Forum » Wokół serialu » Prawidłowa kolejność komiksów i inne wątki komiksowe
172 postów   16 17 18
Autor Prawidłowa kolejność komiksów i inne wątki komiksowe
BoBerW komiksie „Marian Rejewski – bydgoszczanin, który złamał szyfr Enigmy” (scenariusz: Maciej Jasiński, rysunki: Jacek Michalski), wydanym w 2015 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, pojawiły się postacie Klossa i Brunnera, czyli filmowe wcielenia Stanisława Mikulskiego i Emila Karewicza.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

29-08-2017 23:00

BoBer

Na wernisażu wystawy „Teraz komiks!” w krakowskim Muzeum Narodowym był Mefist0, który na naszym fanpage’u podzielił się poniższymi zdjęciami.
Na pewno warto wybrać się do Muzeum Narodowego podczas majowego spotkania klubowego w Krakowie.

Można zamówić katalog tej ekspozycji: http://mnk.pl/sklep/produkt/teraz-komiks.Jedną z pierwszych recenzji (krótką, ale bogato ilustrowaną) zamieścił portal https://in-krakow.pl.

***

Komiks w Muzeum: najsympatyczniejsza wystawa wszech czasów!Takiej wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie jeszcze nie było: po raz pierwszy mamy ekspozycję prezentującą oryginalne prace, wydawnictwa i przedmioty z lat 1871-2017, związane z... komiksem w Polsce.Któż z urodzonych w PRL-u nie znał kapitana Żbika, Tytusa, Kajko i Kokosza i wielu innych bohaterów? Aż łezka się w oku kręci.Wszystkie eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy. Zobaczyć można ponad 600 obiektów, w tym: szkice, plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, czasopisma, druki ulotne oraz unikalne figurki, zabawki, monety, znaczki oraz przedmioty codziennego użytku.Wystawa jest okazją do przypomnienia sobie bohaterów dzieciństwa, jak również do zapoznania się z postaciami, które weszły do polskiej kultury popularnej po 1989 r.W Muzeum Narodowym możemy zobaczyć jak tworzyło się komiksy kiedyś, a jak powstają one dzisiaj. W przestrzeni ekspozycji można wejść do komiksowej pracowni Papcia Chmiela, sfotografować się z ulubionymi bohaterami, a także zastanowić, dlaczego nie wyrasta się z czytania komiksów.W świat komiksu wprowadza nas Bezrobotny Froncek, bohater najdłużej ukazującej się polskiej serii prasowej.Następnie towarzyszymy Koziołkowi Matołkowi w jego podróży do Pacanowa, a także do przedwojennej i powojennej Warszawy.Poznajemy najsłynniejszego krakowskiego dżentelmena, profesora Filutka i jego nieodłącznego towarzysza - psa Filusia.Odwiedzimy Mirmiłowo, słowiański gród, w którym mieszkają Kajko i Kokosz.

Razem z Jonkiem, Jonką i Kleksem wybierzemy się po smocze jajo i złoto Alaski. Bąbelek i Kudłaczek zaprowadzą nas do źródeł wody sodowej.Mamy także młodszych bohaterów, jak jeżdżący na deskorolce Jeż Jerzy i walczący z osiedlową przestępczością Wilq.Intencją kuratorów wystawy jest ukazanie potencjału ekspozycyjnego komiksu jako dyscypliny sztuki współczesnej, w której doskonale odbijają się przemiany w polskiej kulturze XX w. Komiks zakorzenił się bowiem w naszym kraju mocniej, niż moglibyśmy przypuszczać, a jego bohaterowie towarzyszą najważniejszym wydarzeniom w historii

Wystawę „Teraz komiks!” w Muzeum Narodowym możemy oglądać do 22.07.2018 roku.
Kuratorzy: Wojciech Jama, Tomasz Trzaskalik, Artur Wabik.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

08-03-2018 22:40

172 postów   16 17 18
© 2018 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.