Forum » Wokół serialu » Prawidłowa kolejność komiksów i inne wątki komiksowe
190 postów   1 2 3 4 5 6 7 8
Autor Prawidłowa kolejność komiksów i inne wątki komiksowe
Mefist0

Wydawać by się mogło, że temat "klossowych" komiksów się już wyczerpuje...
Ale okazuje się, że przypadkowa wizyta w przypadkowym antykwariacie może zakończyć się dostarczeniem kolejnych ciekawych materiałów w tym temacie :)

Oto nr 9 Magazynu Komiksowego "AQQ" z czerwca-września 1995 roku:



A w nim czteroplanszówka Łukasza Zandeckiego pt:"Kapitan Kloss - Drugie Starcie":



Z zamierzenia miał to być pastisz, który się jednak autorowi nie bardzo udał -
rysunki są dokładnie przerysowane z oryginalnego komiksu, w dodatku z miernym skutkiem...
Ot, po prostu do uzupełnienia bibliografii.



A wracając jeszcze na chwilę do wątpliwości Mieczysława Wiśniewskiego wobec jego kreski w albumach z serii "Podziemny Front", to pokusiłem się o małe porównanie, na podstawie którego każdy sam może odpowiedzieć na pytanie czy obie serie stworzył ten sam autor, czy też nie.

Poniżej zestawienie dwóch kadrów z albumu "Ostatnia Szansa" i "O Życie Wroga":



A także porównanie okładki "Przerwanej Linii" oraz kadru ze "Ściśle Tajne":



Natomiast zainteresowało mnie, że w pierwszym wydaniu serii komiksowej sporo jest "pustych" dymków. Zrobiłem małe śledztwo i wykazało ono, że w zagranicznych wydaniach bardziej się przykładano do wpisywania tekstów, które - według informacji z wywiadu z autorem w "Trzask Prasku" - wpisywał syn Mieczysława Wiśniewskiego, poniżej próbka różnic w wydaniu polskim (brak tekstu) i szwedzkim (z tekstem) "Spotkania na Zamku":



Także na pierwszej stronie tego zeszytu jest ciekawa rzecz:

- w szwedzkim wydaniu początkowy tekst opisowy na żółtym tle jest pisany tą samą czcionką, która potem jest w dymkach i pozostałych opisach:



- w polskim wydaniu natomiast początkowy tekst wpisany jest inną czcionką niż cała reszta, w dodatku nie pisaną, a drukowaną:



------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

09-02-2011 21:36

Mefist0

W nr 2 Magazynu Komiksowego "AQQ" z 1998 roku znajduje się artykuł "Dzieci Szalonego Grzesia" autorstwa Adama Ruska. Opowiada on o Wystawie Komiksu Polskiego zorganizowanej we francuskim mieście Saint-Auvent przez Pierre'a Debiena, a która obejmowała swoim zasięgiem polskie historie obrazkowe z lat 1919 - 1998. W artykule zaprezentowana została okładka katalogu przedmiotowej wystawy.







Z kolei w numerze 43 "Przekroju" z 2001 roku, który w znacznej części poświęcony jest komiksowi, znaleźć można artykuł Małgorzaty Andrzejewskiej-Psarskiej pt."Komiksolodzy i Komiksomaniacy" o m.in. 12-ej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksów i odbywającemu się w jego ramach spotkaniu ze Stanisławem Mikulskim, który - jak wyjawia - dowcipów o Klossie nie zna, bo chyba z delikatności nikt mu ich nie opowiada.

Kilka stron dalej z kolei Tomasz Wolski popełnił tekst "Tytus, Kloss i Atomuś", w którym znajdujemy wypowiedź Bogdana Wiśniewskiego, syna Mieczysława, na temat tego co ojciec robi na emeryturze.






