Forum » O serialu » Za udział wzięli
270 postów   14 15 16 17 18 19 20 21
Autor Za udział wzięli
Modrzew

Jeżeli nie pięć miesięcy, to jak zrozumieć kwestię pana Chamca: "Myślę, że możemy pokazać panu Klossowi teczkę bolszewickiego agenta, który pięć miesięcy temu wpadł nam w ręce".

------

Nejlepší kaštany jsou na náměstí Pigalle. Zuzana je ráda jen na podzim.
No Hans, nie rozśmieszaj mnie!

14-07-2014 23:52

BoBer

Modrzew, masz rację – od zdemaskowania agenta J-23 do jego powrotu w niemieckie szeregi minęło pięć miesięcy. Ten dialog świadczy o tym dobitnie. Nie wiemy jedynie jak długo Kloss przedzierał się do ciotki Zuzanny i ile czasu trwał pobyt na wschodzie (do momentu ucieczki z więzienia). Mogło to być nieco mniej niż pięć miesięcy.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

15-07-2014 08:20

BoBer

Po styczniowym artykule w „Gazecie Wrocławskiej” i niedawnym spacerze po wrocławskich plenerach stawkowych, lista obsadowa wzbogaciła się o imiona i nazwiska czterech osób, odtwarzających w serialu role trzecioplanowe:




Grzegorz Olejnik – SS-Sturmbannführer tańczący w lokalu „Pod Złotym Smokiem” obok Hansa Klossa i Christin Kield w odcinku „Zdrada”

Najpierw na ekranie widzimy Grzegorza Olejnika z partnerką, po chwili na pierwszy plan wysuwają się Beata Tyszkiewicz i Stanisław Mikulski. Podczas tańca w rytm tanga Christin mówi do Hansa: „Myślę, że jednak jest pan zbyt śmiały, panie poruczniku. Znamy się dopiero od wczoraj”. W tle widzimy sturmbannführera SS z partnerką.

W chwili realizacji zdjęć do „Stawki” we wrocławskim hotelu Monopol Grzegorz Olejnik miał 29 lat. Był iluzjonistą. Później wyjechał do Stanów Zjednoczonych i tam zmarł w 2002 roku w wieku 53 lat. O udziale Grzegorza Olejnika w serialu poinformował p. Zbigniew, taksówkarz z zawodu, który w tamtym czasie był jego znajomym.



Stanisław Pieniądz – hitlerjunge w hełmie z 664 regimentu Hitlerjugend w Litzmannstadt-Land, stojący z pancerfaustem na wprost motocykla Klossa w odcinku „Poszukiwany gruppenführer Wolf”

Roman Feliciak – nieuzbrojony członek Hitlerjugend w furażerce, stojący na wprost motocykla Klossa w odcinku „Poszukiwany gruppenführer Wolf”



Henryk Rugała – członek Hitlerjugend w hełmie z oddziału zatrzymanego przez Klossa, niosący pancerfausta na miejsce złożenia broni głowicą bojową skierowaną w dół w odcinku „Poszukiwany gruppenführer Wolf”

Generał Willmann i kapitan Kloss zatrzymują i rozbrajają oddział Hitlerjugend. Kloss wydaje młodzieniaszkom rozkaz: „Liczę do trzech! Składać broń pod ścianę i do domu – ale już!” i następnie wchodzi z generałem na teren komendantury miejskiej. Scena ta nakręcona została na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu. W młodocianych fanatyków Hitlera wcielili się Stanisław Pieniądz i jego koledzy. Nie są, niestety, znane personalia dowódcy oddziału, który prowadzi dialog z Klossem.

Latem 1968 roku Stanisław Pieniądz miał 16 lat. Wracał z kolegami z boiska położonego w pobliżu Wytwórni Filmów Fabularnych – z rówieśnikiem Heńkiem i kilka lat młodszym Romkiem. Znali się z podwórka, wszyscy są absolwentami Szkoły Podstawowej nr 12. Młodych piłkarzy zagadnęły dwie kobiety z WFF i zaproponowały udział w filmie. Zgodzili się bez wahania. Podpisane zostały umowy, pod którymi musieli złożyć podpisy również rodzice chłopców. Niektórzy z grających członków oddziału Hitlerjugend zostali zaangażowani wcześniej, w tym: dowódca oddziału rozmawiający z Klossem. Dlatego Stanisław Pieniądz nie zna personaliów wszystkich osób widocznych na ekranie w mundurach Hitlerjugend.

