Forum » O serialu » Za udział wzięli
270 postów   21 22 23 24 25 26 27
Autor Za udział wzięli
Jarek
Mam wrażenie, że udało mi się odkryć jednego z aktorów, którzy zagrali w niezidentyfikowanych scenach z odcinka "Hotel Excelsior". Czy jednym z nich nie jest przypadkiem trójmiejski aktor, Zygmunt Lebica?

Poniżej fotosy ze "Stawki":
I kadry z "Polskich dróg", w których (w odcinku "Na tropie") zagrał komendanta obozu jenieckiego:

Pozostawiam forumowiczom pod rozwagę.

------

05-12-2016 23:35

jhbsk

Na tych fotosach z filmoteki aktor jest podpisany właśnie jako Zygmunt Lebica.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

06-12-2016 08:06

Jarek
O, to mnie zaskoczyłaś. Wczoraj, gdy sprawdzałem te zdjęcia na Fototece, aktor ten był jeszcze niezidentyfikowany. Dziwne...

------

06-12-2016 10:49

jhbsk

Wynik wyszukiwania dla nazwiska Lebica. Wyskakuje kilka stawkowych zdjęć.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

06-12-2016 12:47

A79

"Jarek" napisał:

O, to mnie zaskoczyłaś. Wczoraj, gdy sprawdzałem te zdjęcia na Fototece, aktor ten był jeszcze niezidentyfikowany. Dziwne...

To nie jest dziwne, to robota siatki trójmiejskiej. W ubiegłym tygodniu bratnia Fototeka, sprawdzony sojusznik naszej sprawy, dostała poniższy fotograficzny meldunek:Bowiem to zaprzyjaźnionej z nami Fototece (wiele odkryć tutaj, dziękujemy!), w ramach skrzętnych działań operacyjnych udało się uzyskać nazwisko aktora-śpiewaka teatru Muzycznego w Gdyni Zygmunta Lebicy i połączyć go z epizodem milicjanta w „Ostatnim kursie”. Gdy informację tę upubliczniono, pozostało tylko wykonać komparatystykę i poczekać na opinię ekspertów. Która nadeszła dzisiaj.

Pomny przestróg Geibla, by nie pogrążać się w partykularyzmach, gratuluję Jarku kolejnego rozpoznania.

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

06-12-2016 15:57

Jarek
Wszystko jasne. Dziękuję, A79. To teraz trzeba znaleźć tego drugiego :)

------

06-12-2016 16:06

sigisaurus
Mam ochotę uporządkować temat wielu postaci granych przez tego samego aktora. Zacznę tak:

Bronisław Pawlik - gra w kilku odcinkach głównego łącznika Klossa. W "Żelaznym Krzyżu", "Ostatniej szansie" zna Klossa bardzo dobrze ale w "Wielkiej wsypie" nie zna go wcale, co sprowadza niebezpieczeństwo na Klossa

Ignacy Machowski - w "Żelaznym Krzyżu" gra Dibeliusa, SS-Standartenführera określanego przez Bronisława Pawlika jako szefa SD na dystrykt. Dibelius ukradł dolary ze skrytki Wąsowskiego i dlatego Lohse może go podejrzewać o szpiegostwo. Zresztą pod koniec odcinka grany przez Zygmunta Maciejewskiego SS-Gruppenführer mówi, że Lohse do nadejścia nominacji będzie pełnił obowiązki szefa SD. Zatem Dibelius musiał zostać aresztowany. W "W imieniu Rzeczypospolitek" Machowski gra oficera SD w tym samym stopniu, ale z pewnością to jest inna osoba.

Gustaw Lutkiewicz - SS-Hauptsturmführer Lohse w "Żelaznym Krzyżu", zaprzyjaźniony z Klossem, pod koniec odcinka awansowany (patrz o Ignacym Machowskim). W "Bez instrukcji", pomimo tego samego nazwiska i stopnia traktuje Klossa w sposób bardzo oschły a o tej nominacji na szefa SD ani widu ani słychu.

Emil Karewicz - Brunner. Ale niejasna sprawa z jego stopniem. W "Ściśle tajne" SS-Sturmbannführer (major), w "Wielkiej wsypie" i "Edycie" SS-Hauptsturmführer. Degradacja za wpadkę z ochroną Reila? W "Oblężeniu" i "Poszukiwanym Ogr. Wolfie" ponownie SS-Sturmbannführer. Awans za zdemaskowanie Edyty?

Leszek Herdegen - w "Bez instrukcji" brytyjski oficer wywiadu, w "Haśle" oberleutnant von Vormann. Ewidentnie różne postacie.

Mieczysław Stoor - SS-Obersturmführer Stedke w "Wiem kim jesteś" i "W imieniu Rzeczypospolitej". Za zdemaskowanie Klossa w pierwszym odcinku powinien dostać awans.

Krzysztof Chamiec - W "Wiem kim jesteś" śledczy sprawdzający "nowego Klossa", bardzo dla niego życzliwy. W "Ostatniej szansie" wrogo nastawiony do Abwehr.

Seweryn Butrym - grał generałów w "Wiem kim jesteś" i "Żelaznym Krzyżu". Ale czy tego samego generała czy też różnych?

