Forum » O serialu » Prawidłowa kolejność odcinków
80 postów   3 4 5 6 7 8
Autor Prawidłowa kolejność odcinków
karol3w
Mi również miło Pedro. Machowski w Żelaznym... grał standartenführera Maxa Dibeliusa, a w W imieniu... grał standartenführera Lütza, dlatego pozwoliłem sobie dać ten odcinek po Żelaznym Krzyżu. Poczytałem trochę i możliwe że Brunnerowi obniżyli rangę, nie mylić ze zdegradowaniem, bo byłby zdegradowany do szeregowego. Co do Berlina masz ewidentną rację, bardziej prawdopodobne jest lato 1943. I fakt Wielka wsypa dzieje się w radomskim. I mam pytanie czy prawdopodobnym jest że dowódcą Klossa został major Horst, potem Kloss wysłany/wezwany do Berlina, gdzie był pod innym dowództwem a po powrocie do Polski major Horst oddał go pod opiekę pułkownika Krafta? Z rozmowy majora Horsta z pułkownikiem Kraftem odniosłem wrażenie że Kloss zaczął być pod jego dowództwem wcześniej, co najmniej 2 miesiące. Umieszczając W imieniu Rzeczypospolitej brałem pod uwagę także dwie inne rzeczy opowiadanie Spiskowcy dzieje się w lipcu 1944 w Krakowie oraz w Haśle widać pociąg relacji Kijów Berlin (chyba jechał przez Kraków taki pociąg).

------

05-03-2021 13:34

Pedro Gomez
z Lutzem, to tak naprawdę tylko ciekawostka. Nazwisko znamy tylko ze scenariusza, jako widzowie nie powinniśmy mieć o nim pojęcia.

Jasne, że Brunnerowi mogli obniżyć rangę, po prostu ja tego nie kupuję.

Co do Horsta. Serial oglądałem ostatni raz już jakiś czas temu, więc nie wszystko pamiętam co do szczegółu, ale chyba to co proponujesz jest możliwe.

Opowiadanie "Spiskowcy" zostało opublikowane pierwszy raz dopiero w drugiej połowie lat osiemdziesiątych i faktycznie dzieje się w 1944 w Krakowie, myślę, że dlatego iż "W imieniu..." dzieje się w 1943 w Warszawie. Po prostu termin i lokacja były wolne

Tablicę na pociągu bym sobie odpuścił. W 1944 nie mogło być takiej trasy, bo Kijów już dawno był w rękach Armii Czerwonej.

------

Chodzi o sprawę

05-03-2021 16:46

karol3w
Co do Machowskiego, masz rację. Część widzów odbierze Dibeliusa i Lutza jako tę samą postać.
Mam wątpliwości czy "Żelazny Krzyż" dzieje się w Warszawie.

------

05-03-2021 17:05

Pedro Gomez
To gdzie się dzieje akcja "Żelaznego..." i "Hotelu..." jest tak naprawdę sprawą drugorzędną. Dla mnie najważniejsze jest, że łącznikiem Klossa w obu jest antykwariusz, tak jak w warszawskim odcinku "Ostatnia szansa". Wspomniałem Warszawę na zasadzie analogii, ale równie dobrze może to być Radom, Kielce, czy Pcim. ;) Dla fabuły nie ma to żadnego znaczenia.

------

Chodzi o sprawę

05-03-2021 19:00

karol3w
W Żelaznym... na pewno bywali u hrabi Wąsowskiego z różnych miast i miasteczek. Na pewno zamknęli "spiskowca" z dystryktu radomskiego, a intuicja podpowiada mi że akcja przesłuchań i/lub przetrzymywanie podejrzanych działo się w Warszawie. Mam nadzieję że po poprawkach lista jest akceptowalna, bez jakiś ewidentnych błędów. Dziękuję za owocną dyskusję. Gdyby ktoś zauważył jakieś inne nieścisłości niż te pisane wcześniej to chętnie podyskutuję. Obejrzałem raz jeszcze "Genialny..." Miałeś rację Pedro, odcinek może się dziać między Ściśle tajne a berlińskimi odcinkami, z rozmów nie wynikało jak długo Kloss był pod dowództwem majora Horsta. Poczyniłem pewne zmiany, lista podobna do tej ułożonej przez Pedro Gomeza. Z tym że Kloss trochę inaczej awansuje Kielce>Radom>Warszawa>Berlin>Kraków, z drobnymi roszadami w odcinkach.

------

05-03-2021 22:15

Kokosz
Obejrzałem ostatnio serial (a także wybrane spektakle oraz opowiadania) w kolejności zaproponowanej przez Pedro Gomeza i niewątpliwie to lepsza kolejność, niż oficjalna, ale było w niej parę zgrzytów przez które nie mogę nazwać jej „prawidłową”.

Oto kilka najważniejszych zarzutów:

1. W pięciu odcinkach występuje Grzegorz, w czterech jest łącznikiem Klossa. Tylko dlaczego te pięć odcinków jest porozrzucanych po całej chronologii? Wydaje mi się, że w konspiracji nikt nie wraca do starych schematów i starych łączników. Według mnie odcinki z Grzegorzem powinny być jak najbliżej siebie.

2. Czas nie jest z gumy.

Odcinek „Ściśle tajne” jest datowany na 16 kwietnia 1943. Po nim są odcinki:
Genialny plan pułkownika Krafta
opowiadanie „Podwójna gra”
Ostatnia szansa
W imieniu Rzeczypospolitej (co najmniej dwa miesiące w Krakowie)
Podwójny nelson (trzy miesiące w Berlinie)
Cafe Rose
Zdrada
i wreszcie Żelazny Krzyż, którego akcja ma miejsce 13 października 1943 (widać datę na obwieszczeniu). W odcinku „W imieniu Rzeczypospolitej” (który dzieje się w Krakowie) Kloss mówi, że „jego” radiostacja od sześciu tygodni nadaje fałszywe informacje, czyli siedzi w tym Krakowie co najmniej sześć-siedem tygodni. W odcinku „Podwójny nelson” kapitan Boldt mówi, że Kloss jest w Berlinie już trzy miesiące. Według mnie zmieszczenie wszystkich tych odcinków między kwietniem a październikiem jest mało prawdopodobne.

3. W odcinku „Hasło”, umieszczonym w roku 1944 Kloss jedzie pociągiem Kijów-Berlin, a Niemcy zajmowali Kijów do listopada 1943.

Po obejrzeniu i zebraniu danych postanowiłem jeszcze raz w zasadzie od nowa ułożyć chronologię, przy czym oczywiście wiele wniosków jest podobnych do listy Pedro, niemniej parę odcinków jest w innych, a czasem nawet zupełnie innych miejscach.

Analizując materiał podzieliłem zabrane informacje na „dowody” (zazwyczaj niepodlegające dyskusji, np. kiedy bohaterowie mówią o wyjeździe do Gdańska, to wiadomo, że miejscem akcji jest Gdańsk) oraz „poszlaki” (na przykład w „Edycie” nazwa miasta nie pada, ale na ścianie gabinetu Brunnera widać plan miasta w którym rysunek ulic wskazuje na Radom). Wartość i niepodważalność poszlak jest różna (w podanym przykładzie z planem miasta – gdyby na tym planie była wyraźnie widoczna nazwa miasta, byłby to dowód, jeśli tylko po kształcie ulic można rozpoznać co to za miasto – dla mnie to jest poszlaka i jeśli ktoś znajdzie inny dowód wskazujący na inne miasto, to nie będę twierdził, że to koniecznie musi być Radom).

Niestety, aby wszystko jakkolwiek się sklejało, trzeba było zupełnie zignorować rok podany w czołówce odcinka. W wielu odcinkach jest mało prawdopodobne lub wręcz niemożliwe, żeby ten rok był prawidłowy. Trzy odcinki berlińskie mają podany 1942, 1943 i 1944, w tym ostatnim występuje admirał Canaris, który w 1944 roku nie był już szefem Abwehry. Tak więc rok z czołówki zostaje przeze mnie zupełnie zignorowany.

Aby ułożyć kolejność, trzeba też patrzeć na miejsca. Co z tego, że poukładam odcinki według dat, jeśli taka kolejność wymagałaby ciągłych podróży Klossa z jednego końca Europy na drugi. Założyłem, że odcinki dziejące się w tym samym miejscu powinny (w miarę możliwości) dziać się w podobnym czasie, aby maksymalnie upraszczać przeprowadzki bohaterów.