W siedzibie wytwórni młodzi aktorzy zostali umundurowani. Czekając na autobus dowożący na plan, spacerowali po pobliskim parku. Dostrzegły ich starsze panie, które podniosły krzyk na widok młodzieńców ze swastykami na ramieniu. Groziły, że powiadomią milicję, pouczały ich, że nie można się w ten sposób wygłupiać, że wojna to były straszne czasy. Przestraszone panie uspokoiły się, gdy okazało się, że to kostiumy filmowe.

Na planie zdjęciowym odtwórcy ról członków oddziału Hitlerjugend spędzili dwa dni. Pierwszego dnia przez 10-12 godzin ćwiczyli pod okiem asystenta reżysera krok marszowy, nauczono ich gdzie się mają zatrzymać i w jaki sposób prezentować. W drugim dniu zdjęciowym ponownie przywieziono ich na plan i najpierw przeprowadzono kilka prób ujęcia z ich udziałem. W oczekiwaniu na swoją kolej młodzi aktorzy obserwowali realizację zdjęć na moście Tumskim (ujęcie z wjazdem Klossa i Willmanna motocyklem powtarzano 6-7 razy) i na placu Kościelnym (pułkownik Litzke, dowódca czołgistów, rozmawia z generałem Willmannem). Po kilkunastu godzinach spędzonych na planie filmowym każdy z chłopców otrzymał ponadstuzłotową gażę, co było wówczas znaczącą kwotą. Stanisław Pieniądz pamięta, że mama kupiła mu czarne buty, które były wymagane przez kierownictwo produkcji. Po kilkunastu godzinach prób buty obtarły stopy, ale nie przyćmiło to frajdy z filmowej przygody. Z honorarium młody aktor oddał mamie za buty, a pozostałą kwotę przeznaczył na przyjemności.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

15-08-2014 22:10

Pedro Gomez
Wygląda na to, że "Poszukiwany gruppenfuhrer Wolf" ma swoje obsadowe "pięć minut".

Andrzej Konic - spiker Radia Hamburg czytający komunikat o śmierci Adolfa Hitlera

Jarek już dawno wpadł na ten trop, ale wtedy mi to nie pasowało. Moja wina, przepraszam Jarku. Musiałem sam do tego dojść. :)

------

Chodzi o sprawę

17-08-2014 11:02

Jarek
Nie ma problemu.

W poniedziałek lub wtorek wrzucę trochę obsadowych uzupełnień, udało mi się zidentyfikować kilkunastu nierozpoznanych jeszcze aktorów.

------

17-08-2014 12:07

Pedro Gomez
Czekam z niecierpliwością. :)

------

Chodzi o sprawę

17-08-2014 22:01

Jarek
Zgodnie z zapowiedzią.


Bohdan Sobiesiak - oficer na naradzie u generała von Zauger (odcinek "Wiem kim jesteś")




Jerzy Trojan (w środku, między Mikulskim i Śmiałowskim) - oficer na przyjęciu u kreisleitera (odcinek "Ściśle tajne")




Michał Gazda - Turek przekazujący Christopulisowi zdjęcia Klossa (odcinek "Cafe Rose")




Kazimierz Iwiński (z lewej) - mężczyzna w Cafe Rose (odcinek "Cafe Rose")




Irena Iżykowska - kobieta w Osman Bankasi (odcinek "Cafe Rose")




Jadwiga Bezanson - kobieta przechodząca ulicą Śliską (odcinek "Genialny plan pułkownika Krafta")




Euzebiusz Luberadzki - wysłannik z Centrali (odcinek "W imieniu Rzeczypospolitej")




Marian Harasimowicz - żandarm niemiecki kontrolujący ciężarówkę, zastrzelony przez dziewczynę z ruchu oporu (odcinek "Hasło")




Marian Wiśniowski (z prawej) - bojownik francuskiego ruchu oporu biorący udział w akcji odbicia Bogdana (odcinek "Hasło")




Jerzy Grałek (z prawej) - cywil (tajniak?) sprawdzający dokumenty w pociągu (odcinek "Zdrada")




Lucjan Wiernek (z prawej) - polski robotnik w fabryce Glassa (odcinek "Oblężenie")




Antoni Żukowski - polski major (odcinek "Oblężenie")




Zygmunt Józefczak - Kurt, adiutant generała Pfistera (odcinek "Akcja - Liść Dębu")

------

18-08-2014 17:07

Pedro Gomez
Jarku, cóż mogę powiedzieć: imponujący wpis. Gratuluję. Nie dość, że zapełniłeś wiele "luk w obsadzie", to jeszcze wyprostowałeś parę pomyłek. Znać fachowca. :) A skoro tak...

