Forum » Wokół serialu » „Stawkowy przewodnik filmowy”
51 postów   2 3 4 5 6
Autor „Stawkowy przewodnik filmowy”
manager

Uczestników wczorajszego spaceru sfilmowała ekipa „Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego” – materiał można obejrzeć tutaj (od 13. minuty).

A poniżej – migawki ze stawkowej Warszawy, po której mieszkańców stolicy oprowadzali Joanna i Paweł.


------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

07-09-2014 08:50

manager




Audycji można posłuchać tutaj.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

11-09-2014 18:50

manager

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

12-09-2014 14:40

manager

Relację i galerię obrazującą łódzki spacer szlakiem serialowych plenerów zamieścił na swoich stronach „Express Ilustrowany”:





Wideorelację można obejrzeć tutaj.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

14-09-2014 10:35

manager

Spacer po gdańskich plenerach „Stawki większej niż życie” rozpocznie się o godz. 15.00 przy Katowni.


------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

20-09-2014 13:50

A79

Dezinformacja udała się wybornie. Obie grupy, ta która stawiła się pod Katownią i ta która pozornie bez celu krążyła wokół fontanny Neptuna, spotkały się na ulicy Długiej, co dało asumpt do analiz, czy aby na pewno „Katedra znaczy Dwór Artusa, a za godzinę znaczy zaraz”. Członkowie obu ekip postanowili jednak połączyć swoje wysiłki, w czym wydatnie pomogły kopie materiałów analitycznych, rozdane przez lokalnego łącznika siatki.

Trasa spaceru wiodła od Targu Węglowego, przez Długi Targ, ulice Piwną, Świętego Ducha i Mariacką, Długie Pobrzeże, aż do ulicy Wartkiej. Wycieczkowicze słuchali z uwagą, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami o innych lokalnych ciekawostkach widocznych w serialowych kadrach: głazie, który leżał u wejścia do Zbrojowni przez kilkadziesiąt lat, a uprzątnięto go dopiero w ostatnich, czy nieistniejącym już elewatorze zbożowym na Polskim Haku (scena na przystani promowej). Tajniki produkcji filmu wyjaśniałem choćby na przykładzie grobowca rodziny Viebig, który z Łodzi przeniesiono do Gdańska na Siedlce (Siedlice). Plenery, które z uwagi na logistykę nie znalazły się na trasie wycieczki (np. stoczniowa Wyspa Ostrów, czy ul. Kartuska) omówiłem osobno na ostatnim przystanku na Rybackim Pobrzeżu,„na życzenie telewidzów” przenosząc się mocą wyobraźni także do Gdyni i Sopotu. Opowieść o łódzko-gdyńskim urwisku, z którego spada von Vormann, pozwoliła na przytoczenie dalszych ciekawostek (muzyczny recykling Jerzego Matuszkiewicza) i forumowych analiz (niuanse czołówki). Ktoś obstawał przy udziale Alicji Resich-Modlińskiej w scenie meczu tenisowego w Stambule, nie dając się przekonać klubowym informacjom o łódzkich tenisistkach. Nawet proste zestawienie lat kręcenia serialu z wiekiem dziennikarki nie przekonało pana do końca. Inny pan w średnim wieku z zaskoczeniem dowiedział się o teatralnym protoplaście serialu i nieznanych przygodach J-23. Do końca wycieczki dotrwało kilkanaście najżywiej dyskutujących osób z grupy w porywach trzydziestoosobowej. Spacer rozwiązaliśmy po dwóch godzinach.







fot. pani MR

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

21-09-2014 09:31

Mefist0

Piotr "Peter" Wiwczarek - założyciel i lider świętującego właśnie XXX-lecie olsztyńskiego zespołu Vader oraz wielbiciel militariów z czasów WW2 - ma już swój egzemplarz "Stawkowego przewodnika filmowego", a Ty? :)



------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

23-09-2014 11:00

manager

„Magazyn Filmowy”, miesięcznik Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zamieścił w numerze wrześniowym recenzję „Stawkowego przewodnika filmowego”, którą napisał Mieczysław Kuźmicki, dyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi:


------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

25-09-2014 15:20

manager



„Stawka większa niż życie” w wersji turystycznej

Przewodniki po miejscach filmowych, to znaczy „uświęconych” kręconymi tam zdjęciami do polskich i zagranicznych obrazów powoli stają się nowym gatunkiem literackim. Do obszernej już liczby przewodników po miastach i regionach, które w szczególniejszy sposób upodobali sobie filmowcy, dochodzi oto kolejna, obszerna (320 s.) publikacja poświęcona jednemu tylko serialowi, ale za to jakiemu!