Po obejrzeniu wszystkich odcinków i przeanalizowaniu zaobserwowanych informacji doszedłem do wniosku, że niestety nie da się ułożyć jednej, spójnej i niepodważalnej chronologii. Twórcy serialu specjalnie stworzyli 18 osobnych fabuł i próba ułożenia ich w jeden ciąg jest wbrew ich staraniom. W wielu odcinkach twórcy specjalnie nie pozostawili tropów (najbardziej widoczne jest to w „Edycie”, gdzie bohaterowie kilka razy mówią „to miasto”, „w tym mieście” zamiast podać jego nazwę. W tej sytuacji trudno się dziwić, że nie wszystkie zebrane informacje do siebie pasują, niektóre są mało logiczne, a niektóre wręcz sprzeczne z innymi. Skutkiem tego można stworzyć co najmniej kilka różnych chronologii, gdzie w jednej zignorowany zostanie jedna informacja, a w innej druga. Każda stworzona chronologia najprawdopodobniej będzie miała jakiś błąd, jakąś niezgodność z serialem, nie da się znaleźć jednej bezbłędnej, ale można dyskutować i szukać tej zawierającej najmniej błędów.

Uznałem, że współpraca Klossa z Grzegorzem jest nieprzypadkowa (więc odcinki z nim starałem się umieścić obok siebie), ale już spotkania z Brunnerem są przypadkowe, więc te nie muszą sąsiadować (zwłaszcza, że akurat odcinki z Brunnerem mają podaną dokładną datę albo jakąś informację, która datę implikuje i daty wszystkich tych odcinków są bardzo porozrzucane). Bardzo rzadko zdarzyło się (ale jednak się zdarzyło) żeby Kloss miał jednego dowódcę w więcej niż jednym odcinku, wtedy takie odcinki też powinny być obok siebie. Zresztą to oczywiste, o tym samym pisał Pedro.

Wiążące informacje według mnie pochodzą z odcinków serialu, zwłaszcza te wyraźnie widoczne (miejsca, daty), wszelkie dane pochodzące z planu, scenariusza i wszystkich innych źródeł, których w serialu nie widać traktuję mniej zobowiązująco i uwzględniam tylko wtedy, kiedy nie kłócą się z informacjami z serialu. Chodziło o to, żeby oglądając serial jak najwięcej wydarzeń układało się w całość (albo przynajmniej jak najmniej rozbijało tą całość). Co z tego, że w scenariuszu dwie postacie nazywały się inaczej, skoro na ekranie gra je jeden aktor i wygląda tak samo? W tym momencie informacje ze scenariusza stają się bez znaczenia.

Twórcy serialu nie ułatwili zadania. Dowódcy Klossa zmieniają się jak rękawiczki, podobnie z członkami siatki konspiracyjnej. Czasem kilka odcinków układa się w zgrabną całość, ale nagle pojawi się jakaś postać albo padnie data, które zupełnie rozwalą całą koncepcję, na przykład wpadłem na pomysł, żeby odcinki z Grzegorzem kończyły się „Żelaznym Krzyżem”, w którym Kloss jedzie do Berlina, zostaje odznaczony i już tam zostaje na odcinki „berlińskie”. Nic z tego – w „Żelaznym Krzyżu” pojawia się data październikowa, a berlińskie odcinki ewidentnie dzieją się latem. Nie dało się tego połączyć w zgrabną całość, trzeba było poszukać innej koncepcji. Oglądając oczywiście patrzyłem w jakim stroju są postacie – letnim, zimowym, czy jakimś pośrednim. Co ciekawe – prawie zawsze stroje były letnie, czasem bardzo (w „Zdradzie” Christine spaceruje już po zmroku, a ma na sobie tylko sukienkę, to musiał być środek upalnego lata). Kloss prawie zawsze chodzi bez płaszcza, a inni ludzie czasem mają letnie stroje, a czasem kurtki i płaszcze, co może sugerować wiosnę lub jesień, ale także deszczowy dzień latem. Zupełnie bezowocne było obserwowanie konspiratorów i gestapowców – oni zawsze są w płaszczach, więc się nie liczą.

Aby ułożyć odcinki najpierw pogrupowałem je w kategorie (pod uwagę wziąłem odcinki serialu oraz spektakle, a także opowiadania, komiks i scenariusz o ile wydawały się nie być sprzeczne z odcinkami). Jeśli ktoś ortodoksyjnie uważa, że odcinki to jedna bajka, a spektakle to inna – nie ma sprawy, może wyrzucić z listy wszystko poza odcinkami serialu. Oto kategorie:

Wprowadzenie:
- Wiem kim jesteś

opowieści z Kielc:
- spektakl „Noc w szpitalu” (podana data 29 września)
- spektakl „Łączniczka z Londynu”

odcinki z majorem Horstem:
- Ściśle tajne (podana data 16 kwietnia)
- Genialny plan pułkownika Krafta

odcinki berlińskie:
- Podwójny nelson
- Cafe Rose
- Zdrada

opowieści z „Grzegorzem”:
- Wielka wsypa
- Ostatnia szansa
- Żelazny Krzyż (13 października 1943)
- Hotel Excelsior
- Edyta (31 grudnia 1944)

odcinki z końcówką wojny:
- Akcja „Liść dębu”
- Oblężenie
- Spotkanie
- Poszukiwany gruppenfuhrer Wolf

odcinki powojenne:
- spektakl "Czarny wilk von Hubertus"
- spektakl "Człowiek który stracił pamięć"
- komiks „W ostatniej chwili”.
- spektakl "Cicha przystań"
- opowiadanie "Malavita"

bez kategorii:

- spektakl „Partia domina” (grudzień)

- opowiadanie „Podwójna gra” (Warszawa)

- W imieniu Rzeczypospolitej (Kraków)

- opowiadanie "Parszywy listopad"

- Hasło (Francja)

- Bez instrukcji (1944)

- opowiadanie „Spiskowcy” (Kraków lato 1944)

- niezrealizowany scenariusz „Dworzec Keleti, godzina jedenasta”.

Odcinkami, gdzie pojawiają się konkretna daty są „Żelazny Krzyż” (13 października 1943) i „Edyta” (1 stycznia 1945), więc ta daty umiejscowiły kategorię „z Grzegorzem”. I już na początku jest pierwsza sprzeczność – to niewykonalne, żeby od X.43 do I.45 było tylko te pięć odcinków, więc cztery pozostawiłem w grupie, a „Edyta” jest nieco z boku.

Odcinki berlińskie dzieją się latem, w jednym z nich występuje admirał Wilhelm Canaris, który kierował Abwehrą do lutego 1944, tak więc do wyboru było lato 1942 lub 1943. Tę drugą opcję uznałem za bardziej prawdopodobną, latem 1942 Kloss albo jeszcze walczyłby na froncie wschodnim, albo wykorzystywał znajomość języka polskiego w GG, nie służyłby w Berlinie. Czyli lato 1943 na grupę berlińską.

Odcinki kieleckie są zazwyczaj lokowane w 1942 i wydaje mi się to słuszne. Umiejscowienie „Wiem kim jesteś” oraz odcinków po „Edycie” też jest dość oczywiste (choć jak się przyjrzy szczegółom, to już niekoniecznie).

Pozostała grupa majora Horsta, w której jest „Ściśle tajne” z podaną datą 16 kwietnia oraz „Genialny plan pułkownika Krafta” z akcją umiejscowioną w Warszawie. Reil pracuje nad silnikami odrzutowymi. Pierwsze próby takich silników miały miejsce w lipcu 1942, a w 1944 weszły do masowej produkcji, tak więc możliwe są lata 1942-1944. Gdyby przyjąć, że to 1942, byłoby to jedne z pierwszych zadań Klossa po weryfikacji, ale nie jest to niemożliwe. Z kolei umieszczenie ich w 1944 jest mało prawdopodobne – Niemcy bardziej martwiliby się zbliżającym frontem, niż siatką w Syrii i Palestynie. Pozostaje najbardziej prawdopodobny rok 1943. Tak jak w spisie Pedra, dwie sztywne daty 16 kwietnia i 13 października powodują, że rok 1943 robi się dość ciasny, ale mimo wszystko zostawiam w nim trochę więcej miejsca niż Pedro.

Pozostają jeszcze pojedyncze odcinki:

- spektakl „Partia domina” (grudzień) – niech będzie grudzień 1942, tu jest luźno.

- Bez instrukcji – pułkownik Nichols wspomina przygotowania do lądowania w Normandii, więc musi mieć miejsce między styczniem a majem 1944.

- opowiadanie „Podwójna gra” (Warszawa) – najchętniej umieściłbym je przed kwietniem 1943, ale Kloss wspomina w nim Brunnera i Bartka, więc musi być później. Ląduje za grupą Grzegorza.

- opowiadanie „Spiskowcy” – front się zbliża do Krakowa, więc musi to być lato 1944.

Pozostały dwa odcinki, których ułożenie nastręczyło większe problemy.

