Widowiska teatralne

Reżyser Janusz Morgenstern otrzymał od kierownictwa Teatru Telewizji propozycję przeniesienia na mały ekran książki ukraińskiego pisarza Jurija Dold-Mychajłyka „Baron von Goldring”, traktującej o radzieckim szpiegu działającym w czasie II wojny światowej na tyłach armii niemieckiej. Reżyser zgodził się pod warunkiem, że bohater będzie Polakiem. Pomysł został zaakceptowany.

Morgenstern zaproponował napisanie scenariuszy widowisk Zbigniewowi Safjanowi, który z kolei zaoferował współpracę Andrzejowi Szypulskiemu i w połowie 1964 roku obaj panowie – pod pseudonimem Andrzej Zbych – rozpoczęli pracę nad scenariuszami cyklu widowisk inspirowanych postacią von Goldringa dla emitowanego na żywo w czwartkowe wieczory Teatru Sensacji. Tak narodził się Hans Kloss, w którego wcielił się znakomicie prezentujący się w mundurze przystojny blondyn o niebieskich oczach – Stanisław Mikulski.

Janusz Morgenstern wyreżyserował jedynie pierwsze widowisko z serii „Stawka większa niż życie”. Pracę nad kolejnymi powierzył Andrzejowi Konicowi, a sam przystąpił do realizacji filmu „Potem nastąpi cisza”. Początkowo miało powstać jedynie sześć spektakli z Hansem Klossem w roli głównej. Nowy bohater zawładnął sercami i wyobraźnią telewidzów. Gdy rozeszła się wiadomość, że J-23 ma zginąć w ostatnim widowisku, telewizja została zasypana listami, a podczas spotkań z decydentami publiczność wyrażała swoje niezadowolenie. Dlatego postanowiono nie uśmiercać Klossa i sfinansować produkcję kolejnych części serii. W latach 1965 – 1967 odbyły się premiery czternastu widowisk Teatru Sensacji z cyklu „Stawka większa niż życie”

seria I

seria II

Widowiska z I serii były powtarzane latem 1966 roku (wyemitował je jedyny wówczas program Telewizji Polskiej ) i wiosną 1995 roku (TVP Polonia). Wszystkie spektakle zostały powtórzone na antenie kanału TVP Kultura: pierwszych dwanaście – w czwartki (od 20.06 do 5.09.2019 roku), a dwa ostatnie – w niedziele (6 i 13.10.2019 roku). Ponadto w programie TVP Kultura pokazano dwa odcinki z serii I: „Kryptonim Edyta” (28.02.2010) i „Wróg jest wszędzie” (27.11.2014) oraz dwa z serii II: „Noc w szpitalu” (13.01.2008) i „Partia domina” (27.04.2008).

© 2023 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt strony: Hyh - tworzenie stron.