Forum » Inne wątki » W telewizji pokażą
92 postów   6 7 8 9 10
Autor W telewizji pokażą
A79

"Pedro Gomez" napisał:

Starsi aktorzy swe kwestie często "sztukują" z kartki co widać na ekranie.

Czyżbyś pił do sceny posiłku Himmlera i Streckenbacha (Krzysztofa Chamca)? Baer tak teatralnie zawieszał głos, że czekałem tylko na dyskretny szept suflera z offu. Himmler w ogóle w jednym momencie demonstracyjnie wychodzi, a jakiś czas potem wciąż jest wśród uczestników narady. Postać Kalksteina idealnie wpisuje się w emploi Jerzego Bończaka: postaci oślizgłych i dwuznacznych (żeby wspomnieć późniejszych Krzepickiego z „Dyzmy”, kelnera „Lupo” z „Wielkiego Szu”, czy taksówkarza Miturę z „Konsula”). To takie obsadzanie „po warunkach”, jak w Kobrach, gdzie etatowym mordercą / szpiegiem z RFN bywał Janusz Zakrzeński.

Spektakl pewnie przeleżał trzy lata na półce ze względu na słabości, które wskazujesz. Propaganda propagandą, ale w TVP za Macieja Szczepańskiego pracowali fachowcy od tego zagadnienia i w spektaklu teatralnym nie była im potrzebna taka prosta rąbanina. Tymczasem autorzy mogli chodzić w aurze „półkowników”, a po latach z dumą występować jako kombatanci poruszający zakazane tematy.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

24-03-2017 08:56

Pedro Gomez
A79, nie tylko sceny posiłku, np. Białoszczyński cały czas jedzie z kartki.

Co do "walorów inscenizacyjnych" - za pewne było tak jak piszesz, bo Szczepański takiej ramoty pewnie by nie puścił. :D

Zabawne, że wspomniałeś "Karierę Nikodema Dyzmy". Zwróć uwagę na początek "sceny salonowej", gdy Bończak/Kalkstein stoi przed lustrem. Aktor odwraca się w momencie, gdy pianistka zaczyna grać motyw z "Kariery...". A więc reżyser - niczym Jan Oborniak - antycypował :DDD

A pewnie było tak, że akurat w momencie realizacji tego spektaklu realizowane były zdjecia do "Kariery..." i reżyser jakoś to powiązał. :DD

------

Chodzi o sprawę

24-03-2017 10:35

A79

Do walki o widza z serwisami typu Netflix, Telewizja Polska rzuciła klasyczne seriale filmowe, w tym i „Stawkę”. W serwisie vod.tvp.pl obejrzeć można bezpłatnie wszystkie odcinki (no, za cenę obejrzenia reklam przed odcinkiem). Odnotujmy stale powtarzający się fakt, że do promowania serialu filmowego znów TVP posługuje się fotosami z cyklu spektakli teatru telewizji.


------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

30-05-2017 12:21

jhbsk

I nawet dwie wersje do wyboru. Klasyczna i obcięte HD.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

30-05-2017 14:24

manager

Z okazji 50-lecia „Stawki większej niż życie” w najbliższy piątek (12.10.2018 r. ok. godz. 10.00, TVP2) Monika Zamachowska i Michał Olszański gościć będą w programie „Pytanie na śniadanie” przedstawicieli Klubu Miłośników Stawki: Rafał Baćmaga i Bogdan Bernacki przybliżą widzom tajniki serialu i opowiedzą o przejawach jego popularności.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

11-10-2018 00:15

A79

Bezpośredni link do rozmowy z Bogdanem i Rafałem: pytanienasniadanie.tvp.pl/39442960/tajemnice-stawki-wiekszej-niz-zycie



post edytowany: usunąłem nieaktualny link do transmisji na żywo

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

12-10-2018 08:50

jhbsk

Dzięki!!! Obejrzałam dzięki temu linkowi program. Za pomocą telefonu w środku lasu.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

12-10-2018 10:11

manager

Polecamy program „Pytanie na śniadanie extra” (TVP2) w najbliższą sobotę – 27 października 2018 roku ok. godz. 10.30. W ramach cyklu „Szlakiem polskich seriali” mowa będzie o plenerach, aktorach, dialogach i sympatykach „Stawki większej niż życie”. W studiu gościć będą Joanna Szyborska-Kaszycka i Rafał Baćmaga z Klubu Miłośników Stawki.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

25-10-2018 21:00

manager

Joannie i Rafałowi gratulujemy występu!



