Forum » O serialu » Pojazdy w serialu
43 postów   2 3 4 5
Autor Pojazdy w serialu
norbis97

"Pedro Gomez" napisał:

norbis97, poprawiłem wpis.
Wiesz może co to za skład wjeżdża na stacje berlińskiego metra w pierwszym odcinku? Są to ujęcia zaczerpnięte z filmu "Opowieść atlantycka". Jak myślisz, nakręcili to gdzieś w autentycznym metrze za granicą? Czy może to efekt pracy naszych scenografów?


Dzięki za edycję wpisu :)

Tak na szybko przejrzałem odcinek, i bryła jednostki metra przywodzi na myśl EZT
( elektryczny zespół trakcyjny) EW90 czyli bezapelacyjnie jest to niemiecki ET 165 i tą nazwę można wpisać do odcinka "Wiem kim jesteś" jako typ metra w tej scenie.
Tutaj oryginalny ET165



Natomiast tutaj EW90



Dla porównania ujęcie z serialu :



Co do lokalizacji sceny, wg tego co sprawdziłem i wyczytałem jest to ujęcie ze stacji metra w Berlinie, ale tego nie mogę potwierdzić, ale raczej to prawda, bo wszystko wygląda tak jak być powinno ;)

Na marginesie co do EW90 ->

54 jednostki tego typu pochodzące z Berlina zostały w ramach reparacji wojennych po II wojnie światowej przekazane do Polski i przebudowane w Polsce, w latach 1951-1957, w zakładach ZNTK Lubań i ZNTK Gdańsk. Przystosowano je do odbioru prądu z sieci trakcyjnej (oryginalnie były zasilane z trzeciej szyny) i eksploatowano na liniach SKM w Trójmieście. Jeden z dwóch zachowanych EW90 został uratowany przed zniszczeniem i pozbawiony części wyposażenia wnętrza znajduje się w skansenie w Kościerzynie
Źródło : Wikipedia


Co do wagonów i innych typów parowozów to jak znajdę czas to przedstawie to co udało mi się zaobserwować i wyniki tego zaprezentuje na forum :)

------

Pozdrawiam

06-01-2019 13:11

Pedro Gomez
norbis97,świetna wiadomość! Uzupełniłem wpis. Jakie to szczęście, że wśród nas znajdują się pasjonaci wielu dziedzin. Ja musiałbym godzinami wynajdywać te informacje, a Ty sypiesz nimi jak z rękawa. :) Mam nadzieję, że bez trudu wyczerpiesz zagadnienie "pociągi w serialu".

------

Chodzi o sprawę

06-01-2019 15:26

norbis97

"Pedro Gomez" napisał:

Jakie to szczęście, że wśród nas znajdują się pasjonaci wielu dziedzin. Mam nadzieję, że bez trudu wyczerpiesz zagadnienie "pociągi w serialu".

Wszyscy dobrze się "uzupełniamy" swoją wiedzą, i to jest przydatne :)

Tak , nie ma żadnego problemu :) będę starał się opisywać każdy odcinek pod względem kolejowym :)

Na początek kilka uwag nt odcinka "Zdrada" wg twojej sugestii :)

Wagony serii Bhxz ( Bauart 36 )
Występują w składzie pociągu pośpiesznego z Zurichu którym do Berlina przyjeżdźa łącznik, który został wydany przez Christin Kield, pojawiają się także w ostatniej scenie, z którego wysiada Elsa Schmidtke.

Sceny z filmu :






Wagon serii Bhuxz






Niestety typu parowozu który jest widoczny jest przed napisami końcowymi niestety nie mogę rozszyfrować, podejrzewam że to Ty2 lub pochodne, ale nie jestem pewien na 100 %

W pierwszej scenie ukazującą łączniczkę z Krakowa ,w przebitce występuje znów Pt47 ( ujęcie z "Człowieka na torze "



Wracam teraz do początku odcinka, po scenie pościgu za łącznikiem, który po postrzeleniu przed ludzi Schabego, spadł na tory, i pod koła pociągu prowadzonego przez parowóz, była to lokomotywa Ok1-156.