Joanna Jędryka - w "Ostatniej szansie" współpracuje z Klossem, w "Oblężeniu" służąca u profesorostwa Glassostwa. Kloss zwraca się do niej po imieniu, jakby ją wcześniej znał.

Stefan Śródka - "Bartek", dowódca oddziału dywersantów, "Wielka wsypa" i "Edyta". Akcja obu odcinków rozgrywa się w GG, pewnie gdzieś w rejonie Kielc czy Radomia. Być może ta sama osoba.

Artur Młodnicki - generał w "Podwójnym nelsonie" (przełożony Klossa, wydający mu rozkaz) i "Zdradzie" (szantażowany przez Klossa). Raczej grał różnych generałów.

August Kowalczyk - gra postacie o nazwisku Dehne ale z pewnością różne, prawdopodobnie braci. W "Genialnym planie pułkownika Krafta" gra SS-Sturmbannführera (majora) z SD, w "Akcji Liść Dębu" gra porucznika Wehrmachtu (łasego na francuskie bufetowe, co go zgubiło). To nie mogła być ta sama postać.

Stanisław Zaczyk - przełożony Klossa w "Edycie" i "Oblężeniu". Raczej ta sama postać.

Janusz Sykutera, Tadeusz Schmidt, Jan Tesarz i Leopold Rene Nowak - postacie epizodyczne w różnych odcinkach.

Proszę o uwagi i uzupełnienia.

------

Parszywe świnie, chcą nas sprzedać Amerykanom! Wernitz ma rację, chcą nas sprzedać Amerykanom!

19-07-2017 15:40

jhbsk


Dibeliuss nie ukradł pieniędzy. Został o to pomówiony przez Wąsowskiego. Z wiadomym skutkiem.
Dehne w Akcji gra porucznika Wermachtu, ale takiego, który trafił tam z innej formacji.

Agnieszka - nie Joanna Jędryka tylko Jolanta Zykun. Postać bez wątpienia ta sama.

Co do postaci granej przez Bronisława Pawlika – jeśli uwzględnimy właściwą kolejność odcinków opacowaną przez Pedro Gomeza wszystko trzyma się kupy.

To na razie tyle uwag.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

19-07-2017 16:56

sigisaurus
Dziękuję za ustosunkowanie się do moich uwag. Najbardziej chodziło mi o sprawdzenie, czy grane przez tych samych aktorów postacie o tych samych nazwiskach są identyczne. Co do Brunnera, Lohse i Stedtke nie ma wątpliwości ale wątpię co do Dehne. Najpierw major bezpieki a potem porucznik w jednostce frontowej? To nie może być ta sama osoba. Po zamachu Stauffenberga na czele Ersatzheer stanął Himmler, który wpadł na pomysł wprowadzania do Wehrmachtu tzw. oficerów politycznych. Być może w "liściu dębu" August Kowalczyk grał takiego właśnie. Zresztą, podczas sceny początku śledztwa, Knoch uważa Dehne za wolnego od podejrzeń, co wnerwia generała Pfistera. Wykluczam natomiast, żeby wskutek degradacji SS-Hstf. został porucznikiem na froncie. Jak mawiał Kir Gawriłowicz, próg zdrady w SS był znacznie większy niż w Wehrmachcie.
Tak przy okazji, będę robił aluzje do filmu "Akwarium", bo porusza podobny temat i też ma kultowe sceny czy odzywki.
Proszę o wybaczenie Joannę Jędrykę, Jolantę Zykun tudzież ich wielbicieli ale czasami ktoś może się pomylić.
W akcji filmu nie widać, by Dibelius zabrał pakiet banknotów. Ale dlaczego był na tyle durny, by nie capnąć swoich pokwitowań dłużnych?
Jeśli przyjąć, że "Wielka wsypa" jest najwcześniejszym odcinkiem z udziałem Bronisława Pawlika, to to ma sens.

------

Parszywe świnie, chcą nas sprzedać Amerykanom! Wernitz ma rację, chcą nas sprzedać Amerykanom!

20-07-2017 15:29

BoBer

Przy okazji zbliżających się wydarzeń jubileuszowych z 50-lecia realizacji „Stawki większej niż życie” w Olsztynie odezwała się odtwórczyni roli dziewczyny zdejmującej białą flagę w oknie kamienicy podczas wjazdu do Bischofsfelde oddziałów niemieckich (odcinek „Spotkanie”). To Danuta Korzeb.

Podczas realizacji serialu pani Danuta miała 17 lat i była uczennicą szkoły gastronomicznej. Tę niewielką rolę zaproponował jej młody mężczyzna, najprawdopodobniej jeden z asystentów reżysera. Filmowa kamienica mieści się przy ul. Kołłątaja 22, pani Danuta mieszkała tam wówczas. Ujęcie z jej udziałem powtarzane było ok. czterech-pięciu razy. Działo to się w upalny dzień w pierwszej połowie lipca 1967 roku.

Po spotkaniu z p. Danutą Korzeb w Olsztynie być może pojawią się kolejne informacje.

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

03-08-2017 14:45

270 postów   21 22 23 24 25 26 27
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.