- W imieniu Rzeczypospolitej (Kraków) – po pierwsze z dialogów wynika, że Kloss działał w Krakowie co najmniej dwa miesiące, po drugie – Kloss mówi: „Pracuję już tyle lat, że najwyższy czas, żeby mi się powinęła noga”. „Tyle lat” to nie rok ani nawet dwa lata. Aż się prosi, żeby wstawić go w 1944. Niestety, wystąpił w nim standartenführer (Ignacy Machowski). Machowski gra w „Żelaznym Krzyżu” standartenfuhrera Maxa Dibeliusa i obie te postacie są tak łudząco podobne, że nie można przyjąć, że to są inne postacie. Max Dibelius najprawdopodobniej zginął w „Żelaznym Krzyżu”, który ma miejsce w październiku 1943 i jest podana dokładna data, więc chcąc nie chcąc trzeba umieścić „W imieniu Rzeczypospolitej” wcześniej. Tylko przed „Żelaznym krzyżem” jest grupa Grzegorza a wcześniej grupa berlińska. Nie da rady wcisnąć tu jeszcze dwumiesięcznego pobytu Klossa w Krakowie, więc odcinek wylądował na wiosnę 1943. Nie jest to do końca zgodne z tekstem „tyle lat”, bo zaledwie dwa, ale inaczej się nie da. Chyba, że jednak ktoś uzna, że standaternfuhrer z „W imieniu Rzeczypospolitej” to nie jest Max Dibelius. Albo (też karkołomna hipoteza, choć nie jest niemożliwa) że po samobójstwie Reinera Dibelius przekonał zwierzchników, że cały spisek to ściema i zachował życie, stopień i resztę. Tylko w takim wypadku Kloss nie dostałby Żelaznego Krzyża, tylko kulkę w łeb.

- Hasło (Francja) musi być umiejscowione przed listopadem 1943 (bo Kijów). Uznałem, że latem 1942 Kloss byłby zbyt „świeży” żeby pojechał szkolić agentów wysyłanych do Wielkiej Brytanii, więc umieściłem wyjazd do Francji w roku 1943 i połączyłem z grupą berlińską.

Podsumowując – oto proponowana przeze mnie lista, nieco bardziej prawidłowa niż Pedra. Zapraszam wszystkich do dokładnego zweryfikowania kolejności oraz wszelkich argumentów, na podstawie których została stworzona. Jeśli cokolwiek Wan nie pasuje zapraszam do dyskusji.

Podkreśleniem zaznaczyłem te informacje, które są sprzeczne z innymi informacjami. Kursywą przypuszczenia nie wynikające z treści odcinków, tylko ze sklejania całości chronologii.

1. Wiem kim jesteś

Miejsce: nie podane (miasta w okolicy frontu wschodniego)
Rok (według czołówki): 1941
Data: maj lub czerwiec (ucieczka Kolickiego), lipiec (działalność i dekonspiracja), grudzień (ucieczka z więzienia) i początek roku 1942 (weryfikacja)
Dowódca Klossa: generał Wierlinger (Seweryn Butrym)
inni Niemcy: sturmführer Hans Stedtke (Mieczysław Stoor), sturmbannführer Lothar (Krzysztof Chamiec)
konspiratorzy: Irena (Janina Borońska), Jacek (Andrzej May)
Stroje: letnie

Kolicki był więźniem w obozie w Królewcu, uciekał na wschód, najprawdopodobniej w kierunku Kowna lub Wilna. Być może przekroczył granicę na rzeczce Szeszupa (to ciekawa rzeczka, bo stanowi granicę od kilkuset lat, inne granice się zmieniają, a ta nie). Ucieczka Kolickiego miała miejsce przed atakiem Rzeszy na ZSRR, który nastąpił 22 czerwca 1941.

Później, kiedy Kloss jest już agentem, generał podaje datę ataku: 7 lipca.

Jeszcze później oficer przesłuchujący mówi, że ucieczka z więzienia miała miejsce w grudniu.

Po weryfikacji Kloss zostaje skierowany na szkolenie Abwehry. Po jego zakończeniu zostaje przydzielony do Kielc.

2. spektakl „Łączniczka z Londynu”

Miejsce: prawdopodobnie Kielce / Przetoka
Data: nie podana, według mnie lato 1942.
Dowódca Klossa: pułkownik Hohenberg (Stanisław Jaśkiewicz)
konspiratorzy: Jan - lokaj Przetockiego (Zbigniew Obuchowski), Agnieszka (Teresa Trojan)
Stroje: letnie

Akcja dzieje się we wsi Przetoka, ale nie jest podane gdzie na stałe stacjonuje Kloss. Handlarz Wincenty Pisarski mówi, że musi jechać do Kielc, jest też mowa że inż. Latoszek mieszkał w Kielcach. Żadne inne miasto nie jest wymienione.

3. spektakl „Noc w szpitalu”

Miejsce: prawdopodobnie Kielce
Data: wrzesień 1942
Dowódca Klossa: major von Rhode (Edmund Fetting)
konspiratorzy: Ewa (Elżbieta Kępińska)
Stroje: zimowe

Kruck podaje datę 29 września, którą potem powtarza doktor Majewski. Major von Rhode mówi, że atak miał miejsce 20 km od wyjazdu z Kielc, Kruck i Ewa dotarli ranni, częściowo pieszo, więc akcja ma miejsce w Kielcach lub okolicy. Na końcu odcinka major von Rhode żegna się z Klossem mówiąc, że Klossa przenoszą na wschód.

Zamiast tego według mnie Kloss został oddelegowany do Krakowa.

4. spektakl „Partia domina”

Miejsce: Wrocław (miejsce urlopu)
Data: grudzień 1942
Dowódca Klossa: nie podane
inni Niemcy: sturmbahnführer Brandt (Igor Śmiałowski)
konspiratorzy: Hans Lipke "Artur" - nowy szef siatki (Józef Klejer), organista Karol (Marian Wyrzykowski), Liza Schmidt (Zofia Kucówna)
Stroje: zimowe

Kloss jest we Wrocławiu przejazdem, nie jest podane, gdzie stacjonuje na co dzień. Podaje nazwisko Eberharda jako swojego dowódcy, ale najprawdopodobniej jest to fałszywa informacja.

5. W imieniu Rzeczypospolitej

Miejsce: Kraków
Rok (według czołówki): 1944
Data: nie podana, według mnie wiosna 1943
Dowódca Klossa:
inni Niemcy: sturmbannführer Hans Stedtke (Mieczysław Stoor), standartenführer (Ignacy Machowski)
konspiratorzy: Józef Podlasiński - szef siatki (Bolesław Płotnicki), major "Stefan", dowódca oddziału partyzanckiego (Józef Nowak)
Stroje: letnie

Kloss mówi do Podlasińskiego, że już tyle lat pracuje w konspiracji.
Partyzanci mówią, że radiostacja pracowała tylko dla Klossa i wysyła fałszywe meldunki od sześciu tygodni, co oznacza, że Kloss był w Krakowie co najmniej przez taki czas, a najprawdopodobniej dłużej. Na końcu Kloss zostaje ranny. Nikt nie wspomina o zbliżającym się froncie, więc akcja ma miejsce nie później niż kwiecień 1944. Występuje standartenführer (Ignacy Machowski), którego nazwisko nie pada.

Jeśli przyjąć, że standartenführer to Max Dibelius, znany z „Żelaznego Krzyża”, który prawdopodobnie zginął w październiku 1943, to odcinek musi znaleźć się na wiosnę 1943.
Gdyby przyjąć, że postać Ignacego Machowskiego to nie Dibelius, tylko jakiś inny, podobny oficer, albo że to jest Dibelius, który po samobójstwie Reinera przekonał zwierzchników, że cały spisek to ściema i zachował życie, stopień i resztę, wtedy znacznie lepiej byłoby przesunąć ten odcinek na wiosnę 1944, przed „Bez instrukcji”. Dodatkową poszlaką za tym drugim umiejscowieniem jest opowiadanie „Spiskowcy”, w którym Kloss stacjonuje w Krakowie latem 1944, ale jak wspomniałem informacje z opowiadań nie są decydujące. Ech, gdyby standartenfuhrera zagrał inny aktor, wszystko dużo lepiej by do siebie pasowało.