------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

19-02-2011 14:33

szurens

Bywają dni że martwię się brakiem nowych odkryć, ciszą na forum ale co jakiś czas pojawia się taki ciekawy materiał... nie tracę wiary dzięki wam... dziękujemy MEFISTO

------

SZURENS@GMAIL.COM

20-02-2011 08:26

Mefist0

Do usług, Szurens! Dopiero się rozkręcam :)

Poniżej album wydany przez odłam Kultury Gniewu, a mianowicie Kulturę Wesołych Podskakiwaczy (to naprawdę oficjalna nazwa wydawcy:), która w 2002 roku wypuściła (jeden z dwóch) "Tribute to Kapitan Żbik" zatytułowany "I co dalej, Kapitanie?" (nawiasem mówiąc album oryginalnie miał okładkę stylizowaną na zniszczoną, łącznie z "taśmą" na grzbiecie, jak na "Żbika" przystało:), gdzie jeden z komiksów ku czci dzielnego milicjanta stworzył duet Robert Adler/Tobiasz Piątkowski (autorzy m.in. "48 stron"), którego tytuł brzmiał "ZOOMO", a znalazł się w nim taki oto kadr:



------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

20-02-2011 21:30

Mefist0

Być może niedługo uzyskam jakieś informacje związane z konkursem na rysownika serii "Kapitan Kloss". Jedynym już niestety żyjącym jego uczestnikiem jest Grzegorz Rosiński, pozostali (Wiśniewski, Kobyliński, Wróblewski) odeszli. Może pamięta jeszcze jakieś ciekawostki z tego okresu, zwłaszcza kim był "ktoś z Gdańska", o którym Mieczysław Wiśniewski mówił w wywiadzie przeprowadzonym przez Bartka Kurca. Grzegorz często gości w naszym kraju (na stałe mieszka w Szwajcarii), a w zeszłym roku miałem przyjemność współtworzyć w Stalowej Woli wystawę jego dorobku zawodowego. Przy najbliższej okazji na pewno go o to zapytam.

------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

21-02-2011 15:33

Mefist0

A teraz coś wyjątkowo wyjątkowego, o czym jestem przekonany nikt z was wcześniej nie wiedział :)

Otóż Mieczysław Wiśniewski otrzymał kiedyś od pewnego kolekcjonera prywatne zlecenie na dwa obrazy. Załączam ich reprodukcje. Otrzymałem je dawno temu mailem jako ofertę sprzedaży. Ciekaw jestem co o nich sądzicie. Nie znam niestety dokładnej daty ich wykonania. Wg mnie to koniec lat 90.





Nadmienię jeszcze, ze okładki do komiksów Wiśniewski wykonywał w formacie ... 1:1, czyli identycznym, w jakim wydrukowany został komiksowy zeszyt! Nie przeczę, ze ta wiadomość była dla mnie wielkim zaskoczeniem, gdyż zwyczajowo okładka jest o wiele, wiele większa od formatu w jakim zostaje wykorzystana w albumie.

------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

22-02-2011 21:27

szurens

NIESAMOWITE ciekawe jaka była cena tych obrazów... taki skarb w archiwum Bobera, to byłaby gratka!!!

------

SZURENS@GMAIL.COM

22-02-2011 21:51

Mefist0

Niestety, osoba która go oferowała to znany w środowisku komiksowym handlarz i kombinator, który często oferuje rzeczy, których de facto nie posiada - cena jaka została zaproponowana (a nadmieniam, ze było to jak właśnie sprawdziłem prawie dokładnie 3 lata temu) to 3500 i 4000 zł. Niestety, nawet w przypadku chęci zakupu zawsze pojawiał się jakiś "problem" - a to obraz był w innym mieście, a to był zarezerwowany, a to oferta "nagle" przestawała być aktualna, bo "właśnie" ktoś go już kupił. Pomijam już fakt, że pan "sprzedawca" twierdził, ze obrazy zostały namalowane w latach 70. Ale wrzucam obie reprodukcję jako przykład na prawdziwość słów Bogdana Wiśniewskiego, który w powyższym artykule opowiadał, że ojciec na emeryturze zajmował się malowaniem obrazów.

------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

22-02-2011 22:13

jhbsk

Rewelacja! Coś fantastycznego. Szkoda, że handlarz jak widać nie był uczciwy.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

23-02-2011 09:29

Pedro Gomez
Eee tam, zaraz fantastycznego :D ;) Żaden z tych obrazów nie umywa się do okładki "Ściśle tajne" - kiedy pan Wiśniewski naprawdę chciał, to potrafił. A tu... sami widzicie. :) Ciekawostka, ot co. :) Ale informacja przednia - DZIĘKI Mefisto!

------

Chodzi o sprawę

23-02-2011 16:55

190 postów   1 2 3 4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.