzu i pannie”, „Rękopisie znalezionym w Saragossie”, „Stawce większej niż życie”, „Panu Wołodyjowskim”, „Wakacjach z duchami”, „Koperniku”, „Zaczarowanym podwórku”, „Zaklętym dworze”, „Lekcji martwego języka”, „Dolinie Issy”, „Alternatywy 4”, „Balladzie o Januszku”, „Lawie”, „Zespole adwokackim”. Po raz ostatni na małym ekranie pojawił w roku 2005 w serialu „Złotopolscy”.

Źródło: filmpolski.pl.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

24-02-2017 12:20

tomekmec
Wydaje się że po śmierci Gustawa Lutkiewicza pozostało już tylko dwoje aktorów którzy wystąpili w więcej niż w jednym odcinku Stawki - Jolanta Zykun i Emil Karewicz. Zauważyć można również, iż pozostało tylko jedno małżeństwo " Stawkowe" - Jolanta Wołłejko i Tadeusz Pluciński. Pozwolę sobie na kilka słów osobistej refleksji w związku ze śmiercią Gustawa Lutkiewicza. Ponad pięć lat temu miałem przyjemność prowadzić w Naszym Klubie spotkanie ze wspaniałą parą małżeńską Wiesławą Mazurkiewicz i Gustawem Lutkiewiczem. Pan Gustaw, który już wówczas cierpiał na różne dolegliwości, przez cały czas trzymał się dzielnie. Pozostawał w delikatnym cieniu swojej małżonki, która tryskała energią i dowcipem. O swojej karierze aktorskiej opowiadał z nutą goryczy i niedosytu.( dokładna relacja ze spotkania znajduje się w zakładce - galeria) Natomiast w części mniej oficjalnej dał się poznać jako przeuroczy,szarmancki starszy pan i miłośnik czerwonego wina. Podkreślić należy, że Wiesława Mazurkiewicz i Gustaw Lutkiewicz byli małżeństwem, o ile się nie mylę, przez ponad 65 lat. Pary z takim stażem małżeńskim rzadko się spotyka, a w środowisku aktorskim to prawdziwy ewenement. Najszczersze kondolencje Pani Wiesławo.

------

Z pieknymi kobietami należy postępować umiejętnie.

25-02-2017 20:16

BlackFish

Smutno i coraz bardziej pusto.

------

27-02-2017 01:29

Modrzew

Witold Pyrkosz nie żyje. Urodzony 24-12-1926 r. aktor zagrał wiele ról, z których najbardziej (chyba) znane są role: Wichury z serialu "Czterej pancerni i pies", Pyzdry z serialu "Janosik"; Balcerka z serialu "Alternatywy 4" i oczywiście Lucjana z telenoweli "M jak miłość". Niezapomniany Duńczyk z "Vabank". My zapamiętaliśmy go jako wrednego esesmana z odcinka "Bez instrukcji".

------

Nejlepší kaštany jsou na náměstí Pigalle. Zuzana je ráda jen na podzim.
No Hans, nie rozśmieszaj mnie!

22-04-2017 13:11

tomekmec
"Zmarł Mieczysław Kalenik, aktor znany najbardziej z roli Zbyszka z Bogdańca w filmie "Krzyżacy" Aleksandra Forda - poinformowała jego córka, operatorka Magdalena Kalenik. Artysta zmarł w piątek w rodzinnym Międzyrzecu Podlaskim. Miał 84 lata."
Już więcej piłki chłopakom do grania nie rzuci i na kilka dni nie wyjedzie. Żal.


------

Z pieknymi kobietami należy postępować umiejętnie.

16-06-2017 17:18

jhbsk

Smutno.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

16-06-2017 20:34

90 postów   1 2 3 4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.