„Stawkowy przewodnik filmowy” jest wędrówką śladami filmu kręconego przez Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna w latach 1967-68, ciągle popularnego, emitowanego przez różne stacje telewizyjne i nieustannie przyciągającego rzesze nowych miłośników. Książka jest dziełem grupki młodych (co najwyżej w średnim wieku) autorów: Rafał Baćmaga, Bogdan Bernacki, Arkadiusz Bilecki, Leszek Goławski, Maciej Kronenberg, Paweł Szczutowski, Joanna Szyborska-Kaszycka. Wiek autorów nie jest tu bez znaczenia: ich pierwsze kontakty z serialem to najczęściej początek lat 90, od początku fascynacja i tropienie ekranowej prawdy i fałszu, wędrówki śladami plenerów, odkrywanie rzeczywistych miejsc, które pojawiły się w kolejnych odcinkach wynikały wyłącznie z potrzeby serca. Ta fascynacja od pewnego czasu doczekała się swoistej instytucjonalizacji: Klub Miłośników Stawki zrzesza fanów i sympatyków serialu, posiada własną stronę WWW, organizuje cykliczne spotkania w miastach i miejscach, gdzie serial powstawał. Spotkania, w których oprócz widzów uczestniczą też aktorzy i realizatorzy. Książka jest efektem takich społecznych, spontanicznych działań i detektywistycznych dociekań.

Podzielona została na rozdziały odpowiadające miejscowościom, w których powstawały sceny do poszczególnych odcinków. Są więc „Stawkowe…”: Łódź, Warszawa, Olsztyn, Płock, Łąck, Trójmiasto, Kraków, Pieskowa Skała, Wrocław. Każdy z rozdziałów szczegółowo opisuje filmowe lokalizacje z podaniem informacji w jakim odcinku obiekt czy miejsce zagrało i czym było w fabularnej opowieści. Tak np. łódzki pałac K. Scheiblera (dziś siedziba Muzeum Kinematografii) pojawia się w odcinku „Cafe Rose” jako elegancki nocny lokal w Stambule o nazwie identycznej z tytułem odcinka oraz jako reprezentacyjne wnętrze w Berlinie, w którym Kloss odbiera odznaczenie w odcinku „Żelazny Krzyż”. Opisywanym miejscom towarzyszą liczne fotografie, wiele zdjęć z planu, z których znaczna część pochodzi z prywatnych archiwów i nigdy nie była publikowana. Bardzo często stare kadry uzupełnione są współcześnie wykonanymi fotografiami: wówczas dopiero widać, jak działa magia kina i co mogą wyczyniać scenografowie z operatorami. Książka powstała jako efekt poszukiwań autorów, ale cenne są także wspomnienia i wypowiedzi współautorów i współrealizatorów filmu, wykorzystane przy budowaniu kolejnych opowieści o miejscach i scenach. Wśród tych, których opowieści wykorzystano są m.in.: scenograf Bogdan Sölle, II reżyser Jacek Butrymowicz, aktorzy Beata Tyszkiewicz i Leonard Pietraszak, kaskader Krzysztof Fus. Oczywiście wstęp polecający publikację napisał sam Hans Kloss w wersji polskiej znany też jako Stanisław Mikulski, zaś wydawcą jest niewielkie, ale bardzo aktywne Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio” z Łodzi, wydawca m.in. „Przewodnika po filmowej Łodzi” (Łódź, 2010).

Mieczysław Kuźmicki / www.portalfilmowy.pl
9 października 2014

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

13-10-2014 00:20

manager



W sobotę, 18 października zapraszamy na spacer po krakowskich plenerach serialu „Stawka większa niż życie”. Spacer ten jest ostatnim w cyklu – do tej pory odbyły się spacery po serialowych plenerach Olsztyna, Wrocławia, Płocka, Warszawy, Łodzi i Gdańska. Cały cykl jest związany z ukazaniem się na rynku księgarskim książki „Stawkowy przewodnik filmowy”. W wydawnictwie tym na trzystu dwudziestu stronach opisane zostały plenery, w których realizowano zdjęcia do serialu o agencie J-23. Honorowym patronem książki i autorem wstępu do niej jest p. Stanisław Mikulski, odtwórca roli Hansa Klossa.

Spacer rozpocznie się o godz. 13.00 przy Plantach koło ulicy Podzamcze, poprowadzą Joanna Szyborska-Kaszycka, współautorka „Stawkowego przewodnika filmowego”, i Maciej Szatko, autor zdjęć do rozdziału krakowskiego. W trakcie spaceru obejrzymy plenery z odcinka „W imieniu Rzeczpospolitej”, który był realizowany właśnie w Krakowie. Będą to m.in. miejsce, gdzie Józef Podlasiński zbierał niedopałki, miejsce zasadzki członków siatki konspiracyjnej na Klossa, kamienica, w której działał fotoplastykon.

Po zakończeniu spaceru czytelnicy „Stawkowego przewodnika filmowego” będą mieli możliwość nabycia książki w promocyjnej cenie oraz uzyskania autografów. Wśród uczestników spaceru rozlosowane zostaną dwa egzemplarze przewodnika z autografem Stanisława Mikulskiego.

Organizatorem spaceru jest stowarzyszenie Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju REGIO, wydawca „Stawkowego przewodnika filmowego”. Udział w spacerze jest bezpłatny. Więcej informacji o całym cyklu spacerów na www organizatora: regiocentrum.pl

Partnerami książki „Stawkowy przewodnik filmowy” są Urząd Miasta Olsztyna, Urząd Miejski w Gdańsku, TOYA Sp. z o.o., Stare Kino w Łodzi, Muzeum Kinematografii oraz Klub Miłośników Stawki.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

15-10-2014 11:00

51 postów   2 3 4 5 6
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.