Forum » O serialu » Za udział wzięli
270 postów   22 23 24 25 26 27
Autor Za udział wzięli
BoBer

Pani Danuta Korzeb w czasie sierpniowego spotkania w Olsztynie dodała, że realizacja ujęcia z jej udziałem trwała jeden dzień zdjęciowy. Mieszkanie, w którym zdejmuje flagę to lokal nr 2 przy ul. Kołłątaja 22. Serialowa dziewczyna z flagą zapamiętała też, że mieszkali tam państwo Krzemińscy. Jeden z członków ekipy namawiał p. Korzeb, aby zdawała do szkoły filmowej, ale ona stwierdziła, że aktorstwo to bardzo ciężki zawód, dlatego nie zdecydowała się.



Podczas olsztyńskiego jubileuszu udało się ustalić imiona i nazwiska jeszcze trzech osób widocznych w odcinkach nakręconych w stolicy Warmii i Mazur. Dość długo trwała weryfikacja informacji podanych przez olsztynian (m.in. listowna), dlatego dopiero teraz o nich informuję.

Po premierze książki Tomasza Śrutkowskiego podszedł do mnie w księgarni Książnicy Polskiej mężczyzna i powiedział, że w serialu statystował jego ojciec Czesław Burakowski, kolekcjoner starych pojazdów i nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie. W 1967 roku był właścicielem i kierowcą samochodu widocznego w odcinkach „Wielka wsypa” i „Podwójny nelson”.

Po analizie wykazu pojazdów w serialu, sporządzonego przez Pedro Gomeza, ustaliłem, że samochodem z kolekcji p. Czesława Burakowskiego jest Adler Trumpf 1.7 Liter, a właściciela pojazdu widzimy w zbliżeniu w scenie pościgu za Gebhardtem w odc. „Podwójny nelson” i na drugim planie – jako kierowcę samochodu generała w odc. „Wielka wsypa”.





Zastanawiałem się też nad kierowcą samochodu będącego w dyspozycji Gebhradta. Wydaje się nieco starszy niż szofer uczestniczący w pościgu za nadradcą. Konsultowałem tę wątpliwość z Pedro Gomezem, który stwierdził, że to ten sam człowiek (świadczyć o tym mają nos z charakterystyczną chrząstką i kształt uszu). Poza tym Pedro Gomez stwierdził, że mundur Wehrmachtu zmienia ludzi nie do poznania. Trudno się nie zgodzić z tym spostrzeżeniem. Jakie jest Wasze zdanie? Czy kierowcą pojazdu ruszającego sprzed dworca jest również Czesław Burakowski?



Po sierpniowym spotkaniu jubileuszowym na ul. Kołłątaja podszedł do mnie inny mężczyzna i poinformował, że w serialu zagrała jego mama – 87-letnia dzisiaj p. Otylia Mróz. W „Podwójnym nelsonie” wychodzi ze stacji w Lisku-Zdroju ze swoim znajomym, którym jest Zdzisław Tomaszewski, a w innym odcinku prowadzona jest z rękoma do góry. Po przejrzeniu odcinków z olsztyńskimi ujęciami plenerowymi stwierdziłem, że jest to kobieta wyprowadzana z kamienicy przez żołnierza niemieckiego w odcinku „Wiem, kim jesteś”.





Napisałem do p. Otylii Mróz. List z Olsztyna wędrował do Wrocławia przez trzy tygodnie (!) Warto było czekać. Pani Otylia potwierdziła moje przypuszczenia i podzieliła się w liście wspomnieniami sprzed 50 lat. Z pomocą córki napisała, że ekipa filmowa na bazę wypadową wybrała nowo wówczas wybudowany internat olsztyńskiej szkoły muzycznej. W internacie działała stołówka, w której filmowcy jedli wszystkie posiłki. Kucharką w tej stołówce była 37-letnia wówczas p. Otylia Mróz. Wypatrzył ją asystent reżysera i zaproponował udział w scenach zbiorowych serialu. Zaskoczona i onieśmielona tą propozycją kobieta początkowo oponowała, ale asystent reżysera miał dar przekonywania i w końcu p. Otylia zgodziła się na statystowanie w serialu. Brała udział w wielu ujęciach, które były realizowane przez kilka dni. Na ekranie widoczna jest wyraźnie tylko w ujęciach z odcinków „Wiem, kim jesteś” i „Podwójny nelson”. Z każdym dniem praca na planie szła jej coraz lepiej, dobrze wykonywała polecenia reżysera i często była przez niego chwalona. Czasami nie mogła brać udziału w zdjęciach ze względu na obowiązku związane z małymi dziećmi. Za dzień zdjęciowy otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 50 zł. Pani Otylia Mróz zapamiętała również ogromne zaangażowanie Stanisława Mikulskiego, który wielokrotnie powtarzał trudne ujęcia, np. skok z jadącego pociągu. Udział w serialu p. Mróz wspomina z sentymentem do dzisiaj.

