Forum » O serialu » Stawkowy Kraków i Pieskowa Skała
75 postów   2 3 4 5 6 7 8
Autor Stawkowy Kraków i Pieskowa Skała
Hermann Camel

Chciałbym Wam przedstawić małą fotorelację z dalszego pobytu w Krakowie. Może nie jest ona związana z serialem (chociaż...?), ale wpisuje się jak najbardziej w ponury, wojenny czas. Po rozstaniu się z Wami i wspaniałym pobycie w Ojcowie, ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Rozpoczęliśmy od terenu byłego KL "Płaszów" i willi komendanta obozu - Amona Goetha. Willa znajduje się w dzielnicy Wola Duchacka, przy ulicy Heltmana 22. Jest obecnie w rękach prywatnych, wystawiona zresztą na sprzedaż. Spokojna ulica, wokół willi współczesne domki jednorodzinne. Naprzeciwko, w miejscach gdzie stały koszary SS, obecnie wyrastają kolorowe bloki mieszkalne. Willa wygląda tak:


Groźny napis na furtce nie wystraszył doświadczonych agentów, poczuliśmy się mimo wszystko upoważnieniGłówne drzwi wejściowe do willi są tego samego koloru jak wówczas, co potwierdziła p. Helen Jonas - więźniarka służąca w domu Goetha i mieszkająca w nimDom był zamknięty, udało mi się zrobić jedynie zdjęcie klatki schodowej przez szybkę w drzwiach. Schody po prawej wiodą do piwnicy, gdzie swój pokój miała p. Helen Jonas.Wejście do ogrodu było ogrodzone płotem z desek, udało się zrobić tylko takie zdjęcie, wspinając się na stojącą obok pufę. Widać fragment ogrodzenia tarasuPo obejrzeniu willi udaliśmy się na teren byłego obozu. Przed wejściem stoi solidna budowla, tzw. "Szary dom". Przed wojną był on siedzibą "Chewra Kadisza" ( żydowskiego bractwa pogrzebowego), w czasie istnienia obozu służył za karcer. Sam obóz ulokowany był na terenie cmentarza żydowskiego.Teren obozu to teraz wielka łąka, porośnięta trawą i zaroślami. Na zdjęciu pomnik upamiętniające pierwszą masową egzekucję po zajęciu Krakowa.Widoczna na zdjęciu droga prowadzi w stronę willi komendanta z pagórka, od strony ogrodu i tarasu:Kto chciałby zajrzeć do willi Goetha, zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu, w którym willę zwiedza p. Helen Jonas wraz z córką Amona Goetha - Moniką Hertwig

Fragment filmu "Inheritance"

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

27-06-2013 12:19

Hermann Camel

Następnego dnia odwiedziliśmy kolejne miejsca pamięci związane z czasami okupacji. Pierwszym z nich było więzienie przy ul. Montelupich, w czasie wojny pełniące funkcję aresztu śledczego Gestapo (to, czym dla Warszawy był Pawiak)Mama Weroniki w wielkim wzruszeniem pokazywała nam okno, w którym po raz ostatni widziała swojego Ojca, zanim wywieziono Go do Oświęcimia, gdzie został stracony w Bloku Smierci dnia 24.06.1941 roku. Jest to piąte okno od lewej, w rzędzie tuż nad murem. Byliśy tam dokładnie w dniu rocznicy Jego śmierci.Następnie odwiedziliśmy byłą siedzibę Gestapo przy ul. Pomorskiej 2 (odpowiednik al. Szucha w Warszawie). Tu mała dygresja "stawkowa". To zapewne w tym budynku odbywały się rozmowy Dibeliusa ze Stedtke'm, a nie w gabinecie z widokiem na Kościół Mariacki w Rynku. Chyba, że spotykali się prywatnie, np w mieszkaniu Dibeliusa. Na zdjęciu panorama budynku i wjazd.Wnętrze bramy wjazdowej. Na prawej ścianie zdjęcia więźniów.Podwórze kompleksu budynkówInna część podwórza. Po prawej stronie widoczne schodki prowadzące do dawnych cel. Jest tam obecnie małe muzeum, niestety nie było czynne w poniedziałekPamiątkowa tablica na ścianie budynku, w podwórzuTyle naszych peregrynacji krakowskich. Miło nam było podzielić się z Wami ich efektami. Może kiedyś znów odwiedzimy je wspólnie? Pozdrawiamy!
I ... na pohybel muchom i komarom!!

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

27-06-2013 12:43

Mefist0

"Hermann Camel" napisał:

...Następnie odwiedziliśmy byłą siedzibę Gestapo przy ul. Pomorskiej 2 (odpowiednik al. Szucha w Warszawie)...