6. Ściśle tajne

Miejsce: Radom lub Warszawa
Rok (według czołówki): 1942
Data: 16 kwietnia, według mnie początek kwietnia 1943
Dowódca Klossa: major Horst (Tadeusz Schmidt)
inni Niemcy: sturmbannführer Hermann Brunner (Emil Karewicz)
konspiratorzy: "Edward", szef siatki (Jerzy Walczak), Kazimierz Truchanowicz (Marian Opania), Barbara Reczko (Wanda Koczeska)
Stroje: letnie

Dowódcą Klossa jest major Horst (Tadeusz Schmidt), który wyjątkowo pojawia się także w kolejnym odcinku.
Co do miejsca – w odcinku pojawiają się dwa, według mnie sprzeczne ze sobą tropy. W finałowej scenie gestapowcy rozpakowują paczkę, na której przez ułamek sekundy widać adres „Edward Kania, ul. Wałowa 19, Radom”, ale jak Basia wychodzi ze swojego mieszkania, w tle widać bardzo dużą rzekę i wiadukt (chyba kolejowy). Takiej rzeki nie ma w Radomiu, to musi być jakieś miasto nad Wisłą. „Radom” na paczce i dom nad Wisłą to dwie silne poszlaki nie do pogodzenia – jedną trzeba uznać za błąd realizatorów. Jeśli uznamy, że akcja ma miejsce w Radomiu, to w kolejnym odcinku („Genialny plan pułkownika Krafta”) major Horst zostaje przeniesiony do Warszawy i Kloss razem z nim (nie wiem, czy takie grupowe przenosiny były możliwe). Można też uznać, że adres na paczce jest na tyle mało widoczny, że zostanie zignorowany i uznamy, że Kloss od razu trafił do Warszawy.
Inżynier Reil dyktuje meldunek o rozpoczęciu prób działania doświadczalnych silników odrzutowych 16 kwietnia, bez podania roku.
Pierwsze próby niemieckiego samolotu napędzanego silnikami odrzutowymi miały miejsce w lipcu 1942. Do seryjnej produkcji Messerschmitt Me 262 wszedł w roku 1944. Teoretycznie więc odcinek może mieć miejsce w 1942 (w kwietniu mogły trwać prace nad silnikami, które w lipcu uczestniczyły w testach - byłoby to jedno z pierwszych zadań Klossa po jego weryfikacji) lub 1944 (wtedy to już nie prace nad wynalezieniem silników, ale może nad ich dopracowaniem), ale najprawdopodobniejszy jest rok 1943.
Brunner jest sturmbannführerem (majorem), choć w następnych odcinkach, także w „Edycie”, która dzieje się w 1945 roku jest hauptsturmführerem (kapitanem). Tego nie da się sensownie wyjaśnić, to kolejna ewidentna wpadka realizatorów.

7. Genialny plan pułkownika Krafta

Miejsce: Warszawa.
Rok (według czołówki): 1943
Data: nie podana, według mnie koniec kwietnia 1943
Dowódca Klossa: major Horst (Tadeusz Schmidt), pułkownik Kraft (Zdzisław Mrożewski)
inni Niemcy: sturmbahnführer Johann Dehne (August Kowalczyk)
konspiratorzy: „Wojtek”, szef siatki (Józef Nalberczak), „Tadeusz” (Jan Englert), „Stefan” (Andrzej Jurczak), Joanna Perkowska (Elżbieta Borkowska)
Stroje: letnie

Miejscem akcji jest duże miasto, do którego przyjeżdża pociąg z Białegostoku i gdzie jedna z większych ulic nazywa się Marszałkowska. Wszystko wskazuje, że to Warszawa, nie Radom, ale Kloss (rzadka sytuacja) wciąż służy pod dowództwem majora Horsta. Czyżby obaj zostali razem przeniesieni? Wydaje się to dość naciągane. A więc może jednak w poprzednim odcinku też była Warszawa, a adres na paczce był wpadką scenografów lub scenarzystów?

Na początku odcinka major Horst wciąż jest dowódcą Klossa, ale szybko oddelegowuje go do dyspozycji pułkownika Krafta.

8. Hasło

Miejsce: wyjazd z Polski / Saint Gilles (nazwa fikcyjna)
Rok (według czołówki): 1944
Data: nie podana, według mnie maj 1943
Dowódca Klossa: major Elert (Eliasz Kuziemski)
konspiratorzy: "Hugon", szef siatki (Andrzej Polkowski), Jeanne Mole (Lidia Korsakówna)
Stroje: letnie

Kloss na dworcu dowiaduje się, że trzeba uwolnić z więzienia we Francji „Bogdana”, Polaka, dowódcę zgrupowania „Nord”. Co ciekawe, nic nie wiadomo o tym dlaczego Abwehra wysyła Klossa do Francji, brzmi to jakby działania Abwehry dopasowywały się do działań siatki konspiracyjnej a nie odwrotnie.

Kloss wyjeżdża z Polski pociągiem Kijów-Berlin. Kijów był pod okupacją niemiecką między wrześniem 1941 a listopadem 1943, więc akcja nie może dziać się w 1944.

Major Elert mówi, że zadaniem jego jednostki jest szkolenie agentów przerzucanych później do Wielkiej Brytanii a także ochrona umocnień Wału Atlantyckiego (pokazuje na mapie rejon miasta Le Tréport, niedaleko Dieppe. Skoro ten właśnie rejon chroni jednostka z Saint Gilles, musi leżeć gdzieś w pobliżu. Budowę Wału rozpoczęto w marcu 1942.



19 sierpnia 1942 w Dieppe miała miejsce „próbna” inwazja – Elert nic o niej nie wspomina, więc akcja odcinka raczej nie ma miejsca w sierpniu czy wrześniu 1942.

Z Francji Kloss zostaje przeniesiony do Berlina, według mnie jeszcze w maju 1943. W Berlinie otrzymuje zadanie, które ma wykonać w Stambule. Przy okazji swojego wyjazdu do Stambułu organizuje przerzut materiałów o Auschwitz do Aten, skąd zostaną przewiezione na zachód.

9. Dworzec Keleti – godzina jedenasta

Miejsce: pociąg jadący z Budapesztu do granicy Rumuńskiej
Data: nie podana
Dowódca Klossa: nie podany
inni Niemcy: obersturmbannführer Muenich
konspiratorzy: Hubert, Ertha Kis

W Budapeszcie na dworcu kolejowym Kloss spotyka łączniczkę i dowiaduje się, że SD wpadło na ślad przesyłki zawierającej materiały dotyczące obozu zagłady w Auschwitz i urządziło zasadzkę na kuriera, który tę przesyłkę wiezie pociągiem. Pociąg jedzie z Monachium przez Pragę, Budapeszt, Bukareszt i Sofię do Aten. Kloss wsiada do pociągu i próbuje chronić kuriera przed aresztowaniem.

Ta sytuacja może się dziać kiedykolwiek, można więc przyjąć hipotezę, że Kloss wiedząc, że jedzie do Stambułu, postanowił przy okazji zorganizować i ubezpieczać przerzut materiałów do Aten i właśnie z tego powodu znalazł się w Budapeszcie. Choć według mnie w takiej sytuacji po prostu zawiózłby materiały do neutralnego Stambułu zamiast wysyłać do Aten, a cała akcja przekazywania przesyłki w pociągu przed granicą byłaby zupełnie niepotrzebna...

10. Cafe Rose

Miejsce: Berlin / Stambuł
Rok (według czołówki): 1942
Data: nie podana, według mnie czerwiec 1943
Dowódca Klossa: sturmbannführer Meissner (Eugeniusz Kamiński)
konspiratorzy: Rose Arens, właścicielka "Cafe Rose" (Alina Janowska)
Stroje: letnie

Kloss jedzie pociągiem z Berlina do Budapesztu, gdzie ma dostać zadanie od sturmbannführera Meissnera. Meissner dosiadł się do niego już w pociągu i wtajemniczył go w misję w Stambule. Meissner mówi, że w Budapeszcie Kloss ma się natychmiast przesiąść na pociąg do Stambułu.

Czy będąc w Budapeszcie Kloss mógł właśnie wtedy uczestniczyć w wydarzeniach z „Dworcu Keleti”? Balcan Express jechał z Monachium przez Budapeszt, Bukareszt do Aten. Ciekawe, czy to właśnie był pociąg do Stambułu, czy z Budapesztu odchodził inny, bezpośredni skład? Kierunek jest podobny, pociąg do Stambułu musiałby jechać tą samą trasą co Balcan Express co najmniej do Bukaresztu, a może nawet do Sofii. Może chodzi o ten sam pociąg, a może Kloss zignorował rozkaz i zamiast pociągu do Stambułu wsiadł w pociąg do Aten, uprzednio spotykając się z Erthą Kis?

Czy w Balcan Express poza bohaterami „Dworca Keleti” jechała też Marta Kovacs? Z sytuacji w pociągu do Budapesztu wynikałoby, że miała zwerbować Klossa i na tym jej zadanie chwilowo się skończyło, może wróciła do Berlina, a może została w Budapeszcie. Dopiero później pojawiła się w Stambule, więc jest mało prawdopodobne, żeby z Budapesztu jechała do Stambułu razem z Klossem.

