Forum » O serialu » Stawkowy Kraków i Pieskowa Skała
75 postów   4 5 6 7 8
Autor Stawkowy Kraków i Pieskowa Skała
Mefist0

Przypadkowo przejeżdżałem ostatnio ulicą Zielony Most, łączącą ulicę Balicką z Katowicką w Krakowie - nie przepadam za tą lokalizacją, bo ze względu na to, że jest ona bardzo wąska ruch tam odbywa się wahadłowo. Nie mniej kiedy przyszła w końcu moja kolej na przejazd nią postanowiłem zatrzymać się w mniej więcej jej połowie, a powodem owego przystanku było to, co widać na zdjęciach poniżej. Ciągle nie daje mi spokoju stara szopa z napisem "Rauchen verboten" i znajdujący się obok głaz z odcinka "Akcja Liść Dębu", których nie udało się nam do dzisiaj zlokalizować. Wielce prawdopodobne są znane już nam informacje, że scena ta nakręcona została gdzieś w okolicach Ojcowa/Pieskowej Skały, ale na wszelki wypadek dokonałem szczegółowej wizji lokalnej, bo przecież po blisko pół wieku wszystko mogło się wkoło zmienić, co najdobitniej potwierdza duży budynek naprzeciw zakładu kamieniarskiego, który znacznie opóźnił nam namierzenie tego właściwego, w którym kręcono scenę zastrzelenia szpicla z odcinku "W imieniu Rzeczpospolitej". Niedaleko widocznej na zdjęciach szopy znajduje się jednak przejazd kolejowy, także wiele innych elementów różni się od tych znanych ze scen serialu. Może to i lepiej, że to jednak nie tam, bo "Stawkowy przewodnik filmowy" jest już przecież gotowy. Sami jednak Klubowicze popatrzcie - czy nie tknęłoby Was coś widząc przedmiotowy widok? A może to tylko ja mam jakieś dziwne skojarzenia? :)







------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

11-06-2014 12:19

Klamek

Wiem, że jeszcze nie było wtedy opcji panoramy w aparatach, ale co tam ;)


Hans nadciąga. Kliknij, aby powiększyć.



Kliknij, aby powiększyć.

Z uwagi na dużą ilość liter w napisie Rauchen verboten, ja osobiście zapamiętałem tę szopę właśnie taką długą.
Nie miałeś rozumiem ze sobą kopii Stawki, aby porównać "obiekty", ale sprawdzić zawsze warto, wiadomo!

------

11-06-2014 14:54

jhbsk

Świetnie Mefist0, że masz takie skojarzenia. W końcu i tak tę szopę (lub miejsce po niej) znajdziemy.

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

11-06-2014 20:57

BoBer

Najważniejsza jest czujność – jhbsk ma rację, że to kwestia czasu. Szczególnie, że Mefist0 ma już na swoim koncie odkrycia krakowskie. Klamek, świetna jest ta panorama szopy, mamy ogląd całości. Po lewej stronie szopy są dwa wąskie okienka czy jest tylko jedno, a drugie – widoczne na zdjęciu – to efekt nałożenia kolejnych klatek?

------

— Kto panu to mówił? — Mój przyjaciel Teodor. — Pański przyjaciel ma dobre informacje.

11-06-2014 22:00

Klamek

"BoBer" napisał:

Klamek, świetna jest ta panorama szopy, mamy ogląd całości. Po lewej stronie szopy są dwa wąskie okienka czy jest tylko jedno, a drugie – widoczne na zdjęciu – to efekt nałożenia kolejnych klatek?


Rozmycie w środkowej części panoramy, wynika z przyspieszenia ruchu kamery w czasie obrotu o 180° w stronę nadjeżdżającego J-23.


Kliknij, aby powiększyć.

Proporcje poszczególnych stałych elementów w tym przypadku mogą być nieco "nagięte" co jest naturalne w tak szerokim ujęciu. Jednak ilość okien tutaj się nie zmieniła. ;)
Konkretnie, ilość pionowych desek jak i okien w szopie, odpowiada rzeczywistości.
Jedynie szeregowiec się potroił, ale jest to naturalne skoro kamera podąża za postacią.


Dworek hrabiego Wąsowskiego. Kliknij, aby powiększyć.

Panoramy z filmu tworzy taki sam algorytm co w aparatach cyfrowych, łącząc i naginając całą geometrię sceny, czyli występujące w przyrodzie proste linie perspektywy. ;)


Hansy Klossy przy Bunzlaustrasse 28. Kliknij, aby powiększyć.

------

12-06-2014 12:17

jhbsk

Kolegę Wawrzyńca i mnie dręczyła długo scena, w której Johann Streit pojawia się w angielskim pubie i oświadcza, że jest niemieckim szpiegiem. Na ścianie znajduje się niezbyt wyraźny napis po polsku. Można z niego odczytać pojedyncze słowa - Torunia, miodu, pasieki.
I oto miejsce zostało zidentyfikowane. Wawrzyniec namierzył w sieci stronę pizzerii, która znajduje się w miejscu dawnej Pasieki, przy Małym Rynku 2.
Fotos z Filmoteki Narodowej:


Dla porównania zdjęcie z galerii pizzerii Il Forno

Tak pizzeria prezentuje się z zewnątrz:

I jeszcze szkic lokalizacyjny:


Plener został zatem zidentyfikowany!

------

– W Paryżu nojlepsze kasztōny sōm na placu Pigalle.
– Zuzanna mŏ je rada ino na jesiyń.
– Posyło ci świyżo zorta.

30-03-2015 20:17

jph

Mnie też zawsze intrygowało to wnętrze.Bardzo stylowe zresztą.Gratuluję kolejnego odkrycia:)Nasz ukochany serial ma coraz mniej tajemnic.

------

Takie sztuczki nie ze mną Brunner!

30-03-2015 21:19

Pedro Gomez
Gratulacje! To bodajże jedyne z odkrytych wnętrz restauracyjnych, którego wystrój nie zmienił się od czasu powstania serialu.

------

Chodzi o sprawę

31-03-2015 18:01

manager

Pod koniec tygodnia na naszej stronie pojawi się fotorelacja ze spotkania klubowego z krakowskimi aktorami stawkowymi. W minioną sobotę naszymi gośćmi byli Marian Dziędziel, Leszek Piskorz i Jerzy Trela.

W oczekiwaniu na ten materiał proponujemy archiwalia z „Magazynu Filmowego” (nr 30 z lipca 1968 roku): wywiad z Januszem Morgensternem i zdjęcia z planu powstającego wówczas w Krakowie odcinka „W imieniu Rzeczypospolitej”.

------

„Piąstkę to ty masz nie najgorszą, Hans…”

14-10-2015 00:30

Mefist0

Na 19. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie na stoisku Wydawnictwa "Marginesy" pojawiła się niespodziewanie zapowiedź książki Jerzego Treli, której premiera - jak się dowiedziałem - przewidywana jest już za dwa tygodnie.

------

My, Niemcy, bez mundurów czujemy się kalekami...

26-10-2015 08:36

75 postów   4 5 6 7 8
© 2024 Shen-Kun - Baca - BoBer. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Hyh.pl strony internetowe.