Jerzy Sagan, J. Nejman, M. Małek, M. Szarga, Z. Cynkutis, B. Mikuć, B. Ejmont, T. Minc, J. Kowalski, B. Bolkowski, Ryszard Firchbach(?), Jerzy Kozakiewicz, Aleksander Bończak, Olgierd Jacewicz, S. Iżyłowski, Andrzej Erchard, W. Nowicki, Z. Roman, L. Burzyńska, T. Żuchniewski, A. Łebek, K. Iwański, J. Fornal, M. Danielewski, W. Malec, Romanowska, Szudarska, Rożkowski, J. Żardecki, Z. Jankowiak, M. Wajda, W. Krasnowiecki, H. Braunek, G. Lassek, M. Żarnecki, K. Maras, J. Kreczmar, D. Ejmont, Z. Płoszaj, D. Matek, M. Pawlicki, W. Pietraszek, Zofia Wilczyńska, Aniela Świderska-Pawlik, Józef Łotysz, Mieczysław Grendel(?, W. Grochowska, W. Kosmalska, J. Krawczyk, J. Zakrzewska, J. Kostusiewicz, J. Balbuza, B. Nowak, Z. Cynkutis, B. Sobiesiak, Kazimierski(?), Henryk Matwiszyn, Janina Jabłonowska, T. Kałuda, N. Kajzer(?), M. Stanisławski, J. Klimczak, E. Dobrzyński, S. Jędrzejowski, J. Nowacki, Marian Wojtczak, Leon Józefowicz, Leszek Kubanek, T. Trybugowicz, A. Lusiewicz, N. Jabłoński

To są nazwiska aktorów z Listy Płac (dokumentu tak bałaganiarskiego, że szkoda gadać), które mnie połamały. Może Tobie (i innym forumowiczom) uda się namierzyć kogoś z nich. Nie jest wykluczone, że niektórzy z nich w ogóle nie zagrali w serialu, ale taki to już urok dokumentacji serialu "Stawka większa niż życie". Zapraszam do zabawy. ;D

Jarku, Twoje odkrycia zostaną szczegółowo opracowane i dołączą do listy obsadowej :)



------

Chodzi o sprawę

18-08-2014 18:28

Jarek
O, świetna sprawa te nazwiska, aczkolwiek trzeba zrobić w nich trochę porządku i poprawić błędy. Proponuję, żeby pogrupować aktorów miastami, w których w latach realizacji "Stawki..." pracowali w teatrze (w niektórych przypadkach będą to jeszcze studenci szkół aktorskich). Istnieje duże prawdopodobieństwo, że aktorzy ci zagrali w scenach, realizowanych w tym mieście (plenerowych lub, jak w przypadku Łodzi i Wrocławia, realizowanych w ateliers wytwórni filmowych). Tak czy inaczej, Pedro, czy mógłbym w jakiś sposób zapoznać się z tym dokumentem?

A więc miastami:
ŁÓDŹ:
Jerzy Nejman
Maciej Małek
M. Szarga - myślę, że może chodzić o aktora Mieczysława Szargana
Bohdan Mikuć
Bolesław Bolkowski
Ryszard Firchbach - chodzi raczej o Ryszarda Fischbacha (tylko 1967 rok)
Aleksander Bończak - być może chodzi o Aleksandra Benczaka
A. Łebek - być może Antoni Lewek
K. Iwański - prawdopodobnie Kazimierz Iwiński - już zidentyfikowany
Tadeusz Żuchniewski - w początkach 1967 roku
Zbigniew Płoszaj
D. Matek - prawdopodobnie Dobrosław Mater
Zofia Wilczyńska
Janusz Krawczyk lub Janina Krawczyk – chociaż raczej skłaniałbym się ku tej pierwszej ewentualności
Jerzy Balbuza
Janina Jabłonowska
Teresa Kałuda
Marian Stanisławski
Marian Wojtczak
Tadeusz Trygubowicz

KRAKÓW:
Jerzy Sagan
Stefan Iżyłowski
Zbysław Jankowiak – w latach 1967/68 oprócz Krakowa także Katowice i Sosnowiec
Joanna Kostusiewicz - ?, ostatnia zanotowana rola teatralna w tym mieście z 1966 roku, w grę mogą wchodzić również inne miasta
Henryk Matwiszyn - Kraków
E. Dobrzyński - prawdopodobnie Edward Dobrzański
S. Jędrzejowski - prawdopodobnie Stanisław Jędrzejewski
Michał Żarnecki

