Forum » O serialu » Stawkowe Trójmiasto
38 postów   1 2 3 4
Autor Stawkowe Trójmiasto
A79

Wczoraj po dwuletnim remoncie otwarto dworzec Gdynia Główna. Zapiera dech, nie tylko kontrastem z tym, jak obskurny był przed samym zamknięciem. Mamy wreszcie szansę uzupełnić plenerowe zdjęcia dwóch scen.





------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

07-06-2012 20:51

szurens

Naprawde pięknie, jestem pod wrażeniem. Sięgnę po więcej zdjęć.

------

SZURENS@GMAIL.COM

10-06-2012 15:28

A79

Drobiazg z profilu Archiwum Państwowego w Gdańsku na Facebooku: gmach Politechniki Gdańskiej z czasów, gdy studiował tam Kloss.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

09-07-2013 22:09

Pedro Gomez
Nie Politechniki Gdańskiej, tylko Wyższej Szkoły Technicznej Wolnego Miasta Gdańska ;D

------

Chodzi o sprawę

11-07-2013 08:24

jhbsk

Wczoraj (22.09.2016) do Gazety Wyborczej dołączono dodatek poświęcony Gdyni.




Tu drobny błąd przepisany z Filmowego spacerownika po Trójmieście - zamiast St. Pierre winno być St. Gille.



W sobotę w Gdyni odbędzie się wycieczka po plenerach filmowych.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

23-09-2016 10:34

A79

Hotel „Grand” w Sopocie znamy z odcinka „Hotel Excelsior” jako arenę walki wywiadów. Nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku, „Grand” został areną innych wydarzeń, mimo grozy wprowadzanego stanu wojennego, bardziej pasujących do komedii o gangu Olsena* niż filmu szpiegowskiego.

– 12 grudnia 1981 w Gdańsku zakończyła obrady Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Władza od dłuższego czasu planowała zatrzymanie obecnych tam działaczy. Zdecydowano o przygotowaniu nocnych zatrzymań w hotelach „Monopol” w Gdańsku i „Grand” – przypomniał dzisiaj Piotr Brzeziński z IPN na konferencji „Stan wojenny w Polsce | 1981—1983” w Europejskim Centrum Solidarności. – W Sopocie mieszkało około 90 działaczy, pozostali w Gdańsku.

Akcji nadano kryptonim „Mewa”. Zmobilizowano do niej blisko 1300 funkcjonariuszy i… poniosła niemal kompletne fiasko.

– W Sopocie zbliżanie się do budynku od strony plaży desantu oddziałów i próbę otoczenia budynku, działanie z założenia dyskretne, obserwowali jak w telewizji goście hotelowego baru: ulokowanego w przeszklonym atrium, dającego doskonały widok na oświetloną światłami hotelowymi plażę – referował Piotr Brzeziński. – Działacze obecni w barze mieli czas się ulotnić, powiadomić kolegów i schować. Poszukiwania w zakamarkach hotelu trwały do 5 rano.



Dla uzupełnienia: w Gdańsku akcję pod hotelem „Monopol” (lata wcześniej mieszkała tam ekipa „Stawki”) rozpoczęto samorzutnie, bez rozkazu, bo milicjanci marzli w samochodach i chcieli już wejść do ogrzewanego budynku. Bilans tych nocnych zatrzymań był… różny. Jeden z dowódców meldował o trzydziestukilku, drugi o pięćdziesięciu zatrzymanych. Obławie wymknął się (nieświadomie) np. Zbigniew Romaszewski, który zamiast z Gdańska, czy z Sopotu – tam na dworcach czyhały patrole – postanowił odjechać pociągiem z Gdyni, gdzie na dworcu milicji nie było.

Taka garść informacji na złowieszczą rocznicę, z serialowym hotelem w tle.

* porównania do „Gangu Olsena” użył sam Piotr Brzeziński w swoim referacie

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

13-12-2016 00:00

A79



Komu znającemu serial, w czasie odwiedzin na cmentarzu nie zadrżałoby serce na widok tabliczki z zatartym napisem „H… Kloss”? Tam, dokąd kierował BoBer dwa lata temu („po lewej stronie od głównego wejścia, w trzecim rzędzie”) na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku-Wrzeszczu pochowano Elżbietę Kloss. Na tymże cmentarzu udało mi się dzisiaj też odnaleźć grób Heleny Kloss, urodzonej w roku 1925, zmarłej w 1982. Jak widzicie, jest „autentyczny, stary” (co twierdzono w relacji przytoczonej przez jhbsk) i… bardzo zapomniany.


fot. (3): Re.D

Dla porządku tylko wspomnę, że w Gdańsku-Oliwie jest jeszcze grób Jadwigi Kloss (1910–1982).

