Serial telewizyjny

Dzięki ogromnej popularności widowisk Teatru Sensacji z serii „Stawka większa niż życie” i z powodu braku możliwości sprzedawania ich telewizjom krajów ościennych (rejestrowane były na niedoskonałej technicznie taśmie telerecordingu) już w 1966 roku zamówiono u Zbigniewa Safjana i Andrzeja Szypulskiego napisanie scenariuszy serii kilkudziesięciominutowych filmów telewizyjnych. Niecały miesiąc po zrealizowaniu ostatniego widowiska teatralnego Andrzej Konic jako pierwszy z reżyserów rozpoczął pracę nad filmowym serialem telewizyjnym – miało to miejsce 13 marca 1967 roku w Łodzi.

W lutym 1967 roku do produkcji skierowano sześć odcinków, potem – w czerwcu 1967 roku i kwietniu 1968 roku – jeszcze dwie serie po sześć odcinków.

Serial „Stawka większa niż życie” składa się z osiemnastu czarno-białych filmów telewizyjnych:

Scenariusz serialu jest dziełem spółki autorskiej Andrzej Szypulski i Zbigniew Safjan, ukrywającej się pod pseudonimem Andrzej Zbych. Autorem zdjęć jest Antoni Wójtowicz. Zapadająca w pamięć muzyka jest dziełem Jerzego Matuszkiewicza. Produkcją serialu kierował Mieczysław Wajnberger, za scenografię odpowiadał Zdzisław Kielanowski.

W 1967 roku nakręcono odcinki „Wiem, kim jesteś”, „Ostatnia szansa”, „Wielka wsypa”, „Edyta”, „Oblężenie” i „Spotkanie” (I seria produkcyjna). Na przełomie roku 1967 i 1968 zrealizowano zdjęcia do odcinków: „Hotel Excelsior”, „Ściśle tajne”, „Café Rose”, „Żelazny Krzyż”, „Podwójny nelson” i „Genialny plan pułkownika Krafta” (II seria produkcyjna), a w roku 1968 – „W imieniu Rzeczypospolitej”, „Hasło”, „Zdrada”, „Bez instrukcji”, „Akcja – «Liść dębu»” i „Poszukiwany gruppenführer Wolf” (III seria produkcyjna).

Filmowcy pracowali w atelier Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi i Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Zdjęcia plenerowe powstały w Łodzi, Pabianicach, Zgierzu, Warszawie, Wrocławiu i jego okolicach, Krakowie, Pieskowej Skale, Płocku, Łącku, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Olsztynie i jego okolicach. Ostatni klaps na planie padł 12 października 1968 roku w Łodzi.

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: www.hyh.pl.