11. Podwójny nelson

Miejsce: Berlin / Lisko Zdrój
Rok (według czołówki): 1943
Data: nie podana, według mnie lipiec 1943
Dowódca Klossa: generał Langer (Artur Młodnicki)
inni Niemcy: kapitan Boldt (Adam Pawlikowski)
konspiratorzy: współpracownik Klossa (Aleksander Sewruk)
Stroje: letnie

Kolejna wyjazdowa misja Klossa, tym razem do GG.
Kapitan Boldt mówi do Klossa, że jest on w Berlinie już trzy miesiące (zakładam, ze wyjazd do Stambułu wlicza się do tego okresu).

12. Zdrada

Miejsce: Berlin
Rok (według czołówki): 1944
Data: nie podana, według mnie lipiec 1943
Dowódca Klossa: admirał Wilhelm Canaris (Zygmunt Hübner)
inni Niemcy: standartenführer Müller (Roman Sykała), sturmbannführer Fritz Schabe (Ryszard Filipski), generał von Boldt (Artur Młodnicki), porucznik Schultz (Eugeniusz Kujawski), porucznik Stolp (Wojciech Duriasz)
konspiratorzy: "Oskar" (Jerzy Block)
Stroje: letnie

Pierwszy prawdziwie berliński odcinek, jednocześnie jest ostatnim. Niestety nie ma tu ani generała Langera (Artur Młodnicki), ani kapitana Boldta. Jest za to generał von Boldt, którego także gra Artur Młodnicki. Na szczęście jego twarz pojawia się na tyle krótko i jest na tyle mało charakterystyczna, że niekonsekwencja obsady lub też nazwiska generała nie razi za bardzo.
Porucznik Schultz mówi, że widział rozkaz powrotu Klossa do Polski.
Akcja musi mieć miejsce przed lutym 1944 roku, kiedy to Canaris został pozbawiony funkcji szefa Abwehry, więc jeśli lato, to nie 1944.

Kloss wraca do Polski.

13. Wielka wsypa

Miejsce: być może Kielce, być może Warszawa
Rok (według czołówki): 1943
Data: początek sierpnia 1943
Dowódca Klossa: pułkownik Rhode (Mieczysław Milecki)
inni Niemcy: sturmbannführer Geibel (Czesław Wołłejko), hauptsturmführer Hermann Brunner (Emil Karewicz)
konspiratorzy: kapitan "Bartek" (Stefan Śródka), zegarmistrz "Grzegorz" (Bronisław Pawlik), Józef Filipiak "Filip" działający jako dentysta Jan Sokolnicki (Janusz Kłosiński)
Stroje: letnie

Parę szczegółów wskazuje, że odcinek dzieje się w Kielcach (handlarz Zając mówi w leśniczówce, że ludzie w Kielcach czekają na jego dostawy. Hasło partyzantów to „Kielce”, „Bartek" mówi o posterunkach na linii Wójtówka – Dąbrowa – na północ od Kielc faktycznie jest wieś Dąbrowa, ale to nie jest jakaś unikatowa nazwa).

Inżynier Meier pyta Klossa o bombardowanie Hamburga – największe naloty miały miejsce od 24 lipca do 4 sierpnia 1943.

Brunner jest tu pomagierem Geibla i fajnie byłoby, żeby ten odcinek był pierwszym z jego udziałem, ale przeniesienie go na wiosnę kłóci z terminem nalotów na Hamburg.

Grzegorz jest zegarmistrzem.

Tu i w „Edycie” Brunner ma stopień hauptsturmführera (kapitana), choć w „Ściśle tajne” jest sturmbannführerem (majorem). Tego nie da się sensownie wyjaśnić, to wpadka realizatorów.

Jakie miasto przyjmiemy za miejsce akcji? Na Kielce najbardziej wskazują słowa handlarza Zająca. Hasło partyzantów i wieś Dąbrowa to już tylko słabe poszlaki. Z drugiej strony dziwne, aby oficer zasłużony w Berlinie został zesłany do prowincjonalnych Kielc. Chyba, że admirał postanowił odwdzięczyć się za wtykanie nosa w nie swoje sprawy... Następne odcinki mają miejsce w Warszawie, a według mnie nie będzie dużej sprzeczności, jeśli „Wielką wsypę” też tam umieścimy.

Poprzednio Brunner wystąpił w odcinku „Ściśle tajne”, który miał miejsce w Radomiu albo w Warszawie. Skąd teraz miałby się wziąć w Kielcach?

Jeśli ktoś uważa, że to na 100% są Kielce – ok, przyjmijmy, że po tym odcinku Kloss dostaje przydział do Warszawy. Jego łącznikiem z centralą zostaje „Grzegorz”.

14. Ostatnia szansa

Miejsce: Warszawa
Rok (według czołówki): 1943
Data: nie podana, według mnie wrzesień 1943
Dowódca Klossa: nie wiadomo
inni Niemcy: sturmbannführer Lothar (Krzysztof Chamiec)
konspiratorzy: antykwariusz "Grzegorz" (Bronisław Pawlik), Anna (Ewa Wiśniewska), Agnieszka (Jolanta Zykun)
Stroje: wiosna/jesień

Tym razem Grzegorz ma sklep z jakimiś gratami, meblami, ogólnie starzyzną, czy jakbyśmy powiedzieli dziś – z antykami. W trakcie odcinka mówi, że ten adres mógł zostać zdekonspirowany i że go likwiduje, a Agnieszkę wysyła do polskiej siatki w Radomiu.
Kloss chodzi bez płaszcza, ale na ulicach wiele osób jest już w kurtkach.

15. Żelazny Krzyż

Miejsce: Warszawa
Rok (według czołówki): 1943
Data: niedługo po 13 października 1943
Dowódca Klossa: pułkownik Herbert Reiner (Tadeusz Białoszczyński)
inni Niemcy: standartenführer Max Dibelius (Ignacy Machowski), sturmbannführer Lohse (Gustaw Lutkiewicz), generał Wierlinger (Seweryn Butrym)
konspiratorzy: "Grzegorz" (Bronisław Pawlik)
Stroje: letnie, ale raz Kloss założył płaszcz.

Na obwieszczeniu wydanym przez Sturmbannführera Hansa Lipke widać datę 13 października 1943. Standartenführer Max Dibelius zostaje oskarżony o zdradę i najprawdopodobniej zabity. Na końcu odcinka Kloss jedzie do Berlina odebrać odznaczenie. Grzegorz cały czas rozmawia z Klossem gdzieś na zapleczu, więc nie wiadomo jaki sklep tym razem prowadzi.

16. Hotel Excelsior

Miejsce: nie podano (być może Warszawa) / Gdańsk
Rok (według czołówki): 1942
Data: nie podana, według mnie listopad 1943
Dowódca Klossa: nie wiadomo.
konspiratorzy: księgarz "Grzegorz" (Bronisław Pawlik), Georg (Andrzej Konic)
Stroje: zimowe

Kloss planował urlop w Turyngii.

Grzegorz tym razem sprzedaje książki.

Zakładam, że akcja rozpoczyna się w Warszawie i tutaj na stałe stacjonuje Kloss, potem wyjeżdża na urlop do Gdańska.

17. opowiadanie „Podwójna gra”

Miejsce: Warszawa.
Data: nie podana, według mnie 1944.
Dowódca Klossa: major von Gerollis
konspiratorzy: Krystyna, Ludwik „Aptekarz”

Z opowieści Klossa wynika, że von Gerollis był jego dowódcą podczas bitwy stalingradzkiej (grudzień 1942), ale jest to sprzeczne z informacjami z innych źródeł. Kloss wspomina Brunnera oraz „Bartka”, którego pierwszy raz spotkał w sierpniu 1943.

Kloss opuszcza Warszawę.

18. Bez instrukcji

Miejsce: Altdamm lub Stettin
Rok (według czołówki): 1944
Data: nie podana, według mnie maj 1944.
Dowódca Klossa:
inni Niemcy: obersturmbannführer Kleist (Witold Pyrkosz), sturmbannführer Lohse (Gustaw Lutkiewicz)
Stroje: letnie

Kloss pracuje w szkole Abwehry w Altdamm – to miasteczko pod Szczecinem, a dziś jedna z dzielnic Szczecina (Dąbie). Z rozmowy pułkownika Nicholsa wynika, że akcja odcinka ma miejsce w czasie przygotowań do lądowania w Normandii – między styczniem a majem 1944.

Lohse wtajemnicza Klossa w śledztwo schwytanego agenta brytyjskiego, co wkurza obersturmbannführera Kleista i poniekąd potwierdza, że Lohse znał już Klossa z „Żelaznego Krzyża”.