20-minutowy program o „Stawce większej niż życie” z cyklu „Szlakiem polskich seriali” można obejrzeć po kliknięciu w zdjęcie.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

27-10-2018 13:00

manager

Legendarne spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie” w wakacje w TVP Kultura

W letnie czwartki TVP Kultura przypomni zrealizowane w latach 1965-1967 spektakle Teatru Sensacji „Stawka większa niż życie”, których ogromna popularność zdecydowała o nakręceniu znanego wszystkim serialu telewizyjnego o tym samym tytule. Premiera pierwszego spektaklu pt. „Wróg jest wszędzie” 20 czerwca o godz. 20. w TVP Kultura.



To będzie prawdziwa gratka dla miłośników kultowego serialu i przygód Hansa Klossa - polskiego agenta o kryptonimie J-23, działającego w hitlerowskiej Abwehrze, czyli wywiadowczej służbie niemieckiej armii. Widzowie TVP Kultura będą mieli okazję do porównania wersji teatralnej i filmowej, która dostępna jest w internetowym serwisie TVP VOD. Autorami scenariuszy była w obydwu przypadkach spółka Andrzej Szypulski – Zbigniew Safjan, działająca pod pseudonimem Andrzej Zbych. Jednak nie wszystkie odcinki powtórzyły się w serialu telewizyjnym. Natomiast scenariusze, które wykorzystano ponownie, różnią się szczegółami fabuły. Tropienie tych różnic może dostarczyć przyjemności podczas oglądania „Stawki większej niż życie ” w wydaniu Teatru Sensacji.

Cykl teatralny składał się z dziewięciu spektakli w pierwszej serii, która opowiadała wojenne przygody polskiego agenta oraz z pięciu widowisk w drugiej serii, których akcja rozgrywała się już po zakończeniu II wojny światowej. Rolę Hansa Klossa grał Stanisław Mikulski, zaś jego niebezpiecznego i podejrzliwego adwersarza, oficera SS Hermanna Brunnera - Emil Karewicz. Jednak obsady aktorskie w tych odcinkach, które powtórzono później w serialu, nieco się różniły, np. rolę Ingi Ring w odcinku „Tajemnica zamku Edelsberg” grała Ewa Wiśniewska, a w analogicznym filmowym – Barbara Brylska. Ciekawostką „Stawki większej niż życie” w wersji Teatru Sensacji jest udział świetnych aktorów, którzy nie pojawili się w serialu, np. Wojciecha Pokory (odcinek „Okrążenie”), Mariana Kociniaka odcinek („Wróg jest wszędzie”) czy wybitnej aktorki jeszcze z okresu przedwojennego - Stanisławy Perzanowskiej (odcinek „Czarny wilk von Hubertus”). Spektaklom nie towarzyszyła jeszcze również znakomita muzyka Jerzego Dudusia-Matuszkiewicza. Przedstawienia reżyserowali Andrzej Konic, Janusz Morgenstern oraz Barbara Borys-Damięcka.

Popularność spektakli niewątpliwie przyczyniła się do decyzji o produkcji wersji filmowej, która miała premierę w 1968 roku. Serial stał się jednym z największych hitów w historii Telewizji Polskiej, stąd przedstawienia Teatru Sensacji były już rzadko powtarzane i niemal popadły w zapomnienie. Ich archiwalny charakter odbił się na jakości technicznej poszczególnych spektakli, które grane były na żywo i rejestrowane metodą tzw. telerecordingu. Oryginalne taśmy z nagraniami poddawane są obecnie długotrwałemu procesowi cyfrowej rekonstrukcji. Dla potrzeb emisji w TVP Kultura udało się znacząco poprawić dźwięk.

„Stawka większa niż życie”, spektakle Teatru Sensacji, TVP Kultura, czwartki, od 20 czerwca do 29 sierpnia, godz. 20:20

Kolejność emisji:

20.06 „Wróg jest wszędzie”
27.06 „Łączniczka z Londynu”
4.07 „W pułapce”
11.07 „E-19 działa”
18.07 „Kryptonim Edyta”
25.07 „Okrążenie”
1.08 „Tajemnica zamku Edelsberg”
8.08 „Ostatnia broń Führera”
15.08 „Koniec gry”
22.08 „Czarny wilk von Hubertus”
29.08 „Noc w szpitalu”

Źródło: Centrum Informacji TVP

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

16-06-2019 20:00

92 postów   6 7 8 9 10
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.