Oryginał :

Fot : Dawid Frątczak



To by było na tyle z tego odcinka :) kolejne odcinki omówię w innych postach :)


------

Pozdrawiam

06-01-2019 20:37

A79

"norbis97" napisał:

Natomiast tutaj EW90 | Dla porównania ujęcie z serialu :

Wtrącę drobiazg: malutko, a mielibyśmy piękną klamrę do Janusza Morgensterna, „Opowieści”, „Stawki” i pociągów. W 1960 roku reżyser realizował w Trójmieście swój debiut – film „Do widzenia, do jutra…”. W jednej ze scen Zbigniew Cybulski i Teresa Tuszyńska (kreujący dwoje głównych bohaterów) znaleźli się w tzw. modraku, czyli po-berlińskiej kolejce podmiejskiej. Tylko, że w składzie innego rodzaju: EW91, zaadaptowanym ET 167. Scena ta nie znalazła się w ostatecznej wersji filmu, w postaci werków z planu można ją obejrzeć w nieocenionej Fototece.


fot.: Wiesław Pyda / [za] Fototeka.fn.org.pl

------

Ba! Gdybym ja był niedyskretny…

06-01-2019 21:21

Pedro Gomez
norbis97, działasz jak błyskawica. Uzupełniłem spis.

A79, a ja myślałem, że ten pociąg, to jakiś rzadki okaz :D

------

Chodzi o sprawę

06-01-2019 22:23

norbis97

"Pedro Gomez" napisał:

norbis97, działasz jak błyskawica. Uzupełniłem spis.

A79, a ja myślałem, że ten pociąg, to jakiś rzadki okaz :D


Staram się jak mogę :)

[OF]
Trochę tych EW91 było w ówczesnej SKM w Trójmieście, wycofane ostatecznie w 1976, zastąpiły je powszechne EN57 , EN71 zwane potocznie kiblami i jamnikami :)

To tak na marginesie, na dniach opiszę inne odcinki :)

------

Pozdrawiam

06-01-2019 22:36

BoBer

"norbis97" napisał:

Niestety typu parowozu który jest widoczny jest przed napisami końcowymi niestety nie mogę rozszyfrować, podejrzewam że to Ty2 lub pochodne, ale nie jestem pewien na 100 %
Być może sprawę wyjaśni wypowiedź Józefa Mleczki, ówczesnego zastępcy naczelnika stacji Wrocław Główny, który „Gazecie Dolnośląskiej” w 2000 roku powiedział tak:

W „Stawce” grał parowóz typu Ok1. Tego samego typu jeździły wówczas w Niemczech. Był krótki, nieduży. A tabor to były wagony zwane „bukówkami” – drzwi otwierały się z każdego przedziału bezpośrednio na peron.

Naczelnik Mleczko musiał mieć na myśli wagony wykorzystane w innym filmie, gdyż w tych widocznych w „Stawce” widzimy dwoje drzwi w każdym wagonie.


Parowóz Ok1 (za Wikipedią).

Norbis97, co Ty na to?

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

06-01-2019 22:45

norbis97

Naczelnik miał na myśli na pewno wagony typu C i Cy czyli tzw "boczniaki" tutaj zdjęcie współczesne



Ujęcie z filmu



Wagony te występują w odcinakach "Genialny plan płk Krafta, w scenie aresztowania Joanny, w odcinku "Bez instrukcji" podczas ujęcia w Arnswalde,oraz w "Wielka Wsypa" scena gdy Janek udaje się do Bartka, wagony te ciągnie parowóz Ok1






tak samo jak w "Bez instrukcji"

Można więc dopisać do naszej listy :)

------

Pozdrawiam

06-01-2019 23:16

Pedro Gomez
Dopisałem :)

------

Chodzi o sprawę

09-01-2019 00:33

norbis97

"Pedro Gomez" napisał:

Dopisałem :)


Dziękuje :) co do wagonów typu C proszę również dopisać nazwę zwyczajową "Boczniak" tak żeby większość będzie wiedziała o co chodzi ;)

Uff trochę się napracowałem z tematem pociągów w serialu ;)

Mam jeszcze coś, parowóz który przejeżdża przez przejazd pod koniec odcinka "Cafe Rose" przed finałową sceną na łódce, to powojenny parowóz 1U - przemysłowy parowóz bezogniowy produkowany przez Fablok w Chrzanowie oraz ZNTK Wrocław dla kolei przemysłowych.

Dla porówniania



PS : Jeśli coś jeszcze wpadnie mi oko podczas oglądania dam znać ;)

------

Pozdrawiam

09-01-2019 01:21

43 postów   2 3 4 5
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.