W uzupełnieniu arcyciekawej dokumentacji fotograficznej Hermanna Camela wrzucę tylko poglądową fotkę z mojej i Olka wizyty na Pomorskiej kilka miesięcy temu - polecam to miejsce (aktualna ekspozycja nosi tytuł: "Krakowianie wobec terroru 1939–1945–1956") oraz mieszczące się obok wspomniane cele z autentycznymi, wstrząsającymi inskrypcjami mających świadomość bliskiej śmierci więźniów gestapo.A żeby zamknąć już temat oddziałów to ostatnim miejscem obok Pomorskiej i Fabryki Schindlera, które dopełnia Trasę Pamięci Muzeum Historycznego Miasta Krakowa jest otwarta niedawno ponownie, mieszcząca się na Placu Bohaterów Getta - a więc terenie byłego żydowskiego getta - "Apteka pod orłem", której kierownik Tadeusz Pankiewicz był jedynym mieszkającym na jego terenie polakiem i ocalił od śmierci wiele osób pochodzenia żydowskiego poprzez m.in. ukrywanie ich na zapleczu apteki oraz organizację ucieczek (w aptece przygotowywano m.in. środki nasenne dla dzieci gotowych do ucieczki wraz z rodzicami), za co odznaczony został medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

01-07-2013 11:41

Hermann Camel

Prawda, czytałem o tej aptece! Niestety, czasu już zbrakło. A muzeum na Pomorskiej było nieczynne, pechowo byliśmy tam w poniedziałek:(. No nic, jest powód by jeszcze raz przyjechać!

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

01-07-2013 20:24

Hermann Camel

Mam pytanko: ponieważ w relacji i galerii nie znalazły się zdjęcia z naszego happeningu z Celinką i Jackiem - nie posiadam żadnych zdjęć z tego zdarzenia. Czy ktoś kto robił mógłby mi podesłać? Może szurens ma? Byłbym wdzięczny!

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

04-07-2013 14:04

Pedro Gomez
Hermann Camel - Pomorska 2 to miejsce w 100% stawkowe, choć nie serialowe. W opowiadaniu "Spiskowcy" na Pomorskiej 2 znajduje się gabinet Greinera, gdzie Kloss dostaje rozkaz prowadzenia śledztwa.

Co do zlotu. Powiem jedynie, że szlag mnie trafia i krew zalewa, że znowu nie mogłem być. Tyle gwoli komentarza :) Trudno, pooglądam sobie zdjęcia :/

------

Chodzi o sprawę

04-07-2013 19:49

Hermann Camel

"Pedro Gomez" napisał:

Hermann Camel - Pomorska 2 to miejsce w 100% stawkowe, choć nie serialowe. W opowiadaniu "Spiskowcy" na Pomorskiej 2 znajduje się gabinet Greinera, gdzie Kloss dostaje rozkaz prowadzenia śledztwa.

Zatem intuicyjnie się nie myliłem pisząc "chociaż...?"

------

Naprawdę taki tępy? Czy tylko gra głupka?

04-07-2013 21:24

Mefist0

W związku z nieuchronnie zbliżającym się terminem końca prac nad "Stawkowym przewodnikiem" zintensyfikowałem działania mające na celu identyfikację miejsc wykorzystanych przy kręceniu odcinka "W imieniu Rzeczpospolitej". Choć miałem w tej materii "ostatnio mało sukcesów", to chciałbym niniejszym zakomunikować, że pierwszy "szczupak" został złapany:

Jeśli chodzi o lokal z lustrami, w którym Stedtke organizuje kocioł, to już od początku zakładałem, że musi to być jedna z popularnych kawiarni na Rynku Głównym w Krakowie (nazwijmy to przeczuciem, bo przecież w odcinku przez jej okna nie widać, żeby był to faktycznie Rynek).

Odkurzywszy wspomnienia z moich wizyt w kilku tego typu miejscach doszedłem do wniosku, że najbardziej "podejrzana" wydaje mi się kawiarnia "Europejska", mieszcząca się przy Rynku Głównym 35. Koncentracja działań związanych z badaniem przeszłości tego lokalu doprowadziła do zaskakujących efektów - natrafiłem mianowicie na zdjęcie wykonane przez Agencję Fotograficzną "Światowid", a będące własnością Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, przedstawiające wnętrze tej kawiarni w latach 30. XX wieku. Umieszczone na jej ścianach lustra nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że to ten lokal udostępnił swoje wnętrza realizatorom "Stawki większej niż życie":

Podejrzewam, że to umiejscowienie blatu ze specjałami na środku lokalu wymusiło na twórcach nakręcenie sceny rozmowy przy stoliku w kącie - inaczej byłby pewnie problem ze znalezieniem wystarczająco dużej przestrzeni na usytuowanie kamery. Na zdjęciu z lat 30. widać ponadto po lewej stronie "boksy" dla gości, które zaobserwować można w krakowskim odcinku.Dziś kawiarnia "Europejska" wygląda oczywiście nieco inaczej, choć pozostał w niej klimat dawnych dni:

Niebawem osobiście dokonam jej inspekcji w celu namierzenia miejsca dyskusji między Klossem, a Stedtkem. Bądźcie czujni!


------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

25-02-2014 09:54

jhbsk

Świetna wiadomość!

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

25-02-2014 17:10

Bem

Wspaniały Sukces!
Nam się też czasem coś udaje, nie tylko Abwerze.....

------

Uważaj! Uważam już cztery lata....

26-02-2014 21:48

75 postów   2 3 4 5 6 7 8
© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.