WROCŁAW:
Zbigniew Cynkutis
Andrzej Erchard
Wojciech Nowicki
Zbigniew Roman
L. Burzyńska - prawdopodobnie Łucja Burzyńska
Jerzy Fornal
M. Danielewski - prawdopodobnie Bogusław Danielewski
Wojciech Malec
Małgorzata Szudarska
Halina Romanowska
Jerzy Nowacki
Janina Zakrzewska

WARSZAWA:
Jerzy Kozakiewicz
Olgierd Jacewicz
Jan Żardecki
Władysław Krasnowiecki
H. Braunek - może chodzić o Małgorzatę Braunek
K. Maras - prawdopodobnie Kazimierz Meres
Jan Kreczmar
Michał Pawlicki lub Marek Pawlicki (tancerz Teatru Wielkiego)
Aniela Świderska-Pawlik - Warszawa/Rzeszów
Józef Łotysz
Wiesława Kosmalska

Pozostaje jeszcze kilka przypadków, które ciężko jest zidentyfikować lub nie pasują do żadnego z tych miast:
Rożkowski - być może Czesław Roszkowski - Warszawa
M. Wajda
D. Ejmont - być może wspomniany już wcześniej Bohdan Ejmont
W. Pietraszek
Mieczysław Grendel
Wiesłąwa Grochowska – w latach 1967/68 Lublin/Szczecin
Kazimierski - prawdopodobnie już zidentyfikowany Tadeusz Kaźmierski
N. Kajzer
Leon Józefowicz
A. Lusiewicz
N. Jabłoński - może chodzić o już zidentyfikowanego Zbigniewa Jabłońskiego

Jak więc widać najliczniejsza jest reprezentacja łódzkich aktorów, co nie dziwi, gdyż bez zbędnej przesady można powiedzieć, że powstała tam większość zdjęć do „Stawki…”. Myślę, że wśród tej grupy mogą (chociaż nie muszą) znajdować się odtwórcy takich ról, jak np. tajniak Helmuth i adiutant Stedtkego z odcinka „Wiem kim jesteś”, drugi z tureckich urzędników z „Cafe Rose” czy sierżant, opowiadający o akcji na wiadukt w „Edycie”. Są to dość duże role epizodyczne.

W przypadku Wrocławia wymienionych należy raczej szukać w odcinkach „Zdrada”, „Hasło”, „Akcja Liść Dębu” i „Bez instrukcji”, być może także w „Poszukiwany gruppenführer Wolf”.

Kraków – „W imieniu Rzeczypospolitej” i „Akcja – Liść Dębu”, jeśli coś pominąłem proszę o uwagi.

Inna sytuacja jest z aktorami z Warszawy. Po pierwsze – są wśród nich wielkie nazwiska (Kreczmar, Krasnowiecki, Pawlicki) – raczej ciężko, żeby umknęły naszym oczom. Po drugie – w stolicy powstawały zdjęcia tylko do „Ostatniej szansy” (proszę mnie poprawić jeśli jest inaczej), w której sporo osób zostało już rozpoznanych, a poza tym odcinek ten powstawał nie tylko w Warszawie, ale także w Łodzi. Tych aktorów trzeba więc chyba szukać właściwie w całym serialu.

Nie należy zapominać, że może być też tak, jak wspomniał Pedro, to znaczy że aktorzy ci „w ogóle nie zagrali w serialu”. A może nie tyle nie zagrali, co ujęcia z ich udziałem nie zostały wykorzystane w ostatecznej wersji odcinków, chociaż fizycznie ci aktorzy na planie byli. Widziałem już kilka podobnych dokumentów i widniały w nich nazwiska aktorów, którzy mieli nawet przypisane role, a jednak nie można znaleźć ich w filmie, którego dokument dotyczy.

W każdym bądź razie wpisanie przez Pedro tych nazwisk przyniosło już pierwszy efekt. Moim zdaniem J. Klimczak to prawdopodobnie krakowski aktor Ambroży Klimczak.

Ambroży Klimczak – White, sierżant Home Guard (odcinek „Bez instrukcji”)

------

18-08-2014 21:37

Pedro Gomez
Jarku, widzę, że się rozkręcasz.:D Mam nadzieję, że jeszcze nie raz nas zaskoczysz. :)

------

Chodzi o sprawę

19-08-2014 11:14

270 postów   14 15 16 17 18 19 20 21
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.