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

01-11-2017 19:00

BoBer

W Gdyni osunął się klif. Przy ul. Orłowskiej osunęła się część klifu. Na miejscu pracowała grupa poszukiwawczo-ratownicza. Nie ma ofiar

Piotr Kallalas, szym


Fot. Piotr Hukało, „Dziennik Bałtycki”

Przy ulicy Orłowskiej w Gdyni osunęła się część klifu - około 1200 metrów sześciennych ziemi. Osuwisko ma długość ok. 40 metrów. Nikt nie został poszkodowany.

W związku z osunięciem się fragmentu klifu na plaży w Gdyni Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opublikowało komunikat: „Fragment klifu, który osunął się na plażę w Gdyni leży w granicach rezerwatu przyrody Kępa Redłowska. W związku z tym dla zachowania naturalnych procesów brzegowych na tym terenie nie prowadzi się działań ochrony brzegu. Wynika to z zarządzenia nr 6/2010 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku z dnia 7 kwietnia 2010 r. (Dz. Woj. Pomor. z 2010 nr 97, poz. 1897) w sprawie ustanowienia planu ochrony dla rezerwatu przyrody Kępa Redłowska, zgodnie z którym jednym z celów ochrony rezerwatu jest zachowanie naturalnych procesów zachodzących na brzegu morskim. Zakaz ingerencji dotyczy strefy przybrzeżnej morza wzdłuż rezerwatu w pasie o szerokości 500 m. Jednak w związku z osunięciem się fragmentu skarpy Inspektorat Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni rozmieścił wokół miejsca zdarzenia tablice informujące o potencjalnym zagrożeniu dla osób przebywających w pobliżu. Na plażę w Gdyni Orłowie osunął się fragment klifu. Osunięcie nastąpiło na długości około 40 metrów. Na miejscu zdarzenia strażacy sprawdzili teren i wykluczyli możliwość przysypania ludzi przez piach”.

Źródło: „Dziennik Bałtycki”

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

15-02-2018 21:25

A79

Zakończonemu właśnie 43 Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych towarzyszyła wystawa „film OBCY”, prezentowana w Muzeum Miasta Gdyni. Jest to przeniesienie ekspozycji, którą w tym roku pokazywało Muzeum Kinematografii w Łodzi, poświęconej 50 rocznicy osławionego Marca ’68.



Na wystawie znalazło się kilka stawkowych tropów. Na „liście strat” polskiego kina i telewizji po Marcu ’68, znalazły się nazwiska Izaaka Lichtenbauma, realizatora dźwięku, który pracował przy spektaklach „Stawki” w Teatrze Sensacji, oraz Mieczysława Wajnbergera, kierownika produkcji filmowej wersji przygód Klossa. Fotografia „Benia” Wajnbergera (tak był nazywany w środowisku filmowców) w towarzystwie Andrzeja Konica z planu odcinka „Hotel Excelsior”, przywołana jest także na planszy wystawowej.



Wśród multimediów pokazywany jest m.in. wybór materiałów Polskiej Kroniki Filmowej z planu filmów i seriali, w tym słynny fragment kroniki nr 6/68 pt. „Czterej pancerni i Kloss”. „Stawka” i „Czterej pancerni” (przypomniani także plakatem kinowego zestawu odcinków), mają ilustrować tezę, że po wydarzeniach marcowych na ekrany kin i telewizorów masowo zaczęły trafiać patriotyczno-mundurowe pozycje. Co jednak jest pewną historyczną nieścisłością, jako że obie produkcje mają swoje początki w latach 1965–1966. Ale w tej samej kategorii – kina moczarowskiego – przywołana jest także „Lalka” Wojecha Hassa, co tylko potęguje nieporozumienie historyczne, wywołane złym doborem przykładów na potwierdzenie słusznej skądinąd tezy o istnieniu przychylności państwowych decydentów dla kina gloryfikującego wojskowy wysiłek.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

23-09-2018 15:15

BoBer

Na portalu trojmiasto.pl od dłuższego czasu dostępny jest tekst „Szkoły z historią: VIII LO w Gdańsku”. W serialowym kontekście (szkoła Hansa Diederlicha w odcinku „Hotel Excelsior”) uwagę zwraca fragment mówiący m.in. o powojennych zajęciach sportowych w szkole:

Biegi, lekkoatletyka i gimnastyka. Gry zespołowe na końcu. Legenda „Ósemkowych” lekcji wuefu i SKS-ów „Bulaja” zaczęła tworzyć się jeszcze w latach 50. ub. wieku. Szkoła mieściła się wtedy w zabytkowych budynkach XVII-wiecznego Dworu Krzyżowniki przy ul. Kartuskiej 245. Niegdyś posiadłość należała do gdańskich patrycjuszy, pod koniec XIX wieku działał tu zakład wychowawczy, a od połowy lat 30. rejonowa szkoła powszechna. Po II wojnie światowej dawny kompleks dworski przejęło zaś polskie państwo.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

23-02-2019 21:30

38 postów   1 2 3 4
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.