Forum » O serialu » Stawkowy Olsztyn
63 postów   5 6 7
Autor Stawkowy Olsztyn
jhbsk

Materiał filmowy znajdujący się na youtubie relacjonujący 50 lecie olsztyńskie.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

22-10-2018 07:08

jhbsk

Gdyby ktoś nie korzystał ze Stawkowego przewodnika filmowego, to może przyda mu się taka informacja: WYCIECZKA TEMATYCZNA „ŚLADAMI STAWKI WIĘKSZEJ NIŻ ŻYCIE”

Ze strony http://www.visit.olsztyn.eu

Jak twierdzą miłośnicy serialu „Stawka większa niż życie”, przez setki lat istnienia Olsztyna odwiedziły go tylko dwie sławne osobistości. Pierwszą był Mikołaj Kopernik, a drugą... kapitan Hans Kloss. Ten ostatni zawitał do miasta latem 1967 r. podczas kręcenia pięciu z 18 odcinków kultowego serialu. Wycieczka ma na celu poznanie miejsc, które zagrały w poszczególnych odcinkach.

Długość całkowita: 2600 m (plus dojazdy autobusem lub samochodem)
Czas trwania: około 90 min (plus czas zwiedzania)
Uczestnicy: osoby zainteresowane historią, filmem, architekturą, w różnym wieku
Etapy wycieczki

1. Most nad Wadągiem
dojazd 10 min
Aby dotrzeć do mostu nad rzeką Wadąg, musimy udać się na granicę Olsztyna.
Właśnie tutaj nagrano scenę, w której samochód nadradcy Gebhardta spada z wysokiego mostu do rzeki. Znalazła się ona w czołówce serialu, ale fabularnie pochodzi z odc. 7. „Podwójny nelson”, w którym stanowi finał pościgu kręconego na drodze do Szczytna w okolicy jeziora Skanda.
2. Zaułek „Stawki większej niż życie”
dojazd 53 min (plus czas oczekiwania)
400 m, 6 min
Wracając do miasta, wysiadamy na przystanku „Bydgoska” (po 37 min) i przesiadamy się na autobus linii 109, którym jedziemy do przystanku „Plac Roosevelta” (16 min).
Wracamy do skrzyżowania i skręcamy w lewo, by ul. Mochnackiego dojść do mostu św. Jana, który zagrał w odc. 17. „Spotkanie”. Rozciąga się z niego widok na Park Podzamcze (także pojawił się w „Podwójnym nelsonie”). Za mostem skręcamy w lewo w ul. Kołłątaja. Tą ulicą jadą czołgi w scenie ze „Spotkania”.
Skręcamy w prawo w pierwsze przejście między budynkami i dochodzimy do zaplecza Domu Rzemiosła. Na ścianie budynku, przy udziale reżysera Andrzeja Konica oraz aktorów Stanisława Mikulskiego (Klossa) i Emila Karewicza (Brunnera), w 2004 r. odsłonięto tabliczkę Zaułek „Stawki większej niż życie”. W odc. 1. „Wiem, kim jesteś” właśnie tu polscy żołnierze chcą rozstrzelać Klossa.
3. Bischofsfelde, czyli Stary Ratusz
200 m, 3 min
Idąc dalej ul. Kołłątaja, dochodzimy do rynku, który wraz ze stojącym przy nim Starym Ratuszem grał miasteczko Bischofsfelde w „Spotkaniu”. Budynek stał się kwaterą gestapo, a w scenach widać też kamienice w południowej pierzei rynku.
Podążając ul. Stare Miasto stanowiącą przedłużenie Kołłątaja, pod nr 27 natkniemy się na Pierogarnię „Bruner”. Kojarząca się z serialową postacią nazwa zachęca do przerwy na przekąskę.
4. Tolberg, czyli zamek kapituły warmińskiej
200 m, 3 min
Podążamy ul. Stare Miasto i skręcamy w lewo. Po prawej widzimy ewangelicki kościół Najświętszego Zbawiciela i pomnik Mikołaja Kopernika w formie „ławeczki”. Po lewo mijamy wlot ul. Okopowej i wchodzimy na groblę wiodącą do zamku z XIV w.
Ta okolica w odc. 15. „Oblężenie” zagrała miasto Tolberg. W scenach widoczne są kamienica naprzeciwko kościoła, fragment ul. Okopowej, grobla i sam zamek odgrywający siedzibę sztabu obrony miasta.
5. Gmach dawnej rejencji
1200 m, 18 min
Wracamy do Starego Ratusza i skręcamy w prawo w ul. Prostą. Ta ulica i dwie kolejne stały się tłem dla scen „Wiem, kim jesteś”. Z ul. Prostej skręcamy w prawo w ul. Mieszka I, a potem idziemy jej przedłużeniem – ul. Bolesława Chrobrego. Dochodzimy do ul. Staszica. Po lewo widzimy gotycką bazylikę konkatedralną św. Jakuba. Skręcamy w prawo i dochodzimy do ul. Pieniężnego. Po jej przeciwnej stronie, w zakolu Łyny, do końca lat 70. XX w. działała nieistniejąca już gazownia. Zagrała ona fabrykę zbrojeniową w odc. 8. „Wielka wsypa”.
Kierujemy się w lewo i ul. Pieniężnego podążamy do ul. 22 Stycznia, w którą skręcamy w prawo. Dochodzimy do gmachu dawnej rejencji olsztyńskiej. Budynek i jego dziedziniec pojawiły się w „Podwójnym nelsonie”. Nagrano tu sceny pracy i aresztowania sowieckiej agentki.
6. Areszt śledczy i wpadka
200 m, 5 min
Odwracając się od frontu gmachu, po prawo widzimy mur aresztu śledczego. Na jego dziedzińcu kręcono scenę ucieczki głównego bohatera z więzienia w „Wiem, kim jesteś”. Gdy Kloss przedostawał się przez mur, w tle widać było dom towarowy „Dukat” wybudowany w 1965 r., co stanowiło realizatorską wpadkę. Z przystanku przy areszcie dojedziemy do Kortowa (linia 109, wysiadamy na przystanku „Uniwersytet – Stadion”).
7. Kortowo
dojazd: 12 min
400 m, 10 min
Zagłębiamy się w uliczki miasteczka uniwersyteckiego i dochodzimy do Jeziora Kortowskiego. Po lewo od plaży wypływa z niego rzeczka Kortówka. W pobliżu tego miejsca wybudowano pomost, który zagrał w „Spotkaniu”. Zatapiano tu skrzynie z archiwum Ośrodka Wschód. Nad Jeziorem Kortowskim kręcono też scenę spotkania Klossa z Pluschem w „Podwójnym nelsonie”.

Dla prawdziwych fanów „Stawki”:

Aby skompletować listę miejsc, które wystąpiły w serialu, powinniśmy jeszcze dotrzeć do dwóch z nich. Pierwsze to lotnisko na Dajtkach grające w „Wielkiej wsypie” poligon, na którym inżynier Meier testuje nowy czołg. Drugim są okolice jeziora Skanda. Na biegnącej obok niego drodze rozegrał się w „Podwójnym nelsonie” pościg zakończony w Wadągu.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

28-01-2019 21:17

jhbsk

Podróże 24 klatki na sekundę zamieściły film na youtube:
Gdzie w Olsztynie kręcono „Stawkę większą niż życie"?

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

14-11-2021 10:38

63 postów   5 6 7
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.