19. opowiadanie „Spiskowcy”

Miejsce: Kraków
Data: lipiec 1944
Dowódca Klossa: generał von Rash
inni Niemcy: sturmbannführer Greiner
konspiratorzy: „Marcin” (łącznik Klossa), „Konrad”

Kraków szykuje się do obrony. „Konrad” przekazuje Klossowi informację, że Hanna Bosel została pojmana, a Abwehra szuka oficera, z którym współpracowała w Lisku.

20. Edyta

Miejsce: nie nazwane, prawdopodobnie Radom
Rok (według czołówki): 1945
Data: styczeń 1945
Dowódca Klossa: major Broch (Stanisław Zaczyk)
inni Niemcy: hauptsturmführer Hermann Brunner (Emil Karewicz)
konspiratorzy: kapitan "Bartek" (Stefan Śródka), zegarmistrz "Grzegorz" (Bronisław Pawlik)
Stroje: zimowe

Brunner jest hauptsturmfuhrerem, mimo że w „Ściśle tajne” był sturmbannfuhrerem.

Kloss awansuje na kapitana. W odcinku nie pada nazwa miasta, kilkakrotnie bohaterowie mówią „to miasto”, ale na ścianie gabinetu Brunnera wisi plan miasta podpisany „Generalgouvernement – Distrikt Radom”, rysunek ulic też pasuje do Radomia, ale traktuję to wyłącznie jako poszlakę. W fabule odcinka miasto jest traktowane jako ważny węzeł kolejowy, przez który jadą transporty na front, w rzeczywistości w styczniu 1945 front był oddalony o rzut beretem od Radomia i mógł być co najwyżej stacją końcową. 16 stycznia Radom został zdobyty przez Armię Czerwoną.
Edyta Lausch mówi, że służyła w Służbie pomocniczej od 1940 roku, a w 1941 przez krótki okres była przydzielona to tego miasta, w tym samym czasie w tym samym mieście służył Brunner, który obrabował mieszkanie amtsleitera i zamordował jego żonę.

21. Stawka większa niż śmierć (część z roku 1945)

Miejsce: Königsberg (Królewiec) i Gdańsk
Data: 12-17 marca 1945
Dowódca Klossa: gauleiter Erich Koch (Jerzy Bończak)
inni Niemcy: sturmbannführer Hermann Brunner (Piotr Adamczyk), obersturmbannführer Ringle (Wojciech Mecwaldowski), standartenführer Lau (Adam Woronowicz)
konspiratorzy: Rudolf, łącznik z oddziałem „Bartosza” (Marcin Perchuć)
Stroje: zimowe

Daty w filmie, w przeciwieństwie do oryginalnego serialu, były dokładnie podane. 12 marca 1945 Kloss stacjonuje w Königsbergu, miasto szykuje się do obrony. Podążając za tajemniczym transportem „Königstein” trafia do portu Pillau, który zostaje zdobyty przez Armię Czerwoną 13 marca. Kloss zostaje odwieziony do radzieckiego dowództwa. 17 marca w Gdańsku Brunner zabiera Ringle'owi dziennik pokładowy.

Brunner nie wie, że Kloss jest agentem, więc wydarzenia na pewno mają miejsce przed „Oblężeniem”.

Po wizycie w sztabie Armii Czerwonej Kloss musiał zostać szybko wypuszczony, po czym przekroczył front i trafił do Tolbergu, do swego poprzedniego dowódcy majora Brocha. Co ciekawe, do Tolbergu dotarł też Brunner – cóż za przypadek...

22. Oblężenie

Miejsce: Tolberg (prawdziwa nazwa miasta to Kolberg - Kołobrzeg)
Rok (według czołówki): 1945
Data: nie podana - marzec 1945
Dowódca Klossa: major Broch (Stanisław Zaczyk)
inni Niemcy: sturmbannführer Hermann Brunner (Emil Karewicz)
konspiratorzy: Agnieszka (Jolanta Zykun)
Stroje: zimowe

Brunner znów jest sturmbannführerem.

Brunner demaskuje Klossa i na końcu ucieka, ale zapewne nieprędko może komukolwiek zameldować o zdemaskowaniu szpiega, bo miasto jest już okrążone, zanim Brunner trafi do wojsk niemieckich, musi jeszcze przejść linię frontu.

Kołobrzeg był oblegany przez Armię Czerwoną od 7 do 18 marca 1945.

23. Akcja „Liść Dębu”

Miejsce: nie podane, być może Głogów lub Forburg (nazwa fikcyjna).
Rok (według czołówki): 1945
Data: nie podana – prawdopodobnie luty lub kwiecień 1945
Dowódca Klossa: generał Pfister (Stanisław Jasiukiewicz)
inni Niemcy: porucznik Johann Dehne (August Kowalczyk)
konspiratorzy: J. Tomala (Janusz Paluszkiewicz)
Stroje: wiosenne

Kloss w tym odcinku służy w 19 dywizji pancernej dowodzonej przez generała Pfistera. Na ścianie mieszkania Tomali jest zdjęcie z gimnazjum w Głogowie. Na drogowskazie na skrzyżowaniu (kiedy Niemka woła żandarma, aby gonił Jankę) widać nazwę „Forburg”, ale drogowskaz ten nie wskazuje na drogę, którą bohaterka przyszła, tylko drogę na lewo, więc to wcale nie musi być prawidłowa nazwa miejsca akcji. 15 km od miasta mieszka łącznik Weiss, ale nazwa jego miasta też nie jest podana (w scenariuszu jest to Sprottau, czyli Szprotawa, ale w odcinku nazwa ta się nie pojawia). Tak czy siak tropy prowadzą w rejon Dolnego Śląska.

Duża część Dolnego Śląska została zdobyta między 8 a 24 lutym 1945 przez Armię Czerwoną, która doszła do Odry i Nysy Łużyckiej, niemniej stroje i krajobrazy w odcinku nie wskazują na luty. Od 24 lutego do 16 kwietnia w tym rejonie front w zasadzie się nie przesuwał. 16 kwietnia Armia Czerwona przekroczyła obie rzeki i ruszyła dalej na zachód, w kierunku Berlina. Gdyby przyjąć, że akcja odcinka toczy się w kwietniu, to fikcyjny Forburg nie miałby nic wspólnego ze Sprottau i byłyby położony bardziej na Łużycach niż Dolnym Śląsku.

Przy takiej kolejności odcinków Kloss miałby krótszą trasę (Radom → Königsberg → Tolberg/Kolberg → Łużyce (Forburg, Bischofsfelde), za to musiałby kilka razy przekroczyć linię frontu (na końcu „Oblężenia” jest po radzieckiej stronie, podobnie jak na początku „Spotkania”, a w „Akcji Liść Dębu” i na początku, i na końcu, jest po niemieckiej stronie).

Gdyby przyjąć, że akcja toczy się w lutym (pomimo strojów), to Kloss musi mniej razy przekraczać front, za to więcej podróżować (Radom → Forburg (Dolny Śląsk) → Königsberg → Tolberg/Kolberg → Bischofsfelde (Łużyce)). Obie opcje mają wady i zalety, ale według mnie bardziej prawdopodobna jest pierwsza.

24. Spotkanie

Miejsce: Bischofsfelde
Rok (według czołówki): 1945
Data: nie podana – prawdopodobnie kwiecień 1945
Dowódca Klossa: brak
inni Niemcy: pułkownik Helmut Ring (Jerzy Radwan), Anne-Marie Elken (Barbara Horawianka), Wilhelm Schenk (Zygmunt Zintel)
Stroje: wiosenno-letnie

Bischofsfelde to dawna nazwa Biskupic Ołobocznych, ale to nie może być miejsce akcji.
Kloss opowiadał, że po rozbiciu jego oddziału przeprawił się przez Odrę i uciekał w kierunku Drezna. Anne-Marie Elken powiedziała, że jej ostatni przydział służbowy to Görlitz (Zgorzelec). Obie informacje są fałszywe, ale musiały być wiarygodne, tak więc akcja najprawdopodobniej ma miejsce gdzieś w okolicach Bautzen lub Cottbus na Łużycach, czyli w miejscu niezbyt oddalonym od lokalizacji odcinka „Akcja Liść Dębu”.

25. Poszukiwany gruppenführer Wolf

Miejsce: nie podane
Rok (według czołówki): 1945
Data: 30 kwietnia i początek maja 1945
Dowódca Klossa: generał Willmann (Wiktor Grotowicz)
inni Niemcy: sturmbannführer Hermann Brunner (Emil Karewicz)
Stroje: letnie

Na początku odcinka radio Hamburg nadaje informację o śmierci Adolfa Hitlera (30 kwietnia 1945). Nazwa miasta nie pada, ale musi ono leżeć w okolicy Hamburga, skoro radio odbiera taką stację, a nie na przykład berlińską. Do miasta wkraczają Amerykanie, nie Armia Czerwona. 1 maja 1945 linia frontu zachodniego w zasadzie przebiegała po linii Łaby od Hamburga aż do Magdeburga i tam można szukać miejsca akcji.