Listę obsadową i indeks aktorów stawkowych możemy zatem uzupełnić o imiona i nazwiska olsztynian grających w serialu epizodyczne role. Są to:
Danuta Korzeb – dziewczyna zdejmująca białą flagę w oknie kamienicy podczas wjazdu oddziałów niemieckich do Bischofsfelde w odcinku „Spotkanie”
Czesław Burakowski – kierowca samochodu generała w odcinku „Wielka wsypa”/kierowca samochodu ścigającego Gebhardta w odcinku „Podwójny nelson”/kierowca samochodu oddanego do dyspozycji Gebhardta w odcinku „Podwójny nelson” (?)
Otylia Mróz – kobieta w chustce wyprowadzana z kamienicy przez żołnierza niemieckiego w odcinku „Wiem, kim jesteś”/kobieta w chustce wysiadająca z pociągu w Lisku-Zdroju w odcinku „Podwójny nelson”
Zdzisław Tomaszewski – młody mężczyzna rozmawiający na stacji w Lisku-Zdroju z kobietą w chustce w odcinku „Podwójny nelson”

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

21-10-2017 01:15

tomekmec
No i mam, myślę sporego kalibru, ciekawostkę. Chłopak całujący się z dziewczyną w fotoplastikonie, w odcinku w imieniu Rzeczpospolitej, to Jan Łukowski, absolwent krakowskiej szkoły teatralnej, który studiował później również reżyserię. Zginął w wypadku samochodowym w 1970 roku. Informacja jest całkowicie pewna, gdyż pochodzi od Pani Tomiry Kowalik, która z nim w tym fotoplastikonie się całowała.

------

Z pieknymi kobietami należy postępować umiejętnie.

11-11-2017 15:31

A79

Taka żartobliwa ciekawostka obsadowa, analogiczna do dłoni Heleny Białeckiej myszkujących w walizce zamiast Lucyny Winnickiej. Czy to Kloss, czy to Christopulis – zbliżenia na karty w „Café Rose” obsługuje wciąż ta sama dłoń. Studia nad manikiurem aktorów w tym odcinku nie pozwalają niestety ustalić jednoznacznie, czy jest to dłoń Stanisława Mikulskiego, Edmunda Fettinga, czy może osoby trzeciej.



Na dalszą część postu zapraszam do wątków „Wpadki realizacyjne” oraz „Elementy w tle”.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

18-11-2017 23:30

Pedro Gomez
tomekmec, dzięki. Powiadomię Centralę. :)

------

Chodzi o sprawę

07-01-2018 12:41

Diederlich

W życiu bym nie pomyślał, że w 13. odcinku człowiek, z którym rozmawia Nichols, to Churchill - skąd ta informacja/przypuszczenie? Cygaro i mucha?

------

Hans Diederlich, czyli po prostu Jan Derlacz...

08-09-2018 11:42

BoBer

A skąd w ogóle przypuszczenie, że to Churchill? W liście obsadowej nie ma żadnej wzmianki na ten temat. Wymieniony jest kapitan oceniający wraz z pułkownikiem Nicholsem skutki nalotu na Arnswalde (gra go Tadeusz Kożusznik).

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

08-09-2018 17:15

Diederlich

Ano, cytuję 1. strony tego wątku:

6. „OKRĄŻENIE”
(...)
Zbigniew Sawan – profesor Glass / Winston Churchill w odcinku „Bez instrukcji”
(...)

koniec cytatu... Ale mogę być nieprzytomny. Wydaje mi się, że to ten sam aktor. [edit: ten, który narzeka, że Z-82 pracuje za wolno, i pyta, czy Nichols wie, co będzie, jak Niemcy [Porschatt] zdążą przed inwazją].

------

Hans Diederlich, czyli po prostu Jan Derlacz...

08-09-2018 18:58

BoBer

To raczej nadinterpretacja. Zbigniew Sawan gra przełożonego Nicholsa.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

08-09-2018 23:15

Diederlich

Biorąc pod uwagę tusze obu postaci - nadinterpretacja gruba. Przy czym jeśli została skorygowana w całym wątku, to ciężko to (w miarę szybko) stwierdzić - wyszukiwarki wewnątrzforumowej brak.

PS Czy jest gdzieś dział dla półgłuchych (jak ja), mających kłopoty ze zrozumieniem pewnych kwestii mówionych? Ew. kompletne scenariusze? Chodzi mi konkretnie o słowa Ruperta po "mogę cię poznać" (tj. Klossa z Benitą).

------

Hans Diederlich, czyli po prostu Jan Derlacz...

09-09-2018 08:19

jhbsk

– Zwariowałeś? Jeżeli chcesz, mogę cię poznać.
– No.
– Będą u mojej Ilzy.
– Z przyjemnością.
– Heil.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

14-09-2018 09:51

270 postów   22 23 24 25 26 27
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Realizacja strony: strony.gliwice.pl.