26. spektakl "Czarny wilk von Hubertus"

Miejsce: Gdańsk, potem Przyłuck (miejscowość fikcyjna)
Data: nie podana, prawdopodobnie czerwiec lub lipiec 1945.
inni Niemcy: oberst von Hubertus (Jerzy Kaliszewski)
inni Polacy: podporucznik Stefan Gwóźdź (Jan Englert), pułkownik WP (Ryszard Barycz)
Stroje: letnie

Kloss na urlopie przyjeżdża do Gdańska. Pułkownik mówi, że Hubertus to oddział werwolfu grasujący w okolicach Elbląga, Malborka i Przyłucka. Akcja przenosi się do Przyłucka.

Na końcu Kloss zostaje ranny, w „Nocy w szpitalu” jest leczony, a w „Człowieku który stracił pamięć" jest już zdrowy, czyli między tymi odcinkami minęło zapewne parę tygodni.

27. spektakl "Człowiek który stracił pamięć"

Miejsce: Baranów na Opolszczyźnie
Data: 17 sierpnia 1945
inni Niemcy: generał Eberhardt (Janusz Bylczyński)

Jest podana data zamachu na początku: 17 sierpnia.

28. komiks „W ostatniej chwili”.

Miejsce: Berno, Szwajcaria
Data: lato 1945
inni Niemcy: Brunner
Stroje: jesienne

W poszukiwaniu zbrodniarzy wojennych Kloss trafia do Berna. Naziści zabierają go do swojej tajnej kryjówki, ale dekonspiruje go Brunner, który na końcu oczywiście ucieka z obławy.

29. spektakl "Cicha przystań"

Miejsce: Szwajcaria
Data: zima 1946/1947
inni Niemcy: Anne-Marie Elken (Barbara Horawianka)
Stroje: zimowe

Właściciel schroniska Tietz mówi, że wojna skończyła się półtora roku temu, czyli akcja ma miejsce zimą 1946/1947. Schronisko leży w Szwajcarii, w Alpach, w pobliżu granicy szwajcarsko-włoskiej. Tietz pyta Greya o wycieczkę do Berna.

30. opowiadanie "Malavita"

Miejsce: Rzym, Malavita (miasto w fikcyjnym państwie Antiqua)
Data: 7 sierpnia, około roku 1970.

Kloss współpracuje z Unesco przy ściganiu zbrodniarzy hitlerowskich. Filippo mówi, że pracował z Klossem w 1945, a potem w 1967, czyli akcja musi dziać się później.

Powojenny życiorys Klossa jest sprzeczny z tym z filmu „Stawka większa niż śmierć”

31. Stawka większa niż śmierć (część z roku 1975)

Miejsce: Madryt, Warszawa, okolice Rostocku.
Data: 10 lipca 1975
Dowódca Klossa: major Czubak (Piotr Głowacki)
inni Niemcy: sturmbannführer Hermann Brunner (Emil Karewicz), oberführer Gunther Werner (Daniel Olbrychski)
Stroje: letnie

Prawdziwy Hans Kloss bierze udział w pogrzebie Otto Skorzennego w Madrycie, na którym pojawia się wielu nazistów. Brunner i Werner wysyłają go do Warszawy, gdzie aresztuje go SB. Stanisław Kolicki zastępuje Klossa i wyrusza do Berlina aby połączyć informacje uzyskane od Ericha Kocha z tymi, które ma Brunner.

Major Czubak streszcza powojenne losy Kolickiego – po wojnie został oskarżony o bycie agentem niemieckim, wtrącony do więzienia i skazany na karę śmierci. Wyrok został uchylony, a Kolicki odszedł ze służb. W świetle ostatnich odcinków, gdzie Kloss współpracuje z Wojskiem Polskim bez cienia podejrzenia, nie mówiąc już o powojennych spektaklach teatralnych, oskarżenie o zdradę i współpracę z Niemcami jest zupełnie absurdalne. Chyba, że Kolicki został aresztowany za jakieś działania antyradzieckie, a oskarżenie o współpracę z Niemcami było tylko pretekstem...

Z zeznań przesłuchiwanego prawdziwego Klossa wynika, że po wojnie wrócił do Niemiec, do Hamburga i prowadził dom towarowy.

Na końcu filmu Brunner oczywiście ucieka z obławy.

W filmie jest ewidentny błąd – Brunner i Werner demaskują Klossa na podstawie listu napisanego przez Klossa w odcinku „Wiem kim jesteś”. Ale ten dokument został podmieniony jeszcze w tym samym odcinku, dzięki czemu Kloss nie został zdemaskowany jak pojawił się po raz drugi w roku 1942, tak więc list nie mógł go zdemaskować w 1975.

Oprócz tego jest też kilka nieścisłości. Przesłuchując Klossa Brunner pyta czy pamięta wydarzenia w Königsbergu. Biorąc pod uwagę całą biografię postaci, powinien raczej zapytać o Tolberg, gdzie Brunner zdemaskował Klossa. Ze wszystkich ich spotkań to w Königsbergu było chyba najkrótsze i najmniej znaczące.

Werner mówi Klossowi, że był polskim szpiegiem pod kryptonimem J-23. Ale w „Oblężeniu” i „Gruppenfuhrerze Wolfie” nie pada kryptonim Klossa, więc wtedy Brunner nie mógł go poznać, choć niewykluczone, że szukał informacji o Klossie później.


------------------------------------------------

Tak wygląda analiza odcinków i zaobserwowanych strzępków informacji. Czy to wszystko układa się w jakąś sensowną całość?

Według powyższej chronologii Kloss po weryfikacji dostał przydział do Kielc, potem do Krakowa, Radomia lub Warszawy, Warszawy, potem wyjechał do Francji i do Berlina, skąd wrócił do Kielc, Warszawy, Szczecina (lub Altdamm), Krakowa, Radomia, Königsberga, Tolberga, Forburga, Bischofsfelde, by wojnę zakończyć w okolicach Hamburga.

Dużo tych przystanków, nie? Dwa razy w Kielcach, dwa razy w Krakowie, dwa razy w Radomiu. Czy można by to jakoś uprościć? Gdyby w „W imieniu Rzeczpospolitej” standartenfuhrera zagrał inny aktor, odcinek można by przenieść na wiosnę 1944, jedna przesiadka mniej, a i słowa „tyle lat...” bardziej by pasowały.

Gdyby uznać radomski adres na paczce za błąd, „Ściśle tajne” razem z planem Krafta można by umiejscowić w Warszawie.

Żeby Kloss po powrocie z Berlina (w glorii i chwale oczywiście) nie trafił do prowincjonalnych Kielc, „Wielką wsypę” też można by umieścić w Warszawie, za Kielcami są głównie słowa handlarza Zająca. A gdyby zignorować pytania inżyniera Meiera o naloty na Hamburg, to można by umieścić odcinek przed „Ściśle tajne”, wtedy dużo zgrabniej wyglądałaby ewolucja postaci Brunnera.

Wszystkie te modyfikacje wygładziłyby życiorysy bohaterów, ale jednak wymagałoby to zignorowanie istotnych informacji. Jeśli nie chcemy nic ignorować, Kloss musi poskakać trochę więcej z miejsca na miejsce, jak w mojej pierwotnej kolejności.

Ciekawostka a propos Brunnera – jeśli przyjmiemy, że „Ściśle tajne” dzieje się w Radomiu, więc i Brunner w kwietniu 1943 służy w Radomiu; potem spotykamy go w sierpniu 1943 (być może w Kielcach, ale Radom przecież też nie jest wykluczony, Zając mógł kursować między Radomiem a Kielcami), a potem w grudniu 1944, gdzie? W Radomiu! Co więcej Brunner służył w Radomiu także w 1941, kiedy to zamordował żonę amstleitera. Okazuje się, że Brunner niemal całą wojnę przesiedział w Radomiu. Kiedy Kloss zdobywał doświadczenie we Francji, Berlinie czy Stambule, Brunner wciąż tkwił w Radomiu. Słabo, jak na błyskotliwego adwersarza Klossa...

Drodzy stawkolodzy, zapraszam do dyskusji, szukania dziur w całym i wytykania błędów. Uczyńmy prawidłową kolejność odcinków jeszcze prawidłowszą.

------

27-02-2022 22:28

Pedro Gomez
Kokosz, chylę czoła przed ogromem pracy, jednakże.

Wszystkie chronologiczne układy przedstawione w tym wątku są równie prawidłowe, bo są fanowskie, a więc Twój układ jest równie prawidłowy jak mój.

Zainspirowany moją pracą robisz podstawowy błąd: opowiadań, serialu, spektakli, komiksów pod żadnym pozorem nie można łączyć/mieszać. Ich bohaterem jest zawsze inna postać, z innym nazwiskiem i życiorysem. Dawno temu nie mogłem się oprzeć przed pokusą wypełnienia luk w narracji serialu i zrobiłem taki skundlony układ, trochę dla siebie, trochę dla kumatych forumowiczów. Widzę, że muszę go usunąć, bo miesza ludziom w głowach.

Twój układ posiada błędy, np. spektakl "Łączniczka z Londynu" dzieje się w połowie 1943 roku. Kloss wyraźnie mówi Agnieszce, że Latoszek jest w pierwszej dywizji. Chodzi oczywiście o 1 dywizję Wojska Polskiego, a to gdzieś tak lipiec 1943. Jasne, zawsze możesz podstawić opowiadanie. Wtedy w narracji pojawi ci się Stanisław Moczulski zamiast Kolickiego, ale daty będą się zgadzać.

Sprawy pogodowe... no cóż. W pierwszym odcinku Kloss ucieka z więzienia w grudniu na wiosnę/lato (trzeba by sprawdzić dokumentację serialu żeby stwierdzić dokładnie), więc nie stawajmy na głowie. Rekwizyty, tablice... jak były ważne (data w Żelaznym Krzyżu), to się rekwizytor przykładał, a jak nie, to jedna gazeta krąży jako rekwizyt przez pół serialu, więc na jej podstawie można twierdzić, że co najmniej 4-5 odcinków toczy się w jednym i tym samym tygodniu :DDDD Biorąc za podstawę krój cywilnych ubrań serial z całą pewnością toczy się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Absurd.

Dlaczego ułożyłem wątek Grzegorza tak a nie inaczej już tłumaczyłem w tym wątku.

Mógłbym pisać jeszcze długo, ale najważniejsze pozostaje najważniejszym: obecnie jedynie prawidłowy układ, to ten zaproponowany przez scenarzystów. Szkopuł w tym, że dawno temu odkryłem, że jest on jedynie "prawidłowy". Zaproponowałem swój, inni zaproponowali swoje i są one równie dobre. Zapewne, czasami dla ogółu, czasami tylko dla nich. Nie mniej jednak, równie dobre.

Gratuluję podjętego wysiłku. Fani Klossa mają kolejny układ, który mogą stosować.

------

Chodzi o sprawę

28-02-2022 06:05

jhbsk

,Wartość i niepodważalność poszlak jest różna (w podanym przykładzie z planem miasta – gdyby na tym planie była wyraźnie widoczna nazwa miasta, byłby to dowód, jeśli tylko po kształcie ulic można"

Jedna uwaga tak na szybko. W wersji HD widać napis Radom.
Ale nawet gdyby nie było widać to na planie jest po prostu Radom.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

28-02-2022 07:58

Kokosz

"Pedro Gomez" napisał:

Kokosz, chylę czoła przed ogromem pracy, jednakże.
Wszystkie chronologiczne układy przedstawione w tym wątku są równie prawidłowe, bo są fanowskie, a więc Twój układ jest równie prawidłowy jak mój.


I tak, i nie.

Zdaję sobie sprawę, że w każdej zaproponowanej chronologii będą nieścisłości i sprzeczne informacje. Pod tym względem żadna nie będzie prawidłowa, ale można dyskutować która ma tych nieścisłości najmniej, i ta mogłaby być uznana za najlepszą.

"Pedro Gomez" napisał:

Zainspirowany moją pracą robisz podstawowy błąd: opowiadań, serialu, spektakli, komiksów pod żadnym pozorem nie można łączyć/mieszać. Ich bohaterem jest zawsze inna postać, z innym nazwiskiem i życiorysem. Dawno temu nie mogłem się oprzeć przed pokusą wypełnienia luk w narracji serialu i zrobiłem taki skundlony układ, trochę dla siebie, trochę dla kumatych forumowiczów. Widzę, że muszę go usunąć, bo miesza ludziom w głowach.


Możliwe, ale obejrzawszy wszystkie powyższe uważam, że spektakle (te umieszczone w spisie) fajnie uzupełniają serial. Wydaje mi się, że nie ma dużej sprzeczności, oczywiscie poza obsadą (ten sam aktor w serialu gra jedną postać, a w filmie inną). Opowiadania i komiks to już trochę inna bajka, są mniej interesujące (te akurat, które nie były sfilmowane) i zgrzytają trochę bardziej.

Wrzuciłem spis w tej postaci, bo jak ktoś pousuwa z posta opowiadania, komiksy i spektakle, kolejność pozostnie ta sama, ich obecność nie powoduje żadnych zmian. Jeśli chcecie, mogę wrzucić cały post jeszcze raz, z usuniętymi opowiadaniami i komiksami, albo z usuniętymi opowiadaniami, komiksem i spektaklami. Jedyna róznica będzie taka, że wtedy w biografii Klossa będzie duża dziura w 1942 roku.

"Pedro Gomez" napisał:


Twój układ posiada błędy, np. spektakl "Łączniczka z Londynu" dzieje się w połowie 1943 roku. Kloss wyraźnie mówi Agnieszce, że Latoszek jest w pierwszej dywizji. Chodzi oczywiście o 1 dywizję Wojska Polskiego, a to gdzieś tak lipiec 1943. Jasne, zawsze możesz podstawić opowiadanie. Wtedy w narracji pojawi ci się Stanisław Moczulski zamiast Kolickiego, ale daty będą się zgadzać.


A widzisz, informację o dywizji przegapiłem. Dzięki.

"Pedro Gomez" napisał:

Rekwizyty, tablice... jak były ważne (data w Żelaznym Krzyżu), to się rekwizytor przykładał, a jak nie, to jedna gazeta krąży jako rekwizyt przez pół serialu, więc na jej podstawie można twierdzić, że co najmniej 4-5 odcinków toczy się w jednym i tym samym tygodniu :DDDD Biorąc za podstawę krój cywilnych ubrań serial z całą pewnością toczy się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku. Absurd.


Jeśli jedna gazeta pojawia się w połowie odcinków, to jej znaczenie dla ustalenia chronologii jest zerowe. Jeśli na obwieszczeniu pojawia się wyraźnie widoczna data, to taka informacja jest istotna - dla mnie to oczywiste.

Wszystkie błędy jak stroje z lat sześćdziesiątych itp. po prostu pomijam, bo do ustalenia kolejności to bez znaczenia.

Wiadomo, że im bardziej ktoś się wgryza w szczegóły, tym więcej znajdzie luk i sprzeczności w każdej chronologii. Moim celem było opracowanie takiej, której zastosowanie dla początkujących i średniozaawansowanych miłośników Stawki będzie najbardziej spójne. Czyli z jednej strony zabite postacie nie zmartwychwstają, a łącznik Klossa nie próbuje go nagle zabić, z drugiej jak ktoś interesuje się historią choć trochę, to nie wybrechta twórców za Canarisa czy pociąg z Kijowa w 1944. Ale przy bardzo wysokim stopniu zwracania uwagę na szczegóły każdy spis się sypie - no trudno. Celem nie jest zdyskredytowanie wszystkich chronologii, ale wybranie możliwie najlepszej.

"Pedro Gomez" napisał:

Dlaczego ułożyłem wątek Grzegorza tak a nie inaczej już tłumaczyłem w tym wątku.


A w którym miejscu? Po czytałem cały wątek o chronologii chyba ze dwa razy i nie pamiętam. Za to pamiętam, że pisałeś, że chronologia to efekt wcześniejszej dyskusji, może tam było to wyjaśnione...

"jhbsk" napisał:


Jedna uwaga tak na szybko. W wersji HD widać napis Radom.
Ale nawet gdyby nie było widać to na planie jest po prostu Radom.


Jeśli jest to jedyna poszlaka wskazująca na miasto, to super, przyjmuję Radom.

Gdyby była inna, wskazująca na inne miasto i wyraźniej widoczna, wtedy dla mnie ten plan miasta nie byłby aż tak istotny. Ale najprawdopodobniej nie ma, więc wcale nie podważam planu miasta.

------

28-02-2022 10:31

Pedro Gomez
Kokosz, to nie jest konkurs ani plebiscyt, ani tym bardziej próba wypracowania wspólnego stanowiska do przegłosowania i publikacji w Dzienniku Ustaw.

Ja mam swoją chronologię, ktoś inny ma swoją, Ty masz swoją. I tyle.

------

Chodzi o sprawę

28-02-2022 12:50

